Staré odrůdy

Staré odrůdy https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/476585/bmid_stare-odrudy-hyU-476585.png 4 456 132

Román o tom, jak snadno lze ztratit kontrolu nad životem a jak je obtížné získat ji zpět Sally a Liss — dvě ženy, které by nemohly být rozdílnější. Sally má před maturitou, ale jediné, co si přeje, je mít pokoj. Na všechny se zlobí a všechno nesnáší: návrhy, nabídky, pravidla, předpisy, dospělé… Nejvíc ze všeho ale nesnáší otázky, hlavně ty, které se týkají jejího vzhledu. A tak se rozhodne utéct. Mlčenlivá Liss žije sama na statku mezi poli a vinicemi a vypadá to, že všechny práce kolem hospodářství bez problémů zvládá. Hned při prvním setkání Sally zjišťuje, že Liss je jiná než ostatní dospělí — pokradmu si ji neprohlíží, nesoudí ji, neklade jí podezíravé otázky. Liss nabídne Sally nocleh a jedna noc na statku se změní v pobyt na dobu neurčitou. Sally pomáhá Liss s hospodářstvím a mezi starými hrušněmi a včelími úly objevuje kouzlo obyčejnosti. Liss však není zdaleka tak silná, jak se zdá, a možná to nakonec nebude Sally, kdo potřebuje zachránit.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Host

Alte Sorten , 2019

EL.ZA
12.11.2023 5 z 5

Jedním slovem krása! Kniha plná barev, vůní, emocí. A přitom se zpočátku nicmoc neděje. Přečetla jsem za dva dny.

azur
10.11.2023 5 z 5

Když jsem knihu zahlédla poprvé, velmi se mi líbil přebal. Příběh se zdál být poněkud nenápadný - sledujeme vývoj (nečekaného) soužití postarší ženy Lisy a 17 leté dívky Sally, která utíká z kliniky, v horizontu zhruba jednoho měsíce. Zezačátku jsem si nebyla jistá postavou Sally, která mě štvala svou naštvaností na všechno a všechny. To se však změnilo po pár kapitolách a nakonec byly obě ženské hrdinky svým způsobem sympatické. Postupně se z toho vyklubal velmi nápaditý příběh o mezilidských vztazích, duševních potížích a křivd z minulosti. Ke konci nabírá vše rychlý spád, pro mě docela nečekaný. Sice více věcí zůstává nezodpovězených a konec je v podstatě otevřený, o to víc se však můžeme zamýšlet nad tím, jak to celé dopadlo.

janasim
03.11.2023 5 z 5

Pro podzimní čtení jsem si nemohla vybrat líp. Staré odrůdy jsou časově zasazené do měsíce září a října. Hezky den po dni.
Příběh mladé dívky, která se cítí být rodiči nepochopena a dospělé ženy poznamenané přísnou výchovou a manželstvím. Každá má své tajemství, o kterém nechce mluvit. Postupně k sobě nacházejí cestu a poznává jedna druhou.
Odrůdy určitě stojí za přečtení. Tim, jak se kniha odehrává v krátkém časovém úseku a v podstatě je jen o dvou postavách, dokonale je poznáte. Tady nebylo nic navíc a ani nic nechybělo. Kniha je tak krásně až poeticky napsaná, že ikdyž obě ženy řešily svá trápení, měla jsem pocit klidu, takové podzimní melancholie a radosti z jejich přátelství.
Autorovi teď vyšel další román - Velké léto, tak se moc těším.

michaela.97
22.10.2023 3 z 5

* audioknížka * Na knížku mě nalákaly hlavně recenze. Samá chvála, samé nadšení. A ano. Na jednu stranu to bylo příjemné pohlazení po duši, během kterého se můžete zastavit, nadechnout a vnímat maličkosti běžného dne. Vůni vzduchu, barvu nebe. Ideálně při čtení na venkově nebo někde v parku / v lese. Ale zcela upřímně jsem čekala víc a vím, že kdybych knížku četla v papírové podobě, nudila bych se a četla bych ji dlouho. Hlavní hrdinky však měly něco do sebe, obě byly dobře vykreslené a obě mají čtenáři co předat. Nelituju, že jsem se do poslechu pustila, ale bohužel to pro mě nebude nejlepší knížka roku.

Radimka
30.09.2023 5 z 5

To bylo milé, taková pocitovka. Dost velké překvapení, když si člověk uvědomí, že to napsal chlap. Děje tam moc nebylo, ale emoce a atmosféra to vynahradily.

