Terapie láskou

Terapie láskou https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/149357/bmid_terapie-laskou-8QE-149357.jpg 4 540 118

Pat Peoples se vrací z léčebny pro duševně choré a svět kolem mu nedává příliš smysl. Oblíbený fotbalový tým hraje na stadionu, který před několika měsíci ještě nestál, přátelé mají manželky a děti, ačkoli nedávno byli ještě svobodní. Nikdo mu nechce vysvětlit, jak je to možné, ani s ním mluvit o jeho ženě Nikki, s níž se jistě brzy zase shledá, i když právě teď žijí odloučeně. Pat ale věří ve šťastné konce. Stačí na sobě pracovat, nenechat se odradit, být laskavý k lidem, a život vás odmění. Tak je to ve všech dobrých filmech. Co si o tom myslí váš terapeut, mrzoutský táta nebo divná kamarádka, nehraje roli. Protože je jen otázkou času, kdy odluka skončí, on se s Nikki opět shledá a budou žít šťastně až do smrti. Nebo ne?... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Knižní klub

The Silver Linings Play Book , 2008

hellena1523
21.01.2017 2 z 5

Velké zklamání! Leonard je skvělý, ale tohle?! Autor asi v životě nepotkal duševně nemocného člověka a mám podezření, že se ani neobtěžoval si k tématu něco načíst. Anotace zněla skvěle, moc jsem se těšila, ale vážně jsem byla zklamaná. Přece jen jsem si pustila film, ale ten jsem ani nedokoukala, protože byl taky příšerný! Dokonce ani můj oblíbený herec s nádhernýma očima mě neudržel u televize. Velmi slabé...bohužel

tweed
10.01.2017 3 z 5

Pat je dost creepy. Nemohla jsem se však ubránit tomu, abych občas nepovažovala jeho snahy o zlepšení se (s cílem získat zpět svou manželku Nikky) za milé až roztomilé. I tak jsem doufala, že mu v tomto směru happy end nevyjde. Když už jsme u té Nikky - není to největší sobecká kráva ever? Naproti tomu Tiffany, ač psychicky rozbitá, mi přišla sympatická a zároveň nejvíce realistická postava knihy. Možná by mi pomohl nějaký nezaujatý popis událostí před Patovým nástupem do léčebny. Toho se asi nedočkáme, ale to je život... nikdy neznáte skutečný příběh lidí okolo sebe.

Wichita
22.12.2016 4 z 5

"There is always some madness in love but there's also some reason in madness"
- Friedrich Nietzsche

Terapie láskou je neuvěřitelně laskavá knížka. Byť to není jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla, jsem si jistá, že patří k těm lepším, a to jak po obsahové, tak po stylistické stránce.

Christienne
06.11.2016 5 z 5

Po dlouhé době kniha, která mě zaujala hned od začátku... film jsem neviděla, ale po přečtení se na něj podívám.

petra4080
01.11.2016 3 z 5

Hezká knížka, bohužel mé očekávání bylo větší (prý bestseller) :-(
Většina knihy je fotbale, což mi trochu kazilo zážitek. Při čtení mi bylo občas smutno, jindy jsem se zasmála, zamyslela...

Lucie51
15.09.2016 5 z 5

Terapie láskou je první knihou, kterou napsal Matthew Quick, která se mi dostala do rukou. Knihu jsem četla před shlédnutím filmu, ve kterém si zahráli hlavní role Bradley Cooper (Pat Peoples) a Jennifer Lawrence (Tiffany). Musím říct, že snad i díky filmové obálce, se kterou jsem si tuto knihu zakoupila, jsem si hlavní hrdiny hned od samého počátku spojila s tvářemi těchto herců a vůbec to tedy nebylo na škodu, postavy mi s jejich obličeji pasovaly perfektně, Pata bych si nedokázala ve své fantazii vykreslit lépe :-) . Pat i Tiffany mi byli velmi sympatičtí, což však nemohu říci o vedlejší postavě, Nikki, Patově "manželce". Na Nikki jsem začala být přibližně v 1/3 příběhu neskutečně alergická, stejně jako na slovíčko "odluka". Zamilovala jsem si autorovu myšlenku, že "každý mrak má stříbrné lemování" :-) . Knize dávám plný počet hvězdiček, filmu bych dala o jednu hvězdu méně, jelikož je v něm oproti knize spousta nepřesností, spousta věcí tam chybí, spousta věcí je tam pomotaných nebo nahrazených. Zejména změna finálové písničky na taneční soutěži se mi nezamlouvala :-) . Příběh mě neuvěřitelně bavil, líbilo se mi Patovo líčení pobytu v psychiatrické léčebně, následné rozhovory s psychiatrem, jeho pocity při posilování a běhání nebo návrat do společnosti a léčení vztahů s rodiči, bratrem a kamarády. Hodně zajímavé bylo také autorovo líčení z prostředí amerického fotbalu, to jsem doslova hltala. Pata mi bylo v určitých chvílích upřímně líto, autor mu do cesty přichystal spousty překážek a nepříjemností. Chtěla bych mít takového kamaráda :-) Konec knihy byl úžasný, opravdu moc se mi líbil a knihu všem vřele doporučuji. ★★★★★

