Temné a kruté lži

Temné a kruté lži https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/506941/bmid_temne-a-krute-lzi-EnD-506941.jpg 4 167 167

Mokřady obchází zlo. Nadpřirozený thriller z města plného magie. Pokud máte co skrývat, La Cachette v Louisianě je to nejhorší místo, kde se lze ocitnout. Tohle bažinaté městečko je totiž plné lidí se zvláštními schopnostmi. Sedmnáctiletá Grey proto nevěří, že nikdo neví, co přesně se odehrálo, když tu zmizela její kamarádka Elora. Jakmile však začne pátrat na vlastní pěst, dojde jí, že každý něco skrývá. A když se ze zátoky vynoří záhadný chlapec, věci se dají do pohybu. Krvavá historie města ožívá… a další lži ho mohou rozervat na kusy.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (ČR)

Dark and Shallow Lies , 2021

Duchoslp
14.06.2023 3 z 5

Anotace ke knížce se mi líbila, ale ve skutečností mi moc nesedla. Zbytečně zamotaný příběh nadaných dětí, dneska už teenagerů, který sahá hluboko do minulosti. A lží je tolik, že dá fakt velkou práci udržet nit a smysl celého příběhu

ElessaRiverbow
15.05.2023 4 z 5

Když jsem se na ni dívala v knihovně, zaujala mě na první pohled. Navíc jsem ji viděla skoro všude na bookstagramu a recenze byly hodně pozitivní. Už na začátku jsem se rychle začetla a hltala stránku za stránkou. Prostředí v knize je strašně dobře popsané. Líbilo se mi spojení thrilleru a fantasy. Moc mě bavilo přemýšlet, kdo tedy zabil Eloru, netušila jsem, komu můžu věřit a kdo lže, ale někdy mi to přišlo až moc zdlouhavé a zbytečně natažené. Grey mi byla sympatická a rychle jsem si ji oblíbila. A ten konec? Wow, to vážně bylo něco, naprosto jsem se do příběhu zažrala. Jedno odhalení za druhým a byla jsem hodně překvapená, když jsem zjistila, kdo je vrah Elory. Rozhodně knihu doporučuju, sice je to ze začátku pomalejší, ale za ten konec to rozhodně stojí.

~ 4,5/5 ~

1259
29.04.2023 5 z 5

Není to sice můj obvyklí žánr, ale musela sem si tu knihu prostě koupit a přečíst a moc se mi líbila. Všechny ty záhady a tajemství tomu dodávali takový zvláštní šmrnc, který se prostě musí ocenit.

mikika
24.04.2023 3 z 5

zvláštní mix YA, detektivky a fantasy oplývá především krásnou atmosférou horké letní Louisiany, plný aligátorů, mlhy a dusna. fantasy svět je nový, neurčitý a kapánek rozpínající se, takže se tu můžete nadít naprosto čehokoli, ale zase to zapadá do tohohle alternativního světa. musela jsem si chvíli zvykat na hovorový jazyk vypravěčky, ale zase plusové body dostala kniha za strhující finále, které jako by vypadlo z klasického thrilleru.

Tereziee
17.04.2023 5 z 5

Wow! Tohle bylo něco. Když jsem se do knihy pouštěla, vůbec jsem nevěděla, co mám čekat. A o to víc jsem byla překvapená. Miluju fantasy, miluju thrillery a tohle byla brilantní kombinace obojího.

Skvěle vykreslené prostředí malinké vesničky uprostřed ničeho a malé komunity obyvatel, kde každý má své tajemství. Opravdu mi to lehce připomínalo Pretty little liars, protože hlavní hrdinka řeší zmizení své nejlepší kamarádky. Celou dobu nevíte, komu věřit. Kdo mluví pravdu, kdo lže...a konec naprosto fenomenální. Ani jsem nedýchala a byla jsem z toho všeho úplně vykolejená. Tohle bylo skvělý, boží.

Elena_Dark
16.04.2023 5 z 5

U téhle knihy mě zaujala prvně obálka....Je na ní totiž spousta věcí, pod kterými se vlastně skrývá celý děj. A pak ten název. Ten už nám od začátku říká, že půjde o nějakou lež, krutou a temnou...Ale čekali bychom ji od svých nejbližších?

Když se Grey ztratila nejlepší kamarádka, prakticky přestala žít...byla jako zbavená duše a omámená myšlenkou, že by mohla být Elora naživu, se vrátila na ostrov, kde to všechno tak krásně začalo a krutě skončilo.....A s nadějí v srdci se vrhla do velkého pátrání...

baru_lienka
11.04.2023 4 z 5

Partičku kamarádů z dětství rozruší zmizení Elory. Ve městě, kde má každý nadpřirozenou moc, se tajemství skrývá na každém rohu a Grey je odhodlaná svou kamarádku najít za jakoukoliv cenu.
Mystery příběh má v sobě napětí podobné Pretty little liars. A když už jsme u toho přirovnávání, tak prostředí Louisiany ~ dusné horko/ aligátoři/ věštkyně/ vlhkost močálu ~ najdete v knize Nádherné bytosti a v této knize bylo výborně vykreslené.

