Jarní oběť

Jarní oběť https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/458679/bmid_jarni-obet-jci-458679.jpg 4 468 468

Roční období série

< 4. díl

Nový psychothriller z pera Anderse de la Motte, stálice na nebi hvězdných švédských autorů. Valpružina noc, rok 1986. Magické oslavy nástupu jara v lesích kolem zámku Bokelund v jižním cípu Švédska vydaly svou oběť – šestnáctiletou Elitu Svartovou, zabitou rituálním způsobem. Zbytek dívčiny rodiny zmizel beze stopy. Třiatřicet let poté se do téhož zámku nastěhuje doktorka Thea Lindová. Fascinována dávnou tragédií i místními legendami o divokém lesním muži postupně odhaluje až příliš podobností mezi vlastní bouřlivou minulostí a Elitiným životem. Pravda o její smrti nevyšla nikdy najevo. A jaro 1986 se s jednou mrtvolou nespokojí...... celý text

Literatura světová Dobrodružné Thrillery
Vydáno: , Kalibr

Våroffer , 2020

perpe2a
05.04.2021 3 z 5

Poslední díl série mě trochu zklamal, čekala jsem víc, předešlé díly byly super. Tento je průměrný.

ctenarkaEva
05.04.2021 3 z 5

Jak už psal někdo přede mnou, také mi připadalo všeho moc. Moc postav, moc minulosti, moc dějových linek. Kniha je čtivá, ale z této série se mi líbila asi nejméně.

Atak
31.03.2021 5 z 5

Tato série je velice čtivá, zápletka i rozuzlení vždy stojí zato ;)

intelektuálka
30.03.2021 4 z 5

Sympatický švédský autor přichází s dalším téměř mystickým příběhem z oblasti svého dětství - jižního Skane ....

Znovu je tu dětské přátelství, svázané temným prožitkem z minulosti .... a Thea, vystavená legendě o Valpružině noci a její oběti se pouští do pátrání....

Děj je zamotaný do klubíčka, které se zvolna rozvíjí - a důležitou roli tu sehraje i sbírka básní Stanleyho Kunitze o neopětované lásce ....

Bylo to čtivé, záhadné a ke konci překvapivé - doporučím.

kuttnerovka
24.03.2021 5 z 5

Dokonalé zakončení ročních období. Snad i nejvíce se mi tato část líbila. Dokonale promyšlené, napínavé zároveň si navíc nechalo takové tajemno. A zakončení? Samá překvapivá zjištění a závěry, které jsem nečekala. Jednoduše perfektní a nemůže zklamat.

LittleK
18.03.2021 5 z 5

Každý má své tajemství. Tím největším je z počátku zdánlivě nevinná hra, která se zvrhne v tragédii, jež jako otevřená rána hnisá v životech všech zúčastněných, a která se částečně začne hojit až poté, co se do pátrání vloží neodbytná Thea. Navzdory lžím a přetvářce se nevzdá a rozhodne se na vlastní pěst přijít na kloub smrti mladé dívky, se kterou sdílí podobnou minulost. Jsem opět nadšená z toho, jak jsem až do konce nevěděla, jak to nakonec bylo, ačkoliv jsem měla nesčetně tipů. Jen doufám, že od Anderse brzy uvidíme něco nového a prominu mu i ten místy zdlouhavý děj.

zuzana2599
18.03.2021 4 z 5

I v našich končinách jaro klepe na dveře a samozřejmě nejenom proto jsem sáhla po Jarní oběti. Hodně jsem se na ni těšila, předchozí díly série byly vynikajícím čtením.
Jarní oběť je zahalena starým tajemstvím, které nemá být nikdy odhaleno. Jak a proč zemřela mladičká krasavice Elita ? Doktorka Thea hledá pravdu...
Příběh je hodně propletený, ale čtivý, svižný, má v sobě temnou atmosféru rituální vraždy, ale mně se o trošičku líbil méně, než díly předešlé. No i tak, je to velmi dobré čtení !!

tulip131
15.03.2021 2 z 5

Kniha měla všeho moc, moc postav, postav z minulosti They, z minulosti vesnice a současných. Moc dějových linek. David byl od začátku zaporák, jeho matka Ingrid - dominantní semetrika, podivný Hubert a vztah They s otcem, jaká náhoda, že se zrovna díval na televizi. Zbytečně moc složitosti.

ArwenAragorn
11.03.2021 5 z 5

81%
Krásné ženy mrtvé, jež po mém boku. Kdysi léhaly.
Není to hezké?
Zemřít ve věku, kdy jsem nejkrásnější, to je přece lákavé, že ano?

