Tajemství pramenů

Tajemství pramenů https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/485102/bmid_tajemstvi-pramenu-jCw-485102.jpg 4 303 75

Když psycholožka Jackie najde devět nepřijatých hovorů od své starší sestry Lexie, zprvu se domnívá, že se jedná jen o další ze sestřiných manických stavů, při nichž se často ocitá mimo realitu. Právě kvůli nim s ní Jackie před více než rokem přerušila kontakt. Druhý den je ale Lexie nalezena mrtvá – utopená v jezírku na babiččině pozemku. Když Jackie dorazí na místo a probírá se věcmi po své sestře, dozvídá se, že Lexie zkoumala historii rodiny a tohoto sídla. A tak se sama rozhodne ponořit do výzkumu a pomalu jí dochází, že toto místo skrývá mnohem temnější minulost, než si vůbec kdy dokázala představit. Píše se rok 1929 a sedmatřicetiletá, čerstvě vdaná Ethel Monroeová zoufale touží po miminku. Ve snaze ji trochu rozptýlit ji manžel Will vezme na výlet do Vermontu, kde byl právě dostavěn moderní přepychový hotel, jenž se pyšní přírodními prameny, velkým lákadlem pro hosty. Během pobytu zde Ethel zjišťuje, že je místní voda opředená legendami. Údajně totiž plní přání. Netuší však, že když jezírko dává, stejnou měrou také bere. Strašidelný, velice čtivý román plný zvratů, z něhož budete mít husí kůži po celém těle. The Drowning Kind je moderní duchařský příběh, jenž je důkazem toho, že minulost, ač často pozapomenutá, je ve skutečnosti blíž, než si myslíme.... celý text

Literatura světová Horory
Vydáno: , Fobos

The Drowning Kind , 2021

knihomolka27
24.02.2023 5 z 5

(SPOILER) Kniha mi opět neskutečně sedla, někdy si říkám, jestli nejsem pro tenhle žánr až příliš zaujatá, ale pak mi dojde, že je tu pořád Darcy Coates a její prokleté domy... takže pořád tenhle žánr zvládnu hodnotit i celkem objektivně, nebo se o to aspon snažím.
¨

Nebudu to dlouho okecávat - kniha je opět plíživě atmosferická a opět mě totálně dostala a uhranula mě, dodávat, že by bylo skvělý to vidět jako film je asi úplně zbytečný. Vždycky mě dostane to jak mě každá z těchto knih dostane jiným způsobem a i je jinak pojatá nebo návyková.

Tajemství pramenů má vše co by taková kniha měla mít a i něco navíc, jen se tu nedočkáme žádného jasného rozuzlení, proč se to všechno vlastně děje, myslím to s tím jezerem, kdy to vlastně všechno začalo atd. Být to jiný žánr tak jsem z toho asi trochu nevrlá, ale v tomto žánru jde především o tu atmosféru, pojetí příběhu, nejednoznačnost a znepokojující pocity - takže to beru. Kniha mě opravdu neskutečně bavila, a užívala jsem si každou její stránku. Líbilo se mi celkové pojetí příběhu, promítající se minulá linka byla naprosto zdevastující, a nevěděla jsem jestli chci číst víc tu z přítomnosti nebo minulosti. Veškeré popisy od prostředí, pocity nebo postavy byly naprosto hmatatelné a živé - tak, že se vám dostanou hluboko pod kůži. No prostě duchařina jak vyšitá, parádní horor a já vlastně nemám slov... ta kniha byla v mnoha směrech prostě odzbrojující, jedinečná a i tomu konci nemám co vytknout.

escapelle
24.02.2023 5 z 5

Pro mě nejlepší mysteriozní kniha jakou jsem četla. Není to za mě horor, ale výborná duchařina.
Baví mě, když se v příběhu prolíná minulost se současností a v tomto příběhu se vše skvěle doplňuje.
Poslední dobou jsem standardně četla dvě tři knihy zároveň, protože mě děj ani jedné tak úplně nechytil. Prameny to dokonale prolomily a nedokázala jsem se odtrhnout.

