Snoubenky smrti

Snoubenky smrti https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/498945/bmid_snoubenky-smrti-ig2-498945.jpg 4 166 166

Temná detektivka z předvečera druhé světové války od autora bestselleru Purpurové řeky Krásné a bezstarostné. Takové jsou manželky nacistických pohlavárů známé jako Nevěsty. Zatímco v Evropě to vře, tyto dámy se nerušeně scházejí v berlínském hotelu Adlon na sklenku šampaňského. Brzy však i ony na vlastní kůži okusí, jak se prohrává boj o vlastní život. Do vyšetřování série brutálních vražd se pouštějí tři lidé: neortodoxní psychoanalytik, bohatá dědička a nemilosrdný gestapák. Co když se ale pachatel skrývá jinde, než si všichni myslí? Snoubenky smrti, to jsou dámy "z rajchu", krásné a bezstarostné, které se každé odpoledne scházejí v berlínském hotelu Adlon, aby si popovídaly a popily šampaňské, zatímco Evropa je v předvečer druhé světové války na pokraji zhroucení. Jsou to ale také oběti tajemného vraha, který je postupně překvapuje na březích Sprévy či u berlínských jezer. Po jeho řádění z nich zbydou jen zohavené mrtvoly... V rozžhaveném Berlíně, který se chvěje doslova jako kráter sopky, se do vyšetřování pouštějí tři jedinečné bytosti. Simon Kraus, nadaný psychoanalytik, gigolo a tak trochu vyděrač. Franz Beewen, brutální a nemilosrdný gestapák, a Mina von Hassel, bohatá dědička a psychiatrička. Vydávají se po stopách netvora a postupně odhalují otřesnou pravdu. Zlo totiž není vždy tam, kde ho očekáváte...... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , XYZ (ČR)

Les Promises , 2021

luciinyknihy
28.09.2022 5 z 5

Má první zkušenost s panem autorem a rozhodně ne poslední. Tohle byla jízda. Chvilkami rychlá a napínavá, občas se trochu zpomalila, ale vše mělo svůj smysl a krásně do sebe zapadlo. Z příběhu dýchá tehdejší hutná a odpudivá atmosféra. Při čtení máte pocit, že jste součástí té doby. I když je to trochu bichle, pro mě nebyla zbytečná jediná stránka. Za knihou stojí velká práce pana autora, což musím ocenit. Dozvíte se spoustu zajímavostí z té doby a troufnu si tvrdit, že některé pro Vás budou dokonce překvapením. Stejně jako pro mě.

Děj se odehrává v Německu a druhá světová válka je na spadnutí. Dámy z vyšší společnosti se dále scházejí v Berlínském hotelu Adlon na skleničku. Náhle je jedna z dam zavražděna. Netrvá dlouho a je nalezeno další tělo. Opět stejné provedení vraždy. Do vyšetřování je povolán zarytý gestapák Franz Beewen. Proč si tento případ bere na starosti zrovna gestapo? Navíc se k vyšetřování připlete psychiatr, svůdník a odpůrce režimu Simon Kraus a bohatá dědička a psychiatrička Mina von Hassel, která nedá ránu bez kapky alkoholu nebo tehdejší velmi populární drogy. Co budou mít s vyšetřováním společného? A kdo má zapotřebí zabíjet manželky německých nacistických pohlavárů?

Knihu musím bezesporu doporučit. Kdo má rád historické detektivky, tak si určitě přijde na své. Nenechte se odradit tloušťkou knihy. Někomu to může přijít zbytečně zdlouhavé, ale já si celé čtení neskutečně užila. Na to, jak je kniha obsáhlá, tak to celé rychle utíká a Vy budete chtít stále víc a víc. Pan autor to má výborně vymyšlené a zařazuje se mezi mé oblíbence.

soukroma
22.09.2022 4 z 5

Výborné čtení, napínavé, byť z hrozné doby podzimu 1939 v Berlíně. Ale pro mne to zabilo posledních sto stran - především samotné rozuzlení vražd a pak ještě přílepek o tři roky později, z fronty a se všemi koncentrovanými nacistickými zvěrstvy.

