Starec a more príbehov

Starec a more príbehov
https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/479317/bmid_starec-a-more-pribehov-wxL-479317.jpg 4 673 673

Nádherný príbeh o ľuďoch, ktorí milujú knihy. Starý kníhkupec Carl už niekoľko desaťročí dennodenne kráča mestom s ruksakom na chrbte, aby doručil knihy ich budúcim majiteľom. Za tie roky neodmysliteľne patrí ku koloritu mesta, ľudia ho spoznávajú, no zároveň zostáva pre nich neviditeľný. Carlovi to vyhovuje, netúži po zmenách či prekvapeniach. Žije vo vlastnej bubline, kde sa reálny svet prelína s literárnym a skutoční ľudia s románovými postavami. Zmyslom jeho života sú každodenné roznášky a stretnutia so zákazníkmi. Jedného dňa vtrhne do jeho pokojného života uragán v podobe prostorekej deväťročnej Saše. Ich vzájomné rozhovory sú konfrontáciou dvoch odlišných pohľadov na život a vyústia do mnohých úsmevných situácií. Starec a more príbehov je oslavou zázračnej schopnosti kníh spájať ľudí. Knižka v sebe skrýva viacero pohľadov, predovšetkým však láskavý a úsmevný príbeh čudáckeho dôchodcu a neposednej zvedavej školáčky. Čitateľ však objaví aj mnoho odkazov na iné známe či menej známe knižné tituly. Ak ich dokáže „prečítať“, odmenou mu budú hlbšie vrstvy a významy textu. Láskavá a múdra kniha rozveselí, dojme a poteší mladých i starších čitateľov. Určite sa k nej budú s radosťou vracať.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Tatran (Bratislava)

Der Buchspazierer , 2020

MarNe
14.07.2022 5 z 5

Útlá knížka, která dokáže pohladit po duši, vykouzlit úsměv i slzy. Nabitá láskou ke knihám, úctou k jejich čtenářům, nečekaným přátelstvím, zajímavými myšlenkami a postřehy.
Vřele doporučuji.

Meg1
14.07.2022 5 z 5

Nejkrásnější poklona knihám a člověku, který je nadevše miluje.
Co na tom, že je Carl Kollhoff jen vymyšlený, milujete-li knihy, budete mu rozumět.

LuciMarkova
13.07.2022 5 z 5

Milá, citlivě napsána knížka, kde se člověk zasměje i uroni par slz. Pohladila po duši. Za mě parádní letní čtení. ️

medialstar
05.07.2022 5 z 5

Nebojím se, že knihy v klasické podobě zaniknou. Že je dokáže jakékoliv médium vytlačit nebo snad zcela nahradit. Protože to, co se odehrává mezi námi a knihou je magická chvíle, obřad. Displej nemá šanci. Tento příběh je toho důkazem. Odpočinkové čtení, které nemá větší ambice, než jen být oslavou lásky ke knihám, důležitosti přátelství a naději. Velmi milé čtení.

Arkagas
05.07.2022 4 z 5

Knihonoš je příběhem jednoho knihkupce, pro kterého je jeho povolání vše. Když je jednoho dne už v důchodovém věku vyhozen, rozhodne se, že bude ve své práci pokračovat a to zadarmo. Jeho životním posláním je totiž nosit knihy až domů mnoha lidem. Tuhle službu ale knihkupectví zrušilo a pro něj už tak není využití.
Dlouhou dobu ho ale pozoruje malá holčička, která se k němu přidává, i přesto, že o její společnost z prvu nestojí.
A na stránkách se tak začíná odvíjet příběh plný lásky, podpory, odhodlání a naděje.
Knihonoš je typickým pohádkovým románem pro dospělé, ale rozhodně se jedná o knihu, kterou prostě musí všichni knihomilové milovat.
Příjemné čtení na pár hodin, které pohladí na duši.

Moje hodnocení: 8/10

qydko
04.07.2022 5 z 5

Knížka, co pohladí. Ideální na teplé letní večery.