Karolína7
30.01.2023

I když jsem titul přečetla až do konce, byl pro mne určitým zklamáním. Přesvědčila jsem se, že "duchařina" a to, co není založeno na reálném základě není nic pro mne. Rozhodla jsem se, že tomuto žánru se budu vyhýbat...

annettka1098
27.01.2023 2 z 5

Bohužel celý příběh byl na mne velmi zdlouhavý, pořád se řešilo to samé a skoro vůbec se to nevyvíjelo. Musím říct, že mi úplně uniklo vyvrcholení. Více než hororový příběh mi to připomínalo takovou rodinnou ságu s lehce (ale opravdu jen lehce) duchařskými prvky.
U knihy jsem se vůbec nebála a jestli patříte mezi velké strašpytlíky, rozhodně se knihy nemusíte bát.

Kniha vede k zamyšlení, a to jak nad tím co si člověk přeje a za jakou cenu, tak nad svými rodinnými vztahy.

HODNOCENÍ: 50 %

lucakuca
23.01.2023 4 z 5

Čtivé a tajemné. Strašidelné okamžiky bych na jedné ruce spočítala, ale o to byly děsivější.
"Ta voda dává, ale i bere."

Atanone
31.12.2022 5 z 5

Každou noc se mi zdá o hotelu a pramenech.
V těch snech na mě prameny volají jménem. „Poplav,“ lákají mě. „Poplav, moje milá.“
A já přijdu k té vodě, vklouznu do ní a nechám se jí laskat a kolébat. Voda mi špitá do ucha jako milenec. Říká mi tajemství, která se nikdo jiný nedozví. Že má jméno. Zeptám se jaké.
Voda zašeptá: „Mé jméno je zvuk vody tekoucí hluboko pod zemí. Mé jméno prostupuje skálou, rozkládá zkameněliny, rozežírá železo. Mé jméno… Mé jméno nevyslovíš, i když se budeš snažit sebevíc.“
***
Ať už si to uvědomujeme, nebo ne, patříme vodě. Má moc nad naším životem. Ovlivňuje chod našeho těla, náš denní i noční režim. Náš spánek, sny... Obejdeme se bez mnoha věcí, ale neobejdeme se bez vody.
Těžko bych napsala lepší komentář, než ty, co už tady jsou. Souhlasím, že to není horror ani thriller. Řekla bych, že je to příběh o tom, jak všechno souvisí se vším. A jak každé přání, které vyslovíme, se nám vrátí. Ne vždy tak, jak bychom chtěli, ale když se potopíme hloub, zjistíme mnohdy, že ačkoli za něj neseme zodpovědnost, výsledný obraz může vést...jinam.
Pro mě krásná kniha na závěr roku 2022. Můžu doporučit.

NymphMaeve
19.12.2022 4 z 5

S autorkou to máme tak napůl - polovina knih mne dostane do kolen, druhá polovina nenadchne neurazí. Tajemství pramenů je o trochu lepší než nenadchne neurazí, ale na zadek mne neposadila. Byl to docela hezký příběh o tajemných léčivých pramenech, Lexie a Jax - jejich rodině a osudech, stejně tak vyprávění minulých generací. Líbilo se mi střídání vyprávění po těch cca 100 letech. Co mi ale hodně chybělo je nějaké vysvětlení tajemnosti a života pramenů, co se tam odehrálo a proč. Poslední kapitolu jsem malinko nečekala, protože náznaky jsem asi spíš ignorovala, doufaje v pohádkový konec. Kniha nebyla špatná, příběh se četl dobře, byl milý, ale Zimní lidé či Pozvaní - to je prostě jiná liga. I tak dávám 4 hvězdičky, protože to bylo lepší než průměr.