ivousekk
20.09.2022 4 z 5

Četla jsem již v červnu jako beta čtenář pro nakladatelství, zda je to top thriler. A není.
Hodnocení rozdělím na
Plusy:
- Konečně příběh z 2. svět války, co není z Osvětimi, okupované Francie nebo bombardovaného Londýna. Konečně příběh z Německa, co aspoň trochu ukázal, jak se tehdy mohlo Němcům žít, jak mysleli, atd.
- Zajímavý motiv, netradiční. Původně jsem jen podle anotace byla skeptická, ale bylo to zase něco jiného, fajn změna. I když konec už byl dost překombinovaný a obešla bych se bez něj.
- Čtivě napsáno.
Mínusy:
- Šíleně dlouhé + zbytečně moc popisů, myšlenek postav, prostě omáčky. Kdyby to tam nebylo, vůbec by mi to nechybělo.

Ann1307
20.09.2022 4 z 5

Musím přiznat, že tahle 600stránková bichlička mi dala zabrat.

Příběh o vraždách nacistických paniček, který vyšetřují dva psychiatři a jeden gestapák, zněl skvěle. A ve finále to byla úžasně promyšlená věc, bohužel ale na můj vkus trochu překombinovaná s množstvím popisů, které mě nudily. Pak ale přišly akční scény, které obsáhlé (pro mě tak trochu nezáživné části) vynahradily a já byla jak na trní, mrazilo mě v zádech a občas se mi zvedal žaludek.

Ta zvěrstva, která se autor rozhodně nebojí popsat do nejmenšího detailu a rozuzlení celého případu. Wow. To bylo něco!

Takže za mě kniha za přečtení rozhodně stojí, zpracovává neotřelý příběh - kombinuje mé dva oblíbené motivy. Thriller a druhou světovou válku.

Hodnotím 3,5/5 protože, jak jsem zmiňovala už na začátku, kniha mě dost potrápila. Ale i tak vám ji doporučuju. Stojí za to!

Kudlanka03
02.09.2022 5 z 5

Nemám ráda válečnou tématiku. Nemám ráda takto tlusté knihy, hlavně proto, že jsou hodně popisné, je tam málo dialogů a posun se děj plyne líně, jak u nás Haná.
Každopádně jsem nebyla schopná knihu odložit. Dialogů hodně. Popisů tak akorát. Ovšem téma obrovské. Líbí se mi propojení tří zdánlivě neskloubitelných postav. Taky bych řekla, že s tehdejší mapou Berlína a okolí si Jean dal práci.
V části, kdy jdou po herci mi přišlo, že se do toho trochu zamotal a nevěděl, kam dál a tak to dovedl do absurdna. Nic jsem nevynechala. Tři dny je mi špatně. Myslím, že je to reakce mozku i těla na to, co jsem četla. Ještě teď mi buší srdce.
Od strany 270 jsem začala tušit, kdo se to asi nakonec skrývá za maskou. Rozklíčování však přinese odpovědi a pokračuje to pak až do konce. Na posledních 150 stran si udělejte klid, čaj, něco sladkého a pak to odložte a den nic nečtěte.
Barvy knihy přímo dokonale korespondují s příběhem. Je v tom všechno. Papír je příjemný na dotek. Styl Jeana mi sedl, popisné pasáže jsem nepřeskakovala, přišlo mi to důležité. Jen u domu herce, u vily Minny, prostě v tomhle ohledu bych se spokojila s tím, že vešli prostě do domu.
Ale to, co je důležité je, že se mu podařilo vzbudit ve mě plno emocí. Od vzteku, přes nechápajícnost, strach, bušilo mi srdce jako splašený, fakt.

Nemám žádnej bodovací, hvězdičkovají nebo jinej systém. Prostě tohle si od 25.8. musíte koupit!