1alena1
26.09.2023 5 z 5

Zvláštní kniha, zvláštní hlavní postavy, zvláštní osudy obou hrdinek, ale ta zvláštnost všeho mě právě hodně bavila. Velice citlivě a křehce napsáno, neumím vyjádřit jak na mě kniha silně zapůsobila a moc mě těšilo číst ji. Asi není pro každého, ale u mě určitě za všechny hvězdičky.
Ještě bych ráda pochválila překlad.

ferdada
25.09.2023 1 z 5

Staré odrůdy pro mne mají určité kouzlo. Ale nečarují napříč celou knihou, jen sem - tam záchvěv, příslib, dotknutí - a je pryč. To je málo. Podle hodnocení, které jsem slyšela v rozhlase, jsem si slibovala mnohem, mnohem víc, teď si vlastně říkám, že ta recenze byla vlastně úžasná, voňavá. Velmi lákavá. A já natěšená. Inu, nemá cenu se v tom pitvat, tohle čtení nesplnilo moje očekávání. Nemohu se zbavit pocitu, že je ploché a povrchní. Nejspíš to nebude jen pocit. Ale kdo chce číst, ať čte, čtenáře soudit nebudu. Můj čumák však říká, že tady to nehraje.

JakeTheDog
23.09.2023 3 z 5

Sedmnáctiletá Sally se cítí svázaná svým okolím. Má pocit, že ji nikdo nechápe a že nemůže být sama sebou, ale že musí především uspokojit očekávání blízkých. U Sally se postupně rozvinou psychické poruchy a rodiče jí proto umístí do léčebny. To je ale přesný opak svobody, po které touží a z léčebny brzy utíká. Liss je přes čtyřicet let. Žije sama na velkém statku, který se pro ní stává spíše vězením. Má za sebou těžkou minulost, která se na ní hluboce podepsala a její život postupně upadá do letargie. Z té ji ale vytrhne Sally, se kterou se náhodně setká na své vinici. Souběhem různých náhod se nakonec Sally ocitne u Liss na statku, kde začne trávit začátek podzimu.

Babí léto, sběr brambor, jablek, pomalu padající listí, vůně rozorané půdy. Zapadlý statek plný tajemných zákoutí, kde z člověka opadnou starosti vnějšího věta. To vše na čtenáře dýchne od první stránky. V prostředí začínajícího podzimu, na jedné malé vesnici, se postupně otevírá komorní a intimní vyprávění o osamělosti a o dvou životem ztracených ženách. Obě si celý život připadají jako stromy, které vyrůstají v nevyhovující půdě, avšak přesně podle přísně stanovených norem, kterých musejí za každou cenu dosáhnout. Postupem času tak v sobě vzájemně nacházejí spřízněnou duši. Vše ale není jen idelické. Začíná se objevovat také dávno pohřbená minulost.

Staré odrůdy jsou srozumitelně a čtivě napsanou knížkou. Autor používá jednoduché věty, kterými funkčně buduje atmosféru podzimní vesnice a knížka tak jako celek krásně plyne. Autor se ale nebojí ani vyhrocených okamžiků, které také dobře fungují. Největší přednost spatřuji v tom, s jakou citlivostí dokázal popsat intimitu přátelského vztahu obou hlavních postav.

Trochu mi naopak vadila místy pokulhávající realističnost a lehká naivita některých částí příběhu. Starým odrůdám se také nevyhnula některá klišé. Sám mám rád košatější věty a na můj vkus byla kniha místy až moc podřízená čtivosti. Nejsou to ale výtky, které by citelně kazily zážitek z knížky.  Se Starými odrůdami jsem si užil dva příjemné večery a doporučuji je všem, co hledají srozumitelnou, čtivou knížku o sbližování dvou osamělých duší.

Hodnocení 3,5/5

L.K.
18.09.2023 2 z 5

Musím se přiznat, že kdybych knížku nedostala jako dárek, nedočetla bych ji. Přišlo mi to jako příběh namíchaný podle současné poptávky YA literatury. Témata (sebepoškozování, vztahy,  půda, "ekologie") poskládaná způsobem, jako když stavíte teenagerovskou hudební skupinu - přesně víte, jaké typy v ní musí být, aby vše (marketingově) fungovalo. Jednoduchý jazyk plný YA klišé (postavy si během promluvy shrnují pramínky vlasů, přitahují nohy k tělu, provadí nenucené pohyby, úšklebky, vyjadřují prudké emoce ne úplně úměrné situaci) doprovází občasné "didaktické" promluvy postav na různá témata. Naprosto jsem při čtení neměla pocit, že mi autor vypráví příběh, který musel sdělit světu, který byl napsán z neúprosné potřeby vyprávět, z potřeby uvolnit niterný přetlak. Popravdě ani nerozumím tomu, proč se na obalu této knihy mluví o románu. Děj tohoto příběhu se odehrává během dvou měsíců s občasnými vzpomínkami obou hlavních postav. Vedlejších postav není mnoho a jsou velmi ploché, spíš skicovité. Přemýšlení o téhle knize mě nakonec přivedlo na myšlenku představit si, jak by stejný příběh napsali jiní (mí oblíbení) autoři a u těchto úvah jsem si naplno uvědomila jak povrchně, líbivě a s pomocí mnoha klišé je tento příběh vystavěn. Nechci říct, že kniha neměla vyjít, že nemá svoji cílovou skupinu. Jen mě trochu znepokojuje to, že se tváří jako něco, čím určitě není a je tak všeobecně přijímána.

