Starec a more príbehov

Starec a more príbehov https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/479317/bmid_starec-a-more-pribehov-wxL-479317.jpg 4 661 661

Nádherný príbeh o ľuďoch, ktorí milujú knihy. Starý kníhkupec Carl už niekoľko desaťročí dennodenne kráča mestom s ruksakom na chrbte, aby doručil knihy ich budúcim majiteľom. Za tie roky neodmysliteľne patrí ku koloritu mesta, ľudia ho spoznávajú, no zároveň zostáva pre nich neviditeľný. Carlovi to vyhovuje, netúži po zmenách či prekvapeniach. Žije vo vlastnej bubline, kde sa reálny svet prelína s literárnym a skutoční ľudia s románovými postavami. Zmyslom jeho života sú každodenné roznášky a stretnutia so zákazníkmi. Jedného dňa vtrhne do jeho pokojného života uragán v podobe prostorekej deväťročnej Saše. Ich vzájomné rozhovory sú konfrontáciou dvoch odlišných pohľadov na život a vyústia do mnohých úsmevných situácií. Starec a more príbehov je oslavou zázračnej schopnosti kníh spájať ľudí. Knižka v sebe skrýva viacero pohľadov, predovšetkým však láskavý a úsmevný príbeh čudáckeho dôchodcu a neposednej zvedavej školáčky. Čitateľ však objaví aj mnoho odkazov na iné známe či menej známe knižné tituly. Ak ich dokáže „prečítať“, odmenou mu budú hlbšie vrstvy a významy textu. Láskavá a múdra kniha rozveselí, dojme a poteší mladých i starších čitateľov. Určite sa k nej budú s radosťou vracať.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Tatran (Bratislava)

Der Buchspazierer , 2020

alexvera
26.04.2022 5 z 5

Neuvěřitelně laskavá a náladu zvedající kniha. Je plná krásných míst, zajímavých lidí a spousty knih. Takový návod, možná i cíl do budoucna nám knihkupcům, jak být lepší a na první pohled vědět, jakou knihu doporučit. Každý den potkávám spousty zajímavých lidí, kteří si přijdou nechat poradit, s jakou knihou stráví své volné chvíle. My knihkupci máme doslova magickou moc!

"Říká se, že knihy si nacházejí své čtenáře. Občas však potřebují někoho, kdo jim ukáže cestu."

knihomolka_eli
24.04.2022 5 z 5

,,Vieš, veci sa majú tak, že ľudia čítajú čoraz menej. Pritom medzi doskami kníh žijú tiež ľudia so svojimi príbehmi. Každá kniha má srdce, ktoré začne tĺcť vo chvíli, keď sa do nej začítaš. Srdce knihy sa v tej chvíli prepojí s tvojím."

Carl každý deň nosí knižky svojim zakazníkom. Každý z nich je iný a teda aj knižky sú vždy úplne iné, ušité na mieru pre každeho z nich. Carl, ktorý má už 72 rokov, sa vlastne stal vďaka svojej práci, súčasťou samotného mesta. Autor nám približuje prácu kníhkupca, rozmanité požiadavky čitateľov a samotné životné príbehy Carlových zákazníkov. Jedného dňa sa ku Carlovi na jeho pravidelnej ceste pridá 9-ročná Saša. Carl ju najskôr odmieta, no ona sa nenechá odbiť. A že z nich vznikla zaujímavá dvojka, o tom niet pochýb. Pri ich dialógoch som sa musela smiať. Saša je zvedavé, inteligentné dievčatko a jej detské hlášky stáli zato :) . Knižky s ním začne pravidelne roznášať a vďaka svojej detskej nevinnosti a aj veľkej dávke zvedavosti, postupne preniká do domov, bytov a životov Carlových zákazníkov. Každý z nich je iný a niektorým treba v živote pomôcť vybrať si tú správnu cestu. Saša a Carl sa o to spoločne pokúsia...no aj ich priateľstvo musí zdolať prekážky, ktoré prídu.

