Sebrané povídky II.

Sebrané povídky II. https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/3161/bmid_sebrane-povidky-ii-dkh-3161.jpg 5 7 7

Kniha je druhým dílem povídkového díla držitele Nobelovy ceny za literaturu a Pulitzerovy ceny. Bellow i tentokrát nechává čtenáře nahlédnout do svého jedinečného vnímání světa a nabízí několik nesmírně hlubokých příběhů.

Pablo70
17.05.2024 4 z 5

Vyrostl jsem na tradici českých povídek, proto mi moc neříká Bellowova intelektuálština. Píše:
Ještě horší jsou křečovité slovní hříčky, od nichž se nedokážu odpoutat. Tohle je žena, která slyší „kost“ v lidskosti. Tohle je muž, který slyší „myš“ v myšlenkách. Děj v zlodějinách. Stopy krys v krystalu.
Bellow skáče v povídkách z jednoho detailu na druhý, je obtížné sledovat, zda ty stopy krys v krystalu jsou či nejsou.
Není pochyb, že jsme se ztratili v lese tištěných slov, praví se v doslovu, kde je adorován smysl Bellowa pro stručnost. Naopak. Je to snaha o komplexnost vyjádření, každé hnutí mysli je dočista popsáno a vyjádřeno. Dějovost je téměř rovna nule. Tak jestli vás zajímá psýcha tohoto nositele Nobelovy ceny, zde jsou jeho povídky. Na milost beru jen tu poslední. Ne, že by Bellow neuměl psát, leč jeho psaní ke mně mluví neznámou řečí… A když jsme už u těch kamarádů – jedině ten sedmnáctiletý kluk by se mohl stát mým kamarádem.

Crimble
20.10.2017 5 z 5

Mistr Bellow opět na jedničku. I když mají jeho povídky spíše málo děje, hrdinové jsou neodolatelní a tak vystižení, že se z nich při čtení stanou vaši kamarádi.