Eviiných 15 zvonkoher, které 24/7 cinkaly po celé bažině, mě dost štvaly a to jsem o nich jen četla nechápu, proč ji někdo neřekl, ať je schová.
Jsem si vědoma, že se příběh odehrával na místě, kde většina lidí měla aspoň nějaké lehce nadpřirozené schopnosti, ale i v takovém prostředí snad není normální, když se u vás ve dne v noci zjevuje polonahý týpek (trička asi došly??). No, Grey to očividně přišlo v pohodě.
Přišlo mi, že se autorka na sílu snažila vytvořit smutné prostředí, kde mají všichni hromadu problémů a tak příběh nacpala pouze lidmi s drastickými životními příběhy, rozbitými rodinami a schopnostmi, které jsou většinou jen přítěží.

Over all: Celkově jsem ale knihu četla spíš z nudy a ujistila jsem se, že detektivní thrillery stále nejsou můj šálek čaje. Dost to ale zachránil konec, který byl mega dramatický, hlavně díky napětí z příchodu hurikánu, a samozřejmě obsahoval hromadu překvapivých odhalení.

Fortuna7
09.04.2023 3 z 5

Více než dvě třetiny se vlastně absolutně nic nedělo a příběh se nikam neposouval. Čekala jsem, že hlavní hrdinka bude pátrat po tom, co se stalo její nejlepší kamarádce, ale ona se spíš utápěla v sebelítosti a vlastně nedělala vůbec nic. Pak ale přišly zajímavé zvraty a odhalení a knihu jsem dočetla na jeden zátah. Konec byl možná trochu překonbinovaný, ale aspoň jsem neodhadla pachatele...
Nejvíc ale oceňuji úžasnou atmosféru knihy. Měla jsem pocit, že sama jsem mezi Letními dětmi a prožívám příběh spolu s nimi v dusné, parné a tajemné La Cachette. Neobvyklé prostředí tak trochu prohnilé vesnice, která leží na Mississippi, dělá celou knihu alespoň v něčem originální.

Charmedka
08.04.2023 3 z 5

Bohužel jsem si k žádné postavě nedokázala najít cestu. Byli takoví nijací a ani jejich přátelství jsem jim nevěřila.

První půlka, více jak půlka, byla hodně pozvolná, nic moc se nedělo. Sice se kniha četla dobře, stránky ubývaly, ale vlastně mě úplně nenutily číst dál. Až posledních přibližně sto stran jsem byla nadšená a četla opravdu s napětím a očekáváním, co bude. Jeden zvrat za druhým a čtenář rozhodně nebude tušit, čemu věřit.

Kniha není vyloženě průšvih a věřím, že mladším čtenářům se thriller bude líbit, ale za mě zajímavý námět nebyl tak dobře zpracován.

zaandulee
03.04.2023 2 z 5

Musím říct, že mě kniha zklamala. Neměla jsem nijak vysoká očekávání, ale do čtení jsem se jednoduše musela nutit. Celá byla zdlouhavá, taková nijaká, neslaná, nemastná. Na začátku se vůbec nic nedělo, pak padalo jedno obvinění za druhým a na posledních pár stránkách se vyvalily tajemství, rozuzlení, které mi knihu ještě více znechutily. Postavy mi přišly nesympatické, nereálné, prostě divné, jako celá kniha.

Ještě asi nikdy jsem nebyla tak kritická ke knížce, kterou jsem zvládla dočíst až dokonce. Četla jsem ji s pauzami, takže jsem ji nakonec prolouskala, ale kdyby ne, tak o nic nepřijdu.

Takže pro mě po delší době kniha, kterou nedoporučuji. :(

Kni-holka
27.03.2023 2 z 5

Obálka téhle knížky je naprosto úchvatná. Tmavý podklad, růžovo-fialové květy, aligátoří oko pozorující z pravého horního rohu. Je to Willie Nelson, aligátor z La Cachette v Louisianě, hlavním městečku nadpřirozena. A na zadní straně je anotace vyvedená v růžové barvě. Prostě něco pro mě.

Nadpřirozený thriller z městečka plného magie. Deset Letních dětí, každé obdařené nějakou mocí, nevyřešené vraždy a záhadný chlapec se zářivě modrýma očima a s mocí bouře a moře, který se vynoří ze zátoky. Kniha opravdu slibuje pořádnou dávku napětí i nadpřirozena. Ale já byla malinko zklamaná.

