Svetlo, ktoré nevidíme

Svetlo, ktoré nevidíme https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/279117/bmid_svetlo-ktore-nevidime-be6-279117.jpg 4 4132 4132

Marie-Laure žije s otcom neďaleko Národného prírodovedného múzea, kde otec pracuje ako kľučiar a zámočník. Šesťročná Marie-Laure prichádza o zrak, a tak otec postaví dokonalú repliku štvrte, kde bývajú, aby sa dcéra naučila orientovať hmatom a trafila domov. Keď má Marie-Laure dvanásť, do Paríža vtrhnú nacisti, a tak aj s otcom nachádzajú útočisko u samotárskeho prastrýka vo vysokánskom dome na pobreží. Z Paríža si nesú klenot, ktorý je azda najvzácnejším a zároveň najnebezpečnejším artiklom v celom múzeu. Sirota Werner vyrastá s mladšou sestrou v nemeckom banskom mestečku. Jedného dňa naďabia na jednoduchý rádioprijímač a chlapec jeho čaru okamžite podľahne. Z Wernera sa stáva opravár a s týmito dôležitými technickými výdobytkami si rozumie ako málokto. Vďaka jedinečnej zručnosti sa dostane na prestížnu internátnu školu pre Hitlerovu mládež, kde vládne disciplína a drezúra, a neskôr do špeciálnej jednotky, ktorá má za úlohu vyhľadávať a likvidovať akékoľvek známky odboja. Werner si postupne uvedomuje, že jeho talent má na svedomí mnohé životy, vydáva sa na púť do hlbín vojnovej mašinérie a napokon sa ocitá v Saint-Malo, kde stretáva Marie-Laure. Román Anthonyho Doerra je nádherný aj strhujúci príbeh mladučkej slepej Francúzsky a mladého Nemca, ktorí sa snažia uniknúť pred hrôzami druhej svetovej vojny.... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Ikar (SK)

All the Light We Cannot See , 2014

Tess.96
21.01.2016 4 z 5

Ze začátku mi dělalo trochu problém se začít a dlouho jsem si nemohla zvyknout na to, že se příběh neodehrává chronologicky, ale přeskakuje z jednoho období do druhého. Nicméně stále se jedná o velice originální příběh z 2.světové války. Konec mě hodně překvapil, měla jsem svojí předtuchu a ta byla úplně mylná.

Falda
21.01.2016 5 z 5

Naprosto nádherná kniha. Jedna z nejlepších, co jsem kdy četla.

Tatrman
20.01.2016 3 z 5

Zajímavá kniha, ale asi jsem čekal trošku vic...

Toby
20.01.2016 5 z 5

Vynikajícně napsaná kniha nad kterou jsem nejednou byl v úžasu.

Styblice
17.01.2016 5 z 5

Výjimečná a dechberoucí kniha. Silný příběh lidí, jejichž osud není takový, jaký bychom si přáli.. Přečteno jedním dechem..

Skawin
16.01.2016 5 z 5

Silný příběh přečtený takřka jedním dechem. Co je v životě důležité nemusí být očima viděné a nemusí být vůbec uchopené. Můžeme to zjistit třeba až na konci života. Proto je důležité život přijímat tak jak přichází a nesnažit se jej pochopit.

Dadula118
12.01.2016 4 z 5

už několik dní přemýšlím,jaké napsat hodnocení:-) že by mě kniha nějak uchvátila,to ne..
hodně silný příběh,obdivuji lidi,kteří si tímhle museli projít a přežili...
jinak.. moc se mě nelíbil styl psaní,neseděl mě,přišlo mě tochvilkama chaotické,tak proto čtyři hvězdičky

kokina74
12.01.2016 5 z 5

Tato kniha mě naprosto uchvátila. Pro mě je to velice silný příběh a tak bravurně zpracovaný. Jedině doporučuji

Zara
12.01.2016 2 z 5

Dojemný koktejl z esencí " nadaný sirotek + slepá dívka + pátrání po pohádkovém klenotu " v kontextu světové války - výsledek podle mě neodpovídá deseti letům autorova snažení a Pulitzerově ceně už vůbec ne.

niknikita
12.01.2016 5 z 5

Strhující mozaika lidských osudů. Dočetla jsem a nedokázala jsem se ubránit slzám...

katy238
11.01.2016 5 z 5

Krásný příběh o hnusné době. Příběh, který nelze jen tak odložit. Příběh, kde vše dopadne, jak by nemělo, ale život to tak žádá. Nádherná kniha.

lenka1095
10.01.2016 5 z 5

Je to úžasná kniha. Nevím co víc napsat. Úplně mě na tři dny přivedla mimo realitu.

