Snoubenky smrti

Snoubenky smrti https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/498945/bmid_snoubenky-smrti-ig2-498945.jpg 4 166 166

Temná detektivka z předvečera druhé světové války od autora bestselleru Purpurové řeky Krásné a bezstarostné. Takové jsou manželky nacistických pohlavárů známé jako Nevěsty. Zatímco v Evropě to vře, tyto dámy se nerušeně scházejí v berlínském hotelu Adlon na sklenku šampaňského. Brzy však i ony na vlastní kůži okusí, jak se prohrává boj o vlastní život. Do vyšetřování série brutálních vražd se pouštějí tři lidé: neortodoxní psychoanalytik, bohatá dědička a nemilosrdný gestapák. Co když se ale pachatel skrývá jinde, než si všichni myslí? Snoubenky smrti, to jsou dámy "z rajchu", krásné a bezstarostné, které se každé odpoledne scházejí v berlínském hotelu Adlon, aby si popovídaly a popily šampaňské, zatímco Evropa je v předvečer druhé světové války na pokraji zhroucení. Jsou to ale také oběti tajemného vraha, který je postupně překvapuje na březích Sprévy či u berlínských jezer. Po jeho řádění z nich zbydou jen zohavené mrtvoly... V rozžhaveném Berlíně, který se chvěje doslova jako kráter sopky, se do vyšetřování pouštějí tři jedinečné bytosti. Simon Kraus, nadaný psychoanalytik, gigolo a tak trochu vyděrač. Franz Beewen, brutální a nemilosrdný gestapák, a Mina von Hassel, bohatá dědička a psychiatrička. Vydávají se po stopách netvora a postupně odhalují otřesnou pravdu. Zlo totiž není vždy tam, kde ho očekáváte...... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , XYZ (ČR)

Les Promises , 2021

aishimizu
28.02.2023 4 z 5

Kniha se zajímavým tématem, jen jsem si občas říkala, zda není už příliš překombinovaná a moc dlouhá. Na konci do sebe ale vše zapadlo tak, jak mělo a celkem mě to uspokojilo.
Líbilo se mi zakomponování prvků romské kultury, setkávám se s tím v knihách stále častěji.
A taky by mě nikdy nenapadlo, že si někdy oblíbím postavu gestapáka. Ale nakonec se z něj vyklubal celkem citlivej týpek.

