Nefritový trůn

Nefritový trůn https://www.databazeknih.cz/img/books/81_/8118/bmid_nefritovy-trun-E8u-8118.jpg 4 134 16

Temeraire série

Druhý díl fantasy Temeraire. Čína v něm zjistí, že její vzácný dar určený Napoleonovi padl do britských rukou.Rozzlobené čínské poselstvo žádá, aby byl neobyčejný tvor vrácen, kapitán Laurence se ovšem odmítne podvolit. Za neposlušnost mu hrozí šibenice, a tak mu nezbude, než aby se vydal se svým dračím svěřencem Temerairem zpět na Dálný východ, na cestu provázenou nevýslovnými nebezpečenstvími a spletitými úklady. Když však dvojice po strastiplné pouti konečně dorazí ke dvoru čínského císaře, překvapí ji tam ještě strašlivější skutečnosti a nebezpečnější nástrahy.... celý text

Romány Fantasy
Vydáno: , Argo , Triton

Throne of Jade , 2006

Ailee
11.04.2024 3 z 5

Série ve mně zatím probouzí rozporuplné pocity. Zatím si nejsem jistá, zda mě vlastně baví, či ne. Rozhodně to má něco do sebe, příběh je originální a netradiční a velmi dobře se čte. Draci zde mají zajímavé osobnosti. Ocenila bych více akce a napětí. Pak by to bylo naprosto perfektní!

Kee
04.03.2024 4 z 5

Druhý díl přináší nové rozvinutí příběhu v podobě cesty do Číny a následném pobytu u čínského císařského dvora. Směřování příběhu je z mého pohledu v tomto díle poněkud silněji vystavěné, což ale také může být tím, že loď pluje jasně vytyčeným směrem.

Líbilo se mi obohacení dračího světa, Temeraire se svým původem získal na ještě větší plasticitě (+ dračí románek mě potěšil :-), jeho vztah s Laurencem prošel zkouškou... oceňuji i nenásilné kladení lehce filosofických otázek.

Přesto však musím říct, že na můj vkus je příběh až příliš rozvláčný (chybí výrazné postavy, které jsou ponechány v Anglii), až moc se soutředí na diplomacii a pletichy. Vím, že to tak je záměrně a nemohu to autorce vyčítat, ačkoliv mně subjektivně to nesedí. Z toho důvodu dávám slabší čtyři hvězdy.

Marta88
29.04.2023 5 z 5

Musím přiznat, že první díl byl za mě o malinko lepší. Zde se ke slovu dostává hlavně politika a vztahy mezi jednotlivými zeměmi, i tak jsem si čtení užila. Hurá na třetí díl.

zazvorka
18.08.2022 4 z 5

Příjemné pokračování prvního dílu. Méně akční, krapet nudnější, ale pořád dobré.

otesánek
05.04.2021 1 z 5

Nuda. Musím říct, že kdybych tento díl nečetla nic by se nestalo. Zbytečný čas. Děj o ničem. 90%knihy se odehrává na moři.... Tam se krom jedné bitvy a nejakych těch potyček neděje lautr nic. Následná část v Číně nic, nic, nic a pak jeden boj a nic, nic, nic. Akorát jsem si mohla dělat čárky kolik mrtvých tedy bylo,těch tedy prece jen padlo na takovou nudu dosti.... No nic. Dám se ted do čtení něčeho záživnějšího a snad se k této sérii vrátím... Možná...... Třeba.... Snad

FemmeFragile
27.12.2020 5 z 5

Oproti prvnímu dílu série je Nefritový trůn, zdá se mi, o něco slabší, i tak ale hluboce nad průměrem běžných dračích fantasy knih. V tomhle směru jsem ale možná trochu předpojatá, protože asijská kultura v literatuře mi moc neříká a celkově ji nevyhledávám. I v této knize na nás každopádně čeká pořádná porce dobrodružství, a pokud by snad někoho nezaujalo to, pak u srdce rozhodně zahřejí Temerairovy a Laurencovy vzájemné interakce. Přidanou hodnotou v této knize je sociální kontext draků, kteří se emancipují podobně jako v té době černí otroci - tedy téměř vůbec. Filozofická otázka otroctví je tu hodně silná a není divu, že je pro vzdělaného Temeraira, k němuž se Laurence chová od narození s úctou, jakou často u jiných kapitánů nevidno, velmi palčivou. Právě tenhle rozměr knihy mě při čtení fascinuje úplně nejvíc. Neřeší se tu jen imaginární dobrodružství vybájených tvorů, ale něco skutečného, co je potřeba si stále dokola připomínat.

