Drak Jeho Veličenstva

Drak Jeho Veličenstva https://www.databazeknih.cz/img/books/81_/8117/bmid_drak-jeho-velicenstva-HiV-8117.jpg 4 208 35

Temeraire série

V prvním dílu se líčí, jak loď anglického krále zajme francouzskou fregatu a uchvátí její cenný náklad, nevylíhlé dračí vejce. Osud kapitána Willa Laurence v tu chvíli nabere nový směr: stane se letcem a opatrovníkem vylíhlého draka pojmenovaného Temeraire. Mezi oběma se vyvine skutečné přátelství na život a na smrt. Draci totiž nejenže mluví jako lidé, ale stejně jako oni vládnou rozumem. Temerairova ušlechtilá povaha a rozum mu pomáhají čelit úskalím nejen v boji, ale především při překonávání překážek, které se jemu i jeho pánovi staví do cesty...... celý text

Romány , Fantasy

Vydáno: , Argo , Triton

His Majesty's Dragon , 2006

Ailee
24.03.2024 3 z 5

Nebylo to vůbec špatné. Vztah mezi Laurencem a Temerairem se mi velmi líbil a zapojení draků do, řekněme, "historických" událostí Evropy byl zajímavý nápad. Děj byl však trochu nemastný neslaný. Očekávali byste trochu více akce a napětí. Toho však bylo v celé knize poskrovnu. Tak uvidíme, jak další díly.

Kee
28.02.2024 4 z 5

Vrátila jsem se k četbě série Temeraire, protože v době dospívání jsem první díl nedočetla - úplně mi tehdy nesedl a teď vím proč. Knize chybí dostatečně nosná hlavní linka - což je zvláštní, ale opravdu si s odstupem pouhého měsíce nevybavuji vývoj děje, pouze takové výseky, ale návaznost nebo provázanost se mi vytratila.

Obávám se, že je to dané tím, že se autorka až příliš soustředila na svět lidí, bitvy z lodního i vzdušného prostředí se od sebe zas tolik neodlišují, byť jsou poutavé a dračí prvek je velmi obohacuje.

Co se mi však vrylo do paměti, je pro mě skvělá povaha a osobnost Temerairea, jeho vyvíjející se vztah k Laurencovi, k ostatním drakům a chod letecké základny (starání se o draky, výcvik). Za mě nejsilnější a největší pohon celého příběhu. Temerairea jsem si opravdu zamilovala.

Z mého pohledu je kniha pro dospělé v něčem trochu nekonzistentní, resp. méně propracovaná (ačkoliv je kombinace fantasy a historie za mě velmi funkční, pro onu jedinečnost dávám 4 hvězdy) a u mladších čtenářů zase ztrácí pozornost (možná i zájem) kvůli přílišnému soustředění se na "dospělý" svět a technikálie.

Je pro mě zajímavé, že knihu psala žena (Novik opravdu umí psát) a přesto na mě příběh dýchá "mužským" světem, připomíná mi hodně atmosféru filmu Master and Commander. Nemusí tedy oslovit každého, ačkoliv já - jako milovnice draků - dám pokračováním určitě šanci.

