Útěk z tábora 14

Útěk z tábora 14 https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/166296/bmid_utek-z-tabora-14-GZ5-166296.jpg 4 1018 211

Autentické svědectví z pracovních táborů v Severní Koreji. Pracovní tábory pro politické vězně existují v Severní Koreji dvakrát déle než ruské gulagy, podle odhadů v nich žije přes dvě stě tisíc lidí. Sin se v táboře narodil. Protože trpěl podvýživou, má menší a drobnější postavu. Paže má zkřivené namáhavou prací a záda zjizvená popáleninami z doby, kdy ho mučili ohněm. Kůže nad stydkou kostí nese jizvu po vpichu háku, jímž ho dozorce přidržoval nad plameny. Holeně na obou nohách má od kotníků po kolena znetvořené od elektrického plotu z ostnatých drátů, které nesplnily svůj účel, protože neudržely chlapce uvnitř Tábora 14.... celý text

Literatura faktu Biografie a memoáry
Vydáno: , Ikar (ČR)

Escape from Camp 14 , 2012

serpent6
06.09.2013 5 z 5

Vskutku šokující svědectví vypovídající o skutečnosti, že ač je člověk považován za tvora civilizovaného a soucitného, vždy budou existovat takoví, kteří se i těmto dvěma základním definicím člověka vymykají. Ačkoliv již není politická a sociální situace v KLDR žádným tajemstvím, většina lidí se příliš nezamýšlí nad tím jaký může asi být život průměrného Severokorejce. Každá závažnější situace v níž se Sin octne poskytuje čtenáři nespočet důvodů k zamyšlení, přesto se obávám, že valná většina z nás, Evropanů 21. století, si nedokáže zcela uvědomit v jakém měřítku jsou v Severní Koreji porušována práva, která my považujeme za naprosto samozřejmá. Přiznám se, že jediným důvodem proč mě výjevy čisté brutality popsané v knize tolik neděsily bylo to, že jsem ji četl jako fikci. Měl jsem dojem, že čtu podivuhodně krutý životní příběh jakéhosi chlapce, avšak mysl odmítala přijmout, že se jedná o fakta. Teď dochází k jakémusi šoku přecházejícímu v uvědomění. Ačkoliv považuji Útěk z tábora 14 za poměrně náročnou knihu, jistě bych ji doporučil každému, kdo až do této chvíle neměl o sociálních poměrech v KLDR a existenci tamních pracovních táborů ani ponětí.

valentýna
03.09.2013

Co víc dodat, všechny komentáře jsou víc než výstižné. Je skvělé, že se s touto tématikou prostřednictvím knihy může seznámit co nejširší okruh lidí.

mintberry
02.09.2013 5 z 5

Hodně zajímavá a drsná knížka a díky tomu, že je to bestseller by se o téhle problematice mohlo začít víc mluvit a jednat!

Jeldos
29.08.2013 5 z 5

Nepochopitelné, neuvěřitelné, odstrašující, hnusné.. Jak je možné, že se něco takového děje "legálně" v 21. století? Doporučuji všem si tuhle knihu přečíst.

Endijka
28.08.2013 4 z 5

Měla by být povinná četba ve škole...

Clairka
25.08.2013 4 z 5

Hodně drsný příběh....

kessey
04.08.2013 5 z 5

Po téhle knize mám pocit, že už nikdy nevyjde slunce. Viděla jsem dokument natočený podle pamětí Sina, takže jsem byla částečně "připravená", ale stejně mě totálně srazila na kolena. Je naprosto nepochopitelné, že v dnešní době existují takové pracovní tábory a svět to absolutně ignoruje a místo toho se dohaduje o kravinách.

pamica
29.07.2013 5 z 5

Člověk nepochopí při čtení této knihy, že ve 21.století, je možné, že existují pořád pracovní tábory jako v KLDR odkud Sin utekl.
Svět nezasáhne, aby z této totalitní zemičky plné utrpení a hladomoru pomohl udělat lepší zemi....-to nepíšu jako slogan, ale jako věc která se úplě nabízí když jsem četl hrůzy, které Sin popisuje jako běžné....
Kniha opravdu zajímavá, ale neskutečně smutná, snad zbytek života Sin prožije v pohodě a pomůže se mu rozhýbat veřejnost ve snaze pomoci své zemi.

Gaara1
13.07.2013 5 z 5

Sin, hlavní hrdina, který nám vypráví o zvěrstev, krutostech, mučení a o každodenním hladu v Táboře 14, Pro normálního člověka bude tento příběh velmi úzkostný a možná i nepochopitelný, co REŽIM dokáže udělat člověku a bohužel i dítěti.
Věřím, že pomocí takových Sinů, se tenhle plamínek naděje na lidská práva někde v temnotě rozhoří a podobné tábory se díky nim stanou jen barbarskou připomínkou, jak krutý může být člověk k člověku.

miseb
09.07.2013 4 z 5

Velmi dobře napsaná kniha, která nás neseznamuje jenom s hrůzami v táboře, ale i s tím, jak je pro uprchlíky těžké zapojit se do normálního života. Jak následky věznění a vymývání mozků nesou po celý život. Jak dlouho jim třeba trvá, než si uvědomí, že udávat ostatní, i třeba vlastní rodiče, není normální.
Člověkem otřese, jak dokonale má tamní režim promyšlený systém tzv. "převýchovy", jak málo stačí, aby byl člověk i s celou rodinou odsouzen. Nepochopitelné je, že se toto děje v dnešní době, za přihlížení celého světa.

Morsie
02.07.2013 5 z 5

Já jsem knihu četla a je mi z toho úzko. Ale tím nechci říct, že je to špatné. Naopak, je to neskutečné dílo. Strašné, ale neskutečné. Představa toho, že ještě někde na světě může existovat něco takového, je otřesná. Ale je to tak a my bychom před tím neměli zavírat oči. Nejde přece přehlíže, co se děje tisícům lidí. Ta kniha mi hrozně změnila pohled na svět, na obyčejné věci, na to, co mám ráda a nemám, na sebe samu. Kdyby to aspoň bylo smyšlené... jenže tohle je realita...

gulagy Severní Korea Korea politická perzekuce političtí vězni pracovní tábory převýchova

Blaine Harden
americká, 1952