Temné a kruté lži

Temné a kruté lži https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/506941/bmid_temne-a-krute-lzi-EnD-506941.jpg 4 167 167

Mokřady obchází zlo. Nadpřirozený thriller z města plného magie. Pokud máte co skrývat, La Cachette v Louisianě je to nejhorší místo, kde se lze ocitnout. Tohle bažinaté městečko je totiž plné lidí se zvláštními schopnostmi. Sedmnáctiletá Grey proto nevěří, že nikdo neví, co přesně se odehrálo, když tu zmizela její kamarádka Elora. Jakmile však začne pátrat na vlastní pěst, dojde jí, že každý něco skrývá. A když se ze zátoky vynoří záhadný chlapec, věci se dají do pohybu. Krvavá historie města ožívá… a další lži ho mohou rozervat na kusy.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (ČR)

Dark and Shallow Lies , 2021

holkazaknihou
26.02.2023 4 z 5

Z knihy jsem byla po docteni velice nadsena, ale nejak to opadlo..
Nechci knihu ale kritizovat. Padla mi do noty a klidne bych si ji precetla znovu. Mela zajimave tema a prostredi. Byla sice trosku pomalejsi, ale vubec mi to nevadilo. Finalni zapletku jsem tesne neuhodla. Tak snad priste :)
Co ale musim knize vytknout je preklad, ale to uz par lidi zminilo a maji pravdu.

kalinkacz
24.02.2023 2 z 5

Temné a kruté lži zněly skvěle - originální a temný young adult thriller a troškou nadpřirozena! Něco, co jsem vlastně nikdy nečetla.
A taky asi už ani nikdy nebudu...
Já jsem tak zklamaná, že i pár týdnů potom, co jsem knihu četla si pamatuju, jak mi nesedlo tolik věcí.
Příběh se sice četl jednoduše, ale mohl být opravdu o hodně kratší, přišlo mi, že prvních skoro 100 stran se nic moc nedělo (maximálně to, co je v anotaci) a pak už jsem se začala prostě nudit, což je u thrilleru, který ve vás má vyvolat napětí, poměrně problém.
Ale abych nebyla jen negativní, tak se mi moc líbilo prostředí a to, jak ho autorka vykreslila.
Ve výsledku mě ale kniha zklamala a nesedla mi.

EvikU.
23.02.2023 5 z 5

Ty bláho, co to bylo? Kniha je uvedená jako fantasy pro děti, no spíš bych řekla, že pro mládež. Krásně propletený příběh, po celou dobu udržuje v napětí, několikrát jsem si myslela, že už vím, ale zase mě autorka vyvedla z omylu. Mám ráda tyhle tajemné knihy, ve kterých se pomalinku objevují stará tajemství. Pomaličku se odkrývá skutečnost a minulost, objevují se nové a nové souvislosti.

Dvanáct dětí na odlehlém místě řeky Mississippi. Hart a Grey, Grey a Elora a nakonec i Zale a Grey. Jak se tyto postavy prolínají? Co se stalo s Greyinou mámou? Kam se ztratila Elora? A kdo je vlastně kdo?

Musím říct, že číst knihu jako náctiletá, tak jsem z ní úplně hotová. Ta kniha je suprová. Já už stoprocentně nejsem cílovka, ale moc jsem si ji užila. Byla i celkem strašidelná a tajemná. Prostředí mokřin to jen krásně dokreslovalo.

A ta nádherná obálka, na kterou jsem při čtení stále musela vracet zrak. Škoda jen v tomhle případě, že je to paperback, protože při větším počtu stránek už se kniha trochu ničí.

Měla jsem několik typů, jak kniha skončí, ale ani jeden mi nevyšel. Opravdu tleskám a ve svém žánru jedna z TOP. Doporučuji.

