Sůl moře

Sůl moře https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/299441/bmid_sul-more-i7c-299441.jpg 5 2631 2631

V roce 1945 se druhá světová válka chýlila ke svému konci a poblíž Východního Pruska se tisíce uprchlíků vydalo na pouť za svobodou a většina z nich měla co skrývat. Mezi nimi i Joana, Emilia a Florian, jejichž cesty se zkřížily na lodi, která slibovala spásu. Jmenovala se Wilhelm Gustloff. Donuceni okolnostmi drží při sobě, ale když se svoboda zdá na dosah, udeří tragédie. V tu chvíli je naprosto jedno, které jste národnosti a kultury či jaký je váš společenský status. Všech deset tisíc lidí na palubě bojuje za jedinou věc: chtějí přežít. Autorka knihy V šedých tónech se vrací do dob druhé světové války se svým novým románem, jenž vrhá světlo na jednu z nejhorších – přesto téměř neznámých – válečných tragédií.... celý text

Literatura světová Válečné Historické romány
Vydáno: , CooBoo

Salt to the Sea , 2016

Bedka
13.11.2021 5 z 5

Okrem toho ze to bola vyborna kniha, tak mi znacne rozsirila obzory. Malo to spad a silny pribeh.

Pavouček2
09.11.2021 4 z 5

Poslechnuto jako audiokniha, kdy hlavní postavy měli svůj hlas a tím jsem se krásně orientovala ve vyprávění. Navíc ta krásná hudba...

Bája89
06.11.2021 5 z 5

Neskutečné smutné a krásné zároveň. Poslouchala jsem jako audioknihu a byla překvapená jak dokáže autorka vykreslit tak velké věci, emoce, příběhy a postavy. A co víc, ty postavy s vámi doslova cloumají. Alfréd, kterého chcete prakticky okamžitě po jeho objevení na scéně zaškrtit. Florián, který je záhadný a přitom neskutečně něžný. Byl to zážitek, který člověkem otřese a nějakou dobu s ním stále zůstává. A ten konec? K tomu není co dodat.

AlenaF
06.11.2021 5 z 5

Silný, tragický příběh.

Kristi_čte
28.10.2021 4 z 5

Knihy Ruty Sepetys jsem si velmi oblíbila, i když to nebyla úplně láska na první dobrou. Líbil se mi ale už od začátku styl psaní autorky, který je neuvěřitelně čtivý, což podporují i krátké kapitoly. Díky tomu mi u všech jejich knížek stránky doslova mizí pod rukama. Stejně tomu bylo i u knihy Sůl moře.
Opět jsem byla nadšená a spokojená jsem byla i s tématem knihy. Autorka si totiž vždycky vybere nějakou historickou událost, která není úplně známá a do té se spolu se čtenářem ponoří.
Co na autorce taky oceňuji je, že její příběhy se zakládají na skutečných událostech a vždy si k nim vypracovává podrobné rešerše, o což mi pak celý příběh přijde víc fascinující.
Když jsem knihu četla, tak jsem až v půlce přišla na to, že Sůl moře vlastně navazuje na knihu V šedých tónech, což bylo skvělé zjištění a moc se mi líbilo, jak se obě knihy propojovaly.
Ve výsledku jsem tedy opět byla moc spokojená a už se moc těším na autorčinu další tvorbu.

HanulkaK.
20.10.2021 5 z 5

Nejdřív jsem se nemohla začíst a pak jsem ji nemohla odložit.

Pauvka
11.10.2021 5 z 5

Za mě krásná kniha. Četla se jedním dechem, ale Alfred mě fakt pil krev, toho bych úplně vymazala :D

ERIK 2
02.10.2021 1 z 5

Bohužel, dostal jsem se do půlky knihy, ale není to moje parketa. Vadí mi přeskakování z osoby na osobu a střídání děje.Za mne ne.

kittlerka
22.09.2021 5 z 5

Nádherně napsaná kniha přečtená jedním dechem. Jen mě trochu vadila postava Alfreda a měla jsem chuť jeho kapitoly přeskakovat, ale jinak moc krásný a smutný příběh.

Luc.i
14.09.2021 5 z 5

(SPOILER) Pro mě je Rita Sepetys jednou z top autorek. Četla jsem od ní V šedých tónech, Mlčící fontány a teď už i Sůl moře a všechny tyhle knížky jsou naprosto úžasný.

Mám ráda historické romány a o to víc oceňuji, že si autorka vždy vybere nějakou méně známou událost.

O lodi Wilhelm Gustloff jsem už něčí zaslechle tahle knížka mi událost ale přiblížila ještě víc.

