Jarní oběť

Jarní oběť https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/458679/bmid_jarni-obet-jci-458679.jpg 4 465 465

Roční období série

< 4. díl

Nový psychothriller z pera Anderse de la Motte, stálice na nebi hvězdných švédských autorů. Valpružina noc, rok 1986. Magické oslavy nástupu jara v lesích kolem zámku Bokelund v jižním cípu Švédska vydaly svou oběť – šestnáctiletou Elitu Svartovou, zabitou rituálním způsobem. Zbytek dívčiny rodiny zmizel beze stopy. Třiatřicet let poté se do téhož zámku nastěhuje doktorka Thea Lindová. Fascinována dávnou tragédií i místními legendami o divokém lesním muži postupně odhaluje až příliš podobností mezi vlastní bouřlivou minulostí a Elitiným životem. Pravda o její smrti nevyšla nikdy najevo. A jaro 1986 se s jednou mrtvolou nespokojí...... celý text

Literatura světová Dobrodružné Thrillery
Vydáno: , Kalibr

Våroffer , 2020

evasamankova
09.02.2021 4 z 5

Další skvělý díl série. Napínavý příběh, byť tentokrát možná až moc propletený. Předchozí tři díly byly o chlup lepší.

petrarka72
09.02.2021 4 z 5

Prokombinovaná zpráva o tom, že každý něco tají - a ta tajemství mohou být vražedná... Thea je velmi dobrá identifikační postava - a atmosféra pohanského jara strhující.

Pavlína2019
06.02.2021 5 z 5

Paráda! Úžasná kniha, od které se nedá odtrhnout!!! Klady a výjimečnost je popsána v kladných hodnoceních trochu níže - vřele souhlasím. Velmi jsem se na knihu těšila - a nezklamala! Rozhodně si ji přečtěte...

Jana77
03.02.2021 5 z 5

Výborně napsáno. Za mě žádná hluchá místa, správná dávka tajemství a napětí.

Jamalu
31.01.2021 5 z 5

Za mne nejpovedenějši z celé série. Super zakončení série.

kofola33
31.01.2021 4 z 5

Tajemny pribeh, ktery saha hluboko do minulosti. Thea zjisti, ze kazdy neco taji a vsichni k tomu maji svuj duvod, a tak se rozhodne na to prijit, kdo vezi za smrti krasne mladicke cikanky, ktera okouzlila kdejakeho muze. Kazdy ma sve tajemstvi, i Thea.
Pribeh se trochu vlekl, hlavne na zacatku, pak uz jsem se zacetla a vcuclo me to do deje. Urcite jsem uz cetla lepsi detektivku, ale tahle stoji za precteni pokud mate radi tajemne pribehy a stridani soucasnosti s minulosti.

Didi15
28.01.2021 5 z 5

Super zakončení 4 ročních období. Vysloveně jsem to prehltala jedním dechem. Co kniha od autora, to skvost - aspoň pro mne):) Moc se líbilo, jak to bylo napsáno.

Agatha84
28.01.2021 1 z 5

Velké, obří zklamání. Po vzestupné tendenci předešlých dvou dílů přišel strmý pád. Nevím, kde bych se svou nespokojeností měla začít a když jsem si to tak promýšlela, jejich výčet by byl vážně dlouhý; děj, který neodsýpá, opakují se tytéž obrazy - ploché, nevýrazné postavy bez jakéhokoli hlubšího rozměru, nedokážete se k nim vybudovat jakýkoli vztah - šablonovité rozhovory, nefungující ve vztahu k celkové atmosféře - a asi úplně nejhorší byla ta průhledná zápletka, která byla ke konci ještě více předimenzovaná, abyste si nemysleli, že jste uhodli vše - a bylo by toho mnohem více, ale proč se rozčilovat.
Škoda, že nemáme jen tři roční období, jaro bych si (alespoň v případě autora) rozhodně odpustila.

Standa24
27.01.2021 5 z 5

Celá série Roční období se mi četla velmi dobře. Styl vyprávění je ve všech čtyřech knihách podobný, minulost se prolíná s přítomností a od začátku má příběh spád. Přesto je každá kniha jiná.
Jarní oběť se opět čte jedním dechem a způsob vyprávění čtenáře zcela vtáhne do děje. Výborné zakončení série.

