Útěk z tábora 14

Útěk z tábora 14 https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/166296/bmid_utek-z-tabora-14-GZ5-166296.jpg 4 1018 1018

Autentické svědectví z pracovních táborů v Severní Koreji. Pracovní tábory pro politické vězně existují v Severní Koreji dvakrát déle než ruské gulagy, podle odhadů v nich žije přes dvě stě tisíc lidí. Sin se v táboře narodil. Protože trpěl podvýživou, má menší a drobnější postavu. Paže má zkřivené namáhavou prací a záda zjizvená popáleninami z doby, kdy ho mučili ohněm. Kůže nad stydkou kostí nese jizvu po vpichu háku, jímž ho dozorce přidržoval nad plameny. Holeně na obou nohách má od kotníků po kolena znetvořené od elektrického plotu z ostnatých drátů, které nesplnily svůj účel, protože neudržely chlapce uvnitř Tábora 14.... celý text

Literatura faktu Biografie a memoáry
Vydáno: , Ikar (ČR)

Escape from Camp 14 , 2012

wesulle
10.03.2014 3 z 5

Zvláštně pojatá kniha. Z příběhu mrazí, ale kniha jako celek mi přijde spíš jako vydání několika novinových článků. Na knize je opravdu vidět, že autor je novinář. Mně tento styl moc nesedl.

kjubik
04.03.2014 3 z 5

Tato kniha byla velice zajímavá a dozvěděl jsem se spoutu nových informací, které jsem doposud nevěděl. Je pravda, že jsem od knížky očekával něco víc, ale svůj účel splnila - donutila mne se zamyslet nad aktuálním stavem v Severní Koreji. Určitě jí doporučuji si přečíst.

Ohniva
25.02.2014 5 z 5

Ufff.. kolikrát když se mi něco nelíbí si vzpomenu jak se měl on.. co zažíval.. říkám si jak je to sakra možný v 21. století? Proč jim nikdo nepomůže? Nakonec z té knížky má člověk akorát zlost jak se tu má dobře a někdo jiný takhle trpí.

Dera
25.02.2014 3 z 5

Námět knihy sliboval vynikající a napínavou četbu. Bohužel, autor Blaine Harden je novinář a mně prostě jeho styl psaní nesedl. Čekal jsem strhující dobrodružný příběh, jak je zvykem u knih podobného tématu, ale dostalo se mi jen povrchního vyprávění formou jakési reportáže. Absolutně nezachytil atmosféru a nenaplnil obrovský potenciál tohoto příběhu. Autorovy subjektivní úvahy a názory můj nepříliš kladný pohled na jeho práci ještě umocnily.

Jack Bauer
20.02.2014 5 z 5

Pro normálního člověka vyrustájícího v normálním prostředí je to těžko uvěřitelná, leč pravdivá kniha o nelidském režimu v dnešní době. Tolik psychopatů pohromadě mě hlava nebere. Kde se to zlo v lidech bere? Hltal jsem každé slovo a ani trochu se nenudil. Některé věty či odstavce jsem četl nevěřícně 2x i 3x. A to autor píše hned v úvodu, že se Sin ještě neměl tak špatně, že mnozí na tom byli mnohem hůř. Co to je za pošahaný režim, kde učitel bitím do hlavy ukazovátkem umlátí k smrti šestiletou holčičku za to, že ukradla 5 zrnek kukuřice, protože nedostávala nic k jídlu ? Trestat i nevinné až do třetí generace. Ani sebevraždu spáchat nemůžete neboť by si to odskákali vaši nevinní příbuzní. Číst tuhle knihu je POVINNOST!!!

