Svetová vojna Z

Svetová vojna Z https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/165850/svetova-vojna-z-165850.jpg 4 563 126

Ľudstvo takmer vyhladila dlhoročná vojna so zombie. Povojnová komisia Organizácie spojených národov, pre ktorú autor pracoval, nemala záujem o osobné rozprávania preživších, hoci o konflikte vypovedali ďaleko viac ako štatistické údaje o miliónoch mŕtvych a nakazených. Preto sa rozhodol spísať toto svedectvo. Vznikol fascinujúci súbor príbehov, ktorý sa na globálnu epidémiu pozrel z najrôznejších uhlov. Opisuje prvý prípad nákazy v čínskej dedine Nový Ta-čchang, mesto živých mŕtvych pod Parížom, vzplanutie náboženského fanatizmu v Rusku či príbeh astronautov z vesmírnej stanice ISS, odkiaľ z výšky sledovali pravdepodobný zánik ľudstva. Ľudia na nákazu reagovali rozmanito, mnohí spáchali samovraždu, iní hľadali záchranu na odľahlých miestach, objavili sa aj podivné prípady kolaborácie živých s nemŕtvymi. Brooksova správa hovorí o ľudskej psychike aj o vojenskej stratégii, pričom zachytáva politické aj kultúrne reálie – práve tie boli v mnohých prípadoch kľúčom k záhube či prežitiu.... celý text

Literatura světová Horory Sci-fi
Vydáno: , Premedia

World War Z , 2008

Kortexo
01.08.2012 5 z 5

Nové pojetí zombie tématu.Dobře napsané a hlavně uvěřitelné.Určitě stojí za přečtení.Svou hloubkou to připomíná komiks živí mrtví.

LordSnape
29.01.2012 4 z 5

Rozhodně je to chytře napsáno, jednotlivé výpovědi odhalují další a další skutečnosti války se zombie, ale musím též podotknout, že mě některé pasáže prostě až tak nebavily a jindy se Brooks zase až moc pouští do přílišného popisování jednotlivých high-tec zbraní a výzbroje, což mě osobně prostě vadí. Ale celkově vzato, je to dobrá kniha.

3DD!3
04.01.2012 5 z 5

Výborně využité téma a nápad s postupným odhalováním nákazy skrze rozhovory není vůbec marný. Každá část (rozhovor) má jistá specifická odhalení ať už o zombíkách nebo o způsobu jejich likvidace. Promyšlená je do nejmenších detailů. Výborné čtivo na ukrácení dlouhé chvíle.

fmash
21.11.2011 5 z 5

Kniha se stylizuje jako přepracovaná a doplněná verze zprávy pro OSN, popisující vznik, průběh a závěr nákazy virem Solanum. Je plná detailů, promyšlená, svým způsobem strhující. Vzhledem k formě je víceméně prostá patosu, ale z velké části i emocí. Nejedná se o horor, protože nevzbuzuje strach, neopěvuje ani neobviňuje, je spíš strohá – a v tom je její síla, protože s takto zvolenou strategií může děj skákat z období do období, z kontinentu na kontinent, vybírat jen to zajímavé a přitom nepůsobit nepřirozeným dojmem. Spolu s Příručkou pro přežití od stejného autora je to pro fanoušky žánru naprostá nutnost.

mutace
17.05.2011 odpad!

Na této knize je zajímavá snad jen forma, i když už se také nejedná o nic originálního ani převratného. Jedná so o souhrn fiktivních rozhovorů s různýmí lidmi v různých fázích boje se zombies, kde autor vystupuje v roli "žurnalisty". Na autorově slohu je zřetelné, že je zvyklý psát spíše scénáře než skutečné knihy. Autor se snaží vyvolat dojem, že má obrovské znalosti z mnoha oborů lidské činnosti, pokud ovšem zabrousí na téma, kreté vám bude alespoň trochu blízké, zjistíte, že se jedná o zanlosti vemi povrchní, místy až fabulace.
Suma sumárum: celkem nuda, jsem rád, že tu knihu mám už za sebou.

Air15
09.03.2011 5 z 5

Skvěle využitý potenciál tématu a veliká čtivost. Pokud by někdy k takové nákaze, která je v knize předkládána došlo věřím, že bude mít stejný průběh.