Moc mi nesedl autorčin styl. I při čtení v duchu jsem se občas zadrhávala. Ale to je každého styl. Spíše jsem čekala něco víc. Asi je to opravdu spíše YA knížka pro teenagerky, protože na mě to bylo trochu ploché a občas málo uvěřitelné. Hlavně co se unáhlených závěrů a pocitů hlavní hrdinky týče. Já, která jsem už malinko starší a namlsaná propracovaností příběhů třeba Tolkiena a Maasové, tak už mám určitou laťku, kterou musí knihy splňovat, abych byla spokojená. Možná, kdybych ji četla před deseti lety, bylo by to jiné.

Bar16
19.03.2023 3 z 5

Uf... Na knihu jsem se těšila, anotace mě fakt nalákala. A ze začátku jsem se do ní začetla, jenže pak... Pak se děj zastavil a cca 150 stránek se nic nedělo. Nakonec to autorka opět rozjela, takže závěr knihy jsem zase zhltla, ale těch 150 stran uprostřed mi trvalo přečíst nějakých 20 dní... A už jsem přemýšlela, že knihu odložím. Hrozná škoda, kdyby byla kniha o zhruba polovinu kratší, tak by byla skvělá, protože ten námět, ten je fakt zajímavý... Takže za mě průměr.

Jlozkin
18.03.2023 3 z 5

Knihu jsem cetla v celku dlouho, neni spatna, v posledni ctvrtine me hodne bavila, konec jsem tusila, ale stejne to bylo prekvapujici. Ale bohuzel, ten zacatek a i potom, zadna akce. Skoda, ze pribeh nebyl napsat vic napinave. Cekala jsem od toho vic, ale v celku knizka neni spatna.

Ann1307
14.03.2023 4 z 5

Grey vyrůstala ve vesnici plné nadpřirozených sil a schopností. Byla jednou z deseti Letních dětí, které se narodily krátce po sobě a měly spolu velmi úzký vztah. Někteří už bohužel zemřeli, jiní se pohřešují a ostatní žijí své životy v La Cachette. Grey se teď na léto vrací domů s jediným cílem - vypátrat, co se stalo její spřízněné duši / dvojnici Eloře, po které se před pár měsíci slehla zem.
Do toho se začnou vynořovat další tajemství a Grey se do všeho zamotává, i když by to ráda jen rozmotala.

Námět to byl supr! Temná, tísnivá, vlhká, bahnitá, hnijící atmosféra se autorce podařila perfektně vykreslit, i když se mnoho popisů dokola opakovalo, ale asi to mělo umocnit ten dojem.
Jen ten děj poněkud vázl. Kniha mohla být mnohem kratší a nabitější akcí. :(

I tak ale rozhodně nejsem nespokojená. Čtení a postupné odhalování pravdy mě bavilo.

Ale jak bych obálce dala 5/5, tak příběhu dávám pouze 3,5/5
Myslím si, že potenciál nebyl zcela naplněn :(

LenkaPet
08.03.2023 4 z 5

Nevím jak knihu popsat a ani dojmy z ní. Dobrý nápad, docela dobré zpracování a thriller, který zrovna moc nemusím, jenže to jsem nějak přehlelédla a začátek mě zaujal, knihy většinou dříve nebo později prostě dočtu, takže jsem jí dočetla. Mohla by být kratší. Určitě ale stojí za přečtení. Nemohu dát plný počet hvězd, ale špatná není takže ani méně.

Mamka_cte
07.03.2023 5 z 5

Kniha je žánrem něco mezi YA, fantasy a thrillerem. Od začátku jsem se nemohla odtrhnout. Až do konce knihy si s čtenářem autorka hraje a dokaže při tom skvěle udržet čtenářovu pozornost.

Děj se odehrává v malém městě, které je protkáno lidmi, kteří mají nějakou schopnost. Hlavní postavy jsou převážně děti, narozené za jeden rok.
Postava Grey, narozená ve stejnou hodinu a stejný den s Elorou. Dva plamínky zapálený jednou sirkou. Elora jednu noc zmizela a Grey musí zjistit, co se jí stalo a hlavně .. jí najít.

Příběh je neskutečně poutavý, tajemný a čím více se dozvídáme, tím více nevíme. Já do konce knihy nevěděla, kdo byl tím vrahem. Kdo na tom byl stejně?

Líbil se mi vztah Grey s babičkou, ale jinak ta holka nevěděla co chce. Nebo přesněji.. koho chce.