Petrush.kaa
19.02.2014

Čtení ze kterého mrazí!
Od této knihy nelze očekávat vysoký umělecký zážitek, ale svůj účel splní - ukázat lidem, co se děje a nezavírat před tím neustále oči. Knihu bych popsala jako 200 stránkovou reportáž s mnoha vsuvkami, které dle mého názoru byly často zbytečné. Je až téměř neuvěřitelné, co se v dnešní době stále může dít a dovolujeme si se nazývat civilizovaným světem.. A nejsmutnější okamžik celé knihy - skutečnost, že ačkoli Sin dokázal utéct do "lepšího" světa, nikdy neprožije normální a plnohodnotný život, protože ho zážitky z pracovního tábora ovlivnily takovým způsobem, který už nelze vzít zpátky a navždy bude styl chování/života z pracovního tábora v něm..

e-Čtenář
12.02.2014 4 z 5

Neskutečně nehezké zážitky ve výpovědi jednoho mladého severokorejce. Kdo říká, že se máme špatně, tak doporučuji přečíst alespoň pár stránek z této knihy a myslím, že daný čtenář pochopí.

kannibal28
07.02.2014 4 z 5

no čo dodať bolo to dosť kruté ten chlapec si musel riadne vytrpieť len nechapem že v dnešnej dobe sa možu robiť takéto zverstvá

Yorika
21.01.2014 3 z 5

Silný příběh, který by si zasloužil lepší zpracování.Přesto však je dobře, že takovéto knihy vznikají.Diktatura v Severní Koreji je krutá a lidskému rozumu nepochopitelná.Díky tomuto příběhu, si možná mnozí z nás uvědomí, že svoboda, ve které žijeme, není samozřejmostí.A to je poselstvím této knihy.

vana.zkraslic
14.01.2014 4 z 5

O Lágrech v KLDR, útěcích přes Čínu podařených i nepodařených je napsáno a natočenu hodně a tuhle knihu osobně řadím právě mezi tento materiál. V tomto tématu asi nelze nic vyzvednout nad ostatní.

Jinak příběhů o útěku z lágrů, gulagů a koncentráků je hodně a mnohem lépe napsaných. Tenhle je pouze aktuální dobou.

Pro mne nejzajímavější na celém příběhu je závěr. Útěk z lágru je pouze začátek, je třeba se s minulostí ještě vyrovnat a přijmout nový život.

Hudis
08.01.2014 5 z 5

Co dodat... povinná četba...

Darkry
25.12.2013 5 z 5

Kniha, kterou byste si měli přečíst i VY!

aychend
28.11.2013 5 z 5

Mimořádná kniha, kterou budu doporučovat každému! Nejde tu jen o popis násilí v táboře, ale především o vylíčení politické situace v Severní i Jižní Korei, života běžných lidí a srovnání komunismu s kapitalismem. Nemohu si pomoci, ale po přečtení se jen utvrzuji v tom, že ani jeden ze způsobů vlády není to nejlepší. Lepší příklad toho, do jakých extrémů až mohou komunismus s kapitalismem zajít, nenajdete, než právě v těchto státech.

A jen na závěr, při čtení se mi hodně často vybavovalo, když jsem četla knihu Devět let v pekle http://www.databazeknih.cz/knihy/devet-let-v-pekle-13807, kterou také velice doporučuji!

Sapy
19.11.2013 3 z 5

Příběh neuvěřitelný, až je mi líto jakému příšernému zpracování se mu dostalo. O hrůzách v Severní Korei by se mělo psát a to co nejvíce, ale hlavně s nimi také něco dělat. Nechci tady ale rozvíjet politickou diskuzi. Kniha za přečtení stojí díky poselství Sina. Ale pan Blaine Harden se jeví spíše jako novinář, který se chce na příběhu mladého Severokorejce jen co nejvíce přiživit a proslavit. Knihu neustále prokládá vlastními názory, které vám občas až vnucuje. Nehledě na to, že vůbec neumí pracovat s tím co má, půlku obrovského potenciálu co příběh má prachsprostě a barbarsky pohřbil.
Skáče z jednoho do druhého, neumí ani pořádně popsat atmosféru, která by mnohým pasážím přidala HODNĚ na kvalitě.
Takže v závěru - příběh, který byste měli znát. I za cenu občasného skřípání zuby nad Blaine Hardenem. Hodně štěstí.

