Válka s mloky

Slavná antiutopická sci-fi z roku 1936 pojednává o rase inteligentních mloků, kteří se napřed nechají využívat jako levná pracovní síla, ale po čase se jejich populace přemnoží a začne lidstvo ohrožovat. Jelikož mloci nemůžou žít na souši, postupně likvidují pevninu a rozšiřují své mořské teritorium. Lidé je přitom stále zásobí nástroji a zbraněmi, ačkoliv vědí, že je mloci plánují zničit. V rozpínavosti národa mloků lze vidět paralelu s politikou Třetí říše a jejich teorií o Lebensraumu. Autor ponechal v knize záměrně otevřený konec. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/18_/183310/valka-s-mloky-DrJ-183310.jpg 4.32068
Romány, Literatura česká, Sci-fi
Vydáno:, Omega

Adelajda_4

Klasiky české literatury čtu velmi ráda, ale některým Čapkovým příběhům jsem na chuť nepřišla, výjimkou není ani tato kniha. Souhlasím s tím, že téma je velice nadčasové, zvláště v současné době, ale kniha mě příliš nenadchla.

niknikita

Nezbavím se mrazivého pocitu, že tohle téma je nadčasové.

kní

už ta předmluva... zejména její konec:
"Tož to je to celé; psal jsem své Mloky, protože jsem myslel na lidi, vybral jsem si za podobenství zrovna Mloky, ne že bych je měl raději nebo míň rád nežli jiné boží tvory, ale proto, že jednou byl opravdu otisk třetihorního velemloka omylem považován za zkamenělinu našeho předka; mají tedy mloci mezi všemi zvířátky zvláštní historické právo, aby vystoupili na scénu jako náš obraz. Ale i když byli jen záminkou, aby bylo možno vylíčit věci lidské, bylo autoru nutno vžít se i do mloků; byla to poněkud sychravá zkušenost, ale konec konců stejně kouzelná a stejně hrozná jako vžívat se do bytostí lidských."
1936 ..................................................................................................... KAREL ČAPEK

Thromulus

Nesnažil jsem se hledat žádný podtext a zkrátka si užil knihu, tak, jak je napsaná. Příběh byl strhující a připomínal mi mnohé dnešní knihy/filmy o apokalypse. Moc parádní kniha, jen mě trošku mrzelo zakončení, které na můj vkus mohlo být propracovanější.

IchLiebeLesen

Tato kniha je hodně ukrutně kritizující. Osobně jsem vůbec nečekal, že by tohle napsal Čapek. Jestli by tato kniha nevarovala lidi před fašismem, tak asi nic. Rozhodně byla velice čtivá a vyskytoval se v ní ten klasický Čapkův humor (ten jsem tady viděl mimo jiné poprvé ). Je to výborná knížka a všem ji doporučuji .

Percabethka

Válka s mloky je sice geniálně a hrozně hezky napsaná, ale čte se neskutečně pomalu a navíc mi vadila absence nějakého hlavního hrdiny... Jsem ráda, že už to mám za sebou :D

Marquis

Veľké "klobúk dole" pánovi spisovateľovi Čapkovi. Jeho témata a predovšetkým to, s akou ľahkosťou sú jeho diela napísané, sa môžu smelo označiť ako nadčasové. Válka s Mloky až nebezpečne pripomína post-wattovskú epochu a skutočné smerovanie ľudstva od počiatku priemyslovej revolúcie - vykoristiť, zdevastovať, minimalizovať náklady, maximalizovať produktivitu, expandovať. V našej ére si to odpykali pôvodní obyvatelia Ameriky, africkí černoši, európski židia (nezabúdajúc na homosexuálov, Rómov, Svedkov Jehovových, etc.), no najmä zvieratá chované v podmienkach, ktoré by sme v kontexte s našim vlastným druhom nazvali neľudskými. A práve tu Karel Čapek prináša tú najlepšiu románovú fikciu - čo keby sa tie tupé monštrá, ktoré nazývame Mlokmi, opreli o našu civilizáciu, získali vzdelanie a odpozerali naše vlastné know-how? Čo keby sme prestali byť dominantným druhom? Čo keby sme museli ustúpiť Prírode, a nie Príroda nám? Vysielať Válku s Mloky v rádiu, to by bola dôstojná odpoveď na Wellesovu veľkolepú mystifikáciu. A ako čerešnička na torte sa javí jedinečný záver - Čapkova vlastná úvaha, nad svetom, ktorý stvoril. Nemám čo dodať, nemám čo vytknúť. Len beda tomu, kto rybárči na Vltave - čaká ho tam nemilé prekvapenie :)

slaska77

Pěkná sci-fi, pan Čapek mě vždy umí překvapit. V druhé půlce mě hodně často mrazilo, a i po 80 letech je dílo stále aktuální. Doporučuji.

