Rekonstrukce

Rekonstrukce https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/397708/bmid_rekonstrukce-mAu-397708.png 4 1598 1598

Přežít ještě neznamená žít „Narodila jsem se, když mi bylo devět let, deset měsíců a sedm dní,“ začíná své vyprávění Eliška, hrdinka románu Rekonstrukce. Eliška nyní přebývá v tichém domě své zapšklé tety a její život nikoho nezajímá. Nebo to tak alespoň vypadá, soudě podle opatrných reakcí všech okolo. Eliška se zrodila z vraždy. Matka zabila jejího mladšího bratra a následně i sama sebe. Do té doby přitom vedli průměrný život, v němž nic nenasvědčovalo nadcházející tragické události. Nenašel se ani žádný dopis na rozloučenou, svědkové posledního dne zamlklé matky s dítětem si pořádně ničeho nevšimli. Eliška proto vyrůstá s desetiletou prázdnotou místo dětství, kterou se v dospělosti rozhodne objasnit. Proč to matka udělala? A proč ji nevzala s sebou… V pořadí třetí román úspěšné prozaičky Viktorie Hanišové je o přitažlivosti prázdných míst, o podmanivosti pádu do temnoty. Občas stačí málo, třeba snaha najít životní rovnováhu — a člověk se znenadání kýve nad propastí.... celý text

Carol96
24.05.2019 5 z 5

Toto byla první kniha, kterou jsem od autorky přečetla. Musím říct, že jsem opravdu překvapená. Současnou českou prózu vůbec nečtu, ale tohle mě dostalo.

Autorka píše velice čtivě a téma knihy je víc než zajímavé. Setkáváme se s tím, jak člověk v sobě dokáže vyřešit selhání své vlastní rodiny a hlavně jak to samotného člověka poznamená.

Myslím si, že se autorka téma zhostila více než dobře. Vůbec jsem se během čtení nenudila. Příběh tak nějak sám plynul, žádná část mi nepřišla zbytečná a dokázala jsem se vcítit asi do každé postavy.

Opravdu klobouk dolů před autorku. Doma už mám připravenou i její knihu Houbařka, do které se v nejbližší době rozhodně pustím.

Hodnocení 5*/5*

kytarka
24.05.2019 5 z 5

V roce 1999 se stane hrůzný čin. Kateřina S. zabije své dítě a pak sebe. Nikdo neví proč a co se stalo. Malá Eliška zůstane sama. Dovedou ji k její tetě kde je teď její domov. Celý život se snaží přijít na to co se stalo a rozhodne se tak o rekonstrukci událostí.
Spisovatelka tady velmi krásně popsala situaci kdy to co se nám stane v útlém věku, jak nás to může ovlivnit po celý život. Velmi kvalitní kniha, která vám zůstane nějakou delší dobu v hlavě. Mě tedy chytila na 100%. Stojí za přečtení.

St.Evelin
23.05.2019 4 z 5

Tato kniha byla první knihou, kterou jsem od paní Hanišové četla. Začala jsem ji číst a ač je celé ústřední téma knihy poměrně ponuré a neveselé, tak jsem zkrátka musela dočíst. Rychle. Smutný příběh Elišky, které se v dětství zabila máma a ještě předtím zabila jejího bratra, je plný neveselých pasáží o hledání pravdy toho, co se stalo, o hledání sama se a možná i trochu o tom zkusit překonat rodinné stereotypy a chtít pro své děti něco lepšího, něco víc.
Autorka až mrazivě přesvědčivě vykreslila komplikovanost vztahu matka-dcera, jeho bolavost, hloubku zrady a pocitu ublížení, tu neúplnost a palčivou potřebu znát odpovědi na své otázky, které ale nepřicházejí.
Za mistrovský tah považuju paradoxně to, co mě i nejvíce nazlobilo a to je absence konce. Respektive on tam je, ale otevřený a je vlastně na čtenáři, jak ve své fantazii celý příběh ukončí... A právě proto já nad knihou už několik dní přemýšlím i přesto, že už jsem ji dočetla.
Jako mámu od dvou malých dětí mě až fyzicky bolelo číst o tom, co si Eliška možná nese z dětství, co možná zdědila, jak se jako máma chová ona. To mě osobně zasáhlo nejvíce.

Nefilim
23.05.2019 3 z 5

Na to, jaký má Rekonstrukce krutý námět, je to překvapivě “pohodové” čtení. Hlavní hrdinka celou dobu hledá odpověď, kterou zná jen její matka, vražedkyně a sebevražedkyně v jedné odobě. A v této situaci je těžké přijít s nějakou pointou, protože zkrátka neexistuje. Takže po 300 stranách zůstal dojem, že Eliška vynaložila spoustu energie zbytečně a Viktorie Hanišová napsala dvě lepší knihy. To neznamená, že Rekonstrukce je špatná. Ale samotná anotace ve mně vyvolala více emocí než celá kniha.

adevis
23.05.2019 5 z 5

Toto bylo mé první setkání s paní Hanišovou. Absolutně jsem tuto autorku doposud neznala a nechápu, jak je to možné. Začala jsem s její třetí knihou, novinkou.
Kniha mě bavila, lákalo mě číst i když na to vlastně nebyl čas. Kdyby čas byl, přečetla bych ji mnohem rychleji.
Eliška a její osud je k politování. Na jednu stranu jsem s ní soucítila a chápala jí, ale na stranu druhou mi to bylo ke konci knihy už trošku protivné. Její posedlost znát odpověď na otázku PROČ? Bylo to pořád dokola.
Elišky přítelkyně Romana mi byla sympatická a přítel David ještě víc.
Já jako matka jsem ukázky o zabití dětí vnímala strašně a když se teď podívám na svou dceru, miluji ji ještě víc.
Do předchozích knih autorky se určitě jednou pustím.

