Stehy

Stehy https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/470327/bmid_stehy-nNd-470327.jpeg 4 417 417

Do butiku úspěšné návrhářky Lucie vejde Anna, mladá studentka filozofické fakulty, která si chce koupit nový kabát. Nesetkává se jen zákaznice s prodavačkou, ale především milenka s manželkou. Anna udržuje tajný poměr s Luciiným manželem a přišla pohlédnout do očí své konkurentce. Netuší však, že Lucie přesně ví, kdo do butiku vkročil. Atmosféra houstne a ožívá příběh dvou rozdílných životních cest, jejichž středobodem je jeden osudový muž. Stehy na nastřádaných ranách se napětím začínají párat a je jen otázkou času, kdy bolest začne být nesnesitelná.... celý text

Dela111
25.01.2023 4 z 5

Klasický trojúhelník - jeden muž, dvě ženy - manželka a milenka. Podobné "souboje" často nemají vítězů, někdy všichni zúčastnění končí jako poražení...
Kniha přináší vhled do vnitřních světů obou žen, které se ve vyprávění střídají. Věcný popis situace z pohledu každé z nich a emoce, které tady nemůžou chybět, jsou vzájemně dobře vybalancované, takže si celý příběh zachovává reálnou polohu.
Jde o poutavě napsanou jednohubku, čtenářky podobných příběhů by neměly tuto knihu vynechat.

Calibra
23.01.2023 3 z 5

3/23 Velký klad je 200 stránek. Myšlenky obou hrdinek zajímavé, ale na druhou stranu pro mě nepochopitelné. Čekala jsem velkou romantickou lásku a to jak časem vyprchává a v tu chvíli přijde milenka, ale ani náhodou. Víc než o nevěře bych řekla, ze je kniha o vnitřních démonech snad každé postavy v knize.

Paji21
22.01.2023 3 z 5

Knížka je sice kratší, ale za to v tak málo stránkách řeší spoustu důležitých témat. Ikdyž mi to občas připomínalo Netflix seriál o typický americký střední, kde každý druhý řeší problém s jeho psychikou nebo orientací. Přišlo mi, že se zde vyskytuje až moc problémů na tak úzký okruh lidí. Každopádně, myšlenka celé knihy byla zajímavá. Nervozita se se mnou nesla celou dobu čtení. Autorka skvěle vybarvila pocity jak podváděné manželky, jaké člověk zažívá nepříjemnosti, ale zároveň poukázala na méně ošívané téma - pocity milenky, které vždycky nemusí být růžové. Sára dobře poukázala na to, že i milenka je pouze člověk, zažívající těžkou životní situaci. Trošku mě zklamal otevřený konec knihy, ale vlastně sama si nedokážu představit, jak by ten konec měl vypadat. Knížce bych dala 8/10, vyvolala ve mě pocity, prociťovala jsem životní situace s hlavní hrdinkou, oceňuji i zpracování ve formě kratší novely a styl psaní, který doslova hltáte (dlouhé souvětí). Četla jsem jiné knihy, které se mě nějakým způsobem dotkly na duši, tahle k nim úplně nepatří, ale rozhodně čtení nelituji.

kiraa
21.01.2023 3 z 5

Trochu těžší styl psaní. Malinko víc než já mám ráda. Všechny tři hlavní postavy jsou zcela komplikovaný bytosti. Lucka manželka a Anna milenka se střídají v kapitolách a popisují svý pocity ve vztahu k Hynkovi. Hynkovi, se kterým já bych nechtěla mít společnej ani botník. Za mě depresivní a neradostný. Nikdo z těch lidí nežije, ale přežívá. Uvítala jsem, že má knížka jen dvěstě stran. Být tam ještě o padíka víc, stopro dostanu tik do pravýho oka.

LenkaMacak
20.01.2023 5 z 5

Jednoduše úžasná prvotina o nevěře, ale i psychických problémech… kniha se velmi dobře četla, doslova jsem ji zhltla na jedno odpoledne. Moc se mi líbilo střídání kapitol z pohledu Anny a Lucie, a také prolínání minulosti s přítomností. Dávam 5/5⭐️ a moc se těším na další knihy od autorky!