Pavlina50
28.02.2023 4 z 5

Nacismus a vyšetřování vražd bohatých manželek gestapáků?
Pochopitelně mi ten paradox přišel na mysl – nacisti beztrestně vyhlazují celé národy a tady se bude vyšetřovat smrt několika žen?
Ale co – není člověk jako člověk – minimálně aspoň podle zvrhlé filozofie Němců za druhé světové války.
Vyšetřováním případů je pověřen člen gestapa Beewen s nulovou zkušeností standardní kriminalistické práce (gestapo holt mělo na práci úplně něco jiného), což je na způsobu hledání vraha docela znát. Ani angažování dalších dvou osob – psychoanalytika Simona (takového Napoleona, kompenzujícího si svůj malý vzrůst úspěšným sváděním svých klientek) a dále svérázné velmi bohaté šéfky psychiatrické léčebny a současně alkoholičky Miny - zrovna velkou profesionalitu do vyšetřování moc nepřinese. Celé pátrání působí vcelku jako takové „vaření z vody“. Potencionálních pachatelů má toto zajímavé trio sice hned několik, ale většinou spíš jen díky bujné fantazii a teoriím, co se to děje, než na základě nějakých jasných důkazů. Než dojde na pravé důkazy, musí se čtenář prokousat víc jak 600-ti stranami.
Zní to sice trochu sarkasticky, ale opak je pravdou. Na tomto netradičním thrilleru vůbec nic k smíchu není – svému žánru se vůbec nezpronevěřuje, naopak – má v sobě bonus, a tím je zasazení do válečného období. Četla jsem již docela dost knih z této doby, ale ve všech případech se jednalo o silné válečné příběhy s vykreslováním veškerých hrůz, které se v té době děly, ale klasický thriller…detektivka? To jsem četla opravdu poprvé.
Zajímavé mi připadalo také nakouknutí do hlavy aspoň jednoho člena gestapa, který nebyl tou typickou strojovou sadistickou stvůrou, jak si je z historického hlediska představuju a hážu do jenoho pytle. Nějaké lidské city a dokonce i drobný „soucit“ s nepřáteli tam přece jenom byly - pro něj to byla prostě jen práce, plnění úkolů, navíc s rizikem, že pokud selže, trest bude okamžitý a fatální - čímž ale jednání gestapáků rozhodně nechci nijak omlouvat. Jedna vlaštovka (navíc ještě fiktivní) léto nedělá.
Líbilo se mi, jak se kniha dotkla mnoha oblastí tehdejšího života v Německu, kde bez ohledu na zahájení války probíhal u zámožných lidí dál běžný a bezstarostný život – filmování, večírky, kluby, manželská nevěra….prostě běžná zábava.
Dál bylo zajímavé také nabízející se propojení s reálnými prvky té doby, například s myšlenkami tvorby dokonalé árijské rasy Lebensborn nebo se zvrhlým programem vyhlazování nežádoucích osob a národností.
Obsažnost knihy mi nevadila. Vcelku pořád se v ní něco dělo, žádný velký prostor na nudu tam nebyl.
Pachatel byl pro mě velmi překvapivý….i když ke konci už se dá vytušit, přece jenom mi jeho identita moc nesedla s tím, jak byl v průběhu knihy popisován.
Celkově tedy fajn – čtivé, zajímavé, nápadité. Za přelouskání takového objemu stránek určitě stojí.
„V řadách gestapa pracovaly nejrůznější typy lidí, debilové (těch bylo hodně), sadisti (méně, než by si člověk myslel), lenoši (těch byla většina) a taky spousta poctivých byrokratů. Všichni tu našli svého pastýře a s bečením ho následovali jako černé, stupidní a nebezpečné stádo. Všichni přesto měli jedno společné: vychutnávali si moc.“

Andrea7272
26.02.2023 5 z 5

Napínavé , trochu dlouhé, ale čtivé doporučuji !!!!

m_martina
14.02.2023 4 z 5

Zajímavá kniha, která se mi dobře četla. Thrillery vyhledávám jen občas, ale tento pan spisovatel je sázka na jistotu. Za určitou zdlouhavost dávám jednu hvězdu dolů, ale jinak jsem byla docela spokojená.

ELENtheKNIHOMOL
13.02.2023 5 z 5

Tato kniha je dobrou připomínkou nacistické degenerace.Autor nám tu připomíná hrůzy po první světové válce, nástup šílence k moci a vyhlazování i mučení Židů, cikánů, homosexuálů a mentálně postižených lidí.
Příběh je plný zvratů, Grangé nás vodí za nos,hází nám falešná vodítka a po obzvláště strastiplné cestě nás dovede k neuvěřitelnému závěru. I přesto,že má kniha přes 600 stran, nevynechala bych jediné slovo.Tento spisovatel Vás rozhodně nudit nebude.

Jenny46
22.01.2023 5 z 5

Víkendová čtenářská lahůdka!!!
Asi jsem zatím nic podobného nečetla, prožívala každou stránku až do konce - celý děj udržuje čtenáře v napětí a není to zrovna lehké čtení. Do poslední chvíle nevíte jak to dopadne...

Zvláštní trojka, která se dala dohromady a vyšetřuje záhadné vraždy ( snad ještě nikdo nevymyslel takový tým ) autorovi se povedla i zápletka, postavy dobře vykreslené. Můžu napsat, že kniha mě překvapila opravdu povedené a doporučuji!!!

