Ultimate Spider-Man: Moc a odpovědnost

Ultimate Spider-Man: Moc a odpovědnost
https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/269000/bmid_spider-man-moc-a-odpovednost-269000.jpg 4 51 51

Myslíte si, že Spider-Mana znáte? Tak to jste na omylu! Nejslavnější hrdina Marvelu byl znovustvořen pro novou generaci. V této knize přichází jeho zrod a tragický příběh o moci a odpovědnosti. Užijte si zbrusu novou legendu o vzniku legendárního pavoučího hrdiny a jeho první bitvu proti úhlavnímu nepříteli - Green Goblinovi. Obsahuje sešity Ultimate Spider-Man #1-7.... celý text

Literatura světová Komiksy Sci-fi
Vydáno: , Hachette

Ultimate Spider-Man: Power and Responsibility , 2001

Atlantis
22.07.2021 3 z 5

Ultimátní Spider-man měl být novým, čerstvým pohledem na Spideyho origin. Stejně jako celý Ultimate vesmír. A já z něj mám takové rozporuplné pocity. Bendis tady píše čtivě a nudit se nebudete, ale zároveň tady pro mne nebylo dost nového. Opět je tu kousanec, opět je Peter loser, zase umírá strejda (spoiler?)... No znáte to. Navíc kresba tomu dává zvláštní kýčovitost, která mi k Spider-manovi neseděla. Takže ano, čtivé až na půdu, ale nebylo to ono.

Atak
07.03.2021 5 z 5

Poutavý příběh nádherně nakresleno.

trudoš
02.10.2020 3 z 5

Modernější verze Spider-Manova zrodu pro novou generaci čtenářů. Příběh má švih a spád, snad jen, že postavy samotné jsou možná až příliš stylizované a ne zcela mi sedly (strýček Ben jako hipísák či Green Goblin coby démon z Husí kůže). Příběhu však musím přiznat nápad. Brian Michael Bendis pracuje se starým materiálem zajímavým způsobem, některé věci obrací vzhůru nohama, jiné zas ponechává tak jak byly a na pár věcí se pod čarou vtipně odkazuje. Faktem je, že zachytit hrdinnou povahu maskovaného stěnolezce není zas až takový problém, s charakterem Petra Parkera už je to jiné – tenhle víc připomíná verzi, kterou se stal po letech tajné identity, než toho ušlápnutého lůzra, kterým na počátku byl. Ale pravdou je, že ten by dneska asi nikoho nebavil.
Za mě poctivé tři hvězdy, ničím zvláštním to nepřekvapilo, ale zase se to pro všechnu tu výbušnou akci četlo prakticky samo. Jen mě to tím zasazením do současnosti příliš nepřesvědčilo a specifická kresba Marka Bagleyho jde vysloveně mimo mě.