Shaxx
22.02.2023 3 z 5

3,5*
Zajímavé prostředí, okořeněné špetkou nadpřirozena a velkou záhadou na vyřešení. Mysteriózní thrillery (ya i klasické) mě baví, odhalení kdo byl vrah by mi asi kdysi přišlo přitažené za vlasy, ale od doby, co jedu na vlně true crime mě už nic nepřekvapí, protože všechno je možné. Všechno. A ačkoli by to v jiném kontextu mohlo sloužit jako pozitivní afirmace a mantra, tady je to jen holý a depresivní fakt. Řekla bych, že se to dobře četlo, ALE...ono to bylo čtivé, jenže ten PŘEKLAD? To je něco příšerného, dlouho jsem nečetla něco tak špatně přeloženého, toto je fakt tragédie.
"But she'd always say I sounded like a dying goose." přeložit jako "Ale Elora pokaždý prohlásila, že to zní, jako když chcípe husa" . Chcípe husa? Chcípe? Co to jako je za slovní obrat? Jako další příklad: "...stare at Elora's missing poster, trying to catch my breath. I'm wondering why they chose that picture. The one with her eyes half-closed. She hated that picture. Jesus. She hates that pictures." přeložit jako: "...hledím na plakát, kde stojí, že se Elora pohřešuje, a snažím se nabrat
Jaký plakát proboha?! Elora logicky neměla ráda konkrétní fotku, která byla vybrána na letáček o pohřešované osobě. Asi těžko bude jako pohřešovaná nesnášet existenci plakátu o pohřešované, text jasně mluví o fotce. Bože, a takhle by se dalo pokračovat dál a dál.
Když se vrátím k obsahu, bavilo mě to, ale přítomnost záhadných kluků bez jakékoli osobnosti je něco, nad čím už musím přimhouřit oko, protože často je tahle linka naprosto zbytečná. I tady mi přišla násilně nacpaná do děje. Takže nakonec celkově hodnotím jako lepší průměr.

Jidáša
21.02.2023 3 z 5

Tenhle příběh mi bohužel nesedl. Měla jsem pocit, jako by se tři čtvrtě knihy nic nedělo, autorka klouzala jen tak po povrchu a čtenář se nic moc nedozvěděl. Popravdě jsem dočetla jen proto, že už jsem to chtěla mít z krku. Autorka ve mně ani nevyvolala žádné pocity (kromě nudy a občasného rozhořčení, jak je hlavní postava hloupá). Na téhle knize je bohužel nejlepší obálka... Zážitek mi kazil také špatný překlad/jazyková korektura, kde jsem se místy pomyslně mlátila do hlavy (například když se hlavní postava "roztřepala" místo "rozechvěla" napětím nebo za sebou zavřela dveře a otočila klikou místo toho, že zavřela dveře a zamkla). Své fanoušky si ale jistě najde (ostatně jak vidím z nadšených ohlasů).

Knižní střípky
21.02.2023 5 z 5

Magické, temné, děsivé, to všechno jsou TEMNÉ A KRUTÉ LŽI. Kniha, na kterou, díky její atmosféře, budu vzpomínat ještě dlouho.

Celá recenze v záložkách recenzí od Knižní střípky.

Iva095
20.02.2023 5 z 5

Mystery YA thriller propojený z fantasy prvky. Bylo to temný, bylo to krutý, bylo to boží. Knížka se pěkně četla a příběh odsýpal. Na to, že jsem tuto knížku vůbec neměla v plánu číst, tak jsem si jí moc užila. Určitě doporučuji.

kvetinkovedny
19.02.2023

Český překlad téhle knihy je tragédie. A když říkám tragédie, myslím opravdu tragédie. Na prvních dvou stranách je tolik překladových chyb, že se to opravdu nedá číst, a znásilňuje to jak originál, tak češtinu.

První strana (str.11):
"Stojím na přední verandě Tajemné růže a myslím na tu noc loni v létě. Přitom hledím na plakát, kde stojí, že se Elora pohřešuje, a snažím se nabrat dech. Dumám, proč si asi vybrali zrovna tuhle fotku. Tu, na níž má napůl zavřené oči. Nenáviděla ten plakát. Sakra. Ne nenáviděla. Nenávidí ten plakát." (Nedává smysl, že nenávidí plakát, když ho neviděla, jde přece o tu fotku.)