mirektrubak

Vzal jsem do ruky tuhle knihu krátce potom, co jsem dočetl R.U.R. a Bílou nemoc a měl jsem pocit, že Válka s mloky trochu zaostává. Ale líbil se mi způsob, jakým to bylo napsáno, ta koláž různých stylů. Takže jsem se nenudil, a to přesto, že jsem samozřejmě věděl, jak všechno dopadne - v tomhle to mají tyhle Čapkovy stěžejní díla složité, protože každý čtenář už dopředu ví, co se bude dít a jaké nás budou čekat zápletky.

Manyna

Čapek uměl dokonale vykreslit lidskou povahu, tato kniha je toho důkazem. Je v ní obsaženo tolik myšlenek, ze kterých se lidstvo dosud nepoučilo ani po tom, co všechno už prožilo...

Erudite

Tleskám konci a brzy se snad vrátím na začátek. Abych zopakovala cyklus a utřídila myšlenky.

Luvák

Výtečné dílo o tzv. "tvrdé modernitě", kde kult průměrnosti, práce, konzumu a nudy zvítězil nad tím hlavním, co lidstvo má - tedy nad jeho duchem. Jde o vysoce aktuální dílo i pro naši "tekutou dobu", neboť mnohé, v knize řečené, se dnes ještě více prohloubilo.

Jane007

Rozhodně klobouk dolů. Knížka se četla opravdu dobře. Nicméně osobně bych fandila spíše mlokům.

angelice

Pane Čapku...tleskám

WeeWar

četl jsem třikrát. Pokaždé mazec, s každým průchodem cyklu možná ještě větší mazec, než před tím. K.Č. uměl...

...vždyť i to pitomé zahradničení popsal tak, že jsem si NEBEZPEČNĚ DLOUHOU chvilku myslel, že jsem pro tuhle úchylku svojí tchýně našel nejen pochopení, ale dokonce se mi zdálo, že by nebylo vůbec špatné, celého toho něčeho se i dobrovolně zúčastnit. BRRR.

nebezpečnej člověk, tenhle K.Č.

angelice

Jsem v druhé polovině příběhu a začíná mě z těch často ironických poznámek pod čarou mrazit.

Morgause

Čapkovo dílo je úžasně předvídavé, nadčasové a strhující. Obdivuji autorovo použití jazyka, které se různí od romantického dobrodružného románu až po vědeckou stať. Kombinace různých stylů je překvapivě čtivá a dává naprosto dokonalý smysl, když se v průběhu děje mění humor v ostrou satiru. Mloků autor použil jako skvělé alegorie, která vykreslila, jak lidská společnost neumí a nedokáže rozpoznat hrozbu. A když už je nebezpečí do očí bijící, pak lidé nejsou schopni včas zasáhnout, dál řeší své žabomyší války na kongresech, které stejně k ničemu nevedou, a před reálným problémem se schovávají. Velcí mírotvůrci si nevedou o nic lépe než malí čecháčci, kteří si namlouvají, že jim se nemůže nic stát. Ale když jde o obchod a o pár peněz, pak si klidně ospravedlníme i přístup (v případě Války s mloky doslovně) "po nás potopa".

Verkavcelka

Krásné čtení, spokojenost.Kniha mě tak pohltila, že po celou dobu čtení jsem měla takový nutkavý pocit varování, který vyjádřil sám autor v kapitole "Autor mluví sám se sebou".
"Člověk by křičel, když se tak na to kouká.Řval by a zvedal obě ruce, jako by viděl vjíždět vlak na špatnou kolej.

fvalek

Řekl bych snad pomalu jediná kniha svého druhu v Čechách. Málokdy se stane, že by někdo napsal kvalitní sci-fi, které by se vyrovnalo i světovým (ačkoli zasvěcenci ví, že je to jen metafora dobového kontextu). Námět byl super, četla se snadno... nemám jedinou výtku. Četl jsem ji v osmé třídě, na střední i na vysoké a vždy se mi líbila stejně. Opravdu unikátní kniha, kouzelná v tom, že se bude líbit každému fanouškovi sci-fi, ale až někde řeknete, že jste ji četli, tak si všichni budou říkat, že jste inteligentní, protože čtete Čapka (a nikde nemusíte říkat, že prostě jen máte rádi mloky) :D

reader2712

Kniha se mi moc líbila, vybrala jsem si ji z maturitní četby a zamilovala jsem si ji. Líbí se mi, že autor v podstatě vložil mloky do reálného světa a uvažoval, co by se mohlo stát. Hodně mě zaujala forma. Nic podobného jsem ještě nečetla. Je to příběh, ale ne typický. Většina příběhu se vypráví pomocí novinových článků. Taky jsem se při některých částech pousmivala Čapkovi humoru. Líbilo se mi, že po závěrečném Čapkově rozhovoru, to vyznělo, jako by se tohle všechno už někdy stalo. Prostě doporučuju.

