Starec a more príbehov

Starec a more príbehov
https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/479317/bmid_starec-a-more-pribehov-wxL-479317.jpg 4 670 670

Nádherný príbeh o ľuďoch, ktorí milujú knihy. Starý kníhkupec Carl už niekoľko desaťročí dennodenne kráča mestom s ruksakom na chrbte, aby doručil knihy ich budúcim majiteľom. Za tie roky neodmysliteľne patrí ku koloritu mesta, ľudia ho spoznávajú, no zároveň zostáva pre nich neviditeľný. Carlovi to vyhovuje, netúži po zmenách či prekvapeniach. Žije vo vlastnej bubline, kde sa reálny svet prelína s literárnym a skutoční ľudia s románovými postavami. Zmyslom jeho života sú každodenné roznášky a stretnutia so zákazníkmi. Jedného dňa vtrhne do jeho pokojného života uragán v podobe prostorekej deväťročnej Saše. Ich vzájomné rozhovory sú konfrontáciou dvoch odlišných pohľadov na život a vyústia do mnohých úsmevných situácií. Starec a more príbehov je oslavou zázračnej schopnosti kníh spájať ľudí. Knižka v sebe skrýva viacero pohľadov, predovšetkým však láskavý a úsmevný príbeh čudáckeho dôchodcu a neposednej zvedavej školáčky. Čitateľ však objaví aj mnoho odkazov na iné známe či menej známe knižné tituly. Ak ich dokáže „prečítať“, odmenou mu budú hlbšie vrstvy a významy textu. Láskavá a múdra kniha rozveselí, dojme a poteší mladých i starších čitateľov. Určite sa k nej budú s radosťou vracať.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Tatran (Bratislava)

Der Buchspazierer , 2020

PFP
04.06.2022 5 z 5

Skvělý, hluboce lidský příběh. Z knížky jsem byla absolutně nadšená. Mám ráda knihy o knihách a šťastné konce.

Lka
02.06.2022 5 z 5

Krásná a dojemná kniha, která vypráví o lásce ke knihám a přátelství. Tato kniha opravdu pohladí po duši.
Zaujala mě jedna věta v knize, která je opravdu pravdivá a s kterou se ztotožňuji :) :
Kdo totiž rád čte, chce přečíst dobré knihy všechny do jedné.

ydnac
01.06.2022 5 z 5

MOC KRÁSNÉ :-)
Je to příběh o lásce ke knihám a o Carlovi (Knihonoš), který tuhle lásku dopřává i dalším lidem :-)
Líbilo se mi, jak pojmenoval své zákazníky podle literárních postav :-)
Líbilo se mi jeho přátelství se Šašou, to jak si ho získala :-)
Dojalo mě, jak se Šašou pomáhali svým knižním přátelům.
Bylo to čtení o spřízněné osobě :-), milující knihy stejně jako já :-)

Josh
31.05.2022 4 z 5

Laskavý příběh? Naivní? Obojí, možná proto, že nás dnešní doba uzavírá, a nejen za dveře našich bytů a domů. V každém případě je to o knihách, kouzlu, jež přináší lidem a mezi lidi, a pak je to o přátelství a o tom, zda lidem na sobě ještě záleží…. Za mne autorovi díky, že do knihy „vnesl“ vztah tzv. přes-generaci, tedy postavy Carl jako dědeček a Šaša jako vnučka:o)

Mathiola8
29.05.2022 5 z 5

Krásná kniha. Postavy, příběhy vše moc hezké, téma skvělé. Nejen o lásce ke knihám. O tom co nám knihy přináší, o přátelství, o naději. Krásné

Varjohukka
29.05.2022 5 z 5

Tak tohle byla naprostá dokonalost pro všechny knihomoly, hrozně milý příběh a i obálka je nádherná.
Z téhle knížky mám vypsaných asi nejvíce úryvků a citátů za celý svůj knihomolský život.

Sahir
26.05.2022 1 z 5

přečetl-jednou stačilo,podruhé bych se k ní nevrátil

Manifest blech
25.05.2022 5 z 5

To bylo hrozně miloučký. Příběh plný emocí, dojetí, smutek, radost. Krásně vytvořený vztah Carla a jeho nové milé společnice je kouzelný. Moc doporučuju.

vendulanovotna
24.05.2022 4 z 5

Ta kniha pohladí. Záležitost na pár deštivých odpolední, kdy díky Knihonošovi vysvitne slunce. Knihonoš má vlastní svět a velkou lásku ke knihám. A přátelství. Co jiného potřebujeme? Pro mě to byl až takový bezelstný a čistý příběh, možná naivně dětský, ale rozhodně moc hezký.

jindra-svita
22.05.2022 5 z 5

Nádhera! Krásná slova, krásné věty, skvělá poetika a lidské vztahy. Už dlouho jsem nečetla tak příjemnou knížku. Poslední věty jsem chtěla přečíst nahlas kamarádce, ale nedala jsem to. Prostě mě to vždycky mile rozpláče.

