Prokletý ostrov

Prokletý ostrov https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29406/bmid_proklety-ostrov-MVZ-29406.png 4 388 90

Píše se rok 1954 a vykonavatel federálního soudu Teddy Daniels se svým novým spolupracovníkem Chuckem Aulem přijíždějí na ostrov, kde sídlí nemocnice pro duševně choré zločince. Mají za úkol vyšetřit zmizení několikanásobné vražedkyně Rachel Solandové, která se nyní volně pohybuje po ostrově, ačkoliv měla být držena v cele pod stálým dohledem. Když se nad ostrovem přežene smrtící hurikán, nabývá případ stále temnějších a zlověstných rozměrů. Objevují se známky experimentů, děsivých chirurgických zákroků a smrtelných protitahů, prováděných ve skryté stínové válce. Nikdo z ostrova nevyvázne bez šrámů, protože v nemocnici není nic takové, jak se zdá být.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Olympia

Shutter Island , 2003

Jaruš7
04.12.2018 4 z 5

Přesvědčivost, které jsem věřila, pak ne a pak zase ano, pak zase ne a potom zas jo, si se mnou zahrávala, tak, že se mi ztrácela nitka logiky, takže kamufláž dobrá.
Psychické problémy jsou zrádné.
Citace :" Schizofrenií zvířata netrpí, tak na kom testovat léky ?"
Prostředí, zrůdné zážitky , představivost, snové můry, nepochopení, léky, narkotika, a pomůžeš si sám?
Děsný život, v zakuklení.
Stačilo. Audiokniha poutavá.

Vesmich
20.11.2018 5 z 5

Film jsem neviděla a vlastně ani nevím, že nějaký je, nicméně po přečtení knihy ho rozhodně vyhledám a shlédnu! Stačilo by, aby byl z poloviny tak dobrý, jako kniha a i tak bude náramný. Četla jsem to dvakrát za sebou, abych podruhé lépe rozuměla těm všelijakých drobným značkám. Nemohu říct, že by to celé bylo tak skryté, aby mi linie zcela unikala, ale to není ani nutné. Je to jízda na tobogánu, přičemž autorovi v závěru nedojdou ani zatáčky ani dech!

pedroK
22.10.2018 5 z 5

Tak to bylo vážně něco! Netušila jsem do poslední chvíle, jak to teda je! Bravurně vymyšlený příběh! Čte se to samo. Fakt jsem četla se zatajeným dechem, pusou dokořán, hltala každé slovo! Pecka! Kniha, která vás pro jednou zase nepustí, abyste šli žehlit, spát nebo krmit děti .. musíte to napřed dočíst!!!!

Sofós
19.04.2018 5 z 5

No, paráda! Psychologicky laděná kniha mně zcela pohltila. Prostředí nemocnice pro duševně choré zločince vytvořilo ponuré, zlověstné prostředí. A hlavní hrdina se dostává do situace, která zcela obrací jeho život naruby. Nebo je snad všechno jinak...?

ber-tram
16.03.2018 4 z 5

Cokoliv napíšu, mohlo by prozradit pointu. Což nechci. Nejde o mě, patřím naštěstí k sortě čtenářů tupějších a nedůvtipných, kteří prostě neprokouknou, jak to všechno dopadne, sotva se začtou, a s gustem se nechají sestřelit finálem. A nehanbím se za to, prožitek mám určitě intenzivnější než jasnovidci typu: vždyť to bylo jasný už od začátku!
Takže oklikou: třeba ve Spodkovi (John Wray) se poctivě hraje kartami necinknutými - ústřední postava trpí schizofrenií. A na Prokletý ostrov zase přijedou dva policajti vypátrat zmizelou pošahanou pacientku. Že jo?! Nebo ne?! 9/18

Měňavka
07.02.2018 5 z 5

Viděla jsem film, a protože jsem na konci nebyla moc moudrá z toho,jak to dopadlo, chtěla jsem si přečíst knížku. Byla jsem velice překvapená, že film je tolik podobný knižní předloze. Většinou spousta věcí chybí nebo jsou změněny. Tady to bylo jinak. A na konci jsem se dobrala kýženého a srozumitelného rozuzlení. Příběh je velice čtivě podaný a slupla jsem ho jako malinu za jeden den.

