Stehy

Stehy https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/470327/bmid_stehy-nNd-470327.jpeg 4 417 417

Do butiku úspěšné návrhářky Lucie vejde Anna, mladá studentka filozofické fakulty, která si chce koupit nový kabát. Nesetkává se jen zákaznice s prodavačkou, ale především milenka s manželkou. Anna udržuje tajný poměr s Luciiným manželem a přišla pohlédnout do očí své konkurentce. Netuší však, že Lucie přesně ví, kdo do butiku vkročil. Atmosféra houstne a ožívá příběh dvou rozdílných životních cest, jejichž středobodem je jeden osudový muž. Stehy na nastřádaných ranách se napětím začínají párat a je jen otázkou času, kdy bolest začne být nesnesitelná.... celý text

Anna 13
12.03.2023 5 z 5

Zašije mi někdo srdce?
Po tom, co mi ho tahle kniha roztrhala na cáry?

Já vlastně nevím, co napsat... Nechci nic okecávat, nic prozrazovat, nad ničím dlouho dumat. Stejně nic z toho, co jsem v průběhu čtení cítila, nedokážu vložit na papír...

Sára Zeithammerová je pro mě objev. Nevěřím, že někdo tak mladý mohl napsat něco tak skutečného, tak bolavého a dospělého. A tak krásného... Vypravěčským talentem doslova hýří, čtenáře si zaháčkuje a nepustí...

Zničí vás. Pokud jste žena.
A pokud jste raněná žena, netuším, zda bude pro vás příběh Anny a Lucie terapií, nebo ho pro jeho ostré hrany ani nedokážete dočíst.

Tleskám.
Klaním se.
Miluju.

Děkuju.

jitka7326
12.03.2023 5 z 5

Příběh o nevěře vyprávěný očima manželky a milenky. Hynek byl sebetředný idiot.

katchamccall
09.03.2023 5 z 5

Tohle je život. Něco tak reálného jsem už dlouho nečetla. Víc k tomu nemám co napsat. Prostě si to přečtěte.

lištička123
08.03.2023 4 z 5

Zajímavá kniha, určitě doporučuji přečíst. A klobouk dolů před autorkou.

Ophelie
06.03.2023 4 z 5

Zajímavý a neotřelý pohled dvou žen na nevěru - jak té podvedené, tak i té podvádějící. Kniha byla velmi čtivá, autorka má nadání. Výborně vykresleny pocity, vnímání, postoje apod. obou žen. Jen tedy Hynek byl enormní blbec (slabě řečeno), který si ani jednu z žen nezasloužil. Knihu rozhodně doporučuji, nevšední zpracování.

BetyN.
28.02.2023 5 z 5

Nemám slov... Krásný křehký příběh dvou žen. Na jednu stranu minimalistický, na druhou stranu obsahuje i překvapivá odhalení a celou řadu zajímavých vedlejších postav a zápletek.

Maky78
26.02.2023 4 z 5

Zpracování tématu ze kterého jde mráz po zádech. Velmi dobře napsáno, měla jsem z toho hodně autentický pocit. Bylo mi líto vlastně všech postav. Krátké kapitoly, střídání pohledu milenky a manželky.

magnolia
22.02.2023 3 z 5

Z celé knihy mám divný až nepříjemný pocit, ale dočetla jsem, no tak dám 3 (ale slabé).

jjanca
19.02.2023 4 z 5

K dokonalosti tomu niečo chýbalo, ale aj tak som nadmieru spokojná. Neviem teda, čo na Hynkovi obe ženy vedeli, ale páčilo sa mi, ako som sa dokázala vcítiť do oboch. Rozhodne doporučujem a dúfam, že autorka napíše niečo ďalšie.

Misa.K1
14.02.2023 4 z 5

"Cítila jsem, že mám prázdný žaludek, ale neodvažovala jsem se zeptat, jestli mají něco k jídlu, a tak jsem se posadila na bar a objednala si svařák a vzápětí další, a pak třetí, u kterého jsem zjistila, že mi vlastně vůbec nechutná. Kusy pomeranče v něm plavaly jako chcíplé akvarijní rybičky. Přesto jsem pila dál".

Termaap
12.02.2023 4 z 5

Stehy mě velmi příjemně překvapily. A ono překvapení ještě umocnil fakt, že ji má na svědomí tak mladičká autorka. Wau! Pokud Sára Zeithammerová píše takhle skvěle už v tak mladém věku, budu netrpělivě vyhlížet její další tituly.

Musím ocenit nápad, celkové zpracování tématu, návaznost kapitol a svižné tempo. Mám tušení, že si knihu přečtu za pár let znovu a opět si v ní “něco” najdu.

Jsem na českou prózu posledních let opravdu pyšná, rozhodně má co nabídnout! Mě osobně tedy baví rok od roku víc a víc.

ivetdos
12.02.2023 4 z 5

Asi většina z nás nesní o tom stát se milenkou. Tyhle věci se prostě stanou a trpí tím obě strany, ne jen manželka/přítelkyně, jak se ve společnosti často vnímá. To nám také ukazuje právě tato kniha, sledujeme pohledy obou žen, jejich vnímání situace, vztah s daným mužem, jejich životy a minulost.

