Severka

Severka https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/520778/bmid_severka-653a3517b7a10.png 4 703 703

Protagonistka prvního románu Niny Špitálníkové, autorky Svědectví o životě v KLDR, žije v Jižní Koreji, ačkoli se narodila v té Severní. Vyprávění líčí její strastiplnou cestu za svobodou, hříchy minulosti i pochyby, které ji po celou dobu provázejí. V kaleidoskopickém příběhu poznáváme perspektivu a osudy prominentů severokorejského režimu i těch na dně společenského žebříčku. Díky tomu klade román Severka závažné otázky, které dalece přesahují hranice Korejského poloostrova. Ta základní zní: Co může jedinec obětovat pro vlastní svobodu?... celý text

LuiSummer_
06.11.2023 5 z 5

Rozhodně doporučuji, člověk se pak divá na svět úplně jinýma očima. Ať už čtu jakoukoliv z knih Niny, či jsem na přednášce, život v KLDR mě prostě neskutečně fascinuje. Což zní asi trochu zvláštně, ale mě prostě hlava nebere, jak se tohle může skutečně v 21. století odehrávat...

Runinka
06.11.2023 5 z 5

Zajímavě napsaná kniha,vtáhne do děje, a plyne rychle. Pěkně popsaný vnitřní souboj pocitů hlavní představitelky.

vlkove
05.11.2023 5 z 5

Moc těžké čtení.

DreamerX9
03.11.2023 3 z 5

Tohle není žádná pohadka na dobrou noc ale opravdu těžké čtení. Co kapitola to krutý mráz severu. Myslím že takový život si neumíme představit nebo možná radši nechceme. V některých částech mi kniha až tak nenotovala a občas trošku houpačka rázu fikce? Nebo fakt?
Za přečtení to stalo ale znovu bych se ke knize nevrátila Svědectví je za mě osobitějším a poutavějším čtením.

Eva03
03.11.2023 5 z 5

Tohle je něco šíleného, pro demokratický svět zcela nepředstavitelného. Kéž by autorka jezdila po školách a přednášela o životě v KLDR. Aby budoucí voliči o Česku rozhodovali moudře a chránili svobodu a demokracii.
Jednoznačně 5 hvězdiček. A velký dík za skvělý počin a osvětu.

NikyTaky
01.11.2023 5 z 5

Zprvu jsem se do knihy nemohla vůbec začíst, hlavní hrdinka se sama staví do role obžalované a rozjíždí se nám proces. V knize jsem občas tápala co je reálné a co je fiktivní. Záznam Kim Čŏk-U, který Nina pouštěla Ri Jŏ-Čŏng mě trochu zmátl. Nicméně by mě zajímalo, jak to s ní skončilo, jestli přežila? Jelikož to nevypadá, že by se odtamtud někdo dostal. Ke konci jsem z Ri Jŏ-Čŏng měla smíšené pocity. Propagandou vymytý mozek ji nedovoloval přijmout fakta, které ji byly předloženy v adaptačním centru, ba naopak je popírala s touhou předevšemi KLDR obhajovat. Nakonec se k informacim dostala a tíha uvědomění si vlastních činů, které v KLDR prováděla, ji dala tvrdou facku ze které se nevzpamatovala.
Obdivuju práci Niny a těším se na další počin

Petra21
30.10.2023 4 z 5

Bezesporu hutné téma, o němž je třeba hovořit i z hlediska uvědomění si zničující tíhy totalitního režimu na běžné uvažování, na výchovu dalších generací. Zvěrstva a prohnilost severokorejské haluzoidní mašinerie prostupují de facto celou knihou. Jak známo, autorka disponuje cenným materiálem v podobě neskutečně vzácné osobní zkušenosti a zajímavě uchopila kontroverzní téma viny. Ale... právě proto je mi opravdu lidsky líto zvlástního zpracování mnohdy až uměle vykonstruovaného (zprvu jsem pochybovala nad označením román) a ne příliš umné stylistiky. S lítostí jsem zvažovala odebrání ještě jedné hvězdy, zklamaná z promrhaného potenciálu. Severka měla být zkrátka skvělá, snad se i stát mezinárodním fenoménem... a mezitím se bohužel topí v bolestivé průměrnosti... ach jo, taková škoda!

