Snehová sestra

Snehová sestra https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/423778/bmid_snehova-sestra-ORI-423778.jpg 5 204 204

Štedrý večer sa blíži. Pre Juliana je to najkrajší deň v roku. Vôňa perníkov a mandarínok, praskanie ohňa v kozube a blikotavé svetlo sviečok. Tento rok je však všetko iné. Julianova rodina prežíva hlboký smútok. Julianova staršia sestra Juni ochorela a náhle odišla. Otec s matkou sú natoľko presiaknutí bolesťou, že na Vianoce nemajú ani pomyslenia. Zmenili sa na tiene niekdajších rodičov, stratili životnú radosť, fantáziu, družnosť a schopnosť počúvať. Krátko pred Vianocami sa Julian zoznámi na plavárni s novou priateľkou Hedvigou. Červenovláska so zelenými očami je nesmierne zhovorčivá, priateľská a miluje Vianoce. Pozve Juliana na horúcu čokoládu do svojho vianočne vyzdobeného domu, kde každá izba dýcha nezabudnuteľnou žiarivou atmosférou umocnenou snehovými vločkami za oknom. Ale aj Hedviga skrýva ťaživé tajomstvo, ktoré musí Julian objaviť...... celý text

Literatura světová Pro děti a mládež Příběhy
Vydáno: , Tatran (Bratislava)

Snøsøsteren , 2018

Nixa
23.04.2021 5 z 5

Nádherný příběh! Tohle je prostě skvělé a ani neumím slovy popsat ty pocity, které při čtení mám. Smutný příběh, který vás rozpláče, ale zároveň vám vykouzlí úsměv na tváři. A ty ilustrace? Krásnější jsem neviděla. Tohle je prostě skvost!

Agatha84
09.03.2021 5 z 5

Páni, kde začít?? Opět, nebýt DK a čtenářské výzvy, zcela bych si tento skvost nechala proklouznout mezi prsty. Obdobně jako v případě Volání netvora prodíráme se bolestivými emocemi, které jsou ovšem Sněhovou sestřičkou podány tak nějak laskavěji, úsměvněji, nadějněji. Nerozumím tomu, proč je taková kniha určena především dětem (i když pokud bych s nějakým z nich měla probírat téma smrti a odloučení, rozhodně bych po tomto skvostu sáhla). Nejenže takovou nádheru doporučím, já všechny poprosím ... PŘEČTĚTE SI JI!

PS: ilustrace dechberoucí, každou z nich jsem si musela pohladit..

Pebra
04.03.2021 4 z 5

Laskavé setkání se smrtí, které možná dojme více dospělé, než děti. Měla jsem možnost pozorovat při čtení děti ve věku 8, 9 let. Střídaly se po stránkách a víceméně sledovaly, jak je technicky možné komunikovat s duchy a neuronily ani slzu :).

Nočnípták
08.02.2021 4 z 5

V této knize je všechno - láska, přátelství, smutek i radost. Dýchá z ní na mne něha, teplo a pohoda. Hřeje u srdce, přitom ho svírá. Přijde bolest a slzy, ale i naděje.
Krásný, smutný příběh připomíná Andersenovy pohádky. A ilustrace Lisy Aisato jsou nádherné. Posouvají tuto knihu ještě o stupeň výš.

Knižní výzva 2021- 4. Kniha, v níž se objevují nadpřirozené postavy

Olafa
27.12.2020 5 z 5

Nádherný příběh a překrásné ilustrace. Kniha má 24 kapitol, takže se dá číst jako adventní kalendář.
Čteno v originále.