Originál:
I’m thinking of that night last summer as I stand on the front porch of the Mystic Rose and stare at Elora’s missing poster, trying to catch my breath. I’m wondering why they chose that picture. The one with her eyes half-closed. She hated that picture. Jesus. She hates that picture. (Ano, opravdu tam má být fotku.)

Druhá strana (str. 12):
"Sevřela se mi hruď. Shodila jsem batoh a sedla si na přední schody, abych se vzpamatovala. Abych si vyčistila hlavu od toho podivného záblesku, který mě zčistajasna zasáhl. (...) Jen pár vteřin, abych setřásla tu hrůzu. To je všechno, co potřebuju. Pak budu určitě schopná se znovu nadechnout.
Bouchly síťové dveře a já uslyšela na verandě za sebou kroky. Je to Evie. "Čau, Grey." Sedá si vedle..." (Naprosto náhodné střídání přítomného a minulého času.)

Originál:
"My chest tightens. I drop my backpack to sink down and sit on the front steps so I can pull myself together. Clear my head of that weird flash that hit me out of nowhere. (...) A few seconds to shake off that terror. Her terror. That’s all I need. Then surely I’ll be able to breathe again. The screen door slams, and I hear footsteps on the porch behind me. It’s Evie. “Hey, Grey.” She perches beside me on the steps... (Jenom přítomný čas.)

To jsou prosím dvě stránky. Tohle je JEN NA PRVNÍCH DVOU STRANÁCH.
Ostudný překlad a selhání toho, kdo na všechno dohlížel.

luciinyknihy
12.02.2023 5 z 5

Říkala jsem si, co z příběhu vyleze. Fantasy, nadpřirozeno, pátrání po pohřešované, vražda v minulosti. V první třetině knihy mi přišlo, že příběh uvízl na mrtvém bodě a že se některé věci opakují stále dokola. Začínala jsem se bát, jestli nebudu zklamaná. To bylo naštěstí zbytečné. Poté se kniha rozjela a byla skvělá, napínavá a čtivá. Výborné vykreslení dusné atmosféry močálů, kdy jsem se přenesla do knihy a řešila záhadu spolu s hlavní hrdinkou. Sálalo na mě parno a zároveň mrazivá atmosféra příběhu. A konec? Neuvěřitelně napínavý a nepředvídatelný. Jednu chvíli jsem si myslela, že vím, jak to celé dopadne, ale byla jsem úplně vedle. Navíc jsem byla překvapená, že měla kniha i docela drsné části a nejedná se o takovou tu knihu pro mládež, kde je všechno jeden velký šťastný konec. To se mi líbilo a za mě velké plus.

V knize se přeneseme do malého městečka La Cachette v Louisianě, které není jako každé jiné. Žijí zde lidé, kteří mají různé nadpřirozené schopnosti. Navíc to vypadá, že v La Cachette obchází zlo. Již v minulosti se zde přihodilo pár hrozivých věcí a nyní se ztratila mladá dívka Elora. Její nejlepší kamarádka Grey se vrací na léto do rodného městečka, aby mohla po Eloře pátrat. Potkává i svou partu z dětství, která už není jako dřív. Vše se změnilo. Do toho Grey poznává záhadného mladíka Zalea, kterého v La Cachette nikdy předtím neviděla a jediný kdo ho znal, byla právě Elora. Má Zale něco společného se zmizením Elory? A co se v městečku vlastně děje?