,,Mít hodně dětí je skutečný smysl života. Každá německá žena musí dát dítě Fuhrerovi. Plodnost je nejdůležitější slovo.

Verida
02.09.2022 5 z 5

Moje první setkání s tímto autorem a rozhodně ne poslední.Román je skutečným ponořením do Berlína z nacistické éry,
jeho chladu,dešťů, uniforem SS a všudypřítomného stínu jeho vůdce.Sadistický zabiják zmasakruje manželky vysoce postavených
nacistických pohlavárů, které byli klientkami psychoanalytika,
gigola a vyděrače v jednom,pana Simona Krause.Dále zde máme vyšetřovatele Franze Beewena. Krutý,nemilosrdný
gestapák.A pak, Minu von Hassel,bohatou dědičku a oddanou psychiatričku.
Neobvyklé vyšetřovatelské trio.
Román se místy zdál zdlouhavý a nudný (začátek),ale vyšetřování této série vražd bylo docela vzrušující. Bylo skvělé pozorovat toto neobyčejné trio vyšetřovatelů. Sledovat jejich váhání,
pochybnosti, ale i přesvědčení. Děj mě vtáhl do sebe a cítila jsem všechny ty emoce a užívala si pocit tichého sledovatele.
S Beewenem jsem měla po pravdě trochu problém, nějak mi neseděl.Historický kontext příběhu byl úžasný a realistický.Nechybí zde zvěrstva nacistů a tak nějak to podtrhuje celý příběh.

terryaknihy
02.09.2022 5 z 5

Snoubenky smrti pro mě bylo asi jedním z největších překvapení letošního roku a rozhodně jedna z TOP knih za 2022. Od prvních stran příběh pohltí a jeho temná detektivní linka se hezky line příběhem. Všechny tři hlavní postavy byly dobře vykreslené, a ta atmosféra ponurého předválečného Berlína byla naprosto perfektní. Po šíleně dlouhé době nemám knize vůbec co vytknout a díky skvělé čtivosti užívala jsem si každou stranu.

Zrzavá_Tereza
01.09.2022 5 z 5

Špína nacistickýho Německa doslova čpí z každý kapitoly. Ale vám to vůbec nebude vadit, protože trio hlavních hrdinů pátrající po vrahovi - zarytej gestapák, psychiatr s pochybnýma praktikama a baronka alkoholička, vás stáhnou s sebou a pustí vás až na poslední stránce.
A ač vás může vyděsit těch nadupaných 600 stran, vězte, že ani jedna jediná není zbytečná. Ani slůvko navíc. Neskutečná jízda tohle!

KikaTeeBee
31.08.2022 5 z 5

Tak Grangého miluju! Samozřejmě! Ale Snoubenky....? Je ještě něco víc než "miluju"??? Thriller z předválečného Berlína, hutná atmosféra, úplně ty kožené kabáty v potemnělých ulicích vidím. Parádní sonda do minulosti, ale thriller nic neztratil ze své ostrosti, naopak – pro mě naprosto geniální propojení žánru a tématu. Užila jsem si každé slovo.

encyklopedie
28.08.2022 5 z 5

...rozhodně nejlepší kniha letošního léta ....Snoubenky se budou dobře vyjímat v knihovně hned vedle Purpurových řek
100% /...a povzdech...píše málo, nebo je málo překládaný....

EvikU.
26.08.2022 5 z 5

Dočítala jsem do půl jedný v noci, jednoduše proto, že mi kniha nešla odložit. Hlavní hrdiny, příslušníka SS Franka spolu s psychyatričkou Minnou a psychiatrem Simonem jsem si užila. Jejich pátrání po vrahovi krásných žen Berlína, žen vlivných politických mužů. Ač je to docela bichle, kniha ubíhá neuvěřitelně rychle.