sgjoli
22.05.2019 4 z 5

Přiznám se, že jsem lehce v rozpacích. Asi takto: kniha se mi četla neuvěřitelně snadno a lehko, navzdory těžkému tématu, kterým se kniha zabývá. Autorka zde zpracovává velmi těžké a silné téma komplikovaného vztahu matka-děti, ale i tak se kniha četla moc dobře, což na V. Hanišové hodně obdivuji. Autorčin styl psaní mi neuvěřitelně sedí a já byla celou dobu napjatá, jak se bude celý příběh vyvíjet. Přesto mne celý příběh nezasáhl a nedotkl se mne tolik, jak jsem očekávala. V tomto ohledu zůstává stále mým "favoritem" Houbařka. Ale je dost pravděpodobné, že kdybych byla sama matkou, možná by mne Rekonstrukce tzv. "dostala víc". Bez vlastních mateřských zkušeností jsem to asi neprožívala tolik. Nicméně, kniha se mi celkově líbila a rozhodně ji mohu doporučit. Určitě si knihu za pár let přečtu znova a kdo ví, třeba to bude pro mne mít daleko větší přesah, než to má teď.

kevicka
20.05.2019 2 z 5

Isserley to napsala za mě,přesně....

Isserley
19.05.2019 1 z 5

Třetí kniha autorky je pro mě zklamáním. Těžké téma samo nevytvoří dobrou literaturu, musí tam být něco víc. V této knize jsem to nenašla. Vývoj hlavní postavy nemá žádnou logiku - z nejasných pohnutek minulost nejdřív řeší, pak neřeší, na závěr zase řeší. Podobně jako v knize Osamělost prvočísel jsem spíše než k hrdince cítila sympatii k jejímu partnerovi, říkala jsem si, jak ten k tomu přijde. A to i přesto, že vedlejší postavy stejně jako postava partnera jsou schematické, většinou vysloveně divné (záměr?). Nemůžu ani přidat hvězdičku za snahu, jako jsem to udělala u prvotiny Anežka. Je to už třetí kniha a Houbařka byla výborná. Snad příště.

L.Helena
18.05.2019 5 z 5

Naprosto dokonalá kniha. Autorce se skvěle podařilo uchopit velmi závažné téma. Vlastně ani nejsem schopná napsat komentář, protože cokoli bych napsala, by jen nedokonale komentovalo skvělé dílo.

Petra21
17.05.2019 5 z 5

Těžko nacházím slova, abych správně vyjádřila své pocity. Z přečtení Rekonstrukce jsem zděšená, zároveň zhnusená i chápající, nadšená i zklamaná... Vše mělo být tak, jak to Viktorie Hanišová napsala a ne jinak. Kdyby kniha skončila cca 30 stran před koncem, hřálo by nás sice u srdíčka, ale rozbředlý závěr by tím zcela zničil koncept románu. Ten pravý finish je na roztrhání knížky a poslední věta na několik panáků vodky, ale přesto (nebo právě proto?) se jedná o jedno z nejlepších rodinných dramat, jaké česká literární scéna má.

Krisařka
17.05.2019 5 z 5

Začala jsem to číst a musela dočíst... Za mě dost,, hustá kniha" jsem z ní trošku vypleskla a asi na ni ještě pár dní budu myslet. Rozhodně stojí za přečtení, ale nelze zaručit že z ní nebudete mít depku.

Ivuska.09
16.05.2019 4 z 5

Velmi těžké téma, o kterém se vlastně tak moc nemluví. Každý vnímá matku jako superhrdinku, která vše zvládne. Jenže co když ne? Mateřství je plné náročných situací. A některé věci komplikuje i minulost, s tou je také potřeba se vyrovnat... I já jsem tuto knihu zhltla za pouhý den. A chválím!

Měňavka
09.05.2019 4 z 5

Výborná kniha!!Opět skvěle napsané a citově hluboké. Konečně téma, o kterém se má mluvit. Paní spisovatelka se ho nebála, pustila se do toho s otevřeným srdcem i duší, což vyneslo na světlo důležité poselství pro naše okolí. Skrze čtení lze pochopit i to, co je někdy tolik těžké...

hs777
08.05.2019 4 z 5

Všechny tři knihy autorky jsou o zvláštním druhu mateřství, nepřirozeném až nezdravém. Nemá smysl je srovnávat, každá je jiná a všechny jsou výborné, i když velmi deprimující ... ale i tak doporučím k přečtení (nejlépe po něčem humorném či oddechovém).

pavla8885
08.05.2019 5 z 5

Přečteno na jeden zátah.. Tleskám a smekám před autorkou!

adriane9
08.05.2019 5 z 5

Tohle byla síla. Oproti Anežce i Houbařce se mi toto četlo s těžkým srdcem, vlastně mi to trhalo mateřskou duši na kusy. Brečela bych nad osudem všech hrdinů z knihy a zároveň moje oči zůstaly suché, protože já miluju, bezmezně miluju tak, že pochopím vlastní smrt pro děti a za děti ale nepochopím hranici kterou matka přejde aby sáhla na vlastní dítě. Nepochopím a nechci chápat, chci vidět každou matku jako správně smýšlející, takovou která pro dítě udělá maximum.. A přitom vím, jak se kniha hluboce dotýká reality, dotýká toho jak to reálně bohužel často je a být nemá. Dokonalý jazyk i zpracování knihy, doporučuji k přečtení a teď jdu číst svým dětem pohádky a chvíli zase věřit, že každý dojde spravedlnosti a věřit na bezprostřední štěstí.