Severka

Severka https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/520778/bmid_severka-653a3517b7a10.png 4 703 703

Protagonistka prvního románu Niny Špitálníkové, autorky Svědectví o životě v KLDR, žije v Jižní Koreji, ačkoli se narodila v té Severní. Vyprávění líčí její strastiplnou cestu za svobodou, hříchy minulosti i pochyby, které ji po celou dobu provázejí. V kaleidoskopickém příběhu poznáváme perspektivu a osudy prominentů severokorejského režimu i těch na dně společenského žebříčku. Díky tomu klade román Severka závažné otázky, které dalece přesahují hranice Korejského poloostrova. Ta základní zní: Co může jedinec obětovat pro vlastní svobodu?... celý text

věrapodpěra
03.12.2023 4 z 5

Četla jsem všechny knihy od autorky. Proto mne Severka neohromila tolik jako svědectví. Děj byl zajímavý, jazyk a struktura knihy už byla tedy trochu slabší, ale autorku velice obdivuji a věřím, že není zas tak lehké napsat knihu, když k tomu nemáte vystudovaný potřebný obor.

BekyFiš
30.11.2023 5 z 5

Za mě je tato kniha obdivuhodná. Doporučila mi ji stará známá a musím říct, že i když je to mimo moje zájmy a zaměření, knihu jsem četla s úžasem a otevřenými ústy. Obsah knihy je dechberoucí, ale styl psaní mi moc nevyhovoval, nevím čím to bylo. Ale na druhou stranu cílem nebyl čtenářský prožitek, ale předání informací.

StrYke
29.11.2023 4 z 5

Severka se mi četla velmi dobře. Graficky je moc pěkně zpracovaná a členění textu mi přišlo přinejmenším originální. Na druhou stranu mi ale samotný příběh nepřišel natolik strhující, abych si na knihu za nějaký čas vzpomněl. Je málo zajímavý na to, aby ze Severky udělal skvělou beletrii. Zároveň ani není zcela autentický, pouze inspirovaný skutečným člověkem, aby dal knize nálepku "Toto se opravdu stalo" a přidal tím spousty, spousty plusových bodů. Za mě bohužel slabší čtyři hvězdičky.

gbrgbr
28.11.2023 3 z 5

Téma velice zajímavé, zpracování už slabší. Víc se mi líbila kniha Svědectví o životě v KLDR, kde se jednalo výhradně o rozhovory.

Seyris
27.11.2023

Kdoz jsi bez viny, hod kamenem. Vubec bych nesoudila. A budme radi, ze v tom nezijeme.

Pett
27.11.2023 4 z 5

Hrůzně znepokojivé nahlédnutí do mysli další jedné totalitou zpustošené bytosti... bytosti, která dala pojmu "oběť režimu" zase trochu jiný rozměr... veliké díky za tak moc intenzivní vykřičník čeho všeho je nemocný svět stále ještě schopen... mašinérie nekonečné krutosti... to snad ani mozek normálního smrtelníka hovícího si v pohodlí svobodného gauče nemůže nikdy pochopit... NICMÉNĚ... zvláštně volená slova... občasná zmatečnost textu... je mi líto, ale tohle všechno bohužel narušovalo moji pozornost, kterou by si tenhle příběh úplně nejvíc zasloužil... škoda!

oskli
27.11.2023 3 z 5

Tak moje hodnocení nesouzní s většinovým nadšením. Jak mě nadchly první dvě autorčiny knihy, tato mě zklamala. Hlavně v první polovině knihy hodně kostrbatý jazyk, zvláštní šroubovitá souvětí, sem tam chyby... bylo trochu fuška tohle skousnout a číst dál. Ač druhá polovina byla čtivější, celkově mi styl nesedl. Určitě je dobře, že kniha vznikla, ale rozhovory nebo celkově reportážní pojetí autorce určitě sedí lépe.

Crozz
27.11.2023 3 z 5

Celkem zvláštní styl jak se vyvíjí děj, zachraňuje to Niny vytříbený literární cit.

Nikola086
25.11.2023 5 z 5

Přečteno jedním dechem a mrazením v zádech. Nevěděla jsem, co mám od románu čekat, ale neskutečně mě kniha překvapila svým spádem celého děje.
Velmi se mi líbilo, že se autorka nebála poukázat na trochu jinou stranu KLDR a to konkrétně na vyšší vrstvu, která se má v porovnání s ostatními "jako prase v žitě" byť každý nese nějaké následky.
Rozhodně mi celé téma zůstane ještě dlouho v hlavě a budu o něm přemýšlet.

baji42
25.11.2023 2 z 5

Zajímavé téma, za kterým jazyková úroveň a styl značně pokulhávají.

Marekh
22.11.2023 5 z 5

Od autorky jsem už četl předcházející knihy – MEZI DVĚMA KIMY: NA STUDIÍCH V KLDR a SVĚDECTVÍ O ŽIVOTĚ V KLDR. Obě knihy se mi líbily.

