Jarní oběť

Jarní oběť https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/458679/bmid_jarni-obet-jci-458679.jpg 4 465 465

Roční období série

< 4. díl

Nový psychothriller z pera Anderse de la Motte, stálice na nebi hvězdných švédských autorů. Valpružina noc, rok 1986. Magické oslavy nástupu jara v lesích kolem zámku Bokelund v jižním cípu Švédska vydaly svou oběť – šestnáctiletou Elitu Svartovou, zabitou rituálním způsobem. Zbytek dívčiny rodiny zmizel beze stopy. Třiatřicet let poté se do téhož zámku nastěhuje doktorka Thea Lindová. Fascinována dávnou tragédií i místními legendami o divokém lesním muži postupně odhaluje až příliš podobností mezi vlastní bouřlivou minulostí a Elitiným životem. Pravda o její smrti nevyšla nikdy najevo. A jaro 1986 se s jednou mrtvolou nespokojí...... celý text

Literatura světová Dobrodružné Thrillery
Vydáno: , Kalibr

Våroffer , 2020

katallinka
08.07.2022 3 z 5

Poslední díl mě hrozně potrápil. Prvních cca 200 stran jsem se vůbec nemohla začíst, měla jsem hrozný zmatek ve velkém množství postav a vyloženě jsem se do čtení musela nutit. Druhá polovina byla rozhodně lepší, ale tentokrát se mi to zdálo příliš překombinované.

Lovana
29.06.2022 4 z 5

Poslední díl ze série Roční období je za mnou a já jsem opět spokojená. Velmi rychle jsem se začetla, stránky mi rychle utíkaly pod rukama a já chtěla co nejdříve zjistit, jak to všechno bylo. Střídaní pohledů do minulosti a do současnosti mě opět nutilo číst dál a dál.
Hlavní postavu jsem si docela oblíbila, oproti ní zbytek rodiny, to byl děs běs... Ostatní postavy byly tak půl na půl, některé byly fajn, jiné na zabití... Postav bylo opět poměrně hodně, ale nedělalo mi žádný problém se zorientovat, kdo je kdo.
V porovnání s minulým dílem mi možná malinko chybělo více napětí ke konci, ale to je možná jen můj pocit, možná zapříčiněný i tím, že šlo o čtvrtou knihu autora. Rozhodně ale zápletka byla skvěle vymyšlená, všechno krásně zapadlo do sebe jako jednotlivé dílky puzzle. Pokud někdo zvládl vše odhalit, jak to bylo, tak smekám...
Každopádně celkově se mi tento líbil asi o malinko více ne předchozí, hodnocení zůstává stejné jako u Zimního ohně a Podzimního případu.

Hodnocení 4,25*/5*

Shardlake
28.06.2022 5 z 5

Opět skvěle propracovaný příběh odehrávající se ve dvou časových osách. Přítomnost a Valpružina noc roku 1986. Co se stalo při rituálu v lese a bude odhalen viník? To zjistí čtenář po přečtení této knihy. Doporučuji.

marci8
12.06.2022 5 z 5

Kniha byla skvělá. Zatím se mi všechny knihy od tohoto autora líbily. Pěkný styl psaní, krásně popsaná atmosféra prostředí, kde se příběh odehrával a charaktery postav. Také oceňuji, že se autor nevyžívá v popisování krutostí. Nemám, co vytknout.

FejKýý
03.06.2022 4 z 5

Tak jak se mi Zimní oheň moc nelíbil.. Tak tohle bylo super! Musíte sice zvládnout cca prvních 150 stránek, to jsem se fakt docela nudila ale pak to je dobrý a vůbec se nenudíte. A ať si myslíte, že už víte kdo to mohl udělat a je vám to jasné, tak vám musím říct že ne! Nikdo na tohle snad ani nemůže přijít. Za mě výborné, škoda že už je to poslední díl a série ne pokračuje. Hodně mě bavilo, že co kniha, to jiný příběh a že to vůbec nenavazovalo. Zkusím další spisovatelovu sérii Game. Už se na ni moc těším.

haidy
30.05.2022 4 z 5

Miluju celou serii rocnich obdobi, tato knizka byla asi nejslabsi, ale rozhodne ne spatna.

Olous1
25.05.2022 4 z 5

Dávám o jednu hvězdičku méně. Poslední kniha ze série byla pro mě trochu slabší. Jinak vcelku dobré. Za mě 75%.

janastok
21.05.2022 5 z 5

Dobrá detektivka, skvělá série. Hlavní hrdinka pátrá na vlastní pěst po okolnostech starého úmrtí. Minulost se střídá se současností.

JIVaJaH
18.05.2022 5 z 5

To je správná krimikniha... napětí od začátku do konce. Navíc jsem ji začala číst ve stejném období roku, ve kterém se odehrává děj knihy.

