Zlatá klec

Zlatá klec https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/501156/bmid_zlata-klec-xYV-501156.jpg 5 526 114

Ranhojička série

Kiva přežila. Přežila nejen vězení Zalindov, ale i smrtící zkoušky čtyř elementů. To jí však nestačí, chce se i pomstít. V hlavním městě záhy zjišťuje, že není jediná, kdo v posledních letech trpěl – bolest změnila také její sourozence. Brzy už Kiva nebude mít tajemství jen před svými nepřáteli, ale i před svou rodinou. S rostoucím ohrožením ze všech stran si uvědomuje, že její loajalita je nyní důležitější než kdy dřív. Vůči komu ale vlastně má být loajální?... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (ČR)

The Gilded Cage , 2021

Matri
09.10.2023 5 z 5

(SPOILER) "Jsi světlem k jejich temnotě. Tvoje magie je ryzí, tvoje srdce je nezkažené."

Pecka... Pre mňa ešte lepšia ako prvá časť!
Síce hneď začnem kritikou, ale to bude asi jediná výčitka... Kiva... aká bola nedôverčivá, samostatná, vytrvalá, silná v prvej časti tak v tomto diely to bola jedna NAIVNÁ, nerozvážna dievčina. Jej postava u mňa trošičku klesla, ale verím, že si to v záverečnom diely opraví ;-)
Ale okrem toho... Dej mal všetko - predvídateľnosť už nebola taká okatá, boli tu intrigy (tých teda bolo!), dejové zvraty, prekvapenia, našiel sa vtip a aj romantické chvíle.
Veľmi som si obľúbila Caldona, a na druhej strane, Kivinu sestru Zulee by som utopila asi od prvej chvíle, kedy sa v deji objavila, takže ma vlastne až tak neprekvapila.
Po tomto úžasnom druhom diely a zvratoch udalostí sa teda vraciame "na začiatok", a ja som moc moc zvedavá, čo má autorka v zálohe na finále! (Ešte, že som sériu začala čítať až keď sú vonku všetky diely lebo ten koniec...)
Ak som dala predošlej časti 4,5 hviezdičky, tejto dávam 6 ;-)

„Nejlepší lidé mají příběhy. I když si často přejí, aby je neměli.“

cori
28.09.2023 3 z 5

Kiva našla útočiště v královském paláci, kde ji Jarenova rodina přijala s otevřenou náručí. Vůdci rebelů - její sourozenci ji chtějí využít jako špeha. Musí si vybrat, zda zůstaně věrná rodině a její pomstě nebo své životní lásce a lidem, kteří přijali za vlastní. Karty jsou rozdány a většina hráčů hraje falešně. Kiva je dost naivní, Jaren z lásky prozrazuje největší státní tajemství a na trůn si dělá zálusk král sousedního království. Jak by na světě bylo krásně, kdyby si sourozenci navzájem nezáviděli a nechtěli se toho oblíbenějšího a protěžovanějšího zbavit. Nechápu, jak si může někdo nevšimnout, že mu na krku chybí náhrdelník s medailonem, který váží aspoň 20 deka. Korunu tomu dala princezna lesba a výrazy jako repelent, legíny a promoce královské stráže (snad přísaha, ne?).

PetraKysova
04.09.2023 4 z 5

Dobrá knižka, držala si úroveň ale ach neskutočne ma štvala. Takto začnem tým dobrým, vynikajúce vedľajšie postavy. Caldon a všeobecne celá kráľovská rodina. To ako ju prijali medzi seba. Kivina rodina dobre, jej babka super. Trošku mi chýbalo zázemie rebelov, zaujímalo by ma prečo to niektorý robia a ako sa dostali k rebelom. Chémia medzi Jaarenom a Kivou bola nejaka nemastná neslaná, skorej som si užívala dvojicu Kiva a Caldon. Ale čo ma tak hrozne hnevalo a za čo uberám hviezdu je Kiva. Ja naozaj chápem prečo sa tak chovala. 10 rokov mala v hlave ilúziu dokonalej rodiny, aký su oni tý dobrý, a Jaarenova rodina tý zlý. Chápem ilúzia sa opúšťa ťažko. Ale joj taká naivná snáď nemohla byť, veď to by ten Zalindov naozaj nedala.
Inak knihu hodnotím veľmi kladne a záver bol neskutočný.