Tess.96
14.09.2016 4 z 5

Četlo se to hezky, krásně to ubíhalo a i když se zdá, že je stránek hodně, tak tomu tak není, jelikož stránky jsou docela silné a jsou tam velká písmenka, což mě naprosto vyhovuje. Našlo se tam ale pár věcí, které mě opravdu vytáčeli, například jak hlavní postava neustále opakuje něco o Nikki pořád a pořád dokola nebo ty zápasy s Orly, to skandování se tam objevilo asi milionkrát a neuvěřitelně mě to lezlo na nervy. Prostě hlavní postava je vážně magor, ale nakonec se to ukáže jako hezký romantický příběh.

Hanichka
26.08.2016 4 z 5

(spoilery!)
Pročetla jsem si ostatní komentáře a jsem překvapená z toho, jak rozdílně jsme knížku vnímali. Pro mě to bylo právě o tom, že šťastně šťastné konce jsou jenom ve filmech a i když se někdy snažíme jak chceme, děláme co můžeme a víc, tak prostě svojí vysněnou budoucnost mít nebudeme. "Zbyde" na nás dáma, co obelstila křehkého a zranitelného člověka, protože se do něj zamilovala a chtěla ho pro sebe. Táta s mámou to mezi sebou už dobrý mít nebudou, protože táta je prostě takovej, všechno se vždycky vrátí do starých blbých kolejí. V kontrastu s tímhle depresivním vyzněním knihy je Patův přístup, který ve šťastné konce věří, a tím, jak všechny svoje naděje upíná na dámu, která je už jinde, mě neuvěřitelně dojímá.
Ještě to pro mě osobně je cenná knížka i v tom, že v ní sympatizujeme s násilníkem a špatným manželem. Z pohledu například Nikki nebo Patova otce by celý příběh vypadal jinak, ale jsem autorovi moc vděčná za to, že tady ukázal, že lidé se mění a že příšerné chování v minulosti neznamená, že později nemůže člověk procházet osobním vnitřním peklíčkem, a že si to třeba tolik nezaslouží.
Hvězdičky čtyři za konec, který jsem moc nepochopila, respektive mi přišel uspěchaný, a za postavu Cliffa, čím dál tím víc mi v příběhu neseděla.

evelýny
03.08.2016 3 z 5

Knihu jsem přečetla až po zhlédnutí filmu. Byla jsem překvapena jejich rozdílností. Z mého pohledu se nedá hodnotit, zda byl film lepší než kniha. V knize jsem si uvědomila těžké psychické trauma hlavního hrdiny, komplikovaný návrat do normálního života pro něj i pro jeho nejbližší, komplikovaný vztah s otcem, velmi hezký vztah s bratrem. Kniha se velmi dobře čte, ale již se k ní nevrátím.
Film mi byl sympatický tím, že jasně ukázal budoucnost hlavních hrdinů, i když opravdu skončil happy endem. Kniha má z mého pohledu vyšší úroveň než film, ale jestli někdo váháte, zda film nebo knihu, za sebe říkám oboje.