Knižka Starec a more príbehov je jednou z najkrajších kníh, aké som kedy čítala. Je o knižkách, láske k nim, o knihomoľoch, o ľuďoch, priateľstve, ochote pomôcť a vzájomnej spolupatričnosti. Knižka nie je ,,len" knižkou, v tejto knihe je pomyselným mostom, ktorý spája ľudí, alebo im ukáže cestu, akou by sa mali v živote vydať.
Knižka ma viackrát dojala. Napr.keď bol Carl pre svoju prácu ochotný vzdať sa aj toho najvzácnejšieho, čo mal. A tiež koniec, ktorý bol úžasný, citlivý, dušu pohladzujúci.
Veľkým plusom bolo pre mňa samotné zloženie hlavných postáv, Carl - starý človek a dieťa - Saša.
Páčilo sa mi to spojenie múdrosti starších a to, že kniha pripomína, akí sú v nášom živote nesmierne dôležití, a detskej nevinnosti, zvedavosti a detského mudrovania.
Carl je veľmi zaujímavá postava, neskutočne dobre vykreslená, veľký dobrák, čistá duša...nech sa dialo čokoľvek, nech sa s ním zaobchádzalo akokoľvek, nikdy necítil nenávisť, ani nebažil po pomste.

Páčili sa mi aj Carlovi zákazníci a to ako sa Carl a Saša snažili niektorým pomôcť aj pri ťažkých rozhodnutiach a aj pomocou kníh, to postupne zvládli.
Autorov štýl písana mi sadol. Knižka je písaná jednoducho, žiadne zložité vety, človek pri nej zrelaxuje a zároveň sa zamýšla nad vetami, citátmi, metaforami, ktoré knihu zdobia. Kniha je plná odkazov na iné knihy, mien literárnych postáv. Samotné kapitoly sú názvami kníh a aj názov knihy ukrýva dva iné. Všetky, čo ma zaujali som si poznačila a keď budem mať možnosť, určite si ich prečítam.
Knihu Starec a more príbehov skutočne ocenia skalní milovníci kníh .

,,Vieš, knihomoli sú veľmi vzácne tvory, väčšinou veľmi hanblivé. Je to navyše druh, ktorý vymiera a treba ho bezpodmienečne chrániť."

DreamerX9
22.04.2022 3 z 5

Za mě by se kniha krasne četla dětem jelikož má v sobě velké moudro a pohádkový nádech. Mně nezaujala až tak dějove jako spíš tou myšlenkou o knihách a prostředím. Musím ale uznat ze za jedno přečtení rozhodně stala. A ačkoliv mě některé kapitoly nebavily jiné se staly modrým skvostem

nemer
21.04.2022 4 z 5

Dojemný pohádkový příběh, který je podle mého názoru primárně určen pro děti a velmi letité čtenáře. Tomu odpovídá i stylistika. Námět je možná výborný, zpracování bohužel už méně. Přála bych si číst podobnou knihu, kdyby ji napsal třeba takový Hakan Nesser, který to umí lépe se slovy, bohužel styl K. Henna není můj šálek kávy. Kdo hledá jednoduché, odpočinkové čtení bude potěšen. (Pro dospělého bude mít kniha možná největší kouzlo ve vánočním čase, kdy jsme téměř všichni náchylnější věřit na pohádky) Neknihomolové pak budou unuděni k smrti v jakémkoli čase :) Jako knihu pro děti a mladší čtenáře hodnotím velmi příznivě.

Franc
18.04.2022 5 z 5

Útlá kniha, která sděluje více, než by napovídal počet stránek.

Ačkoliv by se mohlo zdát, že je o knihách a lásce k nim, není tomu pouze tak.

Autor především vypráví příběh o hledání cesty jednoho člověka k druhému. Tam kde nedorozumění či nepochopení tvoří řeku, která odděluje jednoho od druhého, kniha je mostem, který jim umožní dostat se k sobě.

Knihy, jejich příběhy, lásky k nim jsou klíčem, které otvírají zámky našich světů, umožňují překročit prahy, které by nám byly jinak zapovězeny.

A občas na tom prahu potkáme někoho, koho bychom se nenadáli.

Vskutku krásný příběh.

Dani25
17.04.2022 4 z 5

Krásna knižka o knihách a ľuďoch, ktorí milujú knihy. Veľmi pekný príbeh o priateľstve starého muža a malého dievčatka.

Wabinka
09.04.2022 5 z 5

Naprosto nádherný příběh pro všechny, kdo mají aspoň trochu rádi knihy. Moc jsem se na vydání této knihy těšila, tušila jsem, že bude skvělá. A byla dokonce ještě lepší než skvělá.
Děkuji autorovi za kouzelný příběh a stoprocentně doporučuji.

veronika4937
29.03.2022 5 z 5

Knihonoš - knížka a knížkách. To mi jako knihomolovi stačilo, abych si ji chtěla přečíst. Ale vlastně jsem ani podle anotace netušila, o čem celý příběh bude. Vlastně to ani nebyl žádný velký příběh, zapeklitý děj, ale hrozně milé, laskavé vyprávění, takové pohlazení po duši. Je opravdu důležité být obklopený dobrými přáteli a hlavně nebýt lhostejný k tomu, co je trápí, i když to sami často nepřiznají.