AliceTief
01.09.2023 5 z 5

Opravdu druhý díl překvapil, jak byl dobrý. Většinou bývají další díly zklamání, ale tady teda ne. Strašně mě kniha bavila, i když si trošku říkám, jaká jen je ta Kiva trubka.

Turlogh
29.08.2023 4 z 5

(SPOILER) Dosti povedené pokračování celé fantasy ságy. Jen nemohu uvěřit, že Kiva je taková trubka a naletí v závěru knihy své psychotické sestře. Howgh.

mnohoknih
28.08.2023 4 z 5

Překvapivě dobrý druhý díl. To nebývá pravidlem. Myslela jsem, že peklo v Zalindově už nic nepřekoná a ono jo. Psychické trápení je kolikrát horší než to fyzické. A Kiva rozhodně trápená byla. Její neustálé potlačování pocitů, ať se jedná o provinilost, povinnost či lásku, mi chvílema lezlo na nervy. A taky byla poměrně často překvapená, že její informace jsou dost odlišné od skutečnosti. A to, co si myslí, že vidí, není to, co se skutečně děje. Už zbývá jen dodat, že příbuzné si člověk nevybírá, ale budoucí rodinu ano. Čímž chci říct, že musím hned číst další díl.

Luccinda
26.08.2023 5 z 5

Bála jsem se, že Ranhojička po fenomenálním prvním díle už nebude mít co nabídnout, ale opak byl pravdou. Je fakt, že oproti Královně rebelů měl příběh trochu pomalejší rozjezd, docela dlouho jsme se seznamovali s novým prostředím a poznávali postavy, které v předchozí knize nedostaly tolik prostoru. Pak ale přišel zlom a od té doby už to jelo. A jestli jste si mysleli, že si autorka největší zvrat vybrala už na konci prvního dílu, tak jste na omylu. Tady si od určitého bodu nemůžete ani na chvíli oddechnout, protože je to jedno šokující odhalení za druhým, a já doteď nechápu, jak se autorce podařilo mě tak dlouho tahat za nos.

Ranhojička je bezpochyby tou nejlepší YA fantasy sérií, co se mi za poslední dobu dostala do rukou. Snad jediné, na čem by autorka mohla ještě trošku zapracovat, je romantická linka, která mě v tom druhém díle spíše vytáčela, protože začala být až moc přeslazená a naivní. Ale je velká naděje, že se tohle ve třetím díle zlepší. Těším se!

lisell
22.08.2023 5 z 5

Jestli byla jednička super, nevěděla jsem co mě čeká ve dvojce. Druhý díl byl teprve jízda. Kiva na svobodě, střetnutí s její rodinou, nacházení pouta s Jarenem a jeho rodinou. Rozcestí, důležitá rozhodnutí zda poslouchat svoji vlastní krev nebo srdce. Nádherně napsáno! I když vám přijde, že se vlastně nic moc neděje, ve finále zjistíte, že se toho děje strašně. Nenudíte se ani vteřinu a chcete, aby Evalon byl skutečný a vy mohli vyrazit s rodinou Vallentisů na jejich trénink magických schopností a k tomu pojídat čokoblihy.

katerina1237
21.08.2023 5 z 5

Jedno slovo: COŽE!?
Tak toto je špička. Dost se mi líbil první díl a neváhala jsem sáhnout po tomhle. Nutně potřebuji číst i třetííí. Nenudila jsem se v průběhu knihy ani jednou, a ten konec to ještě zdvihl víc. Upozorňuji všechny odpůrce otevřených konců- tady se tomu nevyhnete ;) miluju ten styl psaní. Svět je dost propracovaný, popisuje se vše, a já si to pak s lehkostí představím. Trochu ale vážně jen trošičku jsem předvídala, ale většinou mi nezapadalo všechno a tak tam byl pokaždy nějaký důležitý kousek, který mé mysli unikl a já mohla koukat jako vyvoraná myš. A ty postavy dokonce jsem si oblíbila i Caldona a to mi prve asi jako většině přišel jako nadutý pitomec. Romantická linka taky pěkná, nebylo to ani málo ani příliš.

SPOILER!!!!
Mno, celou dobu mi Zuleeca připadala nesympatická, a ono to tak nakonec bylo. Omlouvám se za moje přehnané chování ohledně knižních světů ale zmije jedna hnusná plesnivá červama prolezlá tak, aspoň trochu jsem si ulevila :) ale princeznu jsem si po dobu pobytu Kivy v paláci oblíbila a ona takhleeeee a od začátku do konce fandím Valentisům, no ehm, samozřejmě i s Kivou, ale nechci na trůn rebely v čele se zmijí.