Spojují se zde příběhy čtyř mladých lidí. Joany, mladé litevky a zdravotnice. Emílie, patnáctileté polky na nepřátelském území. Floriana, tajemného mladíka který nám ani ostatním v knize dlouho dobu moc neprozradí. A Alfréda, fanatického nacistu který touží po slávě, uznání a po tom být prospěšný Fuhrerovi.

Nebudu lhát, Alfred mě dost vytáčel. Ostatní postavy byly skvělé a on tam byl jaksi navíc, ostatně jeho linka nebyla úplně pozitivní a on nebyl moc sympatický konec příběhu mě v tom jen utvrdil.

Střídání pohledů po poměrně krátkých kapitolách tomu dodávalo na napětí. Sledovali jsme občas jednu věc z více pohledů a občas jsme byli na více místech zároveň. Mám rádi střídání vypravěče a tady to navíc skvěle fungovalo.

Během čtení mě pár věcí překvapilo a byla jsem hrozně zvědavá jak to bude dál. Knížka se skvěle četla a byla napínavá.

Když došlo na zmínku o Line, napadlo mě jestli to není hrdinka z V šedých tónech a když se to pak potvrdilo, byla jsem nadšená. Tohle se autorce fakt povedlo.

Konec byl tak nějak jak jsem čekala, vztah mezi Floriánem a Joanou se mi moc líbil, byl takový přirozený a ikdyž mohl být konec mnohem víc happyend tak tohle bylo dobré zakončení příběhu.

U poslední kapitoly jsem byla upřímně zmatená, a doufám že nejsem úplně mimo když nevím kdo byla ta paní která Floriánovi psala.

Knížka byla skvelaz, doporučuju a těším se na další autorčinu knížku 5/5*

havranice
12.09.2021 5 z 5

Stejně dobré jako jiná kniha autorky - "V šedých tónech". Má to stejného ducha, stejný styl, podobnou atmosféru, je to ze stejné doby a ty dva příběhy jsou přes postavu Joany propojené. Obrazy z knihy hladce a jakoby filmově běží při čtení před očima a živě uvedou čtenáře do atmosféry války, strachu, hladu, nouze, snahy přežít....Nadějí je nalodit se na loď Wilhelm Gustloff, někteří ale nemají správné papíry, takže s hlavními postavami každou chvíli prožíváme, jak projdou či neprojdou konkrétní kontrolou, kdy to či ono praskne. Celou knihu jde o život, napětí je na každé stránce. Je to psáno střídavě z pohledu čtyř postav, různé věci ohledně jejich historie, postojů a motivů se odkrývají postupně, což je moc fajn. Postavy jsou sympatické, dobře vykreslené, snadno se k nim člověk vztahuje. Kniha je výborná. Jedna postava má za sebou hromadné znásilnění, není to sice popisováno do podrobností, ale hrůza z toho je tam jasná, díky tomu bych knihu viděla až tak 16+.

m_martina
11.09.2021 5 z 5

Knihu jsem sice přečetla jedním dechem, ale také jsem si u ní pobrečela. I když o lodi Gustloff jsem neslyšela poprvé. Příběh je tragický a smutný a osudy všech postav převážně bezútěšné. Byla to tenkrát strašná doba a já pevně doufám, že už se nebude nikdy opakovat. Nelze hodnotit jinak než pěti hvězdami.

Snoopi
10.09.2021 5 z 5

Velice silná kniha. Autorka na malém prostoru rozehrává drama několika postav, jejichž osudy se prolínají. Děj mě doslova pohltil - poslouchala jsem jako skvělou audioknihu. Jediný problém vidím v anotaci: podle ní jsem očekávala něco úplně jiného, tedy vylíčení tragédie jakéhosi novodobého Titanicu.
V knize však hlavně jde o téma války, o to, jak zasahuje do života nevinných lidí. A teprve až závěrem, spolu s osudem lodě, gradují osudy všech postav. Vůbec mi to nevadilo, naopak - z děje jsem byla nadšená. Autorka umí skvěle pracovat s napětím: důmyslně střídá epizody ze života jednotlivých postav a ukončuje je vždy v tom nejnapínavějším okamžiku, takže až zpětně si skládáme dohromady jakýsi pomyslný obraz o jejich minulosti.
Oceňuji, že nás obeznamuje i s tématem, o němž se dodnes příliš nemluví: Jantarová komora, pašování historických děl a jejich falšování. Upozorňuje, že její příběh je fikce, ale založená na historických faktech.

