Útěk z tábora 14

Útěk z tábora 14 https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/166296/bmid_utek-z-tabora-14-GZ5-166296.jpg 4 1018 1018

Autentické svědectví z pracovních táborů v Severní Koreji. Pracovní tábory pro politické vězně existují v Severní Koreji dvakrát déle než ruské gulagy, podle odhadů v nich žije přes dvě stě tisíc lidí. Sin se v táboře narodil. Protože trpěl podvýživou, má menší a drobnější postavu. Paže má zkřivené namáhavou prací a záda zjizvená popáleninami z doby, kdy ho mučili ohněm. Kůže nad stydkou kostí nese jizvu po vpichu háku, jímž ho dozorce přidržoval nad plameny. Holeně na obou nohách má od kotníků po kolena znetvořené od elektrického plotu z ostnatých drátů, které nesplnily svůj účel, protože neudržely chlapce uvnitř Tábora 14.... celý text

Literatura faktu Biografie a memoáry
Vydáno: , Ikar (ČR)

Escape from Camp 14 , 2012

hancijar
15.07.2015 5 z 5

Jak to rici slusne, jak v tomto stoleti OSN neco takoveho dovoli trpet bezbrane lidi. Proste sok. Nemela sem velke mineni o KLDR, ale to se delo ve svete pred 100 lety, a v KLDR se to deje ted. Neco odporneho.

hana1070
07.07.2015 4 z 5

Měla jsem takový pocit, že Korejská lidově demokratická republika je takový více či méně neškodný skanzen, který už nebude mít dlouhého trvání. Viděla jsem nějaký dokument o skupině Čechů, kteří tu strávili dovolenou, o návštěvě třídenní KLDR mi vyprávěl lektor angličtiny. Uctívání Kimů, pionýři a vojáci, komunistická propaganda, prázdné pětiproudé dálnice, materiální nedostatek a vypínání elektřiny. Po přečtení knihy Útěk z tábora 14 jsem se dost vrátila do reality…

cora
21.06.2015 3 z 5

Jde bezesporu o knihu zajímavou, bohužel ji sráží měnění výpovědí hlavního protagonisty, který se tím stává nevěrohodný. Vzpomínky na pobyt v táboře jsou určitě bolestné a dá se pochopit, že nebylo jednoduché sdělovat je někomu dalšímu, ale kniha pak tak trochu ztrácí smysl. Jinak velmi oceňuji informace o politickém a hospodářském vývoji KLDR, které pomáhají pochopit kontext a jsem zvědavá na opravenou verzi.

moira2912
12.06.2015 4 z 5

Výpověď komplikované osoby, která byla zformovaná ve zvěrských podmínkách, "příběh", který děsí a je neuvěřitelný v tom, že to je současnost.
Smutná výpověď muže, který je zlomený, který ale stále bojuje a který se snaží.
Příběh je převyprávěn novinářem, který jej velmi dobře zpracoval, dodal politickou a sociální situaci, takže se čtenář dokázal snadno orientovat - a byl ještě zděšenější z toho, jaká je skutečnost a čím si lidé musí procházet.

technolog
10.06.2015 3 z 5

Myslím, že je potřeba tuto knihu číst jako fakta a ne jako román. Nikdy nepochopíme co se za plotem tábora může odehrávat. I když slovům rozumíme, myslím ze citově nepochopíme. Jeden se zachranil..co ti další? Může se to stát i nám....a obavám se že může.

Týnušxxx
31.05.2015 3 z 5

Kniha pro mě byla velkým zklamáním. Čekala jsem, že ķniha bude psána z pohledu hlavního hrdiny. Ano, všechny ty věci byly hrozné, ale takhle mě to nezasáhlo tak, jak mělo.

aktijnov
23.05.2015 4 z 5

Mrazivé, drsné, děsivé, hrůzné... Není to odpočinkové čtení, ale rozhodně stojí za přečtení.

wicca.w
21.04.2015 5 z 5

Jedinečný popis života v pracovním táborě v KLDR, ze kterého běhá mráz po zádech. Útěkem z tábora ovšem utrpení hlavního hrdiny tak docela nekončí. Má problém zapadnout do svobodné společnosti a dohánějí ho noční můry minulosti. Kniha pro mě měla silnou vypovídací hodnotu. Hlavního hrdiny mi bylo po celou dobu moc líto. Přeji mu co nejšťastnější život.

makovec.h
16.04.2015 5 z 5

Fascinující, jak zlí lidé dokáží být. Ale více fascinující a především obdivuhodné je, kolik toho lidé dokáží vydržet. Nebudu hodnotit styl psaní ani zda se nedalo vytřískat více z příběhu. Každopádně síla lidí je na pět hvězdiček. Není třeba napsat knihu silným způsobem, když je silný ten příběh samotným a člověk jej nečte pro zábavu, ale pro poučení se. Ale kéž by to nebyla pravda!

Senza Jenka
07.04.2015 4 z 5

Vzhledem k tomu, že autor své výpovědi čas od času mění, těžko říct, zda všechno brát jako neotřesitelnou pravdu. Podstata pracovních táborů ale bude stejná a je to hrůza.

petshop
07.04.2015 3 z 5

Škoda, škoda...Příběh má takový potenciál a zůstal nevyužitý. Je to bezesporu silný příběh, ale slabě napsaný. První polovina se mi ještě zdála docela dobrá, ale pak už jsem se docela nudila a musela se přinutit k dočtení. Než jsem začala číst, očekávala jsem přívaly emocí, ale nato, jaké to muselo být hrozné, jsem zůstala docela nedotčena. Nicméně jako přibližná ukázka toho, jak to v KLDR chodí, to byl dobrý zdroj informací. Za přečtení určitě stojí, ale velké emoce nečekejte.

elin.m
06.04.2015 3 z 5

Upřímně jsem od knihy čekala víc na to, jak silnou měla reklamu a jak dlouhý na ni byl pořadník v knihovně. Na můj vkus bylo v knize až přespříliš informací o poměrech v Severní Korei, které odváděly od příběhu. Hodně jsem přeskakovala stránky. Za mně tři hvězdičky...