Vyšetřování je velmi napínavý, v půlce už vypadalo, že budou mít vraha, ale nakonec se ukázalo, že to byl někdo jiný. Hypotéz měli několik, smysluplné myšlenky. Do toho se prolínají hrůzy války, jak probíhá mučení na gestapu. Jak i příslušníka SS, když se jim něco znelíbí, hned ho sesadí z vyššího postu, jde o život i jemu.

Moc se mi líbilo, že se dokázali dát dohromady taková nesourodá skupinka a že vyšetřování obětovali všechno. A hlavně, že i když byl Frank u gestapa, nebyl zrůda jako jiný.

Hitler dokázal zfanatizovat masu lidí a to nejen mužů. I ženy ho obdivovaly a chtěly mu porodit krásné árijské dítě.

V knize vystupuje i zaporák doktor Ernst Mengerhäusena. Zrůda v lidské podobě, který je dokonale zfanatizovaný na dokonalý národ a dělá pro to úplně vše. Od likvidace chorobomyslných lidí v ústavech, sterilizaci cikánů a Židů až po pokusy na lidech v koncentračních táborech.

Knihou jsem si doplnila další díl skládačky do druhé světové války. Byl to velmi silný zážitek, určitě doporučuji. Moje první kniha od autora, musím napravit a přečíst další. Tleskám a doporučuji.

mag097
25.08.2022 4 z 5

Tenhle příběh je typickou historickou napínavou detektivkou. Krom pátrání po vrahovi vám autor nabídne i pohled do zákulisí začátku druhé světové války a poměrech v Německu. Příběh je promyšlený do každého detailu a na konci to do sebe všechno zapadne. Na můj vkus byla ale knížka možná už až moc dlouhá a ke konci se jedná zápletka vrstvila na druhou, až jsem se v tom začala trochu ztrácet a už už se těšila na konec knížky. Napsáno to bylo čtivě, svižně, já bych ale zkrátka byla šťastnější, kdyby to autor trochu pokosil, stejně jako kosil postavy v knize.

milanříský
25.08.2022 4 z 5

„Vyšetřovatel je dneska člověk sedící za počítačem,“ prohlásila legenda francouzského thrilleru, autor Purpurových řek, Jean-Christophe Grangé a dodal, že současná doba je „na hovno“ a v knize se chtěl vrátit do světa skutečného vyšetřování. A tak napsal thriller z éry Třetí říše, kdy maskovaný zabiják nemilosrdně kuchá privilegované árijské paničky a jejich mrtvoly pohazuje u řeky.

Grangé s tématem nacismu, respektive jeho myšlenek a následovatelů, pracoval jak v Purpurových řekách, tak v Posledním lovu a Miserere, proto historické zasazení do předvečeru druhé světové války vlastně ani nepřekvapí. Stejně jako morálně pochybné hlavní postavy získávající sympatie jen velmi pozvolna - jeden je vyčuraný grázlík, druhá bohémská šlechtična a třetí kovaný nacista, těšící se, až bude moct v chystané válce zabíjet Francouze.

Závany lidskosti jsou v textu, především v případě nácka Franze Beewena, minimální, Grangé těží z kruté doby, takže si k brutálním vraždám připočtěte ještě gestapáky páchaná zvěrstva. Spisovatel jimi nešetří, Berlín je prolezlý zlem, černé uniformy pořádají etnické čistky, nikdo nikomu nedůvěřuje a Beewen, mající vyšetřování zavražděných žen na starost, si uvědomuje svůj osud - buď vraha najde, nebo skončí v koncentračním táboře či s kulkou v hlavě. Do toho si Grangé utahuje z německých klišé a zároveň dává najevo naprosté pohrdání danou érou a lidmi, kteří se na fungování zrůdného režimu jakkoliv podíleli.

Snoubenky smrti si berou z autorova stylu vše, včetně klasicky natahovaného závěru. Grangé je fenomenální spisovatel, ale málokdy zvládne utnout zápletku včas a ještě ke konci na sebe vrství další a další linky, často hnané do absurdna. Což nic nemění na tom, že se pořád jedná o výborný thriller.