Kniha SEVERKA je prvním autorčiným románem. Hlavní postavou je mladá žena RI JO-ČONG, která žije v Jižní Koreji, ale narodila se v Severní Koreji. V románu jsou zobrazeny její vzpomínky ze Severní Koreje a také to, jakých přešlapů se dopustila. RI JO-ČONG se obrací na čtenáře, aby si její výpověď pozorně přečetli a stali se jejími soudci a zhodnotili, jaký trest by si zasloužila.

V románu máme zobrazen průběh pracovního dne v Severní Koreji pohledem RI JO-ČONG. Nachází se zde také hodně otázek a odpovědí. Dočteme se o pracovních táborech v Severní Koreji a také o životě v Jižní Koreji.

V knize se nachází hodně smutných událostí. V knize nastane zvrat, který jsem nečekal a závěr knihy byl pro mě překvapivý. Číst o Severní Koreji je vždy mrazivé a smutné. Čtenář se může při četbě knihy nad hodně věcmi zamyslet.

Kniha rozhodně stojí za přečtení. Knihu jsem přečetl na jedno posezení. Kniha se čte sama.

Kniha má pěknou obálku a je pěkně graficky zpracovaná.

sgjoli
19.11.2023 5 z 5

Tuhle knihu není pro mne snadné hodnotit. Byť se jedná o beletrii, je to stále založené na reálných osudech jednoho konkrétního člověka, jehož činy je snadné odsoudit. Ale když si člověk dá tu práci a snaží se opravdu zamyslet nad předloženým příběhem, ukazuje se, že nic není tak černobílé. Vlastně mi té hlavní hrdinky bylo svým způsobem líto. Neumím si představit, jak náročné musí být vymanit se z toho prostředí, když v tom člověk od mala vyrůstá a od mala je zpracováván k obrazu strany a vůdců. Ten výplach mozku, jak to tu na mne působilo, je tak silný, že si to vlastně možná leckdo z nás neumí ani představit.
Leckdo se může ptát "A proč se tomu režimu lidé v KLDR nepostaví?". Po přečtení téhle knihy si kladu otázku "A lze to vůbec, když ta propaganda je tak silná a člověka bombarduje takřka od narození a úplně všude?. Když ti lidé nemají možnost udělat si realistický obrázek a s odstupem hodnotit, co se v KLDR děje?"
Je to hodně silné čtení, které jsem si musela dávkovat. Protože ta realita je prostě strašidelná, že z toho fakt mrazí. Každopádně tuto knihu považuji za důležité svědectví - je dobře, že to vyšlo a že se to dostává do povědomí čtenářů. Pokud vás aspoň trochu zajímá, co se děje na opačném konci světa, tohle moc doporučuji, jakožto i další knihy od autorky.
Nevím, člověk si u toho tak nějak uvědomí, že se tady u nás v Čechách nemáme zas tak špatně, i když si každou chvíli furt někdo stěžuje.

Ophelie
18.11.2023 5 z 5

Opět výborný počin (četla jsem od autorky Svědectví o životě v KLDR) a opět plných pět hvězd zcela zaslouženě. Knihu bych zařadila mezi povinnou četbu a dala ji povinně číst těm, kteří stále (pro mě nepochopitelně) obhajují komunismus a že za komunismu bylo líp apod. Kniha je velmi čtivá, konec zamrazí a hlavně jsem si říkala - nemám žádné právo nikoho soudit, myslím, že hrdinka sama toho na sebe navalila až dost Velmi zdařilá, nevšední kniha, kterou určitě doporučuji k přečtení.

Aiden888
14.11.2023 5 z 5

Druhá zkušenost s Ninou Špitálníkovou a druhá poklona. Prostě se jí to podařilo zas a já tohle čtení o zemích, kde se žije tak neuvěřitelně špatně, že si to nikdo z nás tady neumí představit, prostě miluju. V knížce nahlédnete pod pokličku reality života v KLDR, zároveň tomu ale nechybí nějaký ten základní příběh severokorejky, která režimu, v němž vyrůstala, slepě věřila v podstatě celý svůj život. Jak sama v knize přiznává - nic není černobílé, tudíž ani KLDR asi není JENOM špatná. Ale asi všichni víme, že rozhodně není dobrá a není na škodu si to připomínat a být vděčný za to, co máme. Fajn čtení.

Schmetti
14.11.2023 5 z 5

Kniha, která vás vtáhne a rozcupuje na kousky, ale přesto ji milujete a chcete pokračování. Jenže jaké? Opravdu všichni, kteří vyrůstají v tvrdém režimu KLDR a najednou se ocitnou v našem demokratickém světě, budou šťastní?

Jako milovnice asijské kultury, hlavně té korejské a japonské, se zajímám o vše, co se kolem vyskytne. O skvělé české koreanistce Nině Špitálníkové vím už dlouhou dobu. Její knihy mám v knihovně, ale zatím nečtené. Ale Severka mě tak moc přitáhla a byla první.

Příběhem nás provází hlavní hrdinka Severka a potetovaná koreanistka (a myslím, že se jedná o paní Špitálníkovou), která Severku vyslýchá. Severka vypráví svůj příběh od útlého dětství, kdy se narodila a vyrůstala v Severní Koreji. Režim KLDR byl pro ni naprosto přirozený, stejně jako pro ostatní Severokojerce. Neznala jiný život. Severka pocházela z vyšší společenské vrstvy a chtěla se stát další revolucionářkou, která by pomohla Severní Koreji a jejím obyvatelům vzkvétat.