SBH
29.05.2023 2 z 5

(SPOILER) Udělala jsem tu chybu (kterou dělám často), že jsem se rozhodla přečíst všechny knihy oblíbené autorky. Jenže tato mi nesedla a je možné, že kvůli ní obětuji celou sérii.
Síla celého díla spočívá v postavách, Laurence je ideální typ hlavního hrdiny, čestný, charismatický, chybující, mírně rozporuplný. Jeho vztah k Temerairovi mě hřál u srdce a přiměl knihu dočíst.
Protože v dalších aspektech se pro mě jednalo o katastrofu. Nemám ráda válečné knihy, a obzvlášť nesnáším napoleonské války. Takže, hm, jednalo se o příběh armádního důstojníka z období napoleonských válek, který trénuje na boj a posléze k několika bitvám dojde. Upřímně jsem marně hledala zápletku, pořádný děj a pointu, i když možná je problém v tom, že se jedná o první díl.
Nejhorším problémem ale byla totální bezzubost draků. Laurence Temeraira ochočil bez nejmenších potíží, Temeraire hned od počátku projevuje bystrou inteligenci a týden po vylíhnutí je schopen diskutovat o filosofických otázkách. Na lodi není dost potravy, tak se bez potíží začne živit rybami. Nějaký zvrat nebo problémy by tuto pasáž osvěžily.
A pokračujeme ve stejném duchu. Na základně ve Skotsku má Laurence potíže jenom s tím, že je v místě nový. Začne se kamarádit s Rankinem, ale jakmile zjistí, co je to za mizeru, hladce se ze vztahu vyváže a v tu ránu je oblíben v širším kolektivu. Všemi bitvami prochází tanečním krokem s pečlivě uvázanou vázankou, Temeraire obdobně taktéž. Na konci je Napoleon poražen (to už víme z dějepisu).
Draci se chovají jako věrní a trošku přihlouplí psi, i ti zdánlivě chytří. Nebo jako bezduchá letadla ochotná vždy ke startu, stačí otočit klíčkem v zapalování. Nepůsobili jako pohádková monstra, která by mohla za nepříznivých okolností ohrožovat okolí. To mi opravdu vadilo.
Pokud se další díl přenese někam mimo válku, tak možná bych mu dala šanci. Ale celkově se jednalo o těžké zklamání.

Marta88
26.04.2023 5 z 5

Ach, toto byla hotová dračí delikatesa. Těším se na další díly. Pro milovníky draků must-have literatura.

zazvorka
10.08.2022 4 z 5

Naomi Novik je má oblíbená autorka a sérii Temeraire jsem ještě nečetla, takže došlo i na ni. Pěkné dračí čtení, jen mne nudily popisy bitev, takže za čtyři. Ráda se pustím i do dalších dílů.

špulo
02.08.2022 4 z 5

Vziať jednu z najprestížnejších fantasy ingrediencií a doslova ju vstreliť do konkrétnej historickej doby má neskutočné čaro. Najmä pre vyznávačov histórie, ktorých z toho čara občas hlava zabolí. Lenže práve o to ide. Urobiť rozprávku z dávnych faktov, navyše s vtipom a šarmom, to sa len tak nevidí. Mne sa to uvidelo v tejto knihe pred 15timi rokmi a dnes som si na to nejak spomenul. Možno si autorka všeličo zjednodušila, určite sa všelikým a všeličím inšpirovala a zrejme aj trošku niekde niečo okopírovala. Ako rozprávka to však celé fungovalo fajne. Mal by som si ja veru konečne prečítať aj pokračovanie...

zd0981
08.05.2022 3 z 5

Zdánlivě naivní až dětinské, pak jsem ale zjistil, že to byl patrně autorčin záměr, přiblížila se tím dobové atmosféře.
Jinak milé čtení, místy jsem se i zasmál.
Druhý díl však zatím odkládám...

Skylarka
30.09.2021

Máte -násť, alebo patríte k mladým dospelým, začuli ste niečo o akejsi dlhej sérii Drakeni z Pernu a jej dĺžka vás odrádza pustiť sa do toho, pretože neviete, či vás bude baviť? Potom si rozhodne prečítajte Draka jeho veličenstva. Ak sa Vám vzťah medzi drakom a jeho kapitánom zdá ako zaujímavá téma, svet Drakenov z Pernu je pre vás ako šitý. Ja som to bohužiaľ urobila opačne, asi päťkrát som zhltla celú sériu Drakenov, takže v tejto knihe ma veľmi nemalo čo ohúriť, a brala som ju skôr ako Drakenov pre začiatočníkov. Napriek tomu vôbec nebola zlá. Ani trochu. Prečítala som ju za jedno popoludnie a páčila sa mi. V podstate jej nemám čo vytknúť a moje hodnotenie by určite bolo ešte vyššie, keby som predtým neobjavila Pern. Určite stojí za prečítanie - milá a príjemná fantasy oddychovka, ktorá urazí len skalných historikov. :D Rozhodne som v tomto žánri natrafila na podstatne horšie knihy, takže s kľudom do toho!

