Stehy

Stehy https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/470327/bmid_stehy-nNd-470327.jpeg 4 417 417

Do butiku úspěšné návrhářky Lucie vejde Anna, mladá studentka filozofické fakulty, která si chce koupit nový kabát. Nesetkává se jen zákaznice s prodavačkou, ale především milenka s manželkou. Anna udržuje tajný poměr s Luciiným manželem a přišla pohlédnout do očí své konkurentce. Netuší však, že Lucie přesně ví, kdo do butiku vkročil. Atmosféra houstne a ožívá příběh dvou rozdílných životních cest, jejichž středobodem je jeden osudový muž. Stehy na nastřádaných ranách se napětím začínají párat a je jen otázkou času, kdy bolest začne být nesnesitelná.... celý text

leny.wood
08.08.2023 3 z 5

Čtivý to bylo, o tom žádná, ale že musí být všechny postavy de facto trosky se sklenkou alkoholu v ruce a sebetrýzněním se, to mi vadilo dost a v mých očích to příběhu uškodilo.

Vrbická1999
08.08.2023 4 z 5

Stehy je velice zvláštní novela o nevěře. Ve vyprávění se střídá milenka a manželka, takže vy se na příběh díváte ze dvou stran. Každou ženu chápete, obě je litujete. Pro mě byla knížka velice zajímavá, jenom autorka občas začala vyprávět něco, co podle mě do příběhu nepatřilo.

petraso
08.08.2023 3 z 5

Příběh vyprávěný dvěma ženami se točí kolem muže, kterého bych praskla, aby se probral. Obě mají problém, který skrývají. Jinak na tom nejsou ani ostatní postavy z knihy. Sebepoškozování, alkohol, deprese, homosexualita, nacismus, nevyrovnanost.
Začátek knihy měl spád a bavil mě, ale potom pro mě příběh ztrácel tempo. A konec zůstal otevřený.

Alaglesia
31.07.2023 2 z 5

Během návštěvy butiku se setkává milenka a manželka. Navzájem o sobě vědí, bez vědomí, zda ta druhá ví o té druhé. Kniha je sondou do života obou hrdinek. Jedná se o psychologický rozbor obou žen. Obě trpí sebedestruktivními sklony, ačkoliv navenek hrají, že je vše naprosto v pořádku. Na venek působí dokonale, uvnitř jsou ztracené a nejisté.
Kniha byla zajímavá, ale kdybych si ji sem neuložily, tak v mé čtenářské kartotéce stopu nezanechala. Chválím otevřený konec, který dává prostor čtenáři dokreslit příběh dle vlastní fantazie.

MiraRunaway
31.07.2023 3 z 5

Moc nevím, jak své pocity popsat. Asi tomuto žánru úplně nerozumím. Melancholicky laděná kniha s depresivními postavami - hlavními i vedlejšími. Naturelem jsou mi vždy blíž jiné povahy, než jaké jsou popsány v knize. Není to o tom, že bych neměla pochopení pro těžké osudy, ale jsem asi prostě mimo cílovou skupinu. Generačně i psychicky.

marara
27.07.2023 3 z 5

Kniha je zajímavě napsaná. Celé se to odehrává během návštěvy milenky Anny v butiku manželky Lucie. Zaujalo mě také to, kolik současných témat autorka otevřela - deprese, sebepoškozování, homosexualita. Je poučné nahlédnout do křehoučké psychiky hrdinek, které jsou vcelku typickými představitelkami dnešní "vločkové" generace. Lucie měla v životě dost naloženo, ale držela se nejlépe, hlavně proto, že měla v životě nějaký řád a bylo jí vštípeno, že někdy v životě přijdou těžká období, kdy je třeba zatnout zuby. Zato Julie a Anna! Obě by rády byly zajímavé, měly neobyčejný život a tyhle představy je ničily.