Han-nah
31.08.2021 4 z 5

Syrový, děsivý a tragický příběh ze 2. sv. války. Krátké kapitoly čtyř mladých lidí, kdy každý z nich má své tajemství . Abych se začetla, tak jsem si je popsala
- Joana - Litevka, zdravotnice, která pomáhá všemi silami všem, kteří to potřebují
- Florián - Němec, tajemný mladý muž
- Emilia - růžová čepice, mladá dívka - Polka
- Alfréd - velmi nesympatický fanatický nácek, který velmi touží po uznání
Každý z nich bojuje o přežití a s nimi tisíce dalších. Věřili, že když se nalodí na loď Wilhelm Gustloff, dostanou se z toho nejhoršího. Proto název knihy "Sůl moře".
Pořád mě udivuje, že tolik let po válce se dovídáme stále nové, utajované tragédie.
Kolik musela paní spisovatelka vynaložit úsilí, aby se nezapomínalo. Pro nás je cákání v moři rekreace, ale nezapomínejme na tyto tragické události, protože "Válka je katastrofa" a útok na loď Gustloff a ostatní lodě byl cílený a vždy to odnesou hlavně civilisté.
Část knihy, poznámek autorky by měl být automaticky v knize dějepisu a tato kniha jako povinná četba. Nezapomenout.

olga8832
17.08.2021 5 z 5

Válka je jeden velký zmar a stále se to opakuje.

akdar72
16.08.2021 5 z 5

Kniha plná emocí. Opět trochu jiný pohled na osudy lidí v průběhu války. Ne vše je v učebnicích dějepisu.

DejSemTuKnihu
06.08.2021 5 z 5

Už třetí dech beroucí kniha od autorky, kterou jsem si přečetla. :) Ruta zde popisuje tragický příběh o lodi, na které zemřelo mnohem více lidí, než na Titaniku a i přes to o ní neví téměř nikdo. I když se potápění lodi odehrávalo až v cca. posledních 60 stranách, vůbec mi to nevadilo, protože kdyby to bylo delší tak bych to díky detailnímu popisu situace snad nedala. Samozřejmě to nemyslím tak, že to je špatně, naopak to bylo fakt dobré. :) Romantická linka byla příjemná a udělala knihu alespoň trochu veselejší. Za mě kniha bez chyby.
(porovnání naloděných/zemřelých na Titaniku a lodi Wilhelm Gustloff na mém profilu).

Julinka679
05.08.2021 4 z 5

Hodně lidí (včetně mě) o této tragédii nemělo ani tušení a proto jsem ráda, že se toho autorka zhostila a ukázala nám co všechno tato katastrofa způsobila.
Při čtení jsem měla několikrát husí kůži a opravdu musím smeknout před stylem vyprávění, který je velmi poutavý, čtivý a díky němuž budete chtít vědět jak příběh skončí.
Sůl moře je pro mě velkým překvapením ať už tím, že se jedná o skutečné události ale hlavně tím, že tato událost byla "převálcována" příběhem Titanicu, jehož filmové zpracování pro mě (po dočtení této knihy) vcelku ztratilo své kouzlo.
Rozhodně bych se ráda dočkala filmového zpracování, které si tato kniha právoplatně zaslouží.
Hodnotím 4,5*, naprosto doporučuji a už se těším na další knihy od této autorky.

oasismanik
02.08.2021 3 z 5

Ako aj pri Šedých tonoch mám s Rutou ten problém, že je to písané tak...jemne. Jemnejšie ako si takéto udalosti a druhá svetová vojna ako taká zaslúži. Tam, kde vám Ruta rýchlo zakryje obe oči, tam vám iný autor v knihe z podobného prostredia pritlačí hlavu k mrtvole, aby ste doslova cítili pach jeho moču. Nie že by som sa v násilií nejako vyžíval, ale ono je to občas treba, aby bola potom emocia silnejšia, takto je z toho len taká mozaiková poviedka /mám za sebou čerstvo celé Folletove storočie, čiže toto mi prišlo naozaj kratučké/ o láske a smrti. Ale v podstate je to šikovne vyskladaná mozaika, dej je dynamický vďaka neustále sa striedajúcimi štyrmi postavami, len skrátka asi nie som cieľovka. Myslím, že Ruta píše hlavne pre násťročných, nie deti, ale skôr tak 17+.

SimonaM86
30.07.2021 4 z 5

Dalši výborná kniha od této autorky... Držela jsem palce Florianovi, Joane a Emili, aby jim to dopadlo a zachránili se.. Líbilo se mi i nepatrné propojení mezi touto knihou a knížkou v Šedých tónech. Možná i já bych stala o to, aby se jejich příběh více rozvinul, ale i tak to byla pecka. Četla se sama.