Rafanda

Rafanda https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/42126/bmid_rafanda-SH7-42126.png 4 80 21

Komorní vzpomínky ženy z doby od konce druhé světové války do začátku sedmdesátých let o tom, jak se z aktivní ženy velmi snadno pod vlivem společenské masáže stává zatrpklá, o to však odhodlanější prorežimní posluhovačka, postupně ztrácející city, ohleduplnost a soucit s okolím. Hlavní hrdinka není přitom špatný člověk - jen se podobně jako mnoho jiných v pokřivených kulisách doby pokouší hlavně zachraňovat a podporovat vlastní rodinu, která se nezadržitelně rozpadá... Velmi silný příběh o nepříliš šťastném životě, do něhož vstoupila radost až před jeho násilným koncem.... celý text

Knihomura
22.04.2024 4 z 5

Zajímavé.

sladkovka
25.01.2024 5 z 5

Úžasná útlá kniha, která vypráví osudy obyčejných lidí, hezky popsána jejich naivita v komunistické době a ne jednoduchý život v té době. Konec byl pro mě překvapení.

kosátkoo
05.06.2023 5 z 5

Kniha se mi líbila svým velmi ženským a niterným stylem, kterým je napsaná. Postavy jsou všední, ale v tom tkví jejich kouzlo. Nic v textu není přitažené za vlasy.

Ctucomamrada
16.04.2023 5 z 5

Tuhle knihu jsem nemohla vynechat po přečtení hájovny a musím říct, že byla ještě lepší. Skvělě propracovaná hlavní postava a její psychologie.

uzivatel1190
18.10.2022 5 z 5

Zaujala mě od této autorky knížka Hájovna, tak jsem si půjčila její další knihy. Rafanda je skvělý příběh o životě obyčejných lidí, bezvadně se čte, doporučuji.

Katka2382
10.05.2022 5 z 5

Skvěle napsaný hořkosladký příběh.
Autorčin styl vyprávění je naprosto perfektní,děj odsejpá a kniha se krásně čte.
Přesně takovéto knihy mám ráda-příběhy obyčejných lidí.

dagmar7365
20.03.2022 4 z 5

Kniha Rafanda se ke mně dostala úplnou náhodou a jsem za to ráda. Styl Karly Kubíkové mě zaujal. Líbí se mi, jak dokázala na příběhu "obyčejné" ženy zprostředkovat tolik historie. Navíc, kniha je poměrně útlá a přesto se toho do ní vešlo hodně. Volba vypravěče velmi originální a pointa na závěr taky.

boox
13.03.2022 3 z 5

Tři a půl hvězdičky.
Trochu zkratkovitý styl psaní, ale taky mnohdy zajímavé vyjádření myšlenky, děje, popisu. Nápad s duší sledující hosty (a jejich myšlenky) na vlastní pohřební hostině je dobrý a odhalující v podstatě to nejzásadnější. Úplně na zadek mě to neposadilo, ale za přečtení rozhodně stojí a určitě po knížce ještě v budoucnu někdy sáhnu.

rodak
10.02.2022 5 z 5

Skvělý, občas hodně ironický příběh z nelehké doby s kriminálním ponorem. Paní Kubíková píše výborně, jen škoda že napsala tak málo knih.

Lili2
27.12.2021

2 X během půl roku jsem to přečetla. Kniha má pro mě zvláštní atmosféru kromě úžasného slohu a celkovému obsahu je to i tím záhrobím, a ten konec... úžasné. Ách ty osudy...

Drahuš
27.06.2021 5 z 5

Skvěle napsaná, lehce vtipná, ale převážně smutná, tragická kniha.

Aghatte
10.04.2021 5 z 5

Paní Kubíková udělala dobře, že začala psát.
Líbí se mi, její "neschopnost" věci přikrašlovat. Píše tak, jak to je, žádná hysterie, žádný patos. Prostě život.
Zde bylo fajn i to záhrobí. Knížečka neveselá, píše o smutných věcech, době, lidech.
Přesto není úplně beznadějná.
Určitě si přečtu i další knížky této autorky.

Jirinamac
23.11.2020 5 z 5

Začíná to osídlováním po válce, kdy Němci museli opustit republiku a nástup komunistů k moci. Manipulace s lidmi a co to udělalo i s jednou rodinou. Schůzovaní, budování socialismu, nevěra, žárlivost, msta. Konec je hodně překvapivý. Od autorky je to má 2. knížka, co jsem četla a umí psát velmi sugestivně.

adelinka
01.11.2018 5 z 5

Príbeh po skončení vojny. Nemcov odsúvajú a do ich domov sa sťahujú české a slovenské rodiny. Príbeh ženy, ktorá sa hneď po vojne vydá a nasťahujú sa do takejto vilky. Šťastie ich tu nečaká.....Budovanie a tvorenie spoločného majetku, miestnosti na odkladanie detí, keď aj matka pracuje.....pekné čítanie....

Marika Vanova
29.06.2017 5 z 5

Večer jsem se do knihy pustila a po půlnoci dočetla, i spaní mě přešlo. Kniha je psaná takovým zvláštním neumělým stylem, ale mně se příběh z poválečné doby četl dobře. Těším se na další knihy od této autorky.

ritz
07.06.2017 4 z 5

Mám ráda knihy, které popisují život hlavní hrdinky v minulých dobách, proto se mi líbila. Je to druhá knížka autorky a její styl se mi líbí.

Renatecka
11.05.2017 5 z 5

Krátký, hořký příběh smutného ne příliš dlouhého života v zahořklé době. Hold nevěra kvete a ovlivňuje lidské osudy v každé době. Mně se tento příběh líbil mnohem víc, než například tzv. mnohdy supermanské přemrštěné současné detektivky. Dávám 5 hvězd.

Titi
26.02.2014 4 z 5

Smutný román o smutné době. Na rozdíl od anotace mi nepřišlo, že by hlavní hrdinka byla čím dál víc odhodlanější prorežimní posluhovačka, co vlastně StB donášela? Stýkat se s nimi, bohužel, musela a nakonec to parádně vyřešila.

Marčullkas
15.09.2013 4 z 5

Příběh o ženě, která toho od života dostala mnoho. Snaha čelit různým životním nástrahám. Myslím si, že ve skrytu duše nebyla zlá! Neočekávané odhalení . . .
Kniha se četla moc dobře.

lusila
22.06.2013 5 z 5

zaujímavo napísaná kniha... nápad autorky vyrozprávať životný príbeh, udalosti a vykresliť charaktery ľudí z pohľadu ducha hlavnej hrdinky vznášajúceho sa nad vlastným pohrebom odľahčil dej zasadený do neľahkých povojnových rokov