Výborný thriller. Já vím, já vím, bylo to už poněkud překombinované, ale vůbec mi to nevadilo. A co se stalo Elitě, to mě tak nějak napadlo.
Tato kniha svou čtivostí, spádem, tajemnem a skoro trvalým napětím spolu s výborně zachycenými postavami důstojně ukončuje vynikající sérii Roční období a mně nezbývá, než ji doporučit.

happy-smile
11.03.2021 4 z 5

Některé knihy z této série mi asi přišly trochu lepší, ale tato byla taky zajímavá. V malé vesnici se už spoustu let ukrývá tajemství a vyptávání nováčků není dobře přijato. Klasický případ hrdina proti všem, dokonce proti vlastnímu partnerovi. Rozuzlení bylo zajímavé. Těm, co mají tuto sérii rádi, doporuřuju.

Mesicnililie
07.03.2021 5 z 5

Tak tohle nemá chybu. Fascinující,napínavý příběh. Nešlo se od knížky odtrhnout. Tento autor píše naprosto úžasně.

HaHa11
05.03.2021 5 z 5

Škoda, že rok nemá více než čtyři období!

VeronikaAug
03.03.2021 4 z 5

Anders píše krásně, popisy prostředí umí být v knížkách nuda, ale u Anderse je to naopak, v jeho knížkách je to to, na co se těším nejvíc. Jarní oběť mě bavila od začátku do konce, konec teda tošku zvláštní, ale to byl u všech předešlých dílů taky. Za mě nejlepší díl Zimní oheň, ale Jarní oběť vřele doporučuju. Na konci mi i slzičky ukáply.

dyger
02.03.2021 5 z 5

Mám přečtené všechny roční období a toto je asi to nejlepší.....

bookbypatrik
21.02.2021 5 z 5

Už teď pravděpodobně vím, že se Jarní oběť dostane na můj seznam nejlepších knih za tento rok. Jen hrstka thrillerů a detektivek ve mně zůstane tak, že si na ně vzpomenu i na konci roku. A to se podle mě u Jarní oběti stane stejně, jako u autorova předchozího titulu Zimní oheň, který se na seznam dostal loni.
Dovolím si tvrdit, že je novinka o trochu temnější, a to jsem si myslel, že jarní období je vždycky fajn a sluníčkové! :D
Neskutečně mě v příběhu oslovilo prolínání s minulostí a krátké úryvky z dopisů na začátku kapitol, ze kterých mi nejednou přeběhl mráz po zádech.

Mlsnákočka
20.02.2021 5 z 5

Skvělá kniha. Napínavé vyprávění, poutavý děj a zašmodrchaný konec. Opravdu téměř do poslední stránky nevíte, jak to vlastně bylo. Thea také skrývá jakési podivné tajemství, a tak čtete, čtete a čtete, dokud to neodhalíte. Autor krásně rozehrává charaktery postav, ale dopředu nic neprozrazuje. Už jsem četla Zimní oheň a těším se na Konec léta.

evikt
17.02.2021 4 z 5

Skvělá ctiva detektivka které miluju. Postupně se odkryvaji postavy, tajemství.. Když už vím kam se to bude ubirat dal, autor opět překvapí, paráda...

JustWomen
15.02.2021 5 z 5

Za mě to je výjimečná kniha, tajemná, čtivá, naprosto originální děj, postavy, popisy starých zvyků, rodinných vztahů, celou dobu jsem byla v napětí a nemohla se odtrhnout. Žádné šílené popisy mučení a zabíjení a přesto nebo právě proto se mi moc líbila. Thank you Anders de la Motte.

Šánka
14.02.2021 4 z 5

,,O Valpuržině noci je hranice mezi životem a smrtí nejtenčí. Dějí se věci, příroda hladoví a po lesích jezdí Listoň."

Tak praví dávná legenda....a o Valpuržině noci přijde o život mladá dívka...Jarní oběť.

Tato série Roční období se moc povedla, škoda, že rok má jen čtyři, klidně bych nějaké navíc brala, (aspoň tedy v té knižní podobě). Autor i tentokrát zachoval stavbu příběhu, minulost v sobě nese tragédii a její podrobnosti vyplouvají na povrch v současné době.
Výborně se četlo, nabídka možných pachatelů obrovská, žádné postavě nemůžete věřit, no a taky v tom závěru se autor vyřádil :-), na mě skoro až moc, tak tedy silné 4 *a doporučuji!!!

P3_tis
12.02.2021 5 z 5