Tak teď jsem se podělila o moje pocity a je na řadě další knížka, bohužel ne zrádci krve :(

Pettato
16.08.2023 5 z 5

Perfektní druhý díl. Nechybělo napětí a překvapivé zápletky.

"Naše jizvy nás definují.... Vyprávějí příběh odvahy a schopnosti přežít. Mluví o tom, kdo jsme v naší nejhlubší podstatě, o výzvách, kterým jsme čelili a které jsme překonali."

Ne všechny jizvy jsou vidět. V našem nitru jich bývá ukryto mnohem víc stejně jako u Kivy a jejích přátel.

Boj o moc, touha po pomstě, intriky, zrada a hlavně nečekané zvraty v závěru knihy udržely laťku čtivosti velmi vysoko i u druhého dílu Ranhojičky.
DOPORUČUJI

Fortuna7
10.08.2023 5 z 5

Sakra takto teda bylo něco. Jako ten konec?! Už zase potřebuji co nejdřív další díl. Trochu jsem se obávala, že tento 2. díl bude lehce vycpávkový, jak tomu tak u YA fantasy bývá, ale nemohla jsem se splést víc. Kniha je neskutečně čtivá, plná akce, takže jsem se ani chvíli nenudila, ale zároveň jsem se i hodně nasmála. Totálně jsem si zamilovala skoro všechny vedlejší postavy, hlavně teda Caldona. Za zmíňku ale také stojí Kiva, protože ta mi jako hlavní hrdinka neskutečně vyhovuje. Není to taková ta klasická YA hrdinka, která umí všechno, je neomylná a ve všem má hned jasno, ne, Kiva se na svůj věk chová úplně normálně a já jí za to strašně fandím. Romantická linka v knize je úžasná a já se vážně co nejdřív musím dostat k dalšímu dílu.

mi-nul-o
08.08.2023 3 z 5

Kiva je mi krajně nesympatická. Škoda, že ten konec není definitivní, patřilo by jí to. :)

Turante
08.08.2023 4 z 5

Super pokračování, děj krásně plyne, dozvídáme se konečně více o rodině i vztahu mezi oběma postavami. Hned jsem se vrhla na poslední díl!

sarekaslukova
04.08.2023 5 z 5

Skvělé pokračování. Celou dobu jsem byla napnutá, kdy to velké tajemství praskne. Vývoj hlavních postav byl také velmi pestrý, rozhodně se těším na 3. díl.

andrejci
28.07.2023 5 z 5

A já trubka nemám u sebe třetí díl, protože toto bylo naprosto skvělé a skončilo to naprosto skvěle.
Z druhých dílů mám celkově obavy, protože mají pověst takových vycpávkových a já se bála aby to skvělém prvním dílu to tak nedopadlo. Naštěstí jde vidět, že autorka umí skvělé psát a v knížce se díky tomu pořád něco dělo. Nebyla tam žádná hluchá místa a mě to pořád nutilo číst dál a dál. Nejvíc mě asi překvapilo, že to co jsme se dozvěděli v prvním díle je vlastně úplně jinak.
Co se týče postav tak nemám absolutně žádnout výtku. V tomto díle se mi líbila Kiva a její uvažování. Navíc ji autorka popsala tak, že jsem se do ní skvěle vcítila. Její sourozenci taky nebyly vůbec špatní a já si jejich pasáže moc užila. Na plné čáře to, ale vyhrál Caldon. Ho nejde nemilovat. Navíc se mi líbila romantická linka. Nic uspěchaného a ani nic nudného.
No a ten konec? Čekala jsem něco naprosto jiného. Bylo to skvělé, úžasné a všechno mezi tím. Opravdu mě mrzí, že se k 3. dílu nedostanu hned. Jinak bych ho hned brala.
Opravdu si nevzpomínám, kdy naposledy jsem tak byla nadšená z 2. dílu. Rozhodně to, ale stojí za to.