(Něčím mi trošičku připomněla Zlodějku knih - možná tou statečností malých holčiček - navzdory všemu a všem... anebo tím, že tam mě ten příběh taky úplně dostal.)

Petule.k93
09.01.2016 5 z 5

Úžasná kniha. Dostala jsem ji pod stromeček a nemohla jsem se od ní odtrhnout :) Můžu jen doporučit. :)

Marika Vanova
09.01.2016 5 z 5

Kniha se mi moc líbila, dostala jsem ji pod stromeček. Zajímavý příběh, takové mám ráda.

bookemma
08.01.2016 5 z 5

"Zavřít oči neznamená poznat slepotu..."

Stejně tak, jako číst o válce neznamená ji zažít.. Ale přesto, tato kniha je výjimečná. Odehrává se na úrovni lidskosti, toho největšího a nejcennějšího, co si lidé mohou vzájemně poskytnout. Wernerova víra a Mariina statečnost jsou hlavním prvkem příběhu.. Jejich síla a touha žít a přežít. Přestože se setkají jen na jeden jediný okamžik, zdá se, jakoby trval věčně...

Paulika
08.01.2016 2 z 5

Osudy Marie-Laure a Wernera mi byly behem cteni nejak ukradeny. Kniha je asi tak ze 75% vcelku nudna a rozvlacna. Az ke konci dochazi k jistemu napeti a pohlceni do deje. Autor extenzivne pouziva sama prirovnani k navozeni melancholicke nalady a nostalgie, coz pusobi dosti levne. Knihu jsem cetl ctvrt roku, pac me vubec nevtahla a mezitim jsem precetl dve dalsi zabavnejsi knihy. Nutil jsem se k dalsi cetbe, coz se mi moc u knih nestava, ale chci docist vsechny knihy, ktere rozectu, az do konce. Knihu jsem cetl v originale, tak nemohu hodnotit preklad - mozna preklad do CJ knihu o neco vice zhodnoti. Dal jsem na pozitvni recenze, Pulitzerovu cenu a komentare; priste si dam vetsi pozor.

vsvobo
08.01.2016 5 z 5

Dostala mě! Naprosto mě tahle kniha pohltila a nenechala chladnou až do konce! Je to přesně můj šálek kávy a takových knih bych mělo být víc. Těch myšlenek, životních mouder a věcí k zamyšlení tam bylo nespočet. Úžasné dílo :-)

limetka2008
06.01.2016 5 z 5

Trýznivá válečná hrůza bez vypjatých akčních scén z pohledu dvou lidí na opačných stranách války. Příběh o tom, že ve válce jsou obětmi všichni. Nezapomenutelné.

vlcka
05.01.2016 5 z 5

Dva příběhy, které jsou v realitě druhé světové války především lidské. Nedočkáte se krvavých scén, vojenské strategie, ani zdlouhavých popisů historických událostí. Na obou stranách konfliktu stojí mladí lidé, většinou stejně zmatení, hladoví a šokovaní krutostí okolního světa, snaží se žít a přežít, když je jimi zmítáno ve víru událostí a přitom si zachovat něco ze svého vnitřního světa. Strhující příběh, který nedovolí knihu odložit. Střídání krátkých kapitolek nenudí, román přečtete jedním dechem.

Dousabel
04.01.2016 5 z 5

Místo komentáře použiji jednu z myšlenek Marie-Laure z předposlední strany

Každou hodinu, pomyslela si, z tohoto světa odejde někdo, pro koho je válka vzpomínkou.

A já děkuji za tuto a jí podobné knihy, že prostřednictvím jich, můžeme (musíme) stále vzpomínat a připomínat si osudy těchto lidí z té hrůzné války.