Sen noci darwinovské

Sen noci darwinovské https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/288365/bmid_sen-noci-darwinovske-vGw-288365.jpg 4 64 27

Sen noci darwinovské aneb o čem se vám v souvislosti s evolucí ani nezdá. O chudáku Charlesi Darwinovi a teorii evoluce koluje mezi lidmi tolik donekonečna omílaných polopravd, že člověk má často chuť zpít se ze zoufalství do němoty. Takové řešení obvykle nikam nevede, máte-li ale náhodou po ruce mimo lahve i spiritistickou tabulku a elementálové jsou vám nakloněni, čeká vás možná nevětší duchařská rozprava vašeho života. V hlavních rolích dobrácký Charles Darwin, uštěpačný Isaac Newton, prostopášný lord Kelvin, volnomyšlenkářský archanděl, mladý biolog a čistá skotská whisky. A samozřejmě evoluce.... celý text

LenysekC
05.10.2016

Tak já nevím... Na začátku jsem prskala smíchy, pak už se jen usmívala, a teď to vypadá, že to ani nedočtu. Už přes týden jsem na knihu nešáhla a ani mi to nechybí. Dokonce radši pracuju! Rain in Spain pobavil, ale asi čeho je moc, toho je příliš, a méně je někdy více. Každopádně autor je zjevně bedna, takže nevím, proč se v porovnání s velikány tak shazuje.

vitek.sk
26.09.2016 5 z 5

Josef Lhotský napsal vynikající knihu mezi beletrií a odbornou prací. Kniha se četla sama, přečetl jsem ji snad za 4 dny a to jsem četl jen v MHD a autobuse. Velmi oceňuji originální dialogy, chování postav a jejich různá specifika, třeba Thompsonova jablka a podobně. Další pozitivum vidím v tom, že autor v podstatě nenásilnou formou dostane do čtenářů mnoho informací z historie biologie a Darwinova života, ale i z moderní biologie. Jako popularizační kniha je tedy publikace velmi hodnotná.

Co se týče záporů. Námět mi příjde trochu podobný jako u Gamowovy knihy Pan Tompkins v říši divů, ale podle autora jde o náhodu. Občas jsou v knize drobné nepřesnosti v částech, kde autor hovoří o fyzice. Ale autor je biolog, takže mu to nevyčítám tolik jako jiným autorům snažícím se popularizovat přímo fyziku.

Takže výsledkem je, že knihu hodnotím nejvyšším počtem hvězd. A doufám, že autor ještě něco napíše. :-)

Mimarca
06.09.2016

Skvělá kniha! Vzpomněla jsem si díky ní na svojí skvělou učitelku biologie a na to co mě tehdá bavilo. Díky autorovým jistě velkým pedagogickým schopnostem, jsem měla pocit ,že všechno vlastně znám, event. bych si to byla schopná domyslet...Což je samozřejmě nesmysl. Dovedu si představit ,že jeho přednášky byly výborné. A jentak mimochodem, já jsem pro změnu měla v rámci psychologických testů problém nakreslit člověka-jsem lékař.

ivanaga
20.07.2016 5 z 5

Nevídaná knížka. Po dlouhé době něco jiného, osvěžujícího, živoucího. Na jedné straně seriózní odborné a velmi zajímavé informace, které jsou podané formou jednoduchého příběhu, na straně druhé humoristická kniha plná chytrých a trefných hlášek a postřehů opravdu k popukání. To vše smícháno a nahuštěno do velmi stravitelné koncentrace a dávkováno po přesných dávkách jednotlivých kapitol. Je velká škoda, že podobné perly snadno zapadnou v přemíře balastu kolem.

Muhibbis
19.07.2016 5 z 5

Jeee... Radujme sa, veseľme sa, niekto napísal Darwinove hodinky lepšie ako Pratchett! Kašlite na mariánske zjavenia, toto je ozajstný boží zázrak!

Nie, fakt. Neverila by som, že sa to stane, ale toto sa mi páčilo viac ako podobná kniha, na ktorej sa participoval aj jeden z mojich obľúbenejších humoristov vôbec. Neviem to poriadne vysvetliť, jednoducho sa mi to zdá omnoho zaujímavejšie. A to pritom dej by vystačil akurát tak na krátku anekdotu: evolučný biológ, zúfalý z toho, ako málo rešpektu sa prejavuje jeho oboru, je prenesený prostredníctvom kúzla (ktoré nie je ani poriadne vysvetlené) do Westminsterského opátstva, kde debatuje s Darwinom, Newtonom, Ruthefordom a ďalšími o najnovších objavoch v evolučnej biológií, živote Charlesa Darwina a tak podobne. Ale z nejakého dôvodu to funguje, fanúšikov vedy to zaujme a ešte k tomu je to celý čas strašná "hlína". Och, a tie hlášky... Vybrala som len pár mojich najobľúbenejších:
- (rozprávanie o bolasách) Kelvin se projevil jako pravý skotský horal a při durazu na to, že koule se liší svými rozměry i vahou, se poťouchle zašklebil a s neskrývanou pýchou si natřásl kostkovaný kilt. Pobavilo mě to a chvíli jsem byl v pokušení zeptat se jej, zda ví, co je to orchidometr, nakonec jsem však došel k názoru, že Newton by zřejmě neunesl, že něco tak podobného ruženci muže sloužit k tak necudným učelum...
- Jako student jsem si totiž jeden čas poněkud symbolicky zakládal učebnici biochemie Justinou markýya de Sade. Symbolicky proto, že mi připomínala, že utrpení je věc relativní a že podrobný popis Calvinova cyklu není to nejhorší, co muže nevinného mladého člověka v životě potkat.
- Věrný národnímu heslu, že pravda vítězí, jsem proto možná trochu necitlivě všem oznámil, že časy se změnili a že například v mé vlastní zemi se podle posledních údaju, hlásí k nějaké víře necelá pětina obyvatel, přičemž katolíkum a evangelikum už zhusta šlapou na paty Jediové. Na Newtonovu otázku, pronesenou překvapivě tichým a poněkud přiškrceným hlasem, jsem pevně odpověděl, že jde o rytířskou organizaci, která by se mu dozajista líbila, neboť středobodem celého hnutí je jemu velmi blízký pojem síly.

myelka
28.06.2016 5 z 5

Výborná kniha, krásně napsaný životopis Darwina, perfektní společnost doprovázející populárně-naučné vysvětlení moderní evoluční biologie, příjemné zopakování mých poznatků z biologie a genetiky a velmi vtipné větičky vložené jen tak mimochodem...Určitě se k ní znovu vrátím.

Lucieee91
06.06.2016 5 z 5

Opravdu velmi pěkně a vtipně napsaná kniha, která nenásilnou formou čtenáři přiblíží život Charlese Darwina a celkově problematiku týkající se evoluce. Takže určitě doporučuji!