Autora mám ráda jeho Purpurové řeky jsou nezapomenutelné, ale i Snoubenky smrti řadím jako originální pro mě určitě TOP thriller...

lexikon_tf
12.01.2023 5 z 5

Příběhy z válečného prostředí moc často nevyhledávám, ale když se jedná o temnou detektivku z pera spisovatele mých oblíbených Purpurových řek - nešlo zkrátka odolat. A udělala jsem moc dobře!

Ocitáme se v předválečném Berlíně, kde se bezstarostné krásné paničky nacistických hodnostářů scházejí na skleničku v luxusním hotelu nebo si chodí vylévat srdéčko k místnímu (u žen) oblíbenému psychoanalytikovi.
Záhy se však objeví brutálně zavražděné ženy, které spojuje právě to, že navštěvovaly stejného psychoanalytika.

Vraždy vyšetřuje pan gestapák, který si postupně získal moje sympatie a při vyšetřování jsem mu držela palce! A nejen jemu, protože s pátráním mu pomáhali opravdu nesourodí parťáci!

Kniha měla spád a o napětí tu není nouze, těch šesti set stran se nelekejte, příběh pěkně odsýpá a já netrpělivě hltala stránky a hádala, kdo je vrah.
Jestli mate rádi temné příběhy z nevšedního dobového prostředí, kniha by se vám mohla líbit tak jako mně. Byl to skvělý čtenářský zážitek!

Boby17
10.01.2023 4 z 5

Série vražd mladých žen v roce 1939 mě opět přivedla do Berlína. Slovem "opět" myslím určitou dějovou spřízněnost s příběhem detektiva Gereona Ratha v knihách Volkera Kutchera. Tím ale příbuznost končí. Zde je mnohem více brutality, vždyť jednou z hlavních postav je gestapák Beewen, vzešlý z řad SA a člen SS. A protože si neví rady s doopravdickým vyšetřováním, neoficiálně se spřáhne s psychiatry Mínnou von Hassel a Simonem Krausem. Nesourodý trojlístek se zběsile žene za pachatelem. Několikrát se však situace prudce zvrátí a až do konce jsem netušil, jak příběh dopadne. Knížka je čtivá, takže ani více než šest set stran není na překážku. Nedám ale všechny hvězdy, protože některým věcem jsem úplně nevěřil. Zejména všeobecnému očekávání války s Polskem, téměř běžnému výskytu vězňů z koncentráků při úpravách zahrad některých hodnostářů a vůbec všeobecné znalosti o poměrech v koncentračních táborech (je rok 1939). Pak mě také zarazilo, že Beewen měl bydlet v paneláku. To se mi jaksi nezdá. Ale možná je to chyba překladu a v originále to byl činžák. Také samotná cesta z fronty do hlubokého týlu se mi jeví jako prakticky nemožná. Každopádně s knihou jsem spokojen a dávám jí silnější 4 hvězdy.
Knížkou jsem splnil 5. úkol ČV 2023, protože Minna von Hassel je alkoholička. A knížka splňuje i 16. úkol ČV 2023, protože má štítek "tajemství".

eva3992
09.01.2023 3 z 5

Kniha nás zavede na začátek druhé světové války do Berlína. Paničky nacistických pohlavárů ovšem těžkou dobu nevnímají a nerušeně se scházejí ve svém klubu, aby si maximálně užívaly života. To ovšem nemá dlouhého trvání a neznámý vrah začne mezi nimi hledat své oběti. Do vyšetřování se pouští nesourodý tým gestapáka, psychoanalytika a bohaté dědičky.

Mám ráda knihy z období druhé světové války, mám ráda i thrillery. Kombinaci obou žánrů jsem snad ještě nečetla, tak jsem se na knihu velmi těšila. Bohužel mi kniha nesedla.