stesti.s.knihou
20.01.2023 5 z 5

Stehy. Útlá knížka, kterou budete mít přečtenou za jeden/dva večery. Zároveň ale knížka, která obsahuje zajímavý příběh, bude vás nutit přemýšlet a ponechá ve vás obrovský prostor pro představivost, přesně tak, jak to mám ráda.
Hlavní hrdinky jsou v knize dvě: Lucie - manželka a Anna - milenka. Ženy se jednoho dne setkají v butiku, obě moc dobře ví, s kým mají tu čest, zároveň však ani jedna z nich netuší, že jí ta druhá poznává. V kapitolách se prolínají pohledy obou žen, jak na současnou situaci střetu, tak i na historii jejich vztahu s tím stejným mužem.
Je to skvělé! Autorka bravurně dokázala vybalancovat obě postavy, rozumíte tak pocitům oběma žen, chápete jejich činy a chování.
Jak to celé dopadne už si přečtěte sami, předpokládám, že budete překvapeni :)
Za mě jednoznačné doporučení a 5/5.

juliesze
20.01.2023 4 z 5

Mně se líbila hlavní myšlenka a konstrukt celé knihy. Za mě tedy trochu děsivě vyznívá to, že tím špatným by měl být chlap, nicméně tím, jak jej obě ženy vlastně milují, tak se trochu potírá jeho chování. Co se mi líbí ale zase hodně je to, že autorka ukazuje, že nic není jasné a černobílé a zda byla první slepice nebo vejce. Povedená kniha.

kikikrat
19.01.2023 5 z 5

Krásné a temné. Hlavní hrdinky jsem buď milovala nebo nenáviděla a nebylo nic mezitím. Dokazála jsem se vcítit, pochopit nebo nepochopit, zlobit se.
Autorka skvěle píše a krátké kapitoly zaručí, že knihu přečtete a ani nevíte jak. Kniha ve vás zanechá mnoho pocitů. Doporučuji.

adriane9
19.01.2023 5 z 5

Dvěma slovy temně úžasný. Jakoby to slovo od slova psal někdo kdo ví, co mi v knize přesně sedí, celý to bolavý údolí z obou stran, celej ten příběh z kterýho mrazí a duševně se mě dotýká. Doporučuji

Sasha001
16.01.2023 5 z 5

Kniha, o které mám pocit, že proběhla snad celým instagramem (nebo alespoň dosti často mezi těmi, které sleduji). Opět jedna z těch kratších, které se dají přečíst za jeden večer - opravu se mi nechtěla odložit, a tak jsem ji přečetla na jeden zátah.
Téma nevěry - možné trochu smutné, ale o to víc ze života. V knize se plynule střídal pohled manželky Lucie a milenky Anny. Co musím říct, tak ani jedna z nich asi nemá to, co v životě doopravdy chtěly, o to smutnější je jejich vyprávění a vzpomínání na události posledních let a měsíců.
Uvítala jsem otevřený konec, protože tohle je jedna z mála knížek, který tento konec neškodí - ba naopak.

zelda7
14.01.2023 3 z 5

Zajímavý, čtivý příběh se smutným příběhem. Trochu mne ale zklamal otevřený konec...

katasokolov
14.01.2023 5 z 5

Bravo !!

Na knihu jsem natrefila náhodou, tudíž jsem od ní neměla nějaká přehnaná očekávání.
O to větší požitek jsem z příběhu nakonec měla.

Střídání pohledů milenky a manželky bylo skvěle vyváženo a ani jedné nebyla dopřána ta výsada býti na piedestalu či v pozici, kdy zrovna ji by měli čtenáři litovat více (tento stejný aspekt se mi líbil i u autorčina scénáře seriálu Pět let).

Kniha postupně odkrývala vnitřní nejistoty hlavních postav, kterých rozhodně nebylo málo. Ani jedna z nich ve finále nebyla vyrovnanou osobou, která zkrátka jednoduše propluje životem, a zanechá za sebou jen příjemné vzpomínky svému blízkému okolí.

Ponejvíce se mi líbil popis rodinného zázemí a prostředí, kde naše hlavní postavy vyrůstaly a utvářely se jejich povahové rysy, ale i jejich sny a plány do budoucna. Manželka Hynka byla jeho přesným opakem a milenka se tak pro něj stala, alespoň se začátku, jakýmsi majákem a hostinným přístavem, ke kterému přijížděl zejména za účelem rozhovorů intelektuální povahy, spíše než kvůli aktivitám tělesného charakteru.

Konec byl otevřený, což celému příběhu nijak neubralo na jeho poutavosti, a v tomto případě jsem jej i uvítala.

Knihu vřele doporučuji. Děj i postavy jsou vážně velmi dobře napsané. Přes malý počet stran má kniha neskutečnou hloubku a nějakou dobu ve vás bude ještě rezonovat.

Autorka je pro mne objevem tohoto čtenářského roku a velmi se těším na její další tvorbu.

markej
13.01.2023 4 z 5

Stehy čtou všichni, tak jsem je taky chtěla zkusit…

Novela popisuje příběh dvou žen, manželky Lucie a milenky Anny, a jejich osobního setkání.