Markét.t
22.07.2016 3 z 5

Terapie láskou se velmi dobře četla. Od jejího děje jsem ale asi čekala něco jiného.
Celé mi to přišlo utahané, místy zbytečně natahované a ano... občas jsem se u čtení nudila.
Na druhou stranu se na hlavní hrdiny jako byl Pat, tak často narazit nedá.

sarekaslukova
12.06.2016 5 z 5

Knížka se mi četla hezky, děj byl velmi dobře napsaný, a proto se četla prakticky sama. Sice scének s fotbalem tam bylo opravdu hodně, ale byly vesměs zábavné takže mi nevadili. Trochu mě ale rozčilovalo že skoro celou knížku jsem nevěděla za co byl vlastně Pat zavřený v ústavu. Naštěstí jsem se to ke konci dozvěděla, takže moje zvědavost byla uspokojena.

Denninka
18.03.2016 5 z 5

Mě knížka bavila. Chvílemi mi Pat připomínal dokonce i Forresta Gumpa, hlavně kvůli tomu častýmu běhání :-) Souhlasím s již zmíněným komentářem, že scén z fotbalu bylo trochu víc, ale ani to nemění na mém hodnocení. A teď si můžu konečně pustit už dlouho slibovaný film.

pageta
14.03.2016 4 z 5

Překvapilo mně jak dobře dokázal spisovatel popsat psychiku zlomeného muže, když si člověk uvědomí, že to může potkat v podstatě každého tak mne v některých chvílích až mrazilo. Líbilo se mi jeho heslo: Být k lidem radši milý, oni nemusí vědět co si doopravdy myslím .

Markette
08.03.2016 4 z 5

Kniha se mi velmi zalíbila, už díky filmu. Film byl užasný, a kniha byla taky krásná. Ale na 5 hvězdiček to podle mě nemělo. Knihu můžu jen doporučit, ale já od toho čekala asi vážně moc, už díky obsahu. Můžu jen doporučit, ale u mě to na 5 hvězdiček prostě nemá.

Leniiis
22.01.2016 4 z 5

Knížka byla pravdivá. Opravdu si nevážíme toho, co máme, dokud to neztratíme..a stejně to měl i hlavní hrdina. Bylo mi ho chvilkama až líto, ale chvilkama mě zase rozesmíval :-) no a co se týče mého názoru tak za mě by v knížce mohlo být míň fotbalu, popisování jednotlivejch zápasů a za to odebírám jednu hvězdičku.

Jana09
17.01.2016 5 z 5

Opravdu zvláštní knížka. Nečekejte klasický romantický příběh, to fakt ne. Chvílí jsem cítila beznaděj a zmatek hlavního hrdiny. Urputnou snahu udělat všechno nejlíp....Celou dobu jsem mu držela palce, aby obstál :-) Za mne dobrý.

Madame R
17.01.2016 4 z 5

Ačkoliv mě to překvapilo kniha se mi vážně líbila. Bylo to nenáročné čtení ale i tak tam bylo něco co mě nutilo tu knihu dočíst a zjistit jak to vše dopadne. Opravdu zajímavý příběh.

sporran
24.12.2015 5 z 5

Pěkná knížka. Četla jsem ji jako druhou po Odpusťte mi, váš Leonard. Opět zvláštní a opět se od ní nemohl člověk odtrhnout. Proč? Protože jde o netradiční pojetí tématu - duševní nemoc, láska, zklamání, hledání, vyrovnávání.... Moc se mi líbí, jak autor dokáže vykreslit pocity hlavního hrdiny, které se promítají to toho, co skutečně dělá. Vzhledem k postupu a rozuzlení celého příběhu jsem malinko uvažovala nad tím, jestli není na pokraji žánru "harlekýnek", ale nevím, protože jsem nikdy žádnou nečetla. :-)
Každopádně, pokud bude i jiná kniha od tohoto autora, ráda si ji, jedním dechem, přečtu.

milenarehakova
28.11.2015 4 z 5

Ačkoli tento žánr nepatří mezi mé nejoblíbenější,přesto jsem z této knihy nadšená.Četla se velmi rychle,avšak posledních 80 stránek bylo trochu zdlouhavějších.

fifejda
22.10.2015 4 z 5

Ačkoliv rozdílů mezi filmovým a knižním zpracováním je daleko více než jen v příjmení hlavního hrdiny, vnímám to spíše jako bonus než nedostatek. Obě dvě zpracování jsou krásné a mají něco do sebe a podle mého názoru se doplňují. Hlavní myšlenka v obou je stejná: šťastné konce existují, i když nemusí být přesně takové, jaké jsme je plánovali.

láska zfilmováno tanec psychické problémy

Matthew Quick
americká, 1973