TaLu
24.07.2023 5 z 5

Nejlepší druhý díl fantasy série, který jsem četla. Druhé díly bývají takové vysvětlující, rozvíjející, seznamující. Toto všechno, ale ještě napětí, vybudovaný příběh, vývoj postav a strhující zápletky nabízí Zlatá klec. První díl z vězení byl zajímavě rozehraný, druhý bere dech. Vnitřní zápasy Kivy mezi svědomím, touhou po odplatě a sílícími emocemi jsem sledovala s vědomím, že právě proto mám ráda fantasy žánr. Autor může do těchto "vymyšlených" světů zabudovat otázky, které si nepřestáváme pokládat celý život. Kiva zjišťuje, že se vlivem bolesti a strádání během prožitých let ve vězení, změnila. Zaskočí ji, nakolik se za tu domu změnili i její sourozenci. Chce k nim patřit, bude ale ochotná podporovat jejich pomstu, které hlavně sestra zasvětila život? A kde zůstaly pohřbené dávné sny?
Moje oblíbená postava je Coldon, otevřený, přátelský, schopný nasměrovat. A jedna scéna s polibkem vydá za celou romantickou knihu. Zkrátka se máte na co těšit. Trochu závidím všem , kdo mají tuto sérii teprve před sebou.

Didi15
22.07.2023 5 z 5

Druhý díl jsem nemohla odložit ,naprosto parádní svět .Caldon mě nesmírně bavil a Kiva trošku štvala :) Ještě ,že mám doma i třetí díl ,jinak bych to nepřežila.:)

Vikinka224
18.07.2023 4 z 5

(SPOILER) Hodně jsem přemýšlela, jestli dát 3 nebo 4 hvězdičky. Jako celek ale kniha čtyřem odpovídá. Tu jednu bych strhla za Kivu. Ze začátku mi nevadila, byla celkem v pohodě. Ale ve druhé části knihy se mi hlavou honily myšleny jako: Ty jsi ale kráva. Začni přemýšlet a nebuď tak hloupá. Já chápu, že shledání s jejími sourozenci pro ni bylo těžké, ale pane bože, Zuleece bych ani tak nevěřila ani nos mezi očima. Byla falešná a nesnesitelná už od první chvíle, kdy se objevila. A Kiva za ní běžela jako poslušný pejsek a vyzvonila všechno, co se dozvěděla od Jarena a ostatních.
Nebyla ale jediná přehnaně důvěřivá. Jak už tu bylo několikrát zmíněno, celá královská rodina ji přivítala otevřenou náručí a nikdo se nesnažil zjistit, proč po Kivě jdou rebelové, nebo co je vůbec zač. Kromě Caldona. Ten byl můj záchranný bod v celé knize. I když to, jak Kivě slepě věřil mi taky nedávalo moc smysl. Působilo to, jako by do ní byl zamilovaný. A po pravdě řečeno, mezi ním a Kivou byla mnohem větší chemie, než mezi Jarenem a Kivou.
Kniha jinak velice rychle ubývala, byla jednoduše napsaná, takže se dobře četla.

LexiS
10.07.2023 5 z 5

Krucinál víte, že to je dobrá kniha, když OPRAVDU ČASTO řvete na hlavní hrdinku, aby sklapla a nikomu nic neříkala a pak se mlátite do hlavy, protože ona to samozřejmě řekne!
Tohle je naprosto dokonalá jízda od první do poslední stránky. Nejednou jsem se začetla tak moc, že jsem se pak nestačila divit, kolik stránek mi ubylo.
Jednička byla dobrá, ale dvojka je naprosto fantastická!
Musím vychválit hlavně postavy, protože jsou všechny naprosto skvělé. A světě div se, v tomto díle je pro mě jednička hlavně Caldon.
Přesto bych jednu drobnost měla... Pochybuju, že by někdo hned ráno po silném otřesu mozku frčel cvičit, i kdyby ho měl tahat samotný princ. :D
No a teď už není čas ztrácet čas, ještě pár kapitol třetího dílu stihnu.

slepÝVoko
10.07.2023 5 z 5

Druhý díl byl dech beroucí. Asi od první čtvrtky, kdy mi trvalo se začíst do děje, to pak svištělo napínavým tempem. Nemám co vytknout žádnému charakteru postav. Některé pasáže byly čitelné, některé mě zarazily. Každopádně pokud se na to díváme z pohledu Kivy, tak dává smysl rozpolcenost mezi tím komu věřit, tím co sama chce apod. Druhý díl jsem zaklapla a okamžitě začala třetí.
Autorka skvěle zvládla i okolní svět krom věznice. Je to trochu upozaděné na úkor tolika děje, co musíme sledovat, ale vůbec to nevadí.