Nymfadora.T.
08.05.2022 4 z 5

Moc pěkné, napínavé, zajímavý konec. Vřele doporučuji a jsem zvědavá na zbylé dvě knihy.

emamat
20.03.2022 5 z 5

Celá serie roční období se mi hodně líbila. Konečně severský autor, který dokáže napsat napínavou detektivku bez hororových vražd a potoků krve.

Jani23
09.03.2022 5 z 5

Moje první kniha od tohoto autora. Moc pěkně napsaná. Příběh napínavý od začátku do konce.

Margerite
05.03.2022 5 z 5

Někdo v komentářích téhle sérii vytýkal, že jsou všechny knížky na jedno brdo. A mně se to zrovna líbilo. Stejný styl vyprávění, detektivka bez detektiva, různé časové roviny. Celá série byla skvělá, nicméně podzim a právě jaro se mi líbily o fous víc. Škoda, že rok má jen čtyři roční období. Jen víc takovýchto sérií! 5* za Jarní oběť i celou sérku.

Calibra
19.01.2022 4 z 5

1/22 Anders De La Motte mě prostě baví, i když jeho příběhy nejsou extra napínavý, samotné čtení příběhu je prostě fajn. Dobře popsané postavy, dokonale vykreslené městečko jeho okolí i skaneské zvyky. U Jarní oběti mi trošku chyběl nečekaný zvrat a okolnosti případu mi přišly prehnané a trošku zbytečně vyhrocené. Emee, psí hrdinka, byla velký pes, ale do půl knihy jsem si ji představovala jako mrňavého ratlíka. Škoda, že série Ročních období je u konce, nezbývá mi než se těšit na Vraždy v Österlenu.

ZuK1
10.01.2022 5 z 5

Poslední díl série Roční období byl stejně jako všechny předcházející díly mimořádně čtivý a napínavý a i tentokrát jsem měla problém se od knížky odtrhnout. Celou sérii považuji za výbornou, bez potoků krve, ale plnou napětí a její výhodou také je, že se knížky dají číst v jakémkoliv pořadí, protože na sebe vzájemně nenavazují.

Atara16
09.01.2022 5 z 5

Detektivka pro mě napínavá od začátku až do konce s nečekaným rozuzlením.

LahoferRose
02.01.2022 4 z 5

Skvělá atmosféra. To rozmáčené brzké jaro na vás z knihy dýchá. Stejně jako podzim v Podzimním případu. Kniha byla napínavá a lehce děsivá. Listoň mě bude ještě chvíli děsit. Na konci mi už jenom přišlo trochu otravné nekončící odhalení. Autor nám vše vysvětlí, aby vám po dvou stránkách ( a jak se příběh blížil ke konci, tak i po svou odstavcích) řekl, že ne, že to bylo jinak. Jednou ano, ale tady to bylo až neskutečněkrát. To jediné mi trochu zkazilo celkový dojem. Přišlo mi to už spíš jako laciná fraška z nějaké parodie. Ale ti jediné, co mohu pohanět. Celá tetralogie je super, ale Podzim mě bavil ze všech nejvíc!

Christie2020
28.12.2021 3 z 5

Nebylo to špatné čtení, ale konec byl trochu zklamáním.

Evišťátko
26.12.2021 4 z 5

Od autora jsme četla jako první Buzz a Game,což nebyly špatné knihy,ale byl to svět mě docela vzdálený.Toto se mi líbí! Není to žádná severská krimi typu potoky krve apod,ale je to napínavé, tajuplné,má to zápletku zapletenou tak, že mě nakonci překvapí kam jednoduše se dá rozplést... V čtečce už mám další 2 příběhy z této tetralogie.

Arwen777
16.12.2021 5 z 5

Jako skalní fanoušek série Roční období jsem spokojená, Anders de la Motte nezklamal. Příběh byl správným způsobem tajemný, zamotaný, plný nízkých i rádoby ušlechtilých lidských motivů, snů a vášní, které se nám pletou do života a komplikují ho. Rodinné vazby nade vše a rodinnou pověst je potřeba chránit, ať to stojí, co to stojí, obzvlášť když máte peníze a moc.
A tak se jarní rituál, zamýšlený jako působivé divadelní představení, promění v noční můru, která bude zúčastněné děti pronásledovat a ovlivňovat po celý život. Protože kdo vlastně ví, co se tam opravdu stalo?
Autor jako vždy zkušeně dokázal nitky tak zamotat, že skoro do poslední chvíle nevíte, na čem jste. A i když se mi některé skutečnosti podařilo odhadnout, jiné byly velkým překvapením a až do finále jsem netušila, komu věřit a komu ne.
Navíc skvěle popsané zajímavé prostředí nehostinných mokřin a lesů, které jsou ideálním dějištěm a Valpružina noc ideálním časem. "Příroda hladoví a po lesích jezdí Listoň."
Pěkné završení série. Doporučuji.