Knihu určitě doporučuji. Je to taková nevšední Young Adult fantasy se skvěle vykresleným příběhem. Tentokrát dokonce lituji, že se nejedná o sérii.

lenka7679
12.02.2023 5 z 5

Super, jsem nadšená. Nečekala jsem moc, ale dostala. Zhltnuto jako malina za půl dne. Celou knihu jsem se sama se sebou dohadovala a i když jsem si chvilku typovala zápletku správně, autorka mě vždycky svedla jinam.
Magie jsem čekala více, přesto jsem byla spokojená, thriller jsem také úplně nedostala, ani to mě nemrzelo.
Přesně takhle si představuji ta malá města a osady v Americe, kde tajemství hnijí desítky let. Přijde mi to lehce uvěřitelné. Prostředí je skvěle vykreslené, ač je nyní zima, cítila jsem vlhké horko rozvířené stropním větrákem. Konec byl stejně úžasný, jako celá kniha, nijak roztahaný, ale ani uspěchaný. V tomto žánru opravdu povedená kniha, těším se na další knihy od této autorky.

Grey se vrací zpět domů. I když třičtvrtě roku bydlí jinde a sem se vrací jen na prázdniny, její domov je zkrátka zde, v La Cachette v Louisianě. Má tady babičku, kamárády, kluka, co se jí líbí a hlavně své dvojče, byť ne pokrevní, svojí druhou polovinu, kamarádku, za kterou by i dýchala.
Jenže Elora je pryč, nezvěstná a Grey je rozhodnutá, ve městě, kde nic není takové, jaké se na první pohled zdá, svojí spřízněnou duši najít děj se co děj. Jenže je to pěkně těžké, když každý z obyvatel, který tu žije, má nějaké nadpřirozené nadání a taky pěknou kupu nepěkných tajemství. Tak kde Elora je? Co se jí stalo, že ji nemůže najít, nebo najít nechce? Má s tím něco společného ten kluk, co ho náhodou zahlédla Grey v záři blesku, nebo si s ní jen pohrává její představivost. Tady by to nebylo nic nemožného. Něco velkého se sem blíží a jestli to dorazí, už nic nebude stejné.

Concoca
10.02.2023 2 z 5

Zápletka a prostředí super, ale celkový dojem je slabý. Bohužel mě nejvíc bavilo asi prvních a posledních 20 stránek. Chvílemi mě rozčilovalo to jak skrz celou knihu jsme se nedověděli téměř nic podstatného a bylo to takové vyprávění o ničem. Tak malé město, všichni se znají ale ona se mohla pořád nepozorovaně kazdy vecer vytracet z domu ? Vsichni spolu mluví ale vlastne nemluvi o ničem důležitém ? Takové divné. Nehledě na to, ze styl psaní na začátku v nespisovném tvaru, pak zase ve spisovného tvaru, kdo to editoval ?

Petra38
06.02.2023 5 z 5

Naivně jsem si myslela ,že se jedná o pohádku pro děti. Asi mě zmátlo určení, že je pro děti a mládež ale ono ejhle, překvapení. Já jsem knihou přímo nadšená. Myslím,že další povídání okolo není potřeba, doporučuji k přečtení tomu kdo má rád napětí, záhady okořeněné magií a nějakou tou špetkou lásky.

Kate3003
05.02.2023 5 z 5

"Některé věci nás naučí jen bouře"
Tak tohle byla slušná jízda. Od knihy jsem se v podstatě nemohla odtrhnout a během jednoho dne jsem měla přečteno. Kniha má skvělou atmosféru.
Maličké městečko v bažinách ve kterém má většina obyvatel nějaké zvláštní schopnosti a které ukrývá pár tajemství a parta dětí, která s většinou z nich více či méně souvisí. To už samo o sobě zní skvěle. Když k tomu přidáte velmi čtivý styl psaní autorky tak to prostě musí fungovat. Jediné co bych příběhu vytkla, je to jak dlouho se hlavní postavy točí v kruhu a jisté části se opakují než dojde k vyústění príběhu.
I přesto autorka skvěle dokáže udržet pozornost. A jak se postupně přidávájí jednotlivé dílky skládačky a tajemství jsou rozplétána příběh je čím dál zajímavější a teorie o tom co se vlastně stalo jsou čím dál neuvěřitelnější. Já jsem se nakonec jedním ze svých podezřelích trefila, ale i přesto jsem díky několika indicíím opravdu dlouho neměla jasno a ten závěr byl opravdu skvělý. Takže za mě opravdu velké doporučení.
Za poskytnutí knihy v rámci spolupráce děkuji Albatros media.