Lady Jane
28.01.2018 5 z 5

Naprosto skvělá kniha a její filmová adaptace je neméně zdařilá . Bravurně postavený příběh, který pozvolna graduje a s ním i napětí a paranoia, kdy nevíte, co je realita, co blud a fabulace a komu se dá vlastně věřit...

85098211
15.01.2018 5 z 5

Kniha se rozjíždí pozvolna, ale postupně nabírá na tempu. Napětí by se doslova dalo krájet. Poslouchala jsem jako audioknihu a interpretace Pavla Rímského je absolutně nepřekonatelná! Vývoj příběhu mne tak fascinoval, že jsem se několikrát přistihla, jak poslouchám (málem) s otevřenou pusou. Za mne jedna z nejlépe napsaných knih, které jsem kdy četla!

Pampalini
12.01.2018 5 z 5

Kniha sa výborne dopĺňa s filmom, čo je veľmi zriedkavé. Lehane premyslene vedie čitateľa za nos, ponúka celý rad možností, napokon je všetko inak a... vonkoncom to nevadí.

slunicko1958
29.12.2017 5 z 5

Napínavý děj, překvapivý konec. Ten byl pro mě, která tehdy film ještě neviděla, opravdu nečekaný.

Andy82
08.10.2017 5 z 5

Film jsem viděla dřív, ale i tak jsem se nechala unést čtením a doufala ve šťastný konec. No nic. Četlo se to dobře a bavilo mě to.

Kamienkova33
05.10.2017 5 z 5

Pre mňa jeden z najlepších thrillerov vôbec, odporúčam všetkým, ktorí majú radi psycho, trochu mystiky a riadnu dávku zmätku.

Romanka89
05.09.2017 5 z 5

Nejprve jsem znala film a ten mě nadchnul. Když jsem se dozvěděla, že je to podle knihy, neváhala jsem a pustila jsem se i do ní. I když už jsem věděla jak to všecho vlastně je, četlo se to skvěle. Výborný psycholgoický thriller.

Čtenářská výzva 2017: Kniha, odehrávající se na ostrově.

S. Sincilery
30.06.2017

!!!POZOR, KOMENTÁR OBSAHUJE SPOILERY!!! Pozrite si najprv film Šestý smysl (1999) a potom film Ti druzí (2001). Následne si prečítate knihu alebo pozrite film Prokletý ostrov (2003/2010) a sami zistíte, ako asi vznikla kľúčová zápletka či lepšie povedané riešenie románu - totiž spojením scenárov dvoch vyššie spomínaných filmov s jedinou úpravou - presunutím z nadprirodzenej roviny do reálnej. Inakšie povedané, kniha trochu zaváňa po vykrádaní. Podobným prípadom je aj film Dům snů (2011), ktorý sa natočil len rok po filme Prokletý ostrov a vykráda už všetko do jedného.

Babsie
15.05.2017 5 z 5

Je hrozně těžké ohodnotit takovou knihu. Viděla jsem film, do kterého jsem se zamilovala, a na kterých bych mohla koukat pořád a kniha mi přišla úplně stejná. Doslova jsem rozebírala každičkou scénu, abych našla aspoň nějakou odlišnost, kterou bych mohla ohodnotit. Bylo to sakra těžké a to málo co se našlo, nemá ani smysl nějak zvlášť rozebírat, kniha je prostě stejně skvělá a ohromující jako film. Jste napjatí od začátku do konce (a to i přesto, že konec znáte), hltáte každé slovo, jste pohlceni příběhem a prožíváte jej s hlavním hrdinou, jemuž se díky skvělému vyprávění dostanete do hlavy (nebo ne?...) Nevypíšu sem žádné zápory, protože žádné nejsou. Nečekejte zdlouhavé popisy, nudné scény, nesmysly, nesrovnalosti, krkolomné věty (i když překlad anglických frází občas trochu pokulhával) Knihu i film můžu opravdu doporučit každému, kdo si rád přečte mysteriózní knihu, která mu zamotá hlavu!