LadinSt
27.09.2021 4 z 5

Opojen autorčinou knihou Ve stínu hvozdu jsem si říkal, že zkusím i něco jiného od ní. Věděl jsem, že to bude z jiného soudku. Výsledný dojem je o poznání méně "wau" a musím říct, že do dalších dílů se asi hned tak nepustím. Ale příjemně napsané a docela zajímavé to bylo.

otesánek
09.02.2021 4 z 5

Pohádka napsaná se vší vážností. Asi bych v klidu uvěřila ,že taková letka draků byla. Jediné co si nějak nemohu urovnat v hlavě je obrovitost draka, který krom nějakých příručních zavazadel nesl i poměrně početnou posádku. To bude, ale jen můj osobní problém v tom ,že podle mě na drakovi je dvojmístné max trojmístné cestovaní. :D těším se na další díl. Pohádky se nyní víc než hodí..

FemmeFragile
27.12.2020 5 z 5

Nikdy jsem fantasy literatuře neholdovala - až do doby, než jsem si před téměř patnácti lety přečetla Draka Jeho Veličenstva. Do té doby nehostinný svět fantasy literatury se pro mě poměnil ve fascinující rajskou zahradu, do které jsem se utíkala každou volnou chvíli. Objevovat fantasy literaturu, ve které není žádný sedlák, který by přišel ke drakovi jako slepý k houslím (nebo třeba Eragon k Safiře), pro mě byl vskutku neobyčejný zážitek. Kromě toho, že autorka má nepředstavitelně vytříbený styl psaní, je hlavní devizou téhle knihy spojení draků a napoleonských válek. Je to spojení tak nečekané a inovativní, a přitom tak uvěřitelné, že se každý čtenář musí nutně posadit na pozadí... V téhle knize navíc nechybí absolutně nic - čtenář se nemusí potýkat s žádnými děrami v kánonu ani ději, všechno má logické vysvětlení. Nechybí vtip a až dětská naivita dračího mláděte, které rychle vyrůstá v plnohodnotného společníka, který svým významem a duševním spojením se svým kapitánem odpovídá něčemu mezi přítelem, dítětem i milencem zároveň. Naomi Novikové se v sérii Temeraire zkrátka podařilo stvořit něco mimořádného, co si člověk rád přečte jako dospívající i dávno dospělý jedinec. V každém věku má Temeraire své neopakovatelné kouzlo, které jsem už nikdy u žádné jiné knihy nebo série nezažila, ačkoli jsem po téhle iniciační zkušenosti četla ještě mnoho fantasy románů. Temeraire je ale jen jeden.

vlad77sk
26.02.2020 5 z 5

cakal som nieco na urovni 15 rocnich ale ouha prijemne prekvapenie a radost citat a na konci som toho vlez do zadku admirala fakt ale fakt nemal rad.

BraveRenard
08.02.2020 5 z 5

skvělá kniha moc mě bavila až jsem ji po dočtení začal číst znovu

Turlogh
01.10.2019 5 z 5

Jednoznačně nejlepší z pětice dílů série Temeraire, jak dějem tak i obálkou knihy. (Ty další obálky jsou už slabší.) Přiznám se, že při přečtení prvního dílu před lety jsem byl extrémně nadšený, ty další díly byly jako fantasy pořád ještě velmi povedené, nicméně kvalit prvního dílu nedosáhly ani náhodou. Howgh.

eva-lupen
13.02.2019 4 z 5

Recenze tu jsou všelijaké, ale řekla jsem si, že to zkusím. Začátek byl takový nijaký, a hned v prvním odstavci mne zarazilo slovo pokdy, takže jsem to málem vzdala, ale když se Temeraire vylíhl - všechno se změnilo. Asi je nemožné ho nemít rád a Laurence je také sympaťák. (Naštěstí jsem v srdci na stejné straně a Bonaparte je i můj nepřítel, takže v pohodě.)
Překvapilo mne, že se mi tihle draci zamlouvají víc než Safira. Škoda, že tolik vyrostou, takový mini, jednomístný, Temeraire by se hodil. :-)
Moc knih o dracích jsem nepřečetla, ale souhlasím s Trudošem a jsem zvědavá na další díl.