Kdo má rád podrobné popisy míst, přijde si opravdu na své. Poznáme Berlín v roce 1939, všechny jeho ulice, budovy, památky. Veškeré interiéry bytů, kaváren a hotelů. Jednotlivé postavy jsou tu popsány tak, že si je živě představíte. Já mám toto všechno ráda, jen ne v thrilleru. V tomto žánru mám raději, když to má spád a jsem udržována v neustálém napětí. 600 stran je prostě na můj vkus dost.

Kromě samotného vyšetřování dal autor do příběhu spoustu závažných témat. Nemůžu je tady vypsat, abych Vás nepřipravila o překvapení, kterým směrem se bude vyšetřování ubírat. Ale za vše tu zmíním psychoanalytiku a výklad snů. Němci je v této době neuznávali, psychologové to neměli jednoduché. Ale je tu pěkně popsáno, jak pracovat se sny a s naším podvědomím.

Připravte se na hodně drsné momenty. Byla jsem překvapená, jak některé situace autor popsal, opravdu nic pro slabší povahy. Na můj vkus to bylo celé moc překombinované, ač autor poukázal na závažné problémy v historii Německa.

Věřím, že kniha si své fanoušky najde (a dozajista už našla), já si však s autorem nesedla.

Ella_85
09.01.2023 5 z 5

Kratke kapitoly, pribeh se odvijel nejdriv hooodne zvolna, az me to i nebavilo, ale od urcite udalosti uz to jelo jako po masle. Nikdy bych si nepomyslela, ze Grangé dokaze vytvorit takovy pribeh z doby, ktera zmenila svet. Doporucuju precist ;-)

LucyEcstasy
31.12.2022 5 z 5

Snoubenky smrti - Jean Christophe Grangé

Tato kniha nás zavede do období Druhé světové války, kdy se v ohrožení života ocitnou manželky nacistických pohlavárů. Při vyšetřování brutálních vražd spojí síly zajímavé trio - gestapák Franz, psychoanalytik Simon a vysoce postavená žena Minna. Podaří se případ rozluštit včas?

Tato kniha obletěla v jednu dobu knižní svět a dle hodnocení ostatních nalákala i mne. Po přečtení jsem si musela nechat knihu v hlavě rozležet, abych ji dokázala náležitě ohodnotit.

V prvé řadě je kniha pěkný tlusťoušek. Má více jak 600 stran. Ze začátku jsem měla pocit, že je to spíše na škodu a že se děj nehorázně vleče. Dokud jsem se do příběhu nepročetla hlouběji a splynula s knihou. Potom mi řádky ubíhaly pod očima neskutečnou rychlostí.

Autor umí skvěle vykreslit i ty nejmenší detaily. Ať už o postavách, teoriích či prostředí. Vede vás do pomyslného labyrintu, kdy máte pocit, že už se nikdy nevymotáte, ale nakonec má vše svůj cíl. Zajímavé byly i poznatky o snech, kdy jsem měla pocit, že sám autor bádá v tomto odvětví. Ač běžně nečtu historicky pojaté knihy, tak tady se mi autor trefil do vkusu.

Souhlasím s výrokem @moje_poctenicko, že každá stránka této knihy je potřeba prožít.

Rodinu, přátelství, lásku či těžká témata - to vše najdete v této knize. A mnohem více. Překvapivý konec, kdy jsem vraha neodhalila, je jen třešničkou na dortu.

Knihu jsem si užila ještě více díky společnému čtení s @moje_poctenicko, @knihomolka_veru a @magda.zavodna. Byly jste skvělou společností.

Tato kniha je pro mne nejpropracovanějším thrillerem, který jsem doposud četla. Mohu ho tedy doporučit všema deseti.