ArwenAragorn
19.11.2022 5 z 5

81%
Napadlo mě o vodě, o jezírku, uvažovat jako o živé bytosti. Stvoření s vlastními potřebami, přáními, touhami. S vlastním...hladem.
___________________________________________________________________________________________________________
Na knížku jsem dlouho čekala, v knihovně jsem ji měla rezervovanou. Mysteriózní thriller takový, jako mám ráda. Jsem nadšená. Líbily se mně obě dějové linky, které se vzájemně prolínají. A obálka je krásná.
K přečtení velice doporučuji.

blackoutzuzi
17.10.2022 5 z 5

4,5 hvězdičky

Začala bych jen drobným poznatkem - s označením duchařský horor značně nesouhlasím. Mysteriózní příběh? Ano, může být. To je však tak jediná věc, kterou mohu knize vytknout.

Originální, temné, melancholické, zároveň však něžné, poetické a neskutečně atmosférické. Příběh plynul pomalu a polehounku se nám odkrývala další a další tajemství, poznávali jsme naše postavy hlouběji a obě dějové linie se krásně propojily.

Rozhodně nečekejte akcí a děsem nabitý příběh. Tohle je úplně jiná Jennifer McMahon, než na jakou jsme zvyklí. Alespoň já to tak vnímám. Pokud jste naladěni na mysteriózní, klidný, melancholický příběh, který ve vás zůstane, přečtěte si to. Věřím, že se vám bude líbit tak, jako mně.

Bara52
07.10.2022 4 z 5

Super knizka. Zezacatku, kdyz jsem videla ducharsky horor, jsem si rikala, ze jsem se v knihovne prehmatla. Ale hrozne dobre se to cetlo, ani bych to nenazvala horor, rozhodne jsem se u toho nijak zvlast nebala. Pribeh pekne vystaveni, konec jak ma byt, rozhodne jsem spokojena.

Amitiel76
04.10.2022 5 z 5

Tak to byl zas jednou krásný příběh! Přitáhl mě od prvních stránek a nepustil. Příběh dvou sester, jednoho starého kamenného domu ve Vermontu, a tajemných pramenů. Dvě dějové linky, které se vzájemně prolínají. Minulost a přítomnost, spojena silou pramenů.
Jako horor to na mě moc nepůsobilo. Přesto to bylo velmi poutavé, tajuplné, zlověstné a vyvolávající mráz na kůži. Mělo to svého "génia loci" a historie toho místa ve mě vyvolala spoustu pocitů. Skvělé vykreslení atmosféry.
Kam až je schopen člověk zajít, aby se mu splnilo jeho nejtajnější přání? Nebo aby ochránil život a zdravý svého dítěte? Po jaké síle sáhnete, a čemu uvěříte?
Má třetí kniha od autorky a opět velká spokojenost. Už vím, proč nemám ráda plavání v místech, kde nedokážu vidět co je pode mnou:-) Rozhodně doporučuji!!

Margerite
29.09.2022 4 z 5

Knížka mi hodně připomněla Do vody od Pauly Hawkins, jak postavami, tak právě tématem vody. Tajemství pramenů určitě stojí za přečtení, ale Do vody hodnotím výš. V Tajemství už tak nějak od začátku čtenář tuší, jak to s prameny je, a jen se vlastně dívá na to, kdy na to přijdou/přijmou to i postavy. Do vody je mnohovrstevnatější a v žádném okamžiku vlastně nevíte, jak to bude dál. Přesto mě Jeniffer McMahon baví, uchvátili mě její Zimní lidé. Takže si určitě přečtu i její další knihy.

Leena
25.09.2022 3 z 5

Tak přečetla jsem všechny knihy od této autorky, ale tahle byla zatím bohužel nejslabší:-(
Nějak mne to nevtáhlo do děje, bylo tam málo napětí.

