Staré odrůdy

Staré odrůdy https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/476585/bmid_stare-odrudy-hyU-476585.png 4 455 132

Román o tom, jak snadno lze ztratit kontrolu nad životem a jak je obtížné získat ji zpět Sally a Liss — dvě ženy, které by nemohly být rozdílnější. Sally má před maturitou, ale jediné, co si přeje, je mít pokoj. Na všechny se zlobí a všechno nesnáší: návrhy, nabídky, pravidla, předpisy, dospělé… Nejvíc ze všeho ale nesnáší otázky, hlavně ty, které se týkají jejího vzhledu. A tak se rozhodne utéct. Mlčenlivá Liss žije sama na statku mezi poli a vinicemi a vypadá to, že všechny práce kolem hospodářství bez problémů zvládá. Hned při prvním setkání Sally zjišťuje, že Liss je jiná než ostatní dospělí — pokradmu si ji neprohlíží, nesoudí ji, neklade jí podezíravé otázky. Liss nabídne Sally nocleh a jedna noc na statku se změní v pobyt na dobu neurčitou. Sally pomáhá Liss s hospodářstvím a mezi starými hrušněmi a včelími úly objevuje kouzlo obyčejnosti. Liss však není zdaleka tak silná, jak se zdá, a možná to nakonec nebude Sally, kdo potřebuje zachránit.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Host

Alte Sorten , 2019

lilites
17.07.2023 5 z 5

Z této knihy sálá podzim všemi stranami, cítíte vůni brambor právě vyoraných z půdy, chuť zralých hrušek v ústech, tíhu hroznů v rukou i poslední záchvěvy léta zkrz sluneční paprsky..

Dvě ženy, které společnost již odepsala.. ztracené duše..

Elisabeth, žena ve středním věku, která nikdy nemohla rozhodovat o svém životě a Sally sedmnáctiletá slečna, které nikdo nerozumí.. Tak odlišné a přitom tak stejné. Obě touží po svobodě, po volnosti duše, po porozumění beze slov..

Jejich setkání je osudové, jedna potřebuje druhou aniž by o tom věděli, či o to stály..

Každý člověk totiž potřebuje někoho, kdo ho opravdu chápe, kdo mlčí a při tom řekne vše, kdo vám nemaže med kolem pusy a netrousí obligátní fráze, ne každý však takového má...

Dokonale vystižená psychologie postav, skvěle napsaný příběh ze života, cítíte s postavami každou jejich emoci, dokážete se vcítit do jejich životů, prožíváte s nimi prosluněné podzimní dny, jako byste byli součástí příběhu..

Prostě skvělé a vřele doporučuji!

Majinka010406
12.07.2023

Skvěla kniha! Četla se jedním dechem.

BabaJaga11
05.07.2023 5 z 5

Knížka pro dny, kdy potřebujete zvolnit a vzpomínat, kdy se chcete vrátit ke kořenům a připomenout si, jaké to je nořit ruce do voňavé hlíny, utrhnout si sladkou, šťavnatou hrušku nebo projet se na kole ne proto, abyste zhubli, ale protože prostě potřebujete dojet odněkud někam.

Knížka pro období, kdy chcete pochopit nepochopitelné, kdy potřebujete, aby vám bylo odpuštěno, abyste odpustili sami sobě i těm okolo vás.

Knížka pro ty, kdo vědí, že soudit a odsoudit je až příliš snadné, ale že v pozici toho, kdo je souzen, se octnete, ani nevíte jak a proč, prostě se jednoho dne stane něco, co už nelze vzít zpět.

Knížka pro ty, co mají pocit, že se narodili do rodiny, do které se svojí povahou ani trochu nehodí, i pro ty, kdo nechápou, co se stalo s jejich dcerou či synem, proč nesdílí jejich hodnoty a proč to všechno nemusí být nutně nic špatného.

Knížka pro ty, kdo cítí, že právě teď musí udělat dobrý skutek, ale připadá jim to příliš obtížné, ba šílené, je to přece něco, co by normální člověk nikdy neudělal, je to něco, co po nás nikdo nemůže chtít...

Knížka, kterou jsem dlouho sháněla, která z internetových antikvariátů rychle mizela navzdory vysoké ceně. Pak jsem měla štěstí na jeden výtisk, který byl o dost levnější než obvykle, asi proto, že obálka vyhlížela, jakoby čtenář přede mnou knihu četl někde na prašné půdě nebo rovnou v komíně. Jistě by se i tento výtisk dobře uplatnil v dobročinném bazaru, ale nakonec jsem se rozhodla nechat si ho, snad právě pro tu netradiční "výzdobu", která se dost dobře hodí k obsahu knihy, k tomu, jak obě hlavní hrdinky občas blbnou, ať už ze zlosti, nebo z legrace.

luciella10
25.06.2023 3 z 5

Zvláštní kniha, rozhodovala jsem se mezi 3 a 4 hvězdami a nakonec se misky pomyslných vah sklonily ke 3. Obálka je nádherná, ale obsah knihy byl pro mě něčím, čemu jsem nedokázala věřit. Příliš velký přerod za tak krátký čas u jizev, které jsou tak hluboké.

džej
11.06.2023 5 z 5

Něco tak nádherného jsem už dlouho nečetla!

kopeceli
17.05.2023 5 z 5

Tato kniha je krásná! Četla jsem pomalu, abych si ji užila. Tohle byl velký zážitek a já mám na dlouho náměty na přemýšlení a plno pocitů, které můžu znovu prožívat, když se znenadání vynoří. Ano, tato kniha je krásná...