Hanaluna
26.01.2021 5 z 5

Autora mám velmi ráda a ani u této knihy nezklamal. Líbí se mi, že je každá kniha jiná s jinými postavami. Bezva oživení žánru oproti spoustě knih s jedním vyšetřovatelem. Nechybělo napětí, tajemno, soucit a pochopení. Jedině na pět hvězd.

Terez25
24.01.2021 5 z 5

Anders de la Motte je pro mě skvělým spisovatelem a jeho knihy se mi zatím líbily všechny. Nechybí v nich napětí, trocha mystery, ze kterého občas mrazí, zajímavé charaktery i nečekaná rozuzlení. Thea, hlavní hrdinka bojující s vlastními démony se musí postavit celému městu a jeho obyvatelům, aby přišla na kloub dávnému tajemství, jež městečko střeží.
Snad se do budoucna dočkáme dalších knih od tohoto autora.

Ajuszka
22.01.2021 5 z 5

Tak jsem úspěšně završila sérii Ročních období

Tenhle příběh mě moc bavil. Kniha je tak dobře napsaná, že vás okamžitě vtáhne do děje.
Postupně rozplétáme tajemství, které je spojeno s jedním starým úmrtím. Opravdu to stojí za to.

Doporučuji celou sérii všemi deseti.

alena1228
20.01.2021 5 z 5

Za mě plný počet hvězd, za dva dny přečtené. Naprosto mě vtáhla do děje. Je na čestném druhém místě hned za Zimním ohněm. Určitě doporučuji.

Knižní střípky
20.01.2021 4 z 5

Kniha má přes 400 stran, a i když není nabita nějakou šílenou akcí na každé stránce, já se nenudila ani náhodou - mám tyto thrillery z malých měst moc ráda. A ta atmosféra staré tragédie, která se, ač se o ní nemluví, nesmazatelně vryla do života městečka a ovlivnila a změnila ho až do současnosti, ta byla také skvělá. Autorovi se opět povedlo napsat tajuplný příběh tentokráte ozvláštněný jednou dávno legendou o Listoňovi. Já jsem spokojená a zároveň smutná, že jsme na konci série.

ddkk
15.01.2021 5 z 5

Ani tento díl série mne nezklamal. Je opět plný tajemství, která se zdají být už navždy pohřbena. A nejde jen o tajemství obyvatel vesnice Tornaby a zámku Bokelundu, i samotná Thea Lindová, hlavní hrdinka vyprávění, cosi skrývá. Do samotného konce příběhu není jasné, jak to všechno vlastně bylo...Vůbec mi nechyběla akčnost a oficiální vyšetřování, naopak, četbu jsem si docela užívala a Thee držela palce.

Pro mne napínavé, zajímavé, stejně tak, jako předchozí díly Ročních období. Doporučuji.

Je pozoruhodné, jak se švédská společnost (donedávna deklarovaná jako nerasistická a smířlivá) staví k Romům, které, alespoň podle výborného překladu, nazývá cikány.

Paja1709
11.01.2021 3 z 5

Po přečtení 3 dilu Zimní oheň jsem čekala opět skvělé čtení.A ono přišlo velké zklamání .Pro me toto byl nejslabší dil serie.Staci si přečíst začátek a konec knihy.
Ten zbytek byl ztráta času. Škoda.

jeny-v
11.01.2021 4 z 5

Opět mě nová kniha A. de la Motty upoutala. Jeho celá série "Roční období" zůstane pro mě nezapomenutelná. Mám ráda jeho styl psaní, to obestírané tajemno děje, jeho vypilované postavy a překvapivý závěr. David Nordin se vrací do své rodné vesnice Tornaby, aby zde otevřel na zámku Bokelund restauraci. S ním přijíždí i jeho manželka Thea, která má převzít ordinaci, kterou jí domluvila tchýně Ingrid. Seznamuje se zde s místními obyvateli - doktorkou Anderssonovou, učitelkou Kerstin, hrabětem Hubertem, zámeckým správcem Erikem a jeho synem Perem, policistou Arnem Backem a Janem Olofem. Dozvídá se o tragédii, která se tu stala roku 1986 o Valpružině noci. Rituální smrt mladé dívky Elity ji uchvátí. Její život je Thee nápadně podobný, jelikož i ona skrývá minulost. Vlastně každá postava skrývá své tajemství, o to je konec překvapivější.