Maky1505
02.07.2022 5 z 5

Nádherný příběh nemám slov

sar.janurova
01.07.2022 5 z 5

Nádherný a milý příběh o lásce ke knihám a o tom, že i když si člověk myslí, jak špatný život má, knihy mu dokážou pomoci pohled na jeho život změnit. Zkrátka bych napsala, že je to taková pohádka pro dospělé, která je napsaná tak krásným stylem, že je to jako kdyby člověk prožíval takový den úplně běžně. Z žádné knihy přečtené v poslední době jsem si neodnesla tolik moudra a lásky, jako z této.

lucisa.n
30.06.2022 4 z 5

Tohle byla moc milá knížka, taková pohádka pro dospělé :) Pro milovníky knih je tato kniha jako dělaná, těch 180 stran bohatě stačí. Sama bych ale možná ocenila kratší a větší množství kapitol.

katynka78
30.06.2022 3 z 5

Obávám se, že tentokrát se budu stavit na druhou stranu. Občas se to stane, že když je něco moc vychvalované, tak vám to nesedne a naopak.
A to se mi stalo u Knihonoše. Tak jsem se na tu knížku těšila, anotace lákala, obálka luxusní a navíc ten bonus mála stran.
Tak jsem si říkala, že to bude určitě parádní počtení a že to zvládnu za dva dny tím svým hlemýždím tempem.
No bohužel, vůbec mi styl psaní nesedl, drhlo to, nebavilo, táhlo se to a vůbec se mi do toho nechtělo.
Vím, co tím vším chtěl autor říct, poznala jsem tam náznaky, vážná i vznešená témata (stáří, nemoci, osamělost, odhodlání, víra, nebojácnost, lidskost, soucit, láska, důvěra, přátelství atd.). Ale bylo to všechno tak těžkopádné, tak kostrbaté.
A když jsem si pak přečetla, že je to německý autor, byla jsem doma. Od německých autorů mi to většinou drhne, jak je to takový drsnější národ, tak je to prostě poznat i na tom psaní. Ale je to čistě můj subjektivní pocit, nikomu to nenutím.

Rozhodně je to nápad velice hezký, lidský, vstřícný a má obrovský potenciál. Ale mě to prostě nešlo k srdci tak, jak mělo. Škoda pro mě.

Olous1
29.06.2022 5 z 5

To byla NÁDHERA. Hrozně milé pohlazení po duši. Kniha určena pro všechny kteří milují knihy. Láska ke knihám je nesmrtelná, toť krásné motto na knize. Za mě zasloužených 100%.

intelektuálka
26.06.2022 4 z 5

Román je jako smyčec, který hraje na struny v čtenářově duši .... /Stendhal/

Toto motto se opravdu hodí k tomuto laskavému příběhu o lásce k literatuře- o předávání kulturních hodnot ....

"Knihtisk je též nejlepší způsob uchování všech myšlenek a příběhů ...
Proto trvají celá staletí ...."

Hlavní postavou je knihonoš Carl, který předává příběhy svým literárně pojmenovaným postavám .... a věrně jej doprovází dívenka Šaša ... a také Pejsek, který má trochu záhadné jméno ....

Každý člověk potřebuje jiné knihy ....
To, co někdo z hloubi duše miluje, nechává jiného úplně chladným ....

Velmi pěkné čtení pro dovolenkové dny - doporučím.