mkarajda
25.04.2017 5 z 5

Jedna z mála knih, u kterých jsem nejdřív viděla film. Nebyla jsem si jistá, jestli jsem ho pochopila správně a tak jsem si sehnala knížku. Tento žánr nevyhledávám, ale jsem ráda, že jsem si ji přečetla. Jelikož jsem si z filmu již utvořila nějaký názor na věc, nemůžu objektivně posoudit, jak na čtenáře působí a jaký závěr bych si udělala, pokud bych ji četla před filmem.
V Teddym jsem stále viděla Leonarda, ale nikde mi to dojem v knížce nerušilo, všude mi tam seděl. I přes to, že jsem věděla, jak se příběh bude vyvíjet, se mi knížka hodně líbila a četla se mi dobře.
Spoiler: jen v poslední kapitole si nejsem jistá tím, jestli šel Teddy na zákrok ze své vůle, protože se nedokázal smířit s tím, co se stalo a nebo proto, že se čtyřdenní léčba nepovedla. Oproti filmu, kde mi závěr přišel jasný.

DennisMoore
18.01.2017 5 z 5

Výtečné čtivo. Ke knize jsem se dostal ještě před filmem a díky za to, protože jsem stránky přímo požíral očima a odkládal ji jen velmi nerad. Neustále mě zajímalo, co se semele dál. Film na mě pak sice působil značně vyčpělým dojmem a dost mu (i kvůli tomu, že jsem věděl, co a jak) chyběla ta tajemná nepředvídatelná atmosféra, kterou Lehane tak zdánlivě lehce navodil, ale zážitek z předlohy mi to nesebralo. Navíc když v knize je ten krásný motiv krys, jenž film ignoruje.

fantom12
21.09.2016 5 z 5

Opravdu skvělá kniha, která je jakousi sondou do lidské duše. Proč? Protože to, kým jsme, nezáleží na tom, co si myslí ostatní, ale na tom, co si myslíme my. Takže celý příběh můžeme vidět i jako možnost volby být dobrý/špatný a i tak skončit. Nechci tím samozřejmě omlouvat nikoho hříchy. Bylo by pošetilé myslet si, že si pro všechno můžeme vymyslet omluvu... chci jenom říct, že tato kniha daleko přesahuje žánr thriller a že by si ji mělo přečíst mnohem víc lidí. Opravdu stojí za to.

patrik0816
04.07.2016 5 z 5

Já jsem v podstatě nejprve vůbec nevěděl co čtu, protože jsem četl vydání pojmenované (podle mě dost hloupě) jako "V pasti". Až později jsem zjistil že se vlastně jedná o velmi známý "Prokletý ostrov" alias "Shutter Island", který znám díky filmu (viděl jsem sice jen malý útržek a trailer, ale okolo tohohle filmu byl docela humbuk). Z počátku jsem tedy ke knížce neměl přiliš velkou důvěru a nějakou dobu se jí nedařilo mě zaujmout. Nevím, zda se teprve zahříval překladatel či autor, ale připadalo mi, že vyprávění nebylo v úvodu tak hladké, jaké bylo poté. Jak se události rozjely, byla to najednou ale skvělá jízda. Způsob, jakým to dopadlo, ve mě budí trochu rozpaky (ne snad kvůli kvalitě provedení, ale zkrátka jsem si možná představoval trochu něco jiného), nicméně je to právě ten nečekaný zvrat, který dal této knize sílu odlišit se od ostatních knih podobného žánru, kterých není zrovna málo.

Anna 13
30.04.2016 5 z 5

S tímto příběhem jsem se nejdříve setkala ve filmu. Celé téma příběhu a hlavně ty postavy mě strašně bavily a na tuto knížku jsem čekala strašně dlouho. Bála jsem se, že se ke mne už snad ani nedostane.
Ale právě teď ji držím v rukou, naplněná, rozpolcená, zděšená, znechucená a okouzlená zároveň. Myslím, že nějaká má část na Prokletém ostrově zůstala a já se tam budu muset vracet tak dlouho, dokud nesesbírám ty mé kousky, které jsem tam nechala...

Nevím co si myslet o konci ani o začátku. Ale to není důležité. Myslím si, že konec stejně každý pochopí jinak, protože ono existuje spoustu variant...

Já jen vím, že tato kniha je kulkou, kterou vám vpálí do srdce nebo do mozku a zůstane vám v těle navždy. Už se jí nikdy nezbavíte...