Knihu doporučuji všema dvaceti a pokud se přeloží další kniha od této spisovatelky, tak si ji ráda přečtu.

janca6129
06.03.2023 3 z 5

Kniha je nejzajímavější svou atmosférou. Děj jako takový se táhne, ač závěr je docela překvapivý, monotónní vyprávění hlavní hrdinky na zážitku míč nepřidá. Přesto má dílko něco do sebe a celkem hezky se čte.

Tedy četlo by se mnohem lépe, kdyby nebylo toho příšerného překladu.

manteca8619
05.03.2023 4 z 5

Tajemné městečko na břehu řeky Mississippi, ve kterém mají místní obyvatelé "kouzelné" schopnosti a před 17 lety se tu během léta narodilo 10 dětí. Grey je jedna z nich a vrací se domů od otce na prázdniny. Bohužel její návrat není zrovna radostný. Její nejlepší kamarádka Elora se ztratila. Její zmizení je cítit bahnem mokřadů a na povrch vyplouvá spousta otázek a věcí z minulosti, které by bylo lepší zamést pod povrch. Grey je navíc ve věku dospívání, první lásky a jako třešnička na dortu je tady ta magie.
Příběh sám o sobě by byl moc dobrý, ale mám pocit že jeho překladatel otevřel google translator a udělal ctrl c a ctrvl v...místy některé pasáže byli takové až nesmyslné - použití slov jako: kozy (prsa), čumím, bryskne, každý tady odtut, on se na ni vrhl a ona cupitala pryč a nebo jeho slova dosahovala kategorie 5 (to sem vůbec nepobrala co to jsou slova kategorie 5, o žádné takové škále jsem doposud neslyšela). Tohle mi čtecí zážitek trochu kazilo. Ale možná sem jen už prostě starší a kniha je určena mladší generaci.

Kenan
04.03.2023 5 z 5

Nečekala jsem, že mně tohle bude tak bavit.
Grey přijíždí k babičce na prázdniny. Tentokrát je to jiné než obvykle, protože zmizela její nejlepší kamarádka a ona chce zjistit, co se jí stalo. Grey i její kamarádka Elora jsou součástí tzv. Letních dětí, dětí, které se narodily ve stejné době a jsou silně spjaty. La Chachette v Louisianě je navíc osamělá osada, do které se dostanete jen po vodě a lidé v ní mají tajuplné schopnosti. Celé městečko je živo jen z turistů, které tajemnost osady láká.
Děj je hodně pomalý, a ano kniha mohla být trochu kratší, ale mně to vůbec nevadilo. Myslím si, že zkrácením textu by se na mně nepřenesla ta atmosféra, která je v knize nejvýraznější. Po celou dobu, kdy se postupně odkrývají tajemství, jsem cítila to napětí. Vážně mně to bavilo a mohu jen doporučit.

strana394
01.03.2023 4 z 5

(SPOILER) Moc děkuji nakladatelství @Albatros za poskytnutí knihy #spoluprace IG: @strana394

Máme tu jedno malé městečko, zajímavé obyvatele se schopnostmi, partu dětí, kteří jsou mezi sebou propojení a do toho vyšetřování zmizení jedné dívky. Autorka nás v poměrně krátkém příběhu musí seznámit se všemi důležitými postavami, jejich nadáním, rodinnou historií a jaký mají vztah k hlavní hrdince. A právě díky tomu tam těch informací bylo opravdu mnoho. Co ale musím vyzdvihnout byla ta temná atmosféra, která z příběhu přímo křičela.

Jenže po pár stranách začal děj táhnout, nikam nesměřoval a hlavní hrdinka se na vyšetřování trochu vykašlala a spíš čekala na zázrak. Nicméně poslední třetina knihy to docela vynahradila. Příběh najednou nabral spád, čtivost a vy už jste přesně jako Grey toužili konečně znát celou pravdu.

Hlavní hrdinka Grey měla skvělý charakter. Byla nápomocná, chytrá, vytrvalá. Snažila se za každou cenu zjistit, co se stalo její nejlepší kamarádce. Ale občas toho bylo na 17cti letou holku příliš. Hrozně se mi líbil ten nápad dvojčat, a to, jak jsou mezi sebou propojení. Záblesky, které Grey viděla byly fantastické. A když jsme se dozvěděli, jak to s nimi doopravdy bylo, zůstala jsem zírat s otevřenou pusou. Skvělý! Ale nejvíc mě bavila postava Zala. Kdo to je a jakou roli hrál v tomto příběhu, budete muset zjistit už sami. Každá z postav měla své tajemství, které se postupně odkrývaly. Hlavní viník se nedá hned určit, protože budete podezírat více lidí, což dodá na dramatičnosti. Toho, kdo měl Eloru na svědomí jsem absolutně neodhadla, takže za to má autorka taky palec nahoru.
Hodnocení: 3,8/5⭐️