SlamLenka
30.10.2023 4 z 5

Svědectví mě nadchlo, takže jsem se moc ráda zapojila do sbírky na Doniu, abych další tvorbu Niny Špitálníkové podpořila. Román Severka mi přišel s tím nejdivnějším (ač zároveň docela drsně pravdivým) věnováním a musím říct, že očekávání jsem měla velká.
Prvně jsem ovšem narazila na velmi strojený jazyk, s nímž jsem z počátku hodně bojovala. Později problém zmizel (zvykla jsem si, nebo se jazyk změnil?), tak jsem se mohla soustředit víc na obsah a konečně se začíst. Docela zajímavá je pozice vypravěčky, která sama sebe staví do role obžalované, která má pykat za to, jak se chovala ještě v době, kdy žila ve své rodné KLDR. V důsledku tu ale vůbec nejde o obžalobu jedné severokorejky, ale obžalobu systému, který takové osoby produkuje. Ri Jŏ-Čŏng by totiž s největší pravděpodobností vedla svůj mladý život úplně jinak, kdyby nevyrůstala v nesvobodné zemi, jejíž obyvatelé jsou víceméně jen loutkami, které vedou jiní, protože v případě, že by se režimu „vymkli z rukou“, nedopadlo by to pro ně nejlépe. Na druhou stranu mi v hlavě Ri Jŏ-Čŏng vůbec nebylo dobře, protože i když jsem ji v kontextu prostředí, v němž vyrůstala, docela chápala, bojovala jsem s vlastní morálkou, abych ji neodsuzovala Pak ale přišel ten dovětek k jejímu příběhu a já se neubránila lítosti.
Zatím mě více oslovuje Ninina publicistická tvorba, přesto jsem knihou mile překvapená, protože nejen že je to její románová prvotina, ale navíc je zajímavě koncipovaná. Bývalo by se mi líbilo, kdybych dostala více různých pohledů – třeba výpověď poškozené Kim Čŏk-U, která je tu bohužel jedinou protiváhou k obžalované, byla pro mě informačně obohacující.
Každopádně je to velice dobrá kniha a Nině přeji, aby podobně dobře vyšla i Tota lítá! =)

Zanda96
30.10.2023 5 z 5

Nina je moje oblíbená autorka, každou její knihu jsem přečetla během pár dní a stejně tomu bylo i u Severky! Doporučuju

LucieT
28.10.2023 5 z 5

Přečteno se zatajeným dechem. Nemám slov. Smekám.

LenkaAK
27.10.2023 5 z 5

Další příběh ze Severní Koreje zpracovaný tentokrát do beletristické formy. Autorka předvedla své literární nadání. Příběh je čtivý a napínavý. Doslova jsem ho zhltla. Bylo velmi zajímavé pozorovat život prominentní osoby v totalitním režimu, vnímání reality, neuvědomování si dalších aspektů i přes mládí hrdinky.
A pak ten neočekávaný zlom v jejím životě.
Zde bych tedy očekávala, že popisu kontrastů bude věnován větší prostor. Vnímání reality, zboží v obchodech, lidské vztahy, technika,... je rozebráno jen okrajově. Sama si pamatuji, jak jsem jako malé dítě sledovala příchod kapitalismu v devadesátých letech, jen to množství zboží! Škoda, že tomuto nebylo věnováno více slov. Ale možná to bylo z objektivních příčin, které se čtenář dozví na konci knihy. Kdo ví.
Moc se těším na další román autorky!

lenka2557
26.10.2023 5 z 5

(SPOILER) Severka se čte neskutečně snadno... a zároveň neskutečně těžko. Začnete číst, postupně vás to víc a víc zaráží a v půlce knihy nevíte, jestli chcete otočit na další stránku ve strachu, co přijde dál. Myslím si, že některé části knihy (terapeutická sezení podporující pravdomluvnost) bych nejraději vymazala z hlavy, aby mě nestrašily ve snech. Ale o mě jako empatického čtenáře tady zas tolik nejde, co si budem. Ono totiž, bohužel, někde tam, na opačné straně světa, za 38. rovnoběžkou, tohleto někdo reálně zažívá... Severka se s tím nepáře, je výborně napsaná a myslím, že je dobré o takových věcech vědět. Dočteno za dva večery. Doporučuju.

DejSemTuKnihu
25.10.2023 5 z 5

Opět a zas naprosto dokonalá kniha Niny Špitálníkové.
Omlouvám se, ale nejspíš nebudu schopna toto dílo nějak slušně ohodnotit. Nemám slov.
Knížka je čtivě napsaná, utíkala neskutečně rychle a číst životní příběh Ri Jo-čong bylo zajímavé, neuvěřitelné i smutné zároveň. Celkový nápad a zpracování knihy bylo natolik skvělé, že se tento titul určitě zařadí mezi mé nejoblíbenější. Zajisté stojí za přečtení, kdykoli budete mít volnou chvíli.

Shindo
24.10.2023 4 z 5

Smutné, desivé a zároveň fascinujúce. Prečítané za dva dni, po prečítaní mi však bolo smutno a ťažko.

Narodil som sa rok po "nežnej" revolúcii, takže zverstvá minulého režimu som našťastie nezažil. Diktatúra v Severnej Kórei ale musí byť neporovnateľne horšia.