Domca1
27.12.2020

Ak by som z akéhokoľvek dôvodu mohla na tejto knihe pochváliť len jedinú vec, bez rozmýšľania by som začala ospevovať prenádherné ilustrácie Lisy Aisato. Bez preháňania vyhlasujem, že Snehová sestra je pravdepodobne najkrajšie ilustrovaná kniha, do akej som sa vo svojom čitateľskom živote mohla ponoriť. Obrázky sú doslova ako živé, magické, úchvatné, čarovné, hrejivé, vianočné, plné emócií, ... ak vás už nezaujme samotný príbeh (čo je málo pravdepodobné), ilustrácie vás istotne prinútia prelistovať si knihu až do konca.
Čo sa týka príbehu Juliána a Hedvigy, ani ten svojou čarovnosťou a nevšednosťou nezaostáva za vizuálom. Mám rada originálne rozprávania, ktoré vedia nevtieravo a citlivo prepojiť aj zdanlivo vzdialené a nesúvisiace témy, Vianoce a depresiu, životaplnosť a smrť, samotu a priateľstvo. Snehová sestra určite nie je sladká gyčová vianočná rozprávka, no motívy duševného temna predsa okorenila horúcou čokoládou so šľahačkou, žiarivými vianočnými pohľadnicami a opravdivým zvonivým smiechom. Na druhej strane priznávam, že detičkám by som možno tento príbeh na Vianoce predsa len neprečítala vzhľadom na citlivé témy smrti a depresie. No pre staršie deti a dospelých každého veku je to čítanie ako lusk.

kamibe
27.12.2020 5 z 5

Nádherná kniha. Krásný příběh se skvostnými ilustracemi. Takové knihy je radost brát do rukou.

Liteket
25.12.2020 5 z 5

Kniha dokonale vystihuje severskou atmosféru. Konfrontace smutku a radosti s kapkou duchařiny vytvořilo zcela autentický a dojemný příběh drásající srdce a deroucí do očí slzy. Atmosféra umocněna obdobím vánoc ladně vykukuje ze všech překrásných ilustrací Lisy Aisato. Kniha mi něčím připomíná tvorbu Astrid Lindgrenové a Andersena. Důležité je, že končí dobře, smířením a pokojnou harmonií, což je zejména v období vánoc velmi důležitý prvek. Velmi zdařilé dílo!

Litocha
14.10.2020 4 z 5

Emotivní a ne zrovna radostný příběh o věcech, které by v ideálním případě žádné dítě nemělo řešit. O tom, jak na nás dopadne smrt blízkého, jak poznamenává vztahy s naším okolím. Jak jsme mnohdy uzamčeni ve vlastním smutku a nemáme sílu všímat si druhých. A o radosti ze života a útěšné i drásavé síle vzpomínek. To vše s trochou nadpřirozena a zvláštním kontrastem dusivého smutku a vánoční atmosféry. A taky o tom, že každé dítě si zaslouží Vánoce a někoho blízkého. Vše podpořeno mnohdy až magickými ilustracemi Lisy Aisato.
Varování pro citlivější povahy: najděte si na čtení klidné místo. Konec mě dojal, což za knihovnickým pultem, kde jsem knížku dočítala, nebylo právě ideální...

JajaCZ
09.10.2020 4 z 5

Prekrásna kniha, i keď musím uznať, že niektoré veci tam nemala autorka úplne domyslené...a záver bol strašne smutný a rozhodne nie vianočný. A určite nie pre deti. Z tohto dôvodu nemám rada počas vianoc ani príbeh Perinbaby. Viem, že smrť je súčasťou i tohto inak veselého a radostného obdobia, ale prečo byť smutný (hoci len skrz príbeh), ak inak k smútku nemáme dôvod?

Blaufik
10.06.2020 5 z 5

Jedná se o kouzelný příběh, který bych ráda doporučila nejen mladým, ale i nám, dospělým. Protože příběh Juliána a Hedviky vás zahřeje na srdci, dojme a zároveň citlivě připraví na vánoční svátky.
Každým rokem okolo Vánoc čtu svou oblíbenou Vánoční koledu. Nyní můžu říct, že k tomuto tradičnímu čtení s radostí zařadím i Sněhovou sestřičku. A co vy?