85098211
25.06.2022 5 z 5

Pro knihkupce Carla neexistuje nic krásnějšího, než přinést zákazníkům knihy domů pečlivě zabalené, aby se nepoškodily. A také tito lidé pro něj nemají svá vlastní jména, protože Carl si všechny pojmenoval podle postav z knih - a vybral jména tak, aby je přesně vystihla ;-). Jsou zde tedy pan Darcy, paní Dlouhá punčocha, Herkules nebo doktor Faust. Jednoho dne však na něj promluví malá holčička Šaša a od té doby ho začne doprovázet na každém kroku...
Tuto knihu je možné označit jen jedním slovem, a sice kouzelná! ;-) Je totiž tak krásně napsaná, že chytne za srdce snad každého milovníka knih. A já jsem si tak moc přála setkat se s Carlem a samozřejmě také se Šašou. Mimo jiné se mi moc líbila pasáž, kdy Carl holčičce vysvětluje, proč už jedné zákaznici přestal knihy nosit... Na závěr už bych tedy chtěla pouze dodat, že autor napsal opravdu moc hezký příběh, který si nejenže vysoké hodnocení plným právem zaslouží, ale který mohu také vřele doporučit...

iška
22.06.2022 5 z 5

To bylo kouzelné pohlazení pro duši o knihách a lidech kolem nich. Že láska ke knihám dokáže lidi propojit, to dokazuje vlastně i tady naše Databáze. A také je pravdou, jak říká poslední věta knihy, i když já ji převedu do přítomného času :”Protože knihy potřebují někoho, kdo jim ukáže cestu.” Těch krásných myšlenek je tu povícero, jednu tu ale mám potřebu vypsat:

“ Víš, na světě není knihy, která by se líbila každému. A kdyby bylo, byla by to špatná kniha. Člověk nemůže vyjít úplně s každým, protože každý je jiný. To by nesměl mít žádnou osobnost, musel by být bez rohů a hran. Ale stejně by ho pak spousta lidí neměla ráda, protože by ty rohy a hrany chtěla. Chápeš? Každý člověk potřebuje jiné knihy.”

Ditules
21.06.2022 4 z 5

Překrásný příběh pro všechny milovníky knih.

marciana
20.06.2022 4 z 5

Jak já si na konci poplakala... Milá krásná kniha o knihách a o lidech co je milují, nebo k nim teprve hledají cestu. O přátelství a touze potěšit knihou každého člověka.

KatChiss
19.06.2022 4 z 5

Knihonoš je kniha o knihách. Ono už to vyplývá i z názvu. Hlavním protagonistou je starší pán jménem Carl, který chodí každý den dp knihkupectví U Brány a roznáší lidem objednané knihy až domů. Každou knihu pohladí a krásně zabalí. Svým klientům dává jména ze známých příběhů, poklábosí s nimi, doporučí jim knihu a jde zase o dům dál. Považuje to za své poslání. Čtení knih je pro něj velice důležité a chce, aby příběhy lidem pomohly. Jednoho dne se k němu přidá malá dívka a je tak neodbytná, že ji samotářský Carl vezme na milost. Šaša je velmi zvídavá a všímavá.
Příběh vás pohladí po duši, dojme a rozesmutní. Je o důležitosti přátelství a o lásce ke knihám. Napsaný je krásným poetickým jazykem. Přečtete ho za jedno odpoledne, ale budete si přát, aby byl delší. Postavy vám totiž přirostou k srdci, jsou to spřízněné duše. Kindred spirits. Navíc má kniha nádhernou obálku a už jen kvůli ní potřebujete mít knihu doma!

Marlu84
17.06.2022 5 z 5

Pohádka pro dospělé. Bez nadpřirozených bytostí. Krásná, dojemná.
A celá o knížkách. O jejich moci změnit svět. Nebo uvažování jediného člověka.
Jistě by se našlo pár výtek, ale nechci kritizovat. Nechci kazit to kouzlo.
Pohádky mají navozovat naději a víru, že nesobeckost a schopnost nebýt lhostejný zvítězí.
Pohlazení na duši v téhle době. Nikdy nebude dost takových knížek. Povinná četba, že by?

Souteska
15.06.2022 5 z 5

Kouzelný příběh, má spád, pěkné myšlenky. Doporučuji!

aNGie5
15.06.2022 5 z 5

Kouzelná kniha o lidech a životě pro každého, kdo miluje knihy, anebo hledá cestu k nim (nebo k lidem)...