Ivan Kučera
02.08.2020 4 z 5

V 90. rokov zažíval komiks v USA ťažké obdobie. Predaje klesali, ruka v ruke s ním logicky i celkový záujem fanúšikov o jednotlivé série. Dokonca nechýbalo veľa a Marvel by ako vydavateľstvo skončil! V rokoch 1996 1998 oznámil riadený bankrot. Projekt Ultimate bol steblom, ktorého sa z posledných síl chytil a tajne dúfal v aspoň ako-taký úspech, ktorý by zabránil najtragickejšiemu. Jeho úlohou bolo samozrejme prilákať nových fanúšikov a tým pádom zvýšiť predaje. Avšak dôležité bolo aj to, AKO k tomu malo dôjsť. Mnohí mocní ľudia v Marvele v čele s Joeom Quesedom vnímali negatívne, že sa zo superhrdinov stali otcovia a manželia, že im pribudli šediny. Verili, že možno azda i to čiastočne je zodpovedné za odlivom fanúšikovskej obce. A tak sa rozhodli vrátiť postavy do mladých liet. Stal sa zázrak: z Ultimate sa vykľul trhák. Nečudo, Marvel si jednak ako vlajkovú loď vybral odjakživa milovaného Steňoleza (ku ktorému sa tínedžerské roky proste hodia) a jednak na napísanie scenára najal Briana Michaela Bendisa. Kým menej schopní scenáristi by Spajďáka aktualizovali pre nové publikum len tým, že by mikroskop vymenili za počítač, Brian si zvolil ťažšiu cestu. Vzal notoricky známe postavy a prepracoval ich, ale zároveň nie až tak, aby z nich spravil diametrálne odlišné. Jasné, je to stále Spider-Man. Musí byť prítomné pohryzenie rádioaktívnym pavúkom, školská šikana a ikonická smrť strýka, no je to detailnejšie spracované. Ak sa v pôvodnom komikse zo 6O. rokov vyskytol strýko len v hŕstke záberov a hneď nato umrel, v Ultimate je s ním pracované kvalitnejšie, aby nám prirástol k srdcu a aby sme pochopili, prečo navždy zostane jednou z najdôležitejších osôb v Petrovom živote. Trocha iný prístup je poznať aj na Harrym Osbornovi, ktorý je sem zakomponovaný šikovne, hoci v starých komiksoch venovaných zrodu Spajďáka nebol. Rovnako tak je do reštartu rafinovane zaradený jeho šialený otec. Norman Osborn má v Ultimate väčší vplyv, než by kto bol kedy povedal. Isteže, niektoré zmeny sú kozmetické (Peter si neušije kostým sám), ale obecne je Bendisov prístup fajn. Na strane druhej, hoci sa v Marvele snažia tváriť, že ide o geniálny počin, ktorý nanovo postavil (prestaval?) Spajďákove univerzum, napriek všetkej (často fantastickej) snahe je to proste len remake, ktorému do dokonalosti chýba ej veru nemálo! Kresba sa mi spočiatku páčila a bavila ma, bola monumentálna a urastená, plná farieb a akcie. No s pribúdajúcimi stranami ma začala nudiť a nakoniec som ju vyhodnotil ako na môj vkus priveľmi detskú. Dávam 4* a priznávam, že štvrtá hviezda je len za to, že z historického hľadiska ide o zásadnú spider-manovku, ktorú tým pádom musím odlíšiť od menej dôležitých, nevydarenejších, zbytočnejších. Pozoruhodné je, že Bendis Pavúka najskôr reštartoval takto a keď to začala byť priveľká rutina, reštartoval ho druhý raz vymyslením postavy černošského Spider-Mana (u nás napr. Miles Morales Ultimátní Spider-Man). Pre poriadok dodám, že v r. 2012 začala sériu Ultimate Spider-Man vydávať CREW v samostatných zošitových knihách pod zvláštnym, ale výstižným názvom Ultimate Spider-Man a spol. Takže ak máte Moc a odpovědnost a chcete vedieť, čo bolo ďalej, kupujte si sériu Ultimate Spider-Man a spol. až od čísla 5. V CREW ale na to šli rafinovane: ak aj vlastníte Moc a odpovědnost, stále sa vám oplatí Ultimate Spider-Man a spol. kupovať od č. 1, keďže okrem Stenolezových dobrodružstiev magazíny obsahujú aj iné komiksy (Fantastic Four, X-Men).

Reat
03.12.2018 4 z 5

Kniha obsahuje prvních sedm sešitů Ultimate Spider-man a jako ochutnávka by mě ke koupi dalších x-dílů nepřesvědčila. Celá sága Spideyho je zde restartována, ale nemůžu si pomoci, spíš se jedná dle mého o chudšího příbuzného. Kresby vcelku ok, to zvedá hodnocení z průměru a samotná postava Spider-mana to díky mým sympatiím vytáhne až na čtyři hvězdy. Budiž...

Disease
24.04.2018 4 z 5

Notoricky známý příběh, asi i pro nečtenáře komiksů, ale převyprávění je výborné, jen ne tak dospělé, jak mi připadalo kdysi při prvním čtení.

Hwaelos
22.08.2016 4 z 5

Převyprávění Spider-Manova originu dopadlo vlastně nad očekávání dobře. Bendis dobře vybalancoval přihrávání nových prvků do starého známého příběhu a přidal na humoru i opravdovosti. A Bagley dodal kresbu, která je na první pohled cool pro teenagery, ale zároveň dobře pracuje s gradací a předáváním informací uvnitř panelu i mezi nimi.

martinstefko
08.12.2015 3 z 5

Brian Michael Bendis se vyznačuje tím, že jeho dialogy jsou velmi realistické. A to platí i v případě série "Ultimate Spider-Man". Uvědomíte si, že lidé takhle mluví. Zadrhávají se, vynechávají slova, skáčou si navzájem do řeči, pronášejí naprosto zbytečné poznámky jen proto, aby něco řekli, aby se cítili být důležitými. V tomhle směru Bendis exceluje. Kresba Marka Bagleyho je druhá věc. Jsem na ni celkem zvyklý, mám tu sérii zažitou, ale na druhou stranu je to kresba, která může připadat dospělejšímu čtenáři možná až trochu moc dětinská. Někdy je zde velmi vysoká barevnost, muskulatura postav je přehnaná (hlavně u Green Goblina), obecně je dění takové jemnější, přístupnější většímu věkovému spektru. Pak ale přijde jeden, dva panely, kde se dějí skutečně ošklivé věci, a vás napadne, že by to ještě mohlo být trochu drsnější. Viz například scéna s matkou Harryho Osborna. Více: http://www.comics-blog.cz/2013/12/404-ultimatni-komiksovy-komplet-33.html

Autoři knihy

Brian Michael Bendis