Dozvídáme se, co Severka svými činy nevědomky způsobila. Přiblížila a dosti nám popsala každodenní život Severokorejců. Mě osobně dost zaskočilo tolik částí už na začátku. Například, že i každé obyčejné chvilky jejich života, jako je vstávání, toaleta, mytí a jídlo, jsou naplánované na minuty. Mají svůj rozvrh, svůj řád. Naprosto všechno. A tento řád jim dává jistoty. Jenže to jsem nevěděla, co bude dál.

Absolutně mě odzbrojilo a rozdrásalo, že v KLDR existují pracovní tábory. Něco jako u nás v ČR pracovní tábor Terezín z 2. světové války. Podmínky popisované v knize mi opravdu připomínají pracovní a koncentrační tábory a cítila jsem obrovskou úzkost.

Nechci říkat nic víc, tu knížku si musíte přečíst a prožít sami. Přemýšlela jsem, jak tuhle recenzi napsat a vyjádřit se. Jenže to nejde napsat jen tak. Píšu jednoduše tak, jak to cítím.

Severku jsem si moc oblíbila, ta slečna byla skvělá, měla odvahu, věřila v sebe, dělala vše v dobré vůli, uvědomovala si své chyby a přešlapy A paní Nina Špitálníková ji znala osobně

Prosím, přečtěte si Severku, dá Vám tolik emocí a informací, tolik životních mouder. Budete přemýšlet nad životem a nad, pro mnohé, obyčejnými chvilkami, jako je třeba si zajít na kávu.

Moc se těším na pohádku, která snad brzy od Niny Špitálníkové vyjde.

Hodnocení: 5/ 5

(c) blumensprache.hikaru.cz / IG: @terischmetti / databazeknih.cz

Ondřej84
13.11.2023 5 z 5

Tragický životní příběh, ale velmi čtivý a výborně napsaný. Řadím mezi nejlepší knihy v roce 2023, které jsem přečetl. Ninu Špitálníkovou považuji za jednu z nejlepších spisovatelek. Myslím na lidi v Severní Koreji a moc si přeji, aby brutální komunistická diktatura padla.

Barča21
12.11.2023 5 z 5

Knížka je krásně napsaná, ale strašně smutná. Ta beznaděj je bezedná. Také nedovedu pochopit, jak se tohle může ve 21. století někde opravdu dít a hlavně, jak může někdo s tímto režimem sympatizovat (někteří státníci jiných zemí). Knížku doporučuji, aby si někteří lidé uvědomili, jak se máme dobře. A také se moc těším na listopadovou přednášku paní Niny.

hlenicka
12.11.2023 5 z 5

Jedním slovem - ŠÍLENÉ! V dnešní době se dočíst, že se kdesi na téhle zeměkouli v jedné zemi a v ,,koncentračním" táboře dějí zvěrstva,které by nebyly vhodné ani pro zvířata,je prostě hnus. Trhalo mi srdce vůbec to číst a ač nechtěně, všechno jsem si přehrávala v mozku,jak to tam musí vypadat. Je mi hodně hodně HODNĚ smutno,jak je dnešní svět zvrácené místo k žití.

Anushka1
10.11.2023 5 z 5

Severka a další návrat do Severní Koreje z pera Niny Špitálníkové. Tentokrát sledujeme příběh dívky, která ve své domovině patřila do vysoce postavené rodiny. Proto nevnímala tu hrůzu, která se kolem ní děje. Vesele si udávala ostatní za naprosté kraviny a vůbec ji nezajímalo, že některým podepsala rozsudek smrti. Protože takhle se to prostě v Severní Koreji dělá a pokud se chcete mít alespoň trochu lépe, musíte vše plnit nejlépe na 150 %. Pak ale dostane povolení vycestovat studovat do Číny. A v tuto chvíli se jí úplně změní život. Její otec totiž zařídí, aby místo do Číny, odjela do jižní Koreje. Ona to zpočátku vůbec nechápe a nechce to přijmout. Přece jen doma byla někdo a tady je jen jedna z mnoha. Domů se už ale vrátit nemůže a tak se bude muset vypořádat s novým životem.

Za "nejhroznější" část považuji tu, kde se popisuje život v koncentračním táboře. Nechápu, jak se tohle může v dnešní době ještě někde dít. Kniha je opět velmi zajímavá. Ač pokud máte přečtené dřívější knihy autorky, tak vám asi nic nového nesdělí. I tak určitě stojí za přečtení.

papada
08.11.2023 2 z 5

Tak tohle se nepovedlo. Primárně po jazykové stránce. Jalové věty, jazyková klišé, překlepy. Autorce románová forma nejde a nosný životní příběh protagonistky knihy to nespasí.

Když srovnám autorčinu předchozí knížku 'Svědectví o životě v KLDR' a 'Severku', je to jak nebe a dudy. Severka je fakt slabé literární dílo.