Monni
22.09.2022 4 z 5

Od autorky mám přečtené všechny její knihy a její styl psaní mi prostě sedí. Tato kniha byla opět super. líbilo se mi prolínání minulosti a přítomnosti. Nad hlavní hrdinkou jsem občas musela trochu zakroutit hlavou :D ale jinak to bylo super a konec mě dostal a bylo mi to i trochu líto a dojalo mě to. Těším se na její další knihy.

Redra
13.09.2022 5 z 5

Knize nemám naprosto co vytknout! Napínavá až do konce, skoro jsem zalitovala, že ještě nepokračuje :-). Líbily se mi postavy, prostředí, tajemný příběh. Někdy mě u ní lehce mrazilo a někdy bylo spíše smutno. Od Autorky jsem četla ještě Pozvaní, také super, ale Tajemství pramenů je ještě daleko lepší.

miruska810
08.09.2022 4 z 5

Po 'Pozvaní', čo bola fakt super kniha a každému ju doporučujem, som si kúpila od autorky ďalšiu a rozhodne som neurobila chybu. :) príbeh bol celú dobu napínavý, veľmi sa mi páčilo prelínanie života Ethel a Jax, čitateľa to celkom dobre zoznámi so situáciou a vôbec to nebolo na obtiaž. Žiadne patlaniny na silu, autorka to napísala úplne dokonale. Trošku mňa však mrzí, že som sa za celú dobu čítania ani raz nebála, tak nejak mi táto kniha pripadala slabšia než 'Pozvaní'. Priznám sa, že ani na konci knihy som poriadne nerozlúštila, kto bola čia sestra a neter, babička a matka :D ani sa mi nad tým nechcelo rozmýšľať. Bolo toho veľa. Chýbalo mi tam väčšie rozuzlenie na konci, čakala som, že sa stane niečo viac, ale z knihy sklamaná nie som. Avšak pre mňa to bola skôr oddychovka s nádychom mysteriozna než horor. :-)

AnnaVartasova
04.09.2022 5 z 5

(SPOILER) Chtěla jsem dát čtyři hvězdičky, protože je to první kniha od autorky, do který jsem se úplně nemohla začíst. To se teda po pár desítkách stránek taky změnilo...
Ale ten konec! Sakra, takový konce miluju! Něco mezi Zhubni a Domem na kopci. Když to chvíli vypadá, že vlastně všechno dobře dopadlo... :)

gordon13
03.09.2022 5 z 5

Úžasná kniha! Od začátku do konce mě strašně bavila. Celá dýchá parádní atmosférou a lehkým mrazením a navíc má perfektní příběh. Autorka se zlepšuje každou další knihou, opravdu jí musím vyseknout pochvalu. Moc jsem si čtení užila!

Annyshga
02.09.2022 3 z 5

Tato kniha pro mě měla být vykročením z komfortní zóny, horory a ke všemu duchařské vůbec nečtu. Proto jsem se tak nějak těšila na tajemné zákoutí starého domu a hrůzu, ze které budu mít doslova husí kůži. I atmosféra při čtení byla ideální...Za okny déšť a bouřka, v ruce ale špatná kniha . Děj nebyl děsivý ani duchařský. Tajemství, záhada a pár strašidelných scén to byl bohužel celý tento horor. Jinak se mi pojetí příběhu líbilo. Minulost se mísila s přítomnosti a v konečně fázi se vše krásně propojilo. Jediné co mi fakt vyloženě vadilo a rozčilovalo byla neustále opakující se mantra prozpěvovaní si Ethel . Ke konci příběhu už jsem tušila jak to celé bude, přesto mě poslední kapitola dostala tak, že jsem ji musela číst ještě jednou abych se přesvědčila, že to tak doopravdy je .

Susan94
02.09.2022 4 z 5

Kniha byla opět originální, čtivá a příjemně děsivá. Autorka prostě tento typ příběhů umí poutavě psát, škoda, že knížek od ní je tak málo.