BraveRenard
08.02.2020 3 z 5

tento díl byl o dost slabší než první díl ale stejně mě bavil

Turlogh
02.10.2019 4 z 5

Výrazně slabší prvního dílu, ale stále slušná fantasy.

eva-lupen
18.03.2019 5 z 5

Tenhle díl byl ještě lepší než ten první. Čtivý, napínavý. Těším se na další díl.
Jinak ty české obálky jsou fakt děsné. Nechápu, proč nenechali originál. :-(

vrana55
07.03.2018 5 z 5

tenhle díl byl užasny,velice se mi líbilo jak draci v číně byly svobodní,nadherně napsaná kniha.jediná věc co mi nesedí je drak na obalce,na obalce 1 dílu se dá předpokládat že ten drak je Temeraire,ovšem na obalkách 2,3,4,5,dílu je drak jiny,nevite někdo co jeto za draka.podlemě je temeraire jen na přebalu prvního dílu,byla bych nesmírně vděčná kdyby mi to někdo objasnil

Corpy
21.07.2017 4 z 5

Druhý díl série Temeraire byl plný napětí a nečekaných událostí. Jak již bylo psáno v jiných zdejších komentářích, příběh se z více jak z poloviny, přibližně 2/3 knihy, odehrává na moři při cestě do Číny. To mi však vůbec nevadilo.
Těším se na třetí díl, jak bude dobrodružství Laurence a Temeraira pokračovat.

Aki12
14.04.2017 5 z 5

Nefritový trůn je napsán čtivým, vybroušený stylem.
Zatím co v prvním díle se děj vlastně odehrává jen ve vzduchu, v "Nefritovém trůnu" se po většinu času příběh odvíjí na mořích a oceánech. Zatím co v prvním díle, jsme zažili velké bitvy, v druhém zažijeme, možná pro mě, něco horšího, intriky.
Oproti první dílu bych řekl, že dvojka je o mnoho akčnější. Zajímavosti mu přidává i samotný fakt, že jejich nepřáteli jsou exotičtí Číňané, jejichž mentalita a oddanost je v přímém rozporu s anglickým námořnictvem a dračím letectvem. A nemůžu vynechat i milostné aférky draka Temeraireho s krásnou čínskou dračicí.
Autorka vytvořila další, stejně zajímavý a čtivý díl, který k tomu okořenila nejen exotikou dalekých zemí, ale i dalším množstvím zajímavých a tak protichůdných postav.
Vřele doporučuji!!!

eliska3098
07.04.2016 5 z 5

Mě to velmi bavilo, miluju fantasy i fantasy příšery. Velmi čtivě napsané a opět zajímavý děj,takže jsem to zhltla raz dva.

notburga
02.04.2016 5 z 5

Pořád stejně dobře našlápnutá knížka jako v prvním případě. Ubylo vojenské taktiky, přibylo politického pletichaření a také spousta zajímavých informací. Občas zůstanete koukat s otevřenou pusou a pak se chutí vrhnete do dalšího čtení. I vzhledem k velikosti knížky se to dá pohodlně schlamstnout jako odpolední jednohubka.

LammEr
08.02.2015 4 z 5

Další díl, který se skoro celý odehrává na cestě do daleké Číny. Cesta velmi poutavá a dobrodružná, Čína zas velmi okouzlující svým přístupem k drakům. Nástrahy které čekají na Laurenceho a Temeraira u královského dvora jsou už méně poutavé, ale stále zajímavé :)

Blekí
11.05.2013 5 z 5

Druhý díl série byl neskutečně zajímavý. Více jak polovina knihy je sice věnována cestě do Číny a jen menší část samotnému pobytu v Číně, ale i tak mě děj bavil a byl plný nečekaných zvratů. Charaktery postav dostaly možnost se více rozvinout a ukázat. Jednou z mých nejoblíbenějších postav se tak stal i Granby. Na celé sérii se mi zatím nejvíce líbí celá promyšlenost. Zasadit příběh do určitého období tak, aby vše sedělo, muselo dát ohromnou práci. Výsledek je ale neskutečný. Také je v knize hodně informací o samotných dracích. Druhy plemen, jejich charakter, schopnosti, zvyky, druhy nemocí, prostě všechno možné. Jediné, co se mi na knize nelíbilo bylo, že pobytu v Číně je přece jen věnována menší část knihy a děj tam ubíhá chvílemi až příliš rychle. Docela jsem váhala nad hodnocením. Prvnímu dílu jsem dala lepší čtyřku, tak dnes dám slabší pětku.