lushi
30.10.2013

Všichni víme, že Severní Korea je nedemokratický stát, ve kterém lidé trpí hladomorem, mají strach a nejsou svobodní. Taky víme, že tam existují rozlehlé pracovní tábory. A snad každému, kdo se nad těmito fakty pozastaví, je z toho úzko. Nechápe, jak ostatní země mohou takový stát a zacházení s lidskými bytostmi tolerovat.
A Útěk z tábora 14 tuto naši bezmoc ještě posiluje, protože předkládá konkrétní obrazy, opravdové svědectví. Je to svědectví ryzí, nezasahuje naše city upraveně - cíleně.
Skvělý poznámkový aparát poskytuje vstup do problematiky a také aktuální zdroje informací. Opravdu moc dobře zpracovaná kniha, od jejíhož čtení jsem se nedokázala odtrhnout.

Izu
11.10.2013 4 z 5

O Severní Koreu a život v ní se zajímám už dlouho.Je neuvěřitelné co se děje v jiné zemi a svět nad tím přivírá oči.Velmi smutný příběh .

Radůz
02.10.2013 4 z 5

Já tyto knihy nemám moc rád, protože jsou kruté a podle pravdy. Ale člověk si aspoň začne vážit toho, kde žije.
Kniha o hrůzách a zvěrstvech páchaných na vězních v pracovních táborech KLDR, kde lidský život nemá vůbec žádnou cenu. Stačí málo, aby jste se znelíbili politickému režimu a trpět budete nejen vy, ale i vaši blízcí - nevinní! Člověk by si myslel, že útěk z vězení je to hlavní vítězství, ale pak nasleduje další, stejně obtížný boj. A to zařadit se do normální lidské společnosti.

LordBexr
27.09.2013 5 z 5

Velmi objektivně zpracované dílo o KLDR. Na pozadí příběhu mladého Severokorejce který uprchl z pracovního tábora, se díky skvělé novinářské práci autora dozvíte množství informacích nejen o tom, jak severokorejský režim v dnešní době stále \"funguje\", ale i o samotných Severokorejcích - jak vypadá jejich život v KLDR, v Číně i jinde na světě po té co uprchnou. S jakými problémy se potýkají a jak pro ně není začlenění do moderní západní společnosti vůbec snadné. Celá kniha je velmi poutavá a nelze se od ní odtrhnout.

Kattie
24.09.2013 5 z 5

O KLDR jsem viděla několik dokumentů. Všechny mě zasáhly, ale tahle kniha... nemám slov, ani vzdáleně se nepřibližuje tomu, co bylo v dokumentech. Dokumenty byly příliš mírné, příliš vzdálené tomu, co se v jádru země opravdu děje. Je mi smutno z toho, že se něco takového někde děje a nic se s tím nedělá a nebýt této knihy, tak o tom ani nevím, nebýt knihy mám zkreslené představy o tom, co se tam děje. A ještě k tomu to čtu teď, v době kdy Amerika nedávno začala řešit vojenský zásah v Sýrii, kde byly použity chemické zbraně, protože tam je ropa, v KLDR není.
A také to člověka donutí přemýšlet jinak. Souhlasím s tím, že by to měla být povinná četba. A vůbec by se mělo víc mluvit. Ani tady, v ČR se nemluví o totalitě, co byla tady v minulosti. Lidé by se měli víc zabývat svou minulostí, aby se z ní mohli poučit, nemělo by to být citlivé téma a následně skoro tabu. Měli bychom být lačnější po informacích. Mělo by nás to víc zajímat.
Každé ráno, když jedu do práce, v okruhu pár metrů - v metru - sedí vedle mě minimálně jeden člověk, co čte blesk...

Ronny
22.09.2013 5 z 5

Šokující výpověď o režimu Severní Koreji.O tomto tématu jsem zatím žádnou knihu nečetla, asi jich mnoho neexistuje kromě Pchjongjanských akvárií, která jsem zatím nikde nesehnala. Rozhodně doporučujik přečtení!!