Myslím, že mi docela pomohlo, že jsem před pár měsíci zhlédla seriál Pět let, k němuž autorka napsala scénář. Anna mi totiž dost připomínala Terezu ze seriálu – drobná, štíhlá až vyhublá, velmi uzavřená a introvertní, bez blízkých přátel, intelektuálka neschopná zdravě prožívat partnerský vztah, a tak jsem měla pro Annu větší pochopení. Nepříliš vyrovnaná je ovšem i manželka Lucie, která své vnitřní boje a pnutí řeší sebepoškozováním…

Ačkoliv mi hrdinky svou povahou moc blízké nebyly, líbilo se mi, jak je příběh vystavěný, jakou má gradaci, jak si některé věci musíte domýšlet, moc jsem nedovedla předpovědět, jaký konec knížka bude mít. To hodnotím velmi kladně, podle mého umí autorka skutečně dobře psát.

Bohužel mi vadila nedostatečně pečlivá jazyková korektura, nezřídka chyběly čárky za vloženou větou vedlejší, nebo čárky naopak přebývaly v případech, kdy se jednalo o věty vedlejší, ovšem v souřadném poměru, čili čárky byly v tomto případě přebytečné. Nezmiňovala bych to, kdyby se tyto případy daly spočítat na prstech jedné ruky, ale ony na to naneštěstí nestačily ani prsty obou rukou... Tohle mě mrzí a je mi to líto, proto nedávám nejvyšší hodnocení…. Když je v knihách příliš mnoho chyb, ztrácejí pro mě trochu na kráse, věřím tomu, že spousta čtenářů si toho nevšimne, ale já už mám prostě takovou profesionální deformaci, omlouvám se…
***
Hodnocení: 4 ⭐ z 5 ⭐

Natyna3
11.01.2023 5 z 5

,,Nechci ho už nikdy vidět, ale nikdy nezmizí.
Vejdu pozdě do kina a než se usadím, uvidím ho v jedné z řad. Něčí pozvánka mě nasměruje do jedné z jeho oblíbených kaváren a uvidím ho u stolu v koutě. (...) Hynek mi zůstane, a ten kabát, který byl tak teplý, a tak dobře mi padl, mi také zůstane. Zabalím se do něj a ten starý přehodím přes pult. Možná, že tady zůstane a Hynek ho tu jednou uvidí a uvědomí si, že ani já nikdy nezmizím."

Peace
10.01.2023 5 z 5

"Když nemiluju sebe, těžko můžu očekávat, že mě bude milovat někdo jiný."

Ufff, nenacházím slova. Tato kniha pro mne byla opravdu silným zážitkem!

iveta3689
10.01.2023 3 z 5

Autorka píše zajímavě, její styl mě bavil. Postavy mě ale nenadchly, nenašla jsem si cestu ani k jedné.

EvženOněgin
08.01.2023

Taky se mi kniha líbila. Jen v poslední čtvrtině jsem měla pocit, jako bych něco podobného četla už dříve.

Audrina
07.01.2023 5 z 5

Jak moc jsme nemorální, když se rozhodneme být milenkou. A jsme vůbec nemorální? A co všechno v nás může vyvolat touha zkrátka nebýt sám?
Lucie i Anna jsou manželka a milenka, dělí je věk i životní osudy, spojuje je ale jeden muž. Pří druhém pohledu ale čtenář zjišťuje, že je spojuje mnohem víc.

První kniha roku 2023 a absolutní pecka.

kalinkacz
25.12.2022 5 z 5

Stehy jsou naprostou peckou!
Jedná se o první román/novelu Sáry Zeithammerové, která má svědomí scénář velmi povedeného seriálu Pět let.
V této novince se věnuje tématu nevěry… Máme zde 2 hlavní hrdinky - manželku a milenku. Příběh začíná jejich prvním setkáním, kdy ani jedna z nich netuší, že o sobě vzájemně ví… Následně pak sledujete příběh každé z nich, jak se seznámily s tím stejným mužem, jaké jsou a co se s jejich vztahy může stát v budoucnu…
Stehy jsou neskutečně reálným příběhem, ve kterém budete chápat pocity manželky i milenky. Vykreslení postav, pocitů… Prostě wow! Nemám co vytknout a přeju knize spoustu spokojených čtenářů.

MedvidekS
27.11.2022 5 z 5

Wow, tahle knížka mě opravdu bavila. Příběh je neobyčejně obyčejný, ze života, ale je napsán tak, že jsem knížku přečetla na jeden zátah.