Bylo to velmi zajímavé, ovšem nečekala jsem, že bude až tak depresivní. Stránky utíkaly a příběh mě naprosto pohltil. Nenajdeme tu jen nevěru, ale jde i o jakousi sondu do vnitřních traumat postav a problémy s tím spojené. Ocenila jsem krátký rozsah knihy, ale ten otevřený konec mě moc nepotěšil. Autentické popisy přidávají knize na reálnosti a já byla opravdu spokojená, četla se mi lehce, rychle a zanechala ve mně mnoho myšlenek. Plný počet ji nedám, ale rozhodně vám ji doporučuju, zvlášť pokud máte rádi tvorbu českých autorů, jsem si jistá, že se vám bude líbit :)

dasha0306
10.02.2023 5 z 5

Wau wau wau... krátké svižné kapitoly, které se celou dobu střídají milenka a manželka.
Milenka je až moc typická naivní dvacítka, ale jinak styl psaní a autorčino vcítění se do obou... Ani se mi nechce věřit, že je to prvotina, ale je perfektní. Rozhodně doporučuji a už teď se těším na další počin.

Pitbullka
10.02.2023 4 z 5

Skvěle napsaný a dost syrový příběh. Ani jedna z postav mi teda nebyla sympatická. Hynek byl naprosté hovado a vůbec nechápu, co na něm Anna a Lucie viděly.

boeink
07.02.2023 3 z 5

Příběh manželství, ve kterém jsou tři: žena, muž a milenka. Upřímně, vůbec nechápu, proč Hynka obě milovaly, myslím, že to byl sebestředný pitomec.
Mě kniha zas tak moc nenadchla. Nelíbily se mi hlavně dialogy, působily na mě ztuhle a neuvěřitelně...kdo takhle mluví? Kdyby tam občas nebylo peprnější slůvko, myslela bych si, že se příběh odehrává před padesáti lety..
No a jazyková korektorka taky moc dobrou práci neodvedla.
U mě dobrý, takže za tři.

Knižní střípky
05.02.2023 5 z 5

Toto bylo velice povedené dílko, celkem reálná sonda do jednoho milostného trojúhelníku.

Celá recenze v záložkách recenzí od Knižní střípky.

lusabl
03.02.2023 5 z 5

Tahle krátká jednohubka vás bude i po dočtení ještě chvíli tížit v žaludku. Jedná se o nepřikrášlenou, syrovou sondu do milostního trojúhelníku, kdy má čtenář možnost sledovat myšlenky obou žen, milenky Anny i manželky Lucie. Bezejmenné kapitoly se pravidelně střídají a čtenář postupně odhaluje jejich emoce, minulost i povahu vztahu s Hynkem a jeho (nepěknou) osobnost. A mně se to moc líbilo! Střídání kapitol je super nápad, čtenář pořád musí být ve střehu, aby se neztratil, protože kromě vypravěček se střídají i časové linky. Přiznám se, že druhá polovina mě chytla o trochu víc, asi proto, že příběh začal nabírat na drsnějších obrátkách. A ten konec je prostě top.

Abych to shrnula, Stehy jsou pro mě knihou, kterou si budu dlouho pamatovat. Nejsou patetické ani odsuzující, k čemuž by vzhledem k tématu klidně mohly sklouznout. Přesto vyvolávají hodně emocí (aspoň u mě) i otázek k zamyšlení. Líbilo se mi, že se autorka dotkla dalších citlivých témat jako je sebepoškozování, deprese, osamělost nebo to, jak i v dospělosti člověka rodina a vztahy v ní ovlivňují, ať už ji mají, nebo ne.

Elsasbooks
30.01.2023 5 z 5

Přečteno jedním dechem za jeden den. Mohu vřele doporučit! Dostáváme se do velmi niterné komorní situace, kdy v jednom manželství jsou tři lidé. Velmi citlivě, nezaujatě napsáno a vykresleno, jak se obě dvě ženy tohoto nešťastného trojúhelníku cítí a jak se k celé situaci postaví. Za mě top.

Majkyna
26.01.2023 5 z 5

Kniha se jevila jako romantické dílo, chvíli. Ke konci, jak se vykreslovaly podrobněji osudy jednotlivých postav, tak kniha působila depresivně. Vlastně si člověk říkal, má to vůbec nějakou cenu? Podvádět? Vlastně skvěle vykreslená druhá strana nevěry.

cornetka
26.01.2023 4 z 5

Psychologická novela byla celkem zajímavá, jen jsem se vzhledem ke krátkým kapitolám a jejich podobnému označení občas ztrácela, kdo zrovna vypráví. Byla to taková sonda do života obou žen, uvidíte všechny jejich stránky, později se mi zdálo, že hlavně ty temné. Radostné čtení to pro mě rozhodně nebylo.