-Pečivo-

Hlavní ponaučení, který jsem si z Čapka vzal, je nehonit si ho do moře.

Bohužel nemohu dát plnej počet, protože Čapek v týhle knize používá zápatí takovým stylem, že jsem musel obracet stránky stále dopředu a dozadu. Nesčetněkrát se totiž stalo, že v zápatí se příběh táhne na 4 půlstrany. A to je v dnešní době prostě nepřípustné. Proto taky Čapek musel odejít - sofistikovaný čtenář totiž tohle nestrpí. Je to stejně nesnesitelné jako používání číslic a speciálních znaků v heslech na wifi. Drzost. I tak 7/10

Adele02

No. Asi chápu, co tím chtěl básník říct. Autorův "rozhovor" na konci té knize strašně dodal a poslední část vlastně taky. Jinak tam je děsně znát, že autor je spíš novinář. Upřímně doufám, že se jeho ostatní knihy odehrávají v jiném duchu.

Nat1

Nejhorší je,že po přečtení mám o lidech ještě horší mínění ,než jsem měla. Buď jsou moc chytrý nebo moc hloupý,moc zlý nebo moc hodný,ale rozhodně si za všechno můžou sami.

bakjo95

První kniha čtená od Čapka a vážně to teda stálo za to. Už od začátku jsem hledal ten moment, kdy budou první náznaky války, v kterém momentě se to zlomí a bude to k ní směřovat. Těžko říci jestli všechno začalo otevřením dveří Panem Povondrou nebo ještě dříve, já bych v tom spíše viděl lidskou omezenost a nenaplněnou touhu chtít mít stále víc a víc.
Na závěr lidé začali proti mlokův upřednostňovat politiku Appeasementu, protože už jim nic jiného nezbývalo...Doporučuji - 100%

Klárai
21.12.2016

Klasika

AntikvářPraha4
21.12.2016

První a třetí část úžasná, ta druhá část mě moc nebavila. Celkově nadčasová kniha. Nejvíce se mi líbila kritika lidstva, humor a hlavně mloci. Jako fantasy bytosti nemají chybu.

Voliarty
07.11.2016

Uživateľ pejty úplne vystihol môj názor na túto knižku. Prvá časť, kedy sa pán Bondy zoznamuje s mlokmy vtiahla do deja a bola zábavná a ja som rozmýšľal, že ide o jednu z najlepších knižiek, aká sa mi kedy dostala do rúk. Potom však prišla druhá časť, zapodievajúca sa začleňovaním mlokov do spoločnosti. Táto časť bola najdlhšia a ,bohužiaľ, aj najnudnejšia a dosť mi skazila chuť, takže ani tá tretia časť ma už tak nenadchla. Musím ale vyzdvihnúť poslednú kapitolu. Dovolím si tvrdiť, že ide o najoriginálnejší záver (nie len) knižného sci-fi. A aj vďaka nemu budem mať na Válku s mloky aj pekné spomienky. Bohužiaľ, tu budú aj tie na tú prostrednú časť :-(

Kaka.cs
17.10.2016

Trošku jsem se Čapka bála, protože jeho psaní je hodně charakteristické, ale přesto jsem se rozhodla ho do maturitní četby zařadit. Nakonec ale nelituju. Ačkoliv mě příběh neuchvátil tak moc jako jiné knížky, četl se celkem s lehkostí. Jen v části s novinovými výstřižky se mi trochu hůř orientovalo.

Adamson
11.10.2016

Dobra a velice prinosna knizka, ale bohuzel jsem nebyl schopen ji docist, neprisla mi tak atraktivni. Knizku rozhodne doporučuji, ale nezarucuji ze vas bude bavit.

jardass
09.10.2016

Originální způsob vyprávění. V této knize navíc perfektně vyniká krása naší mateřštiny. Nádhera. Jen ten konec mi přišel dost rychlý a nejasný. Skoro jakoby ani sám autor nevěděl, jak to zakončit (možná nejsem daleko od pravdy :)) Jen mi přijde, že Krakatit byl ještě o něco lepší :)