Hlavná hrdinka síce pochádzala z najvyššej kasty, jej život bol však určený stranou do poslednej minúty a ani jej pôvod nebol istotou, že jedného dňa neskončí na zozname pre režim nepohodlných osôb.
Život v krajine, kde vás môžu zastreliť za prechovávanie cudzokrajných filmov alebo za to, že ste zle oblečení a ešte odsúdiť tri generácie vašej rodiny a kde sa kladie dôraz na až fanatickú úctu k vodcom, musí byť peklo. O to desivejšie, že pri tej indoktrinácii od útleho detstva si to človek nemusí ani uvedomiť. Je to napríklad vidieť v časti knihy, kedy už je hrdinka v Južnej Kórei. Aj napriek ceste k "slobode" si prechádza ďalšou indoktrináciou a predsa sa nedokáže zbaviť svojich severokórejských koreňov.
Kapitola s nahrávkou účastníčky "prevýchovného" tábora, kam ju dostala hlavná hrdinka, je desivá.

Celkový dojem románu kazili "rozhovorové" vsuvky, ktoré mi pripomenuli predošlú autorkinu knihu. Tá nebola zlá, tu však rozhovorové pasáže akosi narušovali plynulosť románu. Taktiež vadili občasné chyby a preklepy, tie si však autorka v závere priznala.

Súhlasím s názorom, že kniha by mala byť v zozname povinnej literatúry a malo by sa o nej otvorene diskutovať v školách. Zvlášť v krajine, ktorá si zažila komunizmus a ešte aj dnes v nej existuje organizácia, ktorá severokórejský režim oslavuje.

Desivý je aj fakt, že sestra Kim Čong-una a možná budúca hlava Severnej Kórey je podľa všetkého ešte nebezpečnejší sociopat, než jej brat.

1alena1
24.10.2023 5 z 5

Neuvěřitelné čtení. Děkuji za knihu, která otevírá oči. Je strašné uvědomit si, co z člověka dokáže udělat, když se narodí v tak zrůdném prostředí - v KLDR. Doporučila bych tuto knihu do seznamu maturitních knih, protože je strašně důležité vědět, co může se společností udělat nesmyslný režim, který ještě v dnešní době může existovat a existuje. A mladí lidé by si toto měli uvědomit, že není samozřejmost žít ve svobodné společnosti.
Na hlavní hrdince je perfektně ukázáno, že tím, že v něčem žije od narození, tak vůbec, díky izolaci KLDR, netuší, že je něco špatně a ani neumí žít jinak. To uvědomění a poznání, jak to všechno bylo v jejím dosavadním životě, je pro ni neunesitelné.....

iceVS
20.10.2023 5 z 5

Drsné čtení, ale těžko by kdo očekával cokoli jiného.
Nejde hodnotit chování Severky, měli jsme to štěstí, že jsme vyrůstali v bavlnce.
Velmi dobře napsáno.

Až na záměnu holt/hold...

Zuuuzan
20.10.2023 5 z 5

Dočteno během jednoho odpoledne.
Na začátku mi trvalo, než jsem se ztotožnila se stylem, jakým je kniha strukturovaná a napsaná, ale jakmile jsem si zvykla, tak jsem se začetla a neuměla jsem se odtrhnout.

Konec mi vyrazil dech.

Jinak za celou dobu jsem neměla ani pomyšlení, že bych měla Severku nějakým způsobem soudit. Nemám na to právo, nikdo z nás si nemůže představit jaké to je vyrůstat v prostředí, kde vás zatknou i za špatně střižený účes.

Jinak si myslím, že by přesně tyto knihy, založené na skutečných událostech, měly více prosakovat do škol, mezi studenty. Je důležité si připomínat, že svoboda není automatická. My tu svobodu máme, tak si ji važme.

obedova.pauza
20.10.2023 5 z 5

Čtivý příběh od Niny Špitálníkové nám zase o trochu víc odhalí bohužel ještě stálé dění za hranicemi KLDR. Tentokrát je hlavní hrdinkou dívčina z vysoko postavené rodiny, pro níž je její domov skutečně domovem, na který je pyšná a za který je odhodlaná i bojovat. Je skutečně těžké jí v průběhu čtení nesoudit zle, přesto stojí za to vidět tuhle hrůzu i jinýma očima.

barbora4882
19.10.2023 5 z 5

Upřímně jsem nečekala, že mě Severka takto pohltí. Předchozí knihy jsem hltala. U této jsem nevěděla, co čekat vzhledem k tomu, že se jedná o román. Rozhodně nezklamala. Klobouček, Nino!

Lonka31
19.10.2023 5 z 5

Před přečtením mě udivovalo, že mnoho lidí bylo schopno knihu zhltnout během jednoho dne. Ale jakmile jsem Severku otevřela, nemohla jsem se od ní odtrhnout a skutečně jsem ji dočetla ten samý den. Velmi silný příběh přibližující nám život v KLDR, ale i prožitky jejího občana následně žijícího mimo ni. Zejména vykreslení pocitů uprchlíka týkající se svobodného (?) světa jsem vnímala jako velmi obohacující.