Renatka11
08.05.2023 4 z 5

Zvláštní silný příběh, kde se první 3/4 jen velmi pozvolna odhalují životy dvou hlavních ženských postav a otvírají se jejich staré rány, aby se v posledni čtvrtině vše rozjelo na plné obrátky. Zajímavé bylo, že i na mě příběh občas působil, jako bych se vracela v čase. Na druhou stranu mi ale některé momenty přišly bohužel málo uvěřitelné.

milary
05.05.2023 3 z 5

Knížka přetékající emocemi; působivými spíš tam, kde nejsou tak (ne)únavně vypjaté.
Nesympatická sedmnáctiletá protagonistka, smýkaná pubertální umanutostí vtisknout svobodě zcela a jen podobu svých představ.
No a ta druhá. Pragmatická a málomluvná. Dospělá žena, jejíž dosavadní život a jeho pozvolné rozkrývání teprve dává přehuštěnému příběhu směr.

Líbily se mi jednotlivé pasáže. Hrušky. Včely. Popisy rutinných prací. Přírody...
Vytáčel mě stereotyp jednání, vykonstruovaná moudra a tupá útočná agresivita.
Vyhlížela jsem konec.

No a právě díky němu jsem nakonec dospěla k uspokojivým 65 - 70%. Překvapil mě příjemně, vyhnul se nečekaně sentimentu i laciným efektům, nabídl malebné kulisy pro přijatelně uvěřitelné vyústění. (I když, jedna věc by se asi nabízela: okamžitý poprask ve chvíli, kdy by holčina zase zmizela z domova, no ale budiž).

Obdivovala jsem profesionalitu interpretky Jitky Ježkové. Nezůstala, co se týče intenzity emocí, nic dlužná předloze.

Chesterton
24.04.2023 5 z 5

[audiokniha]
Fascinující styl vyprávění.
Všechno do detailu promyšlené.
Smysluplný řád práce i roční doby.
Kouzelná poetika, jemnost přírody i venkova.
Přehledná srovnanost i zemitost života na statku.
To všechno autor používá jako ochranné a léčivé pouzdro člověčích bolestí na duši a starých ran z dětství.
Obě ženy mají v sobě vzdor a tím i sílu a moje sympatie. Oběma vnucuje rodina i společnost něco, co bytostně nechcou - která jsme to trochu nezažila ?

Ewald Arenz svojí Liss i Sally, a tím i každé jedné z nás, nabízí pobýt pospolu při pracích na statku, co se často tolik liší od moderni současnosti. Nabízí holčičí soudržnost - třeba i v postavě stařenky Anny - empatii a vzájemnost, co dokáže léčit a posílit.
Lehce úsporný styl, nedopovězené věty a situace, trocha tajemství.. .. .. ..nabízí prostor skoro každému čtenáři najít si své. Třeba rodičům do vztahu k dětem:o)
V příběhu je hodně taktu, nadhledu, pochopení, křehkosti, hloubky, citlivosti i mlčení, ale i často nezbytná drsnost, vulgarita a syrovost.
Literární klenot. Díky!

Jitku Ježkovou většinou v audioknihách nepreferuji, ale toto zvládla excelentně!
7/5

Marmarek
11.04.2023 4 z 5

(SPOILER) Líbilo se mi to moc, ačkoli osnova příběhu ničím nevybočuje z "klasiky", která je očekávatelná. Ale zpracování je dobré, motivy a jazykové obraty rovněž, i když některé také trochu sklouzávají ke kýči (psaní neodeslaných dopisů, skrytá zarostlá zahrada, kostnice). Ale v rámci textu i ty fungují, byť se na ně někdy trochu programově upozorňuje. Dobrý vhled do pocitů a názorů dnešního teenagera, o což se snaží hodně lidí, ale nezvládá to, i když někdy také trochu výchovně (Hamlet). Ovšem doporučuji. V rámci výzvy čteno jako "kniha, která mě zaujala názvem", o autorovi jsem jinak nic nevěděl. Ale nebyla to špatná volba :)

Safrika
29.03.2023 3 z 5

Zvlastni pribeh, ktery cloveka vede k zamysleni nad zivotem, ktery je plny neporozumeni. Ctive, celkem zajimave.