Hodnotím 5/5⭐️

rodak
21.12.2022 5 z 5

Všechny tři osoby vyšetřující případ velmi zajímavé,leckdy k pousmání. A že téma příběhu těžké a drsné. A líbilo se mi to moc.

jiri2737
19.12.2022 3 z 5

Velmi zajímavý námět. Autorův styl je brilantní. Jedna hvězda dolů za úplné nepochopení politické a historické situace v Německu ve třicátých letech. Francouzští spisovatelé a historici nejsou ve své pýše na vlastní národ schopni dohlédnout dále než za Rýn, takže v popisu historie jiných národů jsou úplně vedle. Druhá hvězda dolů za brutalitu. Stejně ubohý je i překlad. Pokud překladatel ročník narození 1946! překládá obecně profláknutou přezdívku Hitlera český kaprál jako cikánský kaprál je překlad bezcenný.

Mojepočteníčko
16.12.2022 4 z 5

• Tvoříte si seznamy? Teď mám na mysli speciálně ty, které najdete na Databázi knih. Snoubenky smrti jsem zařadila do kategorie: Chci si přečíst. Někdy. Za rok, dva, tři, deset. Jenže – člověk míní, život mění. Dnes jsem je dočetla.

• Krásné, bohaté a vysoce postavené. Přesně takové jsou manželky nacistických šéfů. Scházejí se v hotelu Adlon, debatují o všem možném a upíjejí ze skleniček vychlazené šampaňské. Jenže pak se některé z nich vytratí. Navždy. Shodou okolností a náhod se vyšetřování brutálních vražd ujímá poměrně nesourodá trojice – gestapák Franz Beewen, psychoanalitik Simon a bohatá dědička Minna.

• Už dlouho se mi nestalo, abych otočila poslední stránku příběhu a nezvládla víc než nevěřícně kroutit hlavou. Ale pěkně popořádku. Knížka má kolem šesti set stran a odsýpá jedna báseň. Autor nikam nespěchá a je opravdu velmi pečlivý. Ať už jde o psychologii postav, prostředí, kde se děj odehrává nebo retrospektiva. Celý příběh prostě poznáváte do až do toho nejmenšího, zdánlivě nepodstatného detailu. Žene vás kupředu, a pak zase vrací zpátky. Někdy možná budete mít pocit, že je to všechno hrozně propletený a cesta ven z toho všeho prostě není. Ale nebojte se, je .

• Bavilo mě to od první stránky. Každou z nich prostě bylo nutný odžít. Aspoň tak jsem to celou dobu vnímala. Pokud jste milovníky příběhů z druhé světové války, popřípadě těch, které se odehrávají na jejím pozadí, rozhodně si ji přečtěte. Je jiná. Nemá v názvu Osvětim a není o tom, s čím se člověk u takových románů setkává běžně. Hodnotím 4 ⭐️ / 5 ⭐️

Shaxx
14.12.2022 3 z 5

Slovy klasika: A přitom taková blbost, co?
Ráda bych řekla, že jsem z toho byla nadšená, jako moje okolí podle hodnocení, ale to bych lhala.
Obecně mám raději příběhy, kde vystupují postavy, které si můžu oblíbit a zajímá mě, co se s nimi bude dít dál. Ale hlavní hrdinové Snoubenek smrti jsou všechno, jen ne oblíbitelní. Gestapák, alkoholička a sebestředný psychiatr, každý na facku. Těch 616 stran, to bylo už moc. Chvílemi se to táhlo a opakovalo se to, jediné, co mě pak bavilo, bylo závěrečné zjištění, kdo byl vrah. Nečekala jsem to a musím uznat, že to bylo originální. Nicméně se mi nedařilo nasát atmosféru, která by tady zákonitě měla být, vzhledem k prostředí, ve kterém se příběh odehrával. Něco mi na tom prostě nesedlo a to, že to bylo až moc natahované, tomu dvakrát nepomohlo.
Nicméně Purpurové řeky od něj ještě zkusím.

Magdalenkačte
12.12.2022 5 z 5

Německo má nakročeno na druhou světovou válku a Berlín obchází smrt manželek bohatých nacistických pohlavárů.
Asi tak nějak bych jednou větou shrnula knihu Snoubenky smrti.

Ale teď pořádně….