Knihoholka.
21.05.2022 5 z 5

Ta je tak krásně napsaná! Ani jedna stránka mě nenudila a při posledních stránkách jsem musela držet slzy dojetí. Šaša je skvělá postava, byla Carlovi sluníčkem a mě vždy vykouzlila úsměv na tváři svou nebojácností a odhodláním.
Láska ke knihám ze stránek opravdu sálá a mně bylo potěšením si tuto knihu přečíst.

Sabča92
18.05.2022 5 z 5

Já jsem tak trochu čekala, že mě Knihonoš mile překvapí. Ovšem ač jsem očekávala pod obálkou cokoliv, to co jsem dostala překonalo veškeré mé očekávání. Knihonoš je ve své podstatě vskutku prostý příběh o lásce ke knihám. Carl knihy miluje a vyzná se v nich natolik, že aniž by mu kdokoliv řekl jakou knihu potřebuje, on to sám pozná. Zákazníci Carla jsou různí lidé, kteří mají své vlastní problémy. Carl se s nimi nestýká mimo roznášku knih, přesto ví, co je trápí. Knihonoš není dlouhá ani náročná kniha. Naopak, její čtení vás mile pohladí po duši. Carl je velmi moudrý muž, který v knize poznamená spoustu krásných myšlenek. Je to důležitá kniha o přátelství, dobrotě a laskavosti.Má přesah, který pochopíte jakmile knihu otevřete. Tato poetická kniha o knihách, jejích postavách a knihomolech, jejíž kouzlo pochopíte až po přečtení. Nedokáži vám slovy vyjádřit, jak je tato kniha krásná, to si prostě musíte přečíst sami.

Jenny46
18.05.2022 5 z 5

Jedním slovem NÁDHERA!!!
Ale je jasné, že každému kniha nesedne. Mě kniha oslovila krásně popisuje, kdo nechce žít bez dobrých knih a opravdových přátel...
Hřejivý příběh nad kterým se zamyslíte o hledání smyslu života. Na mě kouzlo knihy působilo až magicky, něžné pohlazení po duši. Laskavý a moudrý příběh. V jednoduchosti je síla!!!

Ív688
17.05.2022 2 z 5

Knihu jsem přečetla, no nevím, oproti komentářům, které uvádějí jak je příběh zasáhl, tak u mne se tak nestalo, prostě kniha s dobrým koncem...čekala jsem něco víc, celkově nuda..

majule
15.05.2022 5 z 5

"Já půjdu sám a ty sama vedle mě."

...ach, jedním slovem - nádhera!

Šánka
13.05.2022 5 z 5

To bylo tak pěkné! Poklidně plynoucí, milý příběh, takové pohlazení každé čtenářské dušičky.
O nevšením přátelství starého muže a malé, všetečné a chytré holčičky, o lásce ke knihám, o síle psaného slova. Místy jsem se usmívala, občas u nějakého moudra zamyslela, někdy mi bylo úzko a také si říkala, to je ono, tak to my, kteří knihy milujeme, máme. Tohle nám knihy dávají. Příběh je to skoro pohádkový, ale je hezké tomu kouzlu propadnout...

,,Víš, lidé čím dál víc zapomínají číst. Přitom mezi obálkami žijí lidé, jejich příběhy. V každé knize se skrývá srdce, které začne bít, když je čtena, protože se mezi ním a srdcem čtenáře vytvoří pouto."

Renike
10.05.2022 5 z 5

Tahle kniha mě příjemně překvapila. Sympatický pán Carl i Šaša. Jedna z nejhezčích knih o přátelství, o knihách, o čtení a o rozpoznání povah lidí. Obsahuje ne jenom moudrosti o knihách, ale i o mezilidských vztazích. Knížka je krátká, třeba na jedno nebo dva odpoledne, vřele doporučuji každému, kdo knihy miluje stejně jako já.

Zully737
05.05.2022 4 z 5

Milý a příjemný příběh na dva večery. Kniha občas naivní, ale ukrývá v sobě spoustu mouder a lásky ke knihám -4*

Kačka655
01.05.2022 5 z 5

Krásný a dojemný příběh :-) potěší knihomoly-:-) Milé postavy a v dnešní době to fakt pohladí po duši

Metuje
28.04.2022 2 z 5

(SPOILER) Příjemné čtení, ale v podstatě jen prosté líčení, dějovost dost malá, ti, co si chtějí vychutnat alespoň nějaké napětí, by si rozhodně neměli číst obálku, kde jsou vyzrazeny prakticky dvě třetiny děje. K postavám člověk příliš nepřilne, protože je kniha krátká, postavy mají dost těžko zapamatovatelná jména a jsou nevýrazné. Kdo očekáváte od knihy dějovost a napětí, budete zklamaní, kdo čekáte příjemné, povrchové popisování ve stylu Babičky, budete spokojeni. Knihy se tváří jako rádoby hluboká sonda do života lidí, jejich duší a snaží se čtenáře vychovávat. To však pro dospělého čtenáře působí velmi směšně, možná pro žáky základní školy by mohla plnit tento účel. Autorova záliba ve víně se nijak zvlášť neprojevuje, je zmíněna jen na pár stránkách. Čekal jsem od toho asi víc, možná chybně, konec je klišé happy end.