Vraždy na čínském jezeře

Vraždy na čínském jezeře https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/44210/mid_vrazdy-na-cinskem-jezere-bvq-44210.jpg 5 195 29

Příběhy soudce Ti série

Soudce Ti přijíždí do města na břehu horského jezera, které je obestřeno tajemnými pověstmi. Při slavnosti na uvítanou se dozvídá od krásné kurtizány, že se ve městě chystá nebezpečné spiknutí. Vzápětí dojde ke dvěma vraždám a soudci zůstane jen jediné vodítko k vyřešení záhadných případů – stará šachová úloha.

Literatura světová Detektivky, krimi Historické romány
Vydáno: , Odeon , Perseus

The Chinese Lake Murders , 1960

sarka45
31.08.2017 4 z 5

Až na pro mě vcelku nepochopitelný úvod (zlehka vysvětlený až v závěru) je to opět skvělá kniha s komplikovanou zápletkou a zajímavými reáliemi. Pan Gulik opět nezklamal.

Jordyz
30.08.2017 4 z 5

Zatím všechny případy soudce Ti byly čtivé, stejně tak i tento. Určitě se pustím časem i do zbývajících.
Jen co mi trochu překáží jsou jména jednotlivých postav - nemůžu si nikdy zapamatovat kdo je kdo :-/
Ale jiná jména samozřejmě použitelná nejsou, je to jen hrozný nezvyk.

OldřichHanton
03.08.2017 4 z 5

Nadčasová detektivní klasika, která hezky přibližuje, trochu idealizovanou, starou Čínu. Knížka mě bavila, jenom jsem se v tom množství postav trošku ztrácel . Nevím, jestli je to tím, že soudce vždy řeší hned tři případy naráz, exotickými jmény, nebo jen mojí nepozorností, ale u dalšího dílu si určitě dám záložku u počátečního rejstříku.

jan0504
17.06.2017 4 z 5

Zaujímavý exotický detektívny román zo starovekej Číny, len sa mi tie ich čínske mená dosť plietli, ešte že na začiatku je zoznam postáv :-)

elizabeth_ba
24.04.2015 5 z 5

Konečně máme všechny soudcovy pomocníky pohromadě a já jsem si zde mohla přečíst, jak soudce Ti zachránil Tao Kana, což se v dalších knihách, které jsem (bohužel) nečetla chronologicky, často připomíná. Objevují se nám oživlé mrtvoly, záhadné mizení a podobná zjevení, ale vysvětlení je nakonec jako vždy naprosto logické a do sebe zapadající (škoda, že nemám o čínské šachové hře takové znalosti jako Ťiao Taj...). A ti, co je vyděsila moje zmínka o oživlých mrtvolách, nechť se vůbec nebojí, je to všechno úplně jinak. Nejvíce prostoru po soudci Ti dostává (jako obvykle) Ma Žung, ale i na ostatní soudcovy spolupracovníky a podezřelé se dostane. Doufám, že při dalším čtení pochopím i souvislost s příběhem v úvodu, která jediná mi unikla.

Ivan F
30.08.2013 5 z 5

Parádny príbeh z druhého pôsobiska sudcu Ti, jeden z najlepších van Gulikých románov vôbec.

honajz
18.07.2013 5 z 5

Velice umně propletené tajemné prostředí uzavřeného horského města a záhadného jezera, s podivnými případy (vražda, záměna mrtvoly, ztracený muž, 90letý úředník, co rozhazuje jmění...), jež spolu přesto úzce souvisejí. Tao Kan má sice menší prostor, ale exceluje svou inteligencí, Ťiao Taj a Ma Žung zase prožijí příběh v příběhu, když se vydají na ostrovy desperátů. A celé to rámuje sto let starý příběh z budoucích dob, v němž se prolnou osudy postav tohoto románu v podivné paralele, která nutí k zamyšlení, zda i naše životy nejsou jen ozvuky dávno minulých dramat, jež se odehrávaly nemlich stejně a podobně i skončily. Soudce Ti skutečně není pochválen, což mne také zamrzelo, když si uvědomíme, komu zachránil kejhák, ale asi to v té době takto probíhalo. Velmi dobře popsané jsou i slumy, hostince chudých nebo každodenní zvyky a jídla. Někdy jsem si musel jít udělat rýži, jak jsem na ni při čtení knihy dostal chuť. :-)

Yalka
08.03.2013 5 z 5

Konečně se připojuje Tao Kan.
Ťiao Taj a Ma Žung jsou v nejlepší kondici a skvěle hláškují :-)
Pointa je hodně zajímavá.
Co si víc přát?
Spoiler: jen mi přišlo hodně nefér, že Ti má od teď ten škraloupek v životopisu...

vitavita
06.03.2012 5 z 5

Zapeklité případy vražd - to je oříšek pro soudce Ti i jeho pomocníka Tao Kana. Čtěte a nebudete zklamáni.