Temné a kruté lži

Temné a kruté lži https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/506941/bmid_temne-a-krute-lzi-EnD-506941.jpg 4 167 167

Mokřady obchází zlo. Nadpřirozený thriller z města plného magie. Pokud máte co skrývat, La Cachette v Louisianě je to nejhorší místo, kde se lze ocitnout. Tohle bažinaté městečko je totiž plné lidí se zvláštními schopnostmi. Sedmnáctiletá Grey proto nevěří, že nikdo neví, co přesně se odehrálo, když tu zmizela její kamarádka Elora. Jakmile však začne pátrat na vlastní pěst, dojde jí, že každý něco skrývá. A když se ze zátoky vynoří záhadný chlapec, věci se dají do pohybu. Krvavá historie města ožívá… a další lži ho mohou rozervat na kusy.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (ČR)

Dark and Shallow Lies , 2021

lena.o.knihach
26.01.2023 4 z 5

Nadpřirozený ya mystery thriller mě na první pohled zaujal už svou temnou obálkou a přesně ta samá atmosféra na vás dýchá i při čtení.

Grey se na léto vrací k babičce do La Chachette v Louisianě. Je to malé městečko obklopené bažinami, kde kraluje obří Willie Nelson (aligátor) a občas v křoví zahlédnete plížícího se ploskolebce.
Tentokrát jsou ale letní měsíce v La Chachette jiné, protože se beze stopy ztratila dívka Elora - nejlepší kamarádka Grey - a parta přátel se snaží zjistit, co se stalo.

Po pár stranách se děj začal táhnout a zápletka se pořádně rozjela až za polovinou. Do té doby autorka sázela hlavně na postavy a vztahy mezi nimi. A mě to bavilo, i když se tam nic nedělo.

Zamilovala jsem se do toho místa, bylo brilantně popsané. Temné a kruté lži jsou napínavé, mrazivé se špetkou magie, která se mi líbila a pokud máte rádi ya thrillery, není nad čím váhat.

#spoluprace @albatrosmedia

barbb8k
20.01.2023 5 z 5

Na tuto knížku jsem se dívala už dlouho a pak mě hrozně potěšilo, když jsem si ji mohla přečíst a to ještě s předstihem díky #humbookblogeri, (#spoluprace).
Když jsem už dřív četla anotaci, nějak jsem z ní pochopila, že to bude fantasy. Nakonec se z toho vyklubal thriller, čehož jsem se zpočátku trochu lekla, ale četla jsem dál.
Nakonec jsem dostala ten nejlepší mix tajemna, napětí, lásky, (mrtvol), záhad se špetkou magie, co mohl vzniknout.
Svět a prostředí měla autorka strašně krásně propracovaný, jak „vizuálně“, tak do každičkého detailu ohledně souvislostí.

Děj, akce a hlavní zápletka se začaly rozjíždět už hned v prvních kapitolách, s každou další stránkou nabývaly grády a vše to vybuchlo na posledních sto stranách.

Grey, hlavní hrdinka této knihy, má skvělý charakter, je nápomocná, chytrá a vytrvalá, jediné co, tak chvilkami jakoby jí vypnul mozek a ona jela na autopilota.
I většinu dalších postav jsem si moc oblíbila, třeba Honey, Evie a Harta.

A ten konec? Prostě wow. Měla jsem několik teorií, některé i bláznivé, ale toto jsem fakt nečekala.

Celkově vám tuto knížku opravdu moc doporučuji, začtete se do ní a nepustí vás.
4,5/5⭐

LuciaSangster
20.01.2023 5 z 5

Za knihu na recenzi děkuji @Humbook.

Znáte Riverdale či Pretty little liars? Tak tohle něco mezitím s magií v jednom. Velké klubko, které obsahuje jen lži.

Jak už je u mě známo. Mé oblíbené postavy jsou buď mrtvé nebo pohřešované a to se stalo i tady. Mé srdce získala Elora, ale bacha! Hartovi se podařilo mě dostat a tím se stává knižním crushem téhle knihy. Je to jakoby vás v táhl do jeho světa z našeho. Ano až tak je to úžasný.

Musím říct, že tady zvraty neuhádnete, protože je to napsané tak dobře, že pak koukáte překvapeně, co se vlastně stalo. Jen ke konci se to zbytečně natahovalo.

Kniha vás rovnou hodí do děje, takže se rychle zorientujete a žádné okecávačky okolo. Hlavní viník se nedá hned určit, protože budete podezírat více lidí, což dodá na dramatičnosti. Většinu času se budete cítit stejně jako hlavní postava, protože vás to všechno bude trápit, bolet, strašit stejně. Kniha se dokonce čte sama. Ano až tak.

Konec mě úplně rozsekal. Pohltilo mě tolik pocitů a úlevy znát pravdu například: smutek, vztek. Hlavně jsem konec probrečela, protože jsem absolutně nečekala, jak to dopadne.

Vknihách

…tajomné, mrazivé, nadprirodzené…

TEMNÉ A KRUTÉ LŽI vychádzajú už 19.1. a hneď na úvod knihu odporúčam všetkým, ktorí sa ľúbia báť, majú radi tajomstvá a ich odhaľovanie a obľubujú zaujímavé postavy.