Alee
07.04.2018 4 z 5

Přidejte Austenové draky a vojenské prostředí Napoleonských válek a máte Draka Jeho Veličenstva. Skvělý nápad, milé zpracování, ale dost prvoplánový děj bez většího prokreslení postav. Knize by slušela složitější zápletka a dynamičtější děj, ale i tak to byl hezký příběh o přátelství.

pink_unicorn
24.03.2018 4 z 5

Fantasy určená spíše pro děti, ale i tak jsem se bavila.

trudoš
18.03.2018 5 z 5

Dalo by se říci že Naomi Noviková navázala na tradici slavných románů Anne McCaffreyové. Její draci i jezdci se příliš neliší od těch z Pernu, snad jen, že komunikace neprobíhá telepaticky, ale ústně. Noviková ovšem nekopíruje, namísto toho si vytváří vlastní svět s osobitým kouzlem v duchu klasických dobrodružných příběhů Patricka O'Briana či C. S. Forestera. Lodě jsou pouze vyměněné za draky, přičemž hierarchie osádek zůstává stejná.
Silnou stránkou autorky je schopnost vtáhnout čtenáře do děje. Často se neubráníte smíchu při sledovaní ztřeštěných dračích kousků, takřka ucítíte hvízdaní kulek při leteckých bitvách nad modrými oceány a spolu s jezdci prožijete radost z létání a úžas ze závratných výšin blankytného nebe - vše je živé, zábavné, skutečné. Díky jednoduchosti a svěžesti si vás spisovatelka získá daleko snadněji, než by se jí kdy povedlo zdlouhavými podrobnostmi. Podle mě jedna z nejpovedenějších dračích sérií posledního desetiletí a jen doufám, že další díly to nepokazí.

vrana55
17.02.2018 5 z 5

naprosto dech beroucí,ani jedna stránka mě nenudila a příběch sem přečetla jako nic,originální a užasně napsaná dračí fantazy

flanker.27
01.12.2017 1 z 5

Když jsem se poprvé doslechl, že jakási Noviková klidně vypouští draky nad hlavy mých oblíbených armád a loďstev Napoleonských válek, ihned jsem se osypal a s přesvědčením, že něco takového je lépe obcházet přes sousední galaxii jsem se snažil tento poznatek zapomenout. Pak jsem zjistil, že ona Noviková kromě jiného pracovala na mých oblíbených Neverwinter Nights. Inu, že by na tom přece jen něco bylo? Pak jsem si přečetl její poměrně vtipnou (i když pochopitelně zcela mylnou) verzi boje jejího okřídleného miláčka a našeho jednorukého borce (ne není to Žižka, říkám jednorukého). Tak jsem si řekl, že by to dokonce stálo za zaznamenání...

Řeknu vám, že mě máloco dokázalo tak vytočit, jako Drak jeho veličenstva. Kniha by mě nejspíš neuspokojila ani co dvanáctiletého hocha, pro které je tak svou úrovní určena, ale v mém dospělém věku číst příběh, kde hodná Anglie (cože, ten zkostnatělý archaický zaostalý stát pod vládou dementního Jiřího III. má být za kladnou stranu?) vzdoruje hrůzné Francii pod vládou démonického Napoleona, který, byť v příběhu nevystupuje, nabývá rozměrů takřka Darth Vaderovských? Naomi je holka šikovná, takže si vygůglila, že byly nějaký bitvy na Nilu (pětka pro překladatele, u nás se říká u Aboukiru), u Marenga a Trafalgaru, jejich začlenění do vyprávění o světě s draky ovšem postrádá logiku. Draky se to ostatně v knize jen hemží, až tak, že to přestává být zajímavé, spíš si člověk s ťukáním na čelo říká, kde se pořád berou ty nekonečná stáda, kterýma je krmí. O autorčině porozumění vojenství, dobové morálce a charakterům nemluvě.

Ale no tak, je to přece alternáč, jako jinej svět, né, jako bych už slyšel. Houbeles. Vybrat si takovéhle prostředí a zaplnit ho dívčími představami o gentlemanech řízlých správně genderově vychovanými ženami a muži (no muži, prakticky všichni muži kolem draků - ostatní moc nepoznáme - se chovají jako 14letá slečna nadšená z prvního hříběte) je trestuhodné. Kde je jakej alternativní svět?

Hodně zajímavá je struktura vyprávění, v níž se dle mého jasně otiskuje práce na rpg hrách. To znamená, děj se posunuje nějakým hovorem - promluv si s někým, dostaneš první informaci, tím se posuneš k dalšímu, tamhle můžeš splnit postranní quest, to ti získá přízeň tamtoho...

Anebo dalo by se to odbýt větou, že je to strašně naivní, přímočará, jednoduchá vyprávěnka.