Doporučuji všem milovníkům knih, knihoven a knihkupectví a všem, kteří si chtějí přečíst něco pozitivního.

Mikik
27.03.2022 5 z 5

Ani nevím, jak začít. Musím říct, že je to asi ta nejlíbeznější kniha, co jsem kdy četla. Pro nás knihomoly a zároveň i knihkupce, kteří berou své povolání spíš jako poslání, to je naprosto dojímavý příběh. O starém pánovi, kterému knihy dělají tu největší radost. Snad ještě větší mu ji dělají jen věrní zákazníci, kteří čekají, jaký krásný příběh jim pan Knihonoš zase přinese. Nebo snad čekají na něco jiného ? Když se k tomu všemu přidá ještě úžasná devítiletá holčička je o srdceryvný příběh postaráno.
A jak bych si dovolila citovat : " Je jedno, kolik knih člověk přečte, vždycky je jich víc, které ještě nečetl. " Tuto si do svého seznamu určitě přidejte. Zaručuji se Vám za to, že Knihonoš před vás postaví příběh tak kouzelný, že byste rádi byli jeho součástí.

Ellinek
26.03.2022 5 z 5

Laskavý příběh o tom, jakým přítelem mohou knihy skutečně být. Dle anotace jsem očekávala něco trochu jiného, takže jsem byla malinko zklamaná, ale to knize neubírá na kráse. Navíc mě hned první kapitola rozesmála, protože zákaznice v knihkupectví jako by z oka vypadla lidem, kteří chodí i k nám. Nevím, jestli si tuhle práci autor někdy vyzkoušel, nebo je tak skvělý pozorovatel, ale přesně tak to se zákazníky chodí. No a pokud jde o samotného Knihonoše...takového milého pána by chtěl poznat nejspíš každý. A jeho šéfové bych to tedy pořádně vytmavila. I s ní je to ale láskyplný příběh o knihách, o tom, co pro člověka můžou znamenat, stejně jako o tom, že ty správné knihy ho můžou zachránit, otevřít oči, pohladit po duši. Jako Carl mám zaplněné knihovny a doufám, že nikdy neskončí úplně prázdné. Čas od času si je jenom tak prohlížet, to je stejně tak dobrý koníček, jako jejich čtení. Jsou to zkrátka přátelé, kteří nikdy neumírají a člověka neopouštějí.

Jurajovamaka
24.12.2021 5 z 5

Krásna kniha o knihách, ktorú si musí povinne prečítať každý veľkýýý KNIHOMOĽ...
Je o knižkonosičovi Carlovi,ktorý ľuďom doručoval knihy, ktoré si v kníhkupectve objednali. Časom sa k nemu pripojilo neznáme dievčatko Saša, ktoré ho počas jeho doručovania pozorovalo z okna...časom si na seba zvykli a knihy ľuďom nosievali spolu...
Táto kniha je rozprávaním o posolstvách, ktoré NÁM knihy prinášajú... o tom, že knihy majú schopnosť spájať ľudí, prihovárať sa im...knihy sú veľké bohatstvo...
Carl si občas vzdychol, že často doručuje knihy, ktoré mu nič nehovoria, hovorieval:,,Vieš, kniha sa neprihovorí rovnako každému, ale aj hlúpa kniha môže človeka priviesť na múdre myšlienky..."
Záver knihy poukazuje na krásnu myšlienku: KNIHY potrebujú NIEKOHO kto im ukáže správnu cestu, KTO im rozumie a objaví ich dušu.
Nádherná kniha vrelo ODPORÚČAM prečítať si najmä v tomto vianočnom období :-)

Gracian1964
21.11.2021 4 z 5

Pán Martin to v predchádzajúcom komentári zhrnul v podstate dostatočne. Ja len pridávam, že to na mňa pôsobilo tak trochu rozprávkovo, asi som čakal niečo trošku odlišnejšie, že ma to zasiahne silnejšie, ale bolo to milé.

--Martin--
16.11.2021 5 z 5

Krásny príbeh starého pána, ktorý roznáša knihy svojím pravidelným zákazníkov a jeho novej kamarátky, ktorá zmení život nielen jemu ale aj ostatným postavám v príbehu.