Tento hororový psychologický triler pre mladých dospelých má tú správnu atmosféru. Sparné horúce leto, silné letné búrky, močiare, aligátory, malé mestečko odrezané od sveta, zmiznutie 16-ročného dievčaťa, tajomstvá a tragédie tohto miesta v minulosti, obyvatelia so zaujímavými nadprirodzenými schopnosťami…

Dej je založený prevažne na vnútorných monológoch a opisoch, dialógov je pomenej. Ale presne takto je to skvelé. Autorka vás naladí presne na tú vlnu, na ktorej je postavená celá kniha. Stránky odsýpajú aj vďaka víziám/vidinám hlavnej hrdinky pred každou kapitolou. Spolu so snahou zistiť, kde je Elora a čo sa jej stalo, v kombinácii s upodozrievaním takmer každého priateľa, že so zmiznutím dievčaťa majú niečo spoločné, vás toto súkolesie postáv a ich činov rozloží na zmätené klbko nervov. Garantujem, že budete otáčať stránku za stránkou a s vypätím očakávať na vodítka a nápovedy. Tie vám autorka rafinovane podsunie a vzápätí vyvráti vaše dohady. Brilantné!

Hlavnou postavou je Grey. Narodila sa na ostrove v La Cachette, kde sa rada vracia k babičke a cíti sa tam doma viac ako vo veľkomeste pri otcovi. Zmiznutá Elora je jej spriaznenou dušou a stoj čo stoj chce zistiť, kto jej ublížil a prečo. Veď ju všetci mali radi. Alebo nie? Grey však namiesto Elory nájde plno tajomstiev, ktoré driemu v močiaroch a postupne sa derú na povrch. Z väčšiny budete v šoku, niektoré vám vezmú dych, iné vženú slzy do očí.

Záver je nervydrásajúci a ja som si ho nesmierne užila. Vlastne celý príbeh. Do posledných strán sa s vami autorka bude zahrávať ako mačka s myšou. Ide jej to perfektne. Dúfam, že podobných počinov spácha GINNY MYERSOVÁ SAINOVÁ ešte veľa.

Ďakujem Humbook za spoluprácu- #humbookblogeri

terezak016
19.01.2023 3 z 5

Děkuji Humbook za poskytnutí knihy k recenzi.

Opravdu nemám ráda spisovatele, co hned do prvních kapitol nastrkají hromadu jmen - kdo se v tom má sakra asi vyznat?! Pokud se navíc jako čtenář ocitnete v městečku La Cachette v Louisianě, kde obyvatelé nejsou zcela běžnými lidmi, je o zábavu postaráno.
Kniha má být YA thrillerem. Což tedy rozhodně splňuje. Místy mi dokonce přišlo, že kdyby se ještě trochu zapracovalo, šla by z toho velmi snadno udělat i YA hororová kniha. Rozhodně bych tady ovšem varovala na obsah, #cztriggerwarnings smrt dětí, ztráta blízkých osob, vraždy, domácí násilí
Grey je určitě velmi zajímavá hlavní hrdinka, která se snaží, aby se vždy rozhodla v prospěch těch druhých. U zbytku party “letních dětí” je za mě skvělé sledovat, jak jejich styl a místo života z nich dělá jiné americké teen hrdiny. A tady mě mrzí, že si s tím autorka více nepohrála, nerozpracovala jednotlivé postavy detailněji. Protože já jednoduše chci vědět víc!
Knihu jsem měla přečtenou rychle, jelikož když jsem chytla podezření, potřebovala jsem ho totiž buď potvrdit nebo vyvrátit. Konec - no překvapil. V jednu chvíli…a jasně není tady úplný Happy end.

nela3812
19.01.2023 5 z 5

Za poskytnutí knihy k recenzi děkuji @humbook

Tato kniha se může právem pyšnit svižným a napínavým příběhem s propracovanou zápletkou. K tomu také silnými charaktery hlavních hrdinů, kterým budete chtít udělat psychologickou analýzu. Kromě toho, že má každý na ostrově zvláštní schopnosti, mají také rozhodně dost duševních problémů. Je to napínavé a divné zároveň.

Temné a kruté lži mi svým prostředím bažinatého městečka připomněli knihu Bez dechu, Cesta za štěstím a seriál Outer Banks. Pokud vás alespoň jedno z toho nadchlo, musíte sáhnout i po teto knize. Kniha má příjemný vibe malého, tropického ostrůvku uprostřed léta, stejně jako zmíněné příběhy.

Jediné mínus, které podle mě příběh má je nedostatečná hloubka "vyšetřování" ztráty Elory. Samo o sobě by to tolik nevadilo, příběg h je zajímavý i tak, nicméně to by postavy nesměli pořád zmiňovat. Stále dokola omýlají, že jejich pátrání nikam nevede, ale místo toho aby se šli skutečně někam podívat nebo to skutečně probrali, jen navzájem analyzují své chování.

Hodnotím 4,5/5 ⭐️ a moc doporučuji!

#humbookblogeri

ester4597
19.01.2023 3 z 5

Ze začátku jsem byla malinko skeptická, jestli mi tam bude sedět magie, ale naštěstí mi v příběhu nevadila.
Bohužel, co mi tu scházelo bylo nedostatečné popsání ostrovu, přírody a městečka. Někdy jsem se špatně orientovala, nedokázala jsem si představit okolí kolem domků atd.
Každá z postav měla své tajemství, které se postupně odkrývaly a mi mohli pátrat po vrahovi.
Hlavní postava Grey mi přišla z dětí nejsympatičtější, dělala všechno proto, aby svou kamarádku našla a dozvěděla se pravdu. Další postava, která tu hrála velkou roli byl Hart a u něj jsem byla dost na vážkách, jestli se mu dá věřit. Šlo poznat, že Hart toho skrýval hodně a odmítal to jen tak prozradit. Ke konci jsme se dozvěděli i proč a poslední kousky skládačky zapadly. Já osobně jsem na vraha nepřišla a dost mě překvapil závěr knihy, i když byl trochu chaotický a na mě moc unáhlený, tak si kniha zaslouží pozornost více čtenářů.
Plánujete číst tuhle knihu ?

Za poskytnutí téhle knihy děkuji @humbook @humbook_blogeri #spoluprace