Katka2382
16.09.2023 4 z 5

Zajímavá kniha,jen si nemůžu pomoct,ale Sally mi byla strašně nesympatická.

Křovinka
10.09.2023 5 z 5

Čím jsem starší a uvědomuji si svůj život, tím víc je mi stará odrůda sympatičtější . :-)

Nuttelka
05.09.2023 4 z 5

(Audiokniha)
Liss: "Jak? Jak mám žít?!! Pro co?!!"
Sally: "Pro mě!!"

Dvě ženy, dva osudy, které se jednoho dne protnou.. Každá je úplně jiná, ale stávají se jedna pro druhou velmi důležitou osobou v životě.. Smutné, depresivní, zajímavé, ale hlavně nadějeplné vyprávění o tom, že je stále pro co žít... i když to někdy opravdu bolí a dochází síly a víra, ale vždy je pro co - pro koho žít. Závěr byl moc krásný, docela bych uvítala i nějaký epilog :-)
Opět bravurní Jitka Ježková, jak ta dokáže postavy oživit, až mám někdy pocit, že se ocitám uprostřed příběhu..

Ella_85
03.09.2023 5 z 5

Zvlastni zpusob psani, zvlastni pribeh i obe hlavni postavy, kdyz si odmyslim to nehezke co si zazily, chtela bych taky obirat, cesat, palit, pect, nezit to co se zije ted.
Asi jsem taky stara odruda ;-)

Audrina
25.08.2023 5 z 5

Na knihu jsem se dlouho chystala, nejsem si ale ve výsledku jistá, zda jsem z výsledku natolik nadšená. Myslím si ale že to bude spíš mým rozpoložením při čtení knížky než tím, že by příběh nebyl dobrý.
Moc se mi líbila celková myšlenka i styl psaní, od autora si určitě přečtu i další knihy

SumýšIrena
22.08.2023 5 z 5

Navzdory tomu, že děj není vůbec akční, mě kniha hodně bavila. Někdy si pomůžou dvě zraněné duše navzájem lépe než všichni psychologové. Moc se mi také líbily popisy zemědělských činností. No a samozřejmě jsem měla hroznou chuť na hrušku. :-)

EvikU.
10.08.2023 5 z 5

Po takhle silným příběhu vždy sedím a musím ho do sebe pořádně vstřebat. Při jejím čtení jsem zapomínala jíst, pít i chodit na záchod. Ba si myslím, že jsem místy ani nedýchala.

Styl psaní, samotný příběh, jeho vyjádření, to vše mě velmi zasáhlo. To, že na každého někde čeká někdo pro koho stojí za to žít. A není tím myšleno jen partnerský vztah. V tomto románu na sebe čekaly dvě osamělé ženy různého věku.

Každá si prožila své trápení, měla své křivdy a bolesti. Potkaly se úplně náhodou a prožily spolu několik týdnů. Aniž by se jedna druhé na něco vyptávaly. Jenom byly. Jenom žily. A rozumněly si beze slov. Sand proto, že jsou obě rozbité

Dýchla na mě atmosféra vesnice, dozrávání, práce okolo toho. Je to dřina, zároveň u toho člověk vyčistí hlavu a práce je za ním opravdu vidět. Příroda, zahrada hrušní, vinice, kostel.

Nejvíce mě bolelo, že si obě prošly nepochopením v rodině. Liss o generaci starší žena je ve výsledku víc mámou a přítelkyní pro Sally než kdy byla pro Sally její vlastní máma.

Bolest, kterou si v sobě nesou je tak velká, že když se pak ocitnou bez sebe, nejde už žít. Je ještě něco pro co žít? Vždycky je nějaký důvod, jen ho zlomení lidé už někdy nevidíToto je jedna z knih, kterou budu všem doporučovat a nutit je, si ji přečíst

terinkha
07.08.2023 4 z 5

Střet dvou úplně odlišných žen, chvílema mě to štvalo a chvílema jsem skoro brečela, nádherně vykreslenej život a práce na vesnici.
Ve výsledku dojemná a hluboká kniha.

Kacatko86
02.08.2023 5 z 5

Pohlazení po duši. Knížka kde se navenek vůbec nic neděje, zato uvnitř hlavních hrdinů to vře.

Kaja1
29.07.2023 4 z 5

Když se dvě ztracené duše potkají a pomohou si navzájem se zachránit. Je to taková terapie prací. Krásně popsaný podzim na statku. Jen nevím jestli by to ve skutečném životě šlo tak lehce.

kofee
20.07.2023 5 z 5

O léčení vnitřních zranění skrze přijetí, přírodu a práci s půdou. Uvěřitelné a přitom tak pohádkové.