TeraBla
24.03.2023 5 z 5

Příběh o dvou nešťastných životech, které se náhodou potkali a které se pro sebe navzájem stali oporou. Krásně a jemně psané, děj plynulý, dramatičtější úseky zrychlí tep, v některých částech děje mi bylo až fyzicky špatně. Moc se mi líbil popis úkonů na hospodářství. V knize je toho mnoho nevyřčeného, zůstane ve mně dlouho.

lencin
19.02.2023 5 z 5

Tak tohle byla kniha zcela podle mého gusta. Dala bych klidně šest hvězdiček z pěti :-).
Sally a Liss jsou dvě ztrápené a osamělé duše. Každá si nese své tajemství, které jim brání být s ostatními lidmi. A když se spolu potkají, je to jako když zapadne klíček do zámku. Doporučuju.

lidunka1
05.02.2023 3 z 5

Mně knížka nesedla. Nemám ráda tajemství mezi lidmi, nemám ráda, když se nemluví a věci se neřeší. Mlčení ve vztazích mě často drtí. Tolik tajemného a nevyřčeného, kolik bylo v knize, jsem prostě nezkousla.

zweedy
28.01.2023 5 z 5

Dvě zraněné duše. Někteří mají jizvy na těle, jiní uvnitř. Dva stromy které chtěli růst podle svého, ale rodiče měli jinou představu.

Nehledět do minulosti nebo budoucnosti. Jen na to, co je právě teď. Protože všechno, co je právě teď, koneckonců z něčeho pochází a k něčemu směřuje. Všechno má svou historii.

Když známý věděl, že prohraje boj s nemocí pozabijel všechny slepice.

Máca216
11.01.2023 5 z 5

Velmi hezký příběh !

Lena78537
03.01.2023 5 z 5

Ten pocit, když dočtete poslední řádky a víte, že jste vstřebali něco, co ve vás zůstane ještě hodně dlouho a budete nad tím přemýšlet a probírat to v sobě ze všech stran. Tak krásný, niterní, emotivní, srdcervoucí a až fyzicky bolestivý a smutný příběh, jehož se díky naprosto skvělému stylu autora a jeho popisu děje a emocí postav stáváte součástí. …Když nefunguje stroj, tak ho rozebereš, vyndáš vadnou součástku a zase ho složíš… Ale lidi přece nejsou stroje. Když se v nich něco potrhá, někdy to prostě musí srůst… A to chce nějaký čas…

Marki019
31.12.2022 5 z 5

Na knihu jsem narazila v knihovně. Nečekala jsem nic světoborného, ale příběh byl tak příjemně popsán, že jsem knihu přečetla skoro na jeden zátah, a moc mě bavila.
Zajímavý příběh dvou žen / dívky, jak úplně nezapadají do běžných představ života jednotlivých lidí.

meluzena
30.12.2022 4 z 5

17-letá Sally zrovna utekla z další kliniky pro anorektičky a narazila na zhruba o 30 let starší Liss, která uvízla přívěsem ve škarpě. Tak to začalo.
Křehký příběh o dvou ženách z různého prostředí i různých generací, které toho mají společného až překvapivě mnoho - jedna trpí svou odlišností, druhá si prošla traumatickým dětstvím a následně zpackaným vztahem. Jedna ještě bojuje, druhá už to vzdala. Oběma chybí totéž - porozumění.
Příběhy obou se odkrývají pomalu a my můžeme pozorovat, jak těžké a zároveň nezbytné je zbavovat se starých břemen. A jak léčivé je hrabat se rukama v hlíně a dělat ty úplně neobyčejnější věci. Dojet na kole na poštu, ohýbat se pro brambory a zvedat plné pytle na korbu, lézt po žebříku, šplhat po hrušni, natahovat se pro jablka - žádná cyklistika ani posilovna.

Tyhle niterné, ženské knihy snadno sklouzávají k ne-uvěřitelnosti či citové manipulaci s čtenářem. Tady se autorovi dařilo balancovat na hraně a jen občas mu to trochu podjelo :) Některé vulgarity pubertální Sally mi přišly nadbytečné a nejsem si jistá, zda samotný závěr je reálný. Ale třeba je.
Též malá výhrada k překladu - popisy strojů a zařízení měla překladatelka dát raději někomu zkouknout, aby nepůsobily tak neumětelsky.

I přes drobné výhrady mohu doporučit.
---
„Trochu rozpřáhla ruce, nechala na sebe dopadat déšť a kapky jí stékaly po obličeji. Proč se něco takového nedělá na klinikách? Na klinikách mají šumění deště na cédéčkách a sedí se na židlích v kruhu a mají zavřít oči a představovat si, že stojí v dešti. To oni jsou nemocní, ne ona.“

marwinmh
21.12.2022 4 z 5

Příběh o dvou bolavých a polámaných duších, které se vzájemně najdou a pomohou si najít cestu k uzdravení.
Krásný příběh, jehož čtení si budete vychutnávat.