Fuksinka
03.04.2015 3 z 5

Opravdu těžké hodnocení. Informační hodnotou je kniha na 100% pětihvězdičková. Já mám ale už od prvních stránek pocit, že je nedotažená a z tohoto fascinujícího příběhu by se dalo "vytřískat" daleko víc. Možná by to chtělo změnit formu vyprávění. Příběh, ač naprosto děsivý, ve mě nevzbuzoval moc emocí. Nevolám po laciném dojáku, tohle je však příliš neosobní. Doplňující informace o SK, jsou zajímavé a k dotvoření obrazu nutné, avšak ještě víc odvádí čtenáře od emocí.
Postrádám i hlubší pohled na důvody Sinova podivného chování v US. To pro mě byla nejzajímavější část knihy. O té nejvíc přemýšlím a vlastně mě nejvíc zasáhla. Přerod "zvířete" v člověka. Důvody k pro nás nepochopitelnému chování, navazování běžných lidských kontaktů. Nevím, jestli ze své nespokojenosti mohu vinit autora. Těžko říct, co všechno byl Sin ochotný prozradit.
Přes to všechno si myslím, že tuto knihu by si měl přečíst každý a tím více například aktivisté, prosazující kvóty pro ženy a genderové bojovnice. Třeba jim jejich práce potom přijde povrchní a začnou bojovat za něco, co má smysl a co je skutečný problém.

bob9249
10.03.2015 3 z 5

Velice zajímavý příběh, podle mě ale trochu hůř zpracovaný než by si tak silný příběh zasloužil. Úvod a střed je ok, poměrně poutavý, ale mohl být trochu detailněji popsaný. Konec knihy je bohužel zklamání. Celkově jde spíš o reportáž, chybí mi tam trochu osobních prožitků a popisů. Možná to bylo cílem. Každopádně je kniha skvělým zdrojem informací pro ty, co nemají potuchy o tom jak to v KLDR a jeho pracovních táborech chodí.

Darcy
03.03.2015 5 z 5

Úžasná kniha která vás nepustí až do konce. Zážitky mladého severokorejce jsou neuvěřitelné. Jedno oko nezůstalo suché.

Adelei
26.02.2015 3 z 5

Musím říct, že jsem tuto knihu přečetla s přemáháním. Jsem ráda, že mi autor patřičně vysvětlil věci a všechny okolnosti, o kterých jsem popravdě vůbec neměla tušení, ale občas jsem trochu ztrácela pozornost. Těšila jsem se vždy spíš na část s příběhem, který určitě zaujme.

acrev
25.02.2015 4 z 5

Neuvěřitelná kniha už jen tím, že je o skutečných událostech. Autor vypráví příběh Sina a zároveň současně vysvětluje situaci v Severní Koreji. Je těžké pochopit, jakých zvěrstev je taková ideologie schopná. Kniha pracuje s co nejvíce objektivními informacemi (které je těžké sehnat) a podává je čtivým způsobem laickému čtenáři. Z mého pohledu jsou některé pasáže o něco více osobnější, než by asi bylo nutné. Dalším negativem vidím to, že Sin lhal o popravě své matky a o následném mučení v podzemním vězení. Před měsícem proběhla internetem zpráva, že tuto situaci Sin v rozhovorech pro tuto knihu pozměnil. Autor v knize tuto situaci také popsal a jestliže Sin změnil výpověď (podle posledních zpráv) již podruhé, škodí to celému příběhu. V tak náročné situaci je ovšem těžké hledat pravdu.

lukas2045
20.02.2015 odpad!

Já vám nevím... Nuda a navíc místy dost přitažená za vlasy. Nepřišlo mi to ani zajímavé, ani srdcervoucí... Jen nudné.

Ruxandra
18.02.2015 5 z 5

Ačkoli mi ze začátku autorovo odskakování od Sinova příběhu k jiným informacím trochu vadilo, postupně jsem i vítala nové poznatky o fungování KLDR v kontextu se Sinovým útěkem (mimochodem pokud by to někoho zajímalo, doporučuji knihu Viděl jsem peklo od autora Tvrtko Vujity, jedna z kapitol je o jeho návštěvě KLDR). Je to bezesporu šokující kniha a i když jsem nedávno četla Sinovo přiznání, že některé informace pozměnil, rozhodně u mě body neztratil. Když zažijete toto, jsou detaily a zážitky o kterých prostě nejde mluvit. Doufám, že Sin najde své místo ve světě i přes psychické následky, které si s sebou už navždy ponese.

Pralev
14.02.2015 4 z 5

Knihu, která podává autentický obraz toho, co se v pracovních táborech Severní Koreje stále děje, obecně nelze hodnotit špatně. Navíc jde o téma, o kterém by měl každý minimálně vědět a přemýšlet. Bohužel ji v mých očích silně sráží fakt, že je napsaná novinářem a je to na ní hodně vidět. Místo syrového, strhujícího příběhu tak čtenář čelí neustálým odbočkám, geografickým a geopolitickým vsuvkám a polopatickému vysvětlování. Nakonec mě tak i ze Souostroví Gulag, ve kterém Solženicyn dokázal uspávat nekonečnými výčty všeho možného, mrazilo víc než z Útěku z tábora 14.