terinkha
25.07.2023 3 z 5

30/2023
Moje poznatky - Hynek je hovado s nějakým božským komplexem a nemám nejmenší tušení, na co Lucii a Annu utáhnul, protože gentlemanství to rozhodně nebylo. Obě děvčata byly takový rozklepaný dušičky, ale uměly bejt taky prvotřídní potvory (a zase takový narušený báby, moje ruka na to má normálně radar nebo co).
Zaujal mě styl psaní, to se zase musí nechat, že Sára píše opravdu zajímavě. Občas jsem se trochu ztratila, kdo zrovna vypráví, ale s ohledem na to, že se to fakt střídalo, tak mi to došlo celkem rychle.
Ale nějakej hlubší dojem z knihy, že bych dočetla a byla z toho na větvi, to se nestalo.
Dávám tři hvězdy, takovejch 65 %.

knihomolkaMist
23.07.2023 4 z 5

Přišlo mi krapet chaotické uspořádání děje - něco bylo v přítomnosti, něco v minulosti a něco ještě před ní. Nicméně bylo neskutečně zajímavé sledovat tento střet dvou postav a tuhle kratičkou knížku máte přečtenou hnedka, takže pokud máte jen chvíli, za odpoledne ji určitě stihnete ;)

jejda.majda
18.07.2023 5 z 5

Tak tohle jsem opravdu nečekala. Knížku jsem si koupila úplně náhodně, potřebovala jsem totiž přidat k nákupu nějakou další, abych měla slevu a on se z toho vyklubal takový skvost!

Nejde vůbec o příběh, ten je úplně obyčejný, jednoduchý, celkem bez velkých extrémů a zvratů. Jenže právě na tak obyčejném příběhu se ukazuje, že když někdo umí psát, je jedno, o čem píše. Na tak skvěle vypiplanou psychologii postav jsem už dlouho nikde v současné české literatuře nenarazila. Tuhle knihu jsem úplně hltala. Autorčin styl prostě nutí číst pořád dál a dál!

Moc doporučuji - přečtěte si Stehy, protože to je kniha, od které se nebudete moci odtrhnout!

hodna.postacka
07.07.2023 2 z 5

Myšlenka dobrá a zajímavá, provedení trošku slabší. V milostném trojúhelníku manžel, manželka, milenka jsem se chvílemi ztrácela a nevěděla jsem, kdo příběh zrovna vypráví. Navíc postupem času jsem získávala k jednotlivým hrdinům antipatie a všichni mi nakonec přišli jako slaboši a zbabělci. A ten otevřený konec? Spíše na škodu, neboť z knihy udělal jen obyčejné povídání bez jakéhokoliv rozuzlení, vyústění, závěru, gradace.

barbarella4211
06.07.2023 2 z 5

(SPOILER) Střídáním vyprávění ze strany manželky a milenky bylo vytvořeno napětí, které na první pohled zaujme. Četlo se to snadno a příběh byl celkem přehledný a i přes určitou utopickou nadsazenost uvěřitelný.
Byla jsem zklamaná z otevřeného konce, tenhle způsob nedopsání knihy mě už obecně přestal bavit. Zde je očividně strach z toho se rozhodnout, jak příběh zakončit, autor chce, aby "se vlk nažral a koza zůstala celá", ale kniha kvůli tomu dopadne ploše, přinesla jen další epizodku ze života několika snobů, byl to díl seriálu Tak jde čas nebo Dynastie v Praze a neměl žádné originální sdělení a vůbec mi nevadí, že ho zapomenu.

twigxi
01.07.2023 4 z 5

Precteno za jeden den, tak moc me to vtahlo! Dva pohledy na vztah s tim samym muzem. Za me bylo hlavne zajimave videt jak se ty dve zeny vidi navzajem. A jak asi kazdy z nas pusobi na okoli a ve skrytu duse se nakonec citime uplne jinak...

martineden
23.06.2023 5 z 5

Tak tohle bylo hidně dobrý. Uf! Tísnivý, neklidný, roztěkaný... Ale prostě skvělý.