Šifrafon
02.02.2023 5 z 5

Naprostá bomba! YA čtení si vybírám skutečně obezřetně, ale tady nejde šlápnout vedle. Protože miluju všechny Kingovky, seriál Outsider, Stranger Things a vůbec cokoli, co se odehrává v Americe, tak jsem si přišel na své. Děj je situovaný do malého městečka kdesi v bažinách, kde žijou samí lidé s paranormálními schopnostmi. Záhadné zmizení slibuje napínavé vyšetřování, a taky že ano - každý tu má co skrývat, takže o překvapivá zjištění a zvraty není nouze. Víc takhle atmosférických věcí!

Local_Bunny
31.01.2023 2 z 5

Temné a kruté lži jsou kniha, která mě po dlouhé době nalákala na své velmi kladné hodnocení. Ve finále se nicméně stalo, že mě kniha vůbec neoslovila. První se ale pojďme podívat na to, čím mě kniha zaujala a co se podle mě vážně povedlo.
Atmosféra je boží! Malé městečko, děsivé bažiny, aligátoři, skrytá tajemství a parta děti, kde každý ovládá nějakou schopnost spojenou s esoterii. Tahle část byla vážně skvělá a bavilo mě pozorovat, co které dítě dovede. Nemohu knize upřít ani čtivost, kapitoly jsou krátké a děj je prokládaný předpovědí.
Bohužel po pár stránkách pro mě kvalita příběhu začala upadat. Děj nikam nesměřoval, postavy mě nedokázaly zaujmout a zbytečně opakující se věci mi trošku lezly na nervy. Přitom dle mého autorka nemá problémy svým textem čtenáře pohltit, ale po pár stránkách to pro mě prostě přestalo fungovat. Hlavní zápletku jsem si spojila již někdy v půlce knihy, tudíž se nekonalo ani žádné velké překvapení, což mě mrzelo, jelikož detektivní linka začínala velmi dobře. Hlavní hrdinka už ale potom absolutně nic nedělala, jen čekala na zázrak.
Závěr to pro mě trošku zachránil, ale ke zlepšení hodnocení už to bohužel příliš nestačilo. Je to škoda, jelikož začátek měl našlápnuto velmi dobře, jen se to autorce nepovedlo správně uchopit.
2.5*
za knihu děkuji Albatros Media v rámci spolupráce

sebemi
30.01.2023 5 z 5

Young adult už čtu nějakou dobu a tak radši od těch hodně propagovaných knih moc neočekávám,neb jsem většinou zklamaná. To ale není případ této knihy. Naprosto mě pohltila, úžasně vykreslené prostředí a ta atmosféra ach. Rozbíhá se to od prvních stran a jede to až do konce rychlým tempem. Grey a Elora mi přirostly k srdci, prožívala jsem to s nimi. Měla jsem podezření různá a stejně jsem na vraha nepřišla, vlastně v závěru mi spadla úplně pusa. Knihu bych označila jako jedinečnou,nic podobného jsem ještě nečetla a jsem vážně nadšená.

Jane2016
29.01.2023 5 z 5

V poslední době jsem si velmi oblíbila žánr fantasy a jelikož jsem na tuto knihu slyšela ze všech stran jen samou chválu, nemohla jsem odolat, a pustila jsem se sama do čtení.

Kniha se mi četla velmi dobře, už jen z hlediska toho, jak měla velmi pečlivě rozdělené kapitoly, se mi ji podařilo přečíst za pouhý jeden den. Bylo to čtení pro mě nezvyklé. Nestává se mi moc často, že by mě fantasy kniha donutila se tolikrát zamyslet.

V příběhu jde hlavně o vztah dvou kamarádek, který je až nezvykle propojený. A jelikož se jedné dívce z této dvojce stane strašná věc, druhá touto situací neskutečně trpí a my ji jako čtenáři doprovázíme napříč celým příběhem.