Jean-Christophe Grangé je mistr popisu mista, činů a postav. Měla jsem pocit, ze s hlavními hrdiny jsem v Berlíně i já.
Tři úplně rozdílní vyšetřovatelé hledají bezcitného vraha a skládají tak děj, který čtenáře jen tak nepustí.

Co je motivem hrůzných činů se dozvíte až na konci, ale věřte, že kniha za to rozuzlení rozhodně stojí .
Já osobně pachatele odhalila chvíli před trojicí vyšetřovatelů a i tak mě motivy, které k vraždám vedou, dost překvapily.

Tento úžasný historický thriller doporučuji všemi deseti.

Za mě je to jedna z nejpropracovanějších knih, které jsem v životě četla

veruptackova
10.12.2022 4 z 5

Na počátku knihy jsem si připadala, jako bych četla fantasy knihu. Takový ten detailní úvod do příběhu, ve kterém autor čtenáře seznamuje se světem a svými postavami. Přestože byl začátek i celá kniha poměrně popisná, rozhodně jsem se při čtení nenudila. Autorovi se totiž perfektně povedlo vykreslit předvečer druhé světové války v Berlíně a skvěle pracoval i s psychologií postav. Věřím, že nejen já jsem při čtení měla pocit, že hlavní tři osoby znám po všech schránkách a chápu jejich jednání. Rozhodně se nejednalo o plytký popis pár charakterových vlastností a vad, ale komplexní pohled na tři rozdílné osoby. Detektivní zápletka byla také bravurně zpracovaná, plná slepých uliček, ale nikoli hluchých míst. Tam, kde ostatní autoři končí, Grangé má stále co vyprávět.

Za největší klady knihy považuji již zmiňované dokonalé vykreslení doby a motiv vražd. Rozhodně se však nejedná o knihu pro slabší povahy. Pokud vám vadí detailní popisy krutosti, tohle nebude kniha pro vás. Jestli máte rádi thrillery plné akce asi to taky nebude úplně váš šálek kávy. Pokud však preferujete propracované příběhy se originální zápletkou, zasazené do zajímavé doby, mohly by se Snoubenky smrti zařadit k nejlepším knihám, které jste četli.

Jaruš7
09.12.2022 5 z 5

Autor je machr.
Připomenutí minulosti.
Řadím k titulu "Pod krvavými nebesy", se stejným nezapomenutelným zážitkem.
Zvrácenost fašismu na vzestupu, ve jménu očisty národa a rasy.
Podivně zvrhlé zločiny v kruzích elity se vyšetřuje přísně utajeně a nechtěně. Proč není zájem o zveřejnění?

Citace:" Jak se pozná ideální árijec? Snadno. Je bloňďatý jako Hitler, vysoký jako Goebbels a štíhlý jako Göring ".

Temné superčtivo.

(Fašismus a jeho odkaz pro následné generace je pro dnešní dobu výstrahou. Jen političtí ignoranti jsou záměrně slepí a hluší.)

Kizuizi
08.12.2022 5 z 5

Zprvu jsem si nedokázala ani představit, jak může fungovat spojení gestapáka, psychoanalytika a psychiatričky - ale ono to funguje naprosto parádně. A že bych snad fandila gestapákovi? Ó ano, i to se očividně může stát. Šmankote, tohle je teda kniha, která se rozhodně zařadí mezi mé top letoška.
Excelentní postavy (každá je jiná, každá má své klady i zápory), strhující příběh (naděje, strach, bezmoc, touha) a napínavý děj. Snoubenky smrti Vás doslova vcucnou a nenechají vydechnout až do poslední strany.
616 stran není málo, ale když se začtete, stránky jen letí – já ji přečetla v podstatě za dva večery (tak trochu na úkor spánku), protože jsem od příběhu nechtěla odejít.

Čmeláček
02.12.2022 5 z 5

Vynikající počteníčko, Jean Christophe Grangé je prostě pan spisovatel. Tohle byla kniha podle mého gusta, takže ode mě pět stars a velké doporučení :).