Michaela1788
09.06.2023 3 z 5

Čekala jsem, že to bude náročný. Ale tohle? Velmi těžké, a bolestivé čtení. Nevěra byla, je a bude, a je jen na každém z nás jak se k ní postaví. Kniha pojednává o trouhelníku, kde každá strana má to svoje. Manželka, která ví že jí manžel podvádí, ale nic neřekne. Kdo by takhle chtěl žít? Hynek, chytrý a vzdělaný, ale myslící bůhví čím. A příliš zbabělý na to, říct pravdu. A dvacetiletá milenka, která čeká modré z nebe. I přes dosti depresivní příběh, se kniha četla velice dobře.

Limonadovyjoe
04.06.2023 4 z 5

Ta kniha se musí prožít. Pak může působit i terapeuticky. Číst ji šťastná a spokojená, odložila bych ji s tím, že je to nuda a chaos. Já ji četla jako Lucie. Se všemi emocemi souzním. Autorka uvěřitelně popsala všechny myšlenkové pochody podváděné ženy i milenky. Veškerý chaos, který ubližuje všem. Tak jak to dokáže popsat jen někdo s prožitou zkušeností.
Kraťoučké kapitoly z pohledu obou žen, odlišené jen drobným piktogramem.

Kniha, která navždy v knihovničce zůstane mým osobním mementem.

Bavilo moc. A pomohlo mi překonat vlastní naivní a hloupou Annu. I když jizvy a stehy zůstanou.

Nemohla jsem si vzpomenout, kdy se tohle všechno stalo, kdy mě manžel, který mi sliboval, že už nikdy nebudu sama, nechal samotnou."

hannina
04.06.2023 4 z 5

Čekala jsem román pro ženy. A on to byl román pro ženy. Lucie a Anna. Manželka a milenka. A okrajově i další ženy kolem jednoho muže. Intelektuální rodinná přítelkyně, sestra, matka.... sestra Anny. A všechny jaksi psychicky vykolejené.... Zajímavé to bylo, místy až mrazivé. Sympatickou osobu bys v tomto příběhu pohledal, přesto doporučuji.

veriszv
30.05.2023 5 z 5

Bravurní psychologie postav, které chápete, i přesto, že vám nepřirostou k srdci.
Skvělá kompozice a cením i otevřený konec.
Navíc má kniha opravdu dokonalou audioverzi, která nejen, že zlepšuje orientaci ve střídajících se vypravěčkách, ale i umocňuje celkový dojem.

jiri77
25.05.2023 4 z 5

Po hodnocení a komentářích, jsem čekal nějakou nezáživnou knihu. Naštěstí jsem nedal na většinu , a musím říci, že mě kniha bavila a četbu jsem si užil. Je to taková směs romantiky a psychologického románu. Za mě mohu jenom doporučit.

Tereziee
22.05.2023 3 z 5

Tak tohle bylo zvláštní. Ze začátku jsem vůbec nevěděla, kdo vlastně momentálně příběh vykládá. Manželka nebo milenka? Lucie nebo Anna? Byla jsem hodně zmatená a ztrácela nit. Dlouho se mi nestalo, že bych v příběhu nenašla ani jednu sympatickou postavu. Tady se to stalo. Nějak mi nesedla ani jedna hlavní hrdinka a nechápu, co se jim na panu dokonalém Hynkovi tak líbilo. A samozřejmě otevřený konec. Proč mi to Ti čeští autoři dělají?...Dávám tři hvězdičky, ale hodně slabé. Nerada totiž dávám dvě a tady to bylo dost na hraně.

Jana283
15.05.2023 2 z 5

Tak jsem zase skočila na pomyslný špek knižním recenzentům. Kniha byla totiž kritiky dosti chválena a označována za velmi zajímavou prvotinu. No, nevím. Není nic banálnějšího než trojúhelník on, manželka, milenka. Takže člověk čeká alespoň silný příběh a zajímavou zápletku. Místo toho si přečte o smutném dětství obou protagonistek, ve kterém se s chutí rýpou a litují po zbytek života. Krom toho mnou celé čtení zmítala otázka, zda to, co ženy k slabošskému a sobeckému Hynkovi přitahuje je skutečně láska. A nakonec - je to snad povinností dnešní literatury , že nesmí chybět homosexuál? Pardon lesbička. Dobrou psychologickou novelu si představuji jinak. A korektorka by se měla stydět. Tolik chyb