Můj oblíbený citát z knihy, který jsem četla snad pětkrát za sebou:

„Dva plamínky zapálený jednou sirkou“

Kolikrát jsme četli knihy, které se týkaly milostných vztahů, ale tohle pro mě bylo něco zcela jiného. Čistý vztah přátelství a lásky, které mezi sebou dokážou mít dvě kamarádky. Tak moc jsem se vcítila do hlavních hrdinek, že se mi během knihy chtělo několikrát brečet, jak moc jsou k sobě připoutané.

Jedná se skutečně o magické čtení. A jestli ta kniha stojí za všech ten hype? Za mě rozhodně ano. Celý příběh na mě dýchl atmosférou, kterou jsem dlouho v jiných knihách nenašla. Proto Vám vřele doporučuju Temné a kruté lži taky zkusit.

Veju007
29.01.2023 4 z 5

Temné a kruté lži jsou mysteriózním příběhem o zmizelé dívce v tajemstvími opředeném městečku uprostřed Louisiany.

Začneme tím, co je jasné - knížka má naprosto brutální obálku! Jedna z nejhezčích, která vám bude zdobit knihovnu.

A teď k tomu důležitějšímu. Grey se na letní prázdniny vrací k babičce do bažinatého městečka plného lidi se zvláštními schopnostmi. Je tedy divné, že nikdo nedokáže říct, co se stalo s nezvěstnou Elorou, Greyinou nejlepší kamarádkou. Začne tedy pátrat sama, stará tajemství začnou vycházet na povrch a podezřelým se stává téměř každý.

První půlka knížky je vcelku pomalá. Autorka musí představit opravdu velkou spoustu postav, jejich schopnosti, rodinnou historii a tajemství a budovat tajemnou atmosféru. Neříkám, že je to nudné, ale je to zdlouhavé. Na druhou stranu velmi důležité k pochopení všech souvislostí celého příběhu. Jediné, co mi vadilo, bylo, že Grey neustále mění názory, ale přeci jen je to 17letá holka. Stále se ale jedná o YA, takže se to dá zvládnout.

V druhé půlce to začne odsýpat a poslední třetina je pak naprostá smršť. Teorie kdo/co/jak/proč budete střídat jako na horský dráze, ale pozor - já to uhodla!!! Ano, jsem na sebe náležitě pyšná. Jeden twist jsem přesto absolutně nečekala a byla jsem velmi příjemně překvapená.

Knížku tedy nakonec mohu doporučit, ve finále to bylo zajímavé čtení a hlavně tedy konec pak byla pořádná paráda.

Za knížku k recenzi děkuji Humbook blogerům a Humbooku.

Kizuizi
26.01.2023 5 z 5

Ohó, tohle je naprosto skvělá kniha! Čtivý příběh hned vtáhne do děje a tak těch 400 stran uteče jako nic. Začátek je pomalejší, nic moc se sice neděje, ale už ten je zahalen do tajemného a ponurého hávu, a tak nutí čtenáře spekulovat, co se vlastně na tom ostrově, v těch hnusných bažinách, mohlo stát. A pak přijde smršť; zvraty, na povrch vyplouvají dávná tajemství a na řadu přichází otázka, jestli vážně není lepší některé věci nechat „spát“.

Úžasná temná atmosféra, gradující napínavý děj, velmi lehká romantická linka, skvěle vymyšlený příběh. Kdybych chtěla, mohla bych se rýpat v tom, že mi občas někdo z „dětí“ malinko lezl na nerva, mohla bych tam najít nějakou drobnost, která se mi nelíbila (občas se opakující detaily), ale já NECHCI! Tenhle příběh se mi tak líbil, že mu neprominu jen to, že už skončil.

DreamerX9
26.01.2023 4 z 5

"Některé věci nás naučí jen bouře"
Řekla bych žánrově více thriller než fantasy ale zato chytlavé a napínavé. Sedlo mi to a konec jsem nečekala. Autorka vše skvěle propojila a přidala fantasy prvky jako originalitu. Velmi dobře se to četlo. :)