TerJac
05.06.2020 5 z 5

Nedokážu ani slovy popsat. Kniha byla pro mne kouzelná. Už dlouho se mi nestalo, aby u knihy plakala a zároveň cítila ten hřejivý, teplý pocit u srdce. Rozhodně kupuji, a těším se, až se k ní opět vrátím, protože ji budu číst určitě ještě jednou. Tohle si určitě zaslouží místo v mé knihovně :)

blackoutzuzi
19.05.2020 5 z 5

Nádherná, nádherná knížka! Tak moc bych si přála umět to se slovy natolik, abych vám dokázala popsat, co jsem cítila, když jsem otáčela stránku za stránkou, kdy mi po tvářích tekly slzy, srdce bušilo na poplach, oči sklouzávaly k těm nejopravdovějším ilustracím, jaké jsem kdy viděla, cítila jsem tu kouzelnou atmosféru Vánoc, ale zároveň i prázdné šedivé dny rodiny, která ztratila milovanou osobu. A Hedvika! To byla ta nejúžasnější knižní postava! Její energii a čistou duši jsem cítila i skrz řádky. Velké doporučuji!

Heyhey
07.03.2020 5 z 5

Tato kniha je překrásná. Nádherné ilustrace doplňují neobvyklý příběh. I děti mají svůj svět složitý a dospělí na to ve svých starostech zapomínají.

Renushka
02.02.2020 5 z 5

Nádherné ilustrace a dojemný příběh o vyrovnávání se se smrtí v rodině, ale také o kouzlu Vánoc a síle přátelství.

Lka
01.02.2020 3 z 5

Audio :

Asi jsem od knihy čekala něco jiného. Nebylo to úplně špatné, ale celkově na mě příběh působil poněkud ponuře. Dětem bych ji asi nedoporučila. Možná kdybych knihu četla, tak budu mít jiný názor, ale poslech na mě bohužel takhle působil.

rysavas
26.01.2020

Knihu jsem přečetla na jeden zátah, ale mám pocit,že je to spíš příběh pro dospělé nebo pro toho, kdo přišel o někoho blízkého, když byl ještě malý. Mám totiž dojem, že na menší děti je v téhle knize příliš mnoho smutku. Ale to je jen můj pocit. Proto ani nehodnotím hvězdičkami, i když pokud se ilustrací týče, ty by zasloužily hvězdiček minimálně deset :)

dagmar7365
24.01.2020 5 z 5

Nenechte se zmást překrásnými ilustracemi a celkovou grafickou úpravou knihy, která je dokonalá. Může ovšem mylně navodit dojem, že se jedná o slaďoučký vánoční příběh, který potěší a vánočně naladí všechny děti. Nejedná. I když...Sněhová sestřička je o smrti a životě, o radosti a smutku, samozřejmě také o Vánocích, rodině, odcizení a sbližování, při jejím čtení budete potřebovat kapesníky, protože příběh, který Maja Lunde stvořila je tak dojemný, bolestný, ale současně plný dětské radosti, že oko nezůstane suché. Proč před touto knihou tedy varuji? Protože se smrtí a ztrátou někoho blízkého se tu pracuje opravdu velmi silně. Syn (7) to nezvládl, odmítl knihu poslouchat, dcera (10) si ji se mnou užila.

Ďumbierka
25.12.2019 5 z 5

Nádherná kniha. Dala mi asi ešte viac, ako som čakala ❤️, poplakala som si, usmievala som sa pri jej čítaní...celkom mi zahrala na city a aj, keď ide prioritne o čítanie pre deti, tak si myslím, že v období Vianoc, by mal po nej siahnuť nejeden dospelý. Nesie v sebe krásny odkaz a rozhodne pohladí dušu a poteší aj iné zmysly. Táto kniha má najkrajšie ilustrácie, aké som kedy videla a milujem ich! Za mňa určite krásny tip na čítanie, hlavne teraz.

Zlatinka.Emilly
22.12.2019 4 z 5

Podle recenzí na tuto knihu jsem očekávala možná víc, než jsem dostala. Je to rozhodně pěkný dojemný příběh, to ano. Ale asi jsem si vytvořila jinou představu, a rozhodně si myslím, že bych knihu před každými vánocemi nečetla, na tolik mě nechytla u srdce a to kvůli spiritismu, jehož prvky jsou knihou protknuty. A právě pro tuto nereálnost dávám o hvězdičku míň. To ale neznamená, že knihu nedoporučuji k přečtení. Někomu by třeba mohla pomoct, dostat se z depresí.