Pražské jaro

Pražské jaro https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/389272/mid_prazske-jaro-EYJ-389272.jpg 4 814 814

Simon Mawer, autor Skleněného pokoje, bestselleru deníku New York Times, se vrací do Československa. Tentokrát během bouřlivých šedesátých let a s napínavým příběhem o sexu, politice a zradě. V létě roku 1968, v roce Pražského jara a studené války, se dva studenti Oxfordu, James Borthwick a Eleanor Pike, rozhodnout projet stopem Evropu. Tím si zkomplikují právě se rodící přátelství, které by mohlo přerůst v něco většího. Jakmile dorazí do jižního Německa, zrodí se v jejich hlavách nápad navštívit Československo – zemi, ze které se Dubčekův „socialismus s lidskou tváří“ usmívá na svět kolem. Mezitím, Sam Wareham, první tajemník britské ambasády v Praze, sleduje s cynismem diplomata a vášní mladého muže vývoj v zemi. Ve společnosti české studentky Lenky Koneckove si nachází cestu do světa československé mládeže, která je plná nadějí a nových myšlenek. Za železnou oponou se v této chvíli nic nezdá být nemožným. Avšak obří kola politiky se dál točí v pozadí, sovětský vůdce Leonid Brežněv vyvíjí na Dubčeka nátlak a Rudá armáda se shromažďuje na hranicích. Tato chytrá, strhující a smyslná novela opět potvrzuje, že Simon Mawer je jedním z nejtalentovanějších současných spisovatelů historické špionážní fikce.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Kniha Zlín

Prague Spring , 2018

Sova15
28.03.2019 5 z 5

Pan Mawer opět nezklamal. Obdivuhodné je, co vše o naší historii ví (Milada Horáková, Palach, Kafka...). Příběh je velmi čtivý, autentický a tak může mladé nenásilně poučit. Jen malá připomínka. Když popisuje mladé lidi v Čechách, duchem jsou zajisté podobní těm západním, ale v té době neměli všichni džíny (daly se koupit je v tuzexu). To ale neubírá na mém kladném hodnocení knihy. Vřele doporučuji.

LucieT.
25.03.2019 3 z 5

Trochu zklamání. Poněkud mělký příběh s milostným nádechem na pozadí zajímavých historických událostí, které Mawer umí velice zdatně přiblížit a skvěle vystihnout atmosféru místa, kde se děj odehrává. Působivá atmosféra pražského jara, bez které by ovšem zůstala jen banální, průměrná kniha.

Mat_bery
24.03.2019 4 z 5

Velmi zajímavá kniha, která popisuje velmi zajímvě situaci za Železnou oponou. Obdivuji znalosti autora a styl, kterým dokáže psát. Kniha mi určitě pomohla lépe pochopit co se dělo a jak se to vlastně dělo na jaře / v srpnu roku 68 v Československu. Mohla by to být povinná četba pro mladé studenty? Určitě!

aralka
20.03.2019 5 z 5

Paráda! Velmi čtivě napsáno.. obdivuji jak pan Mawer dokázal popsat uvolněnou atmosféru odehrávající se v Praze na jaře 68 a pak srpnový šok.... líbila se mi postava distinguovaného anglického diplomata a jeho úhel pohledu jako cizince na všechny události, co se zde děly, zajímavý byl i příběh ruských emigrantů hudebníků, příběh Lenky a jejího otce, také postavy mladých Angličanů - cestovatelů Jamese a Ellie a jejich zvědavost, jak to vypadá za "železnou oponou", kde se v praxi rozjíždí program Alexandra Dubčeka "Socialismus s lidskou tváří" ....v knize se objevuje spousta dobových i místních reálií a skutečných postav té doby ... celé to na mě působilo hodně autenticky, klobouk dolů, že tohle dokázal napsat cizinec!

Jůzlina
19.03.2019 4 z 5

Knížku jsem dostala jako dárek a asi bych si jí nikdy nekoupila. Ale musím říci, že mě velice překvapila a druhá polovina knížky byla fantastická. Děj měl spád a atmosféra roku 1968 byla popsaná parádně.

brabofka
14.03.2019 5 z 5

Autor opět dokázal, že to co dělá, umí. Už u Skleněného pokoje mě velice překvapil tím jak dokázal příběh zasadit do Čech, do Brna, aniž by čtenář jakkoli moc poznal, že autor s touto zemí nemá nic moc společného. Příběhem z obsazované Prahy toto jen potvrdil. Krásný, místy napínavý, poutavý příběh několika lidí, kteří se víceméně shodou okolností setkají v Československu kde právě probíhá obrození, uvolnění s názvem Pražské jaro. Nikdo v tu chvíli nečeká, že na hranicích je již vše připraveno. Nikomu se ani nechce věřit, že by toho byl Svaz schopen. Všichni věřili Dubčekovi. Na pozadí těchto událostí se sejdou 4 lidé, kterým se ve víru událostí zcela změní život.

Janatichi
08.03.2019 5 z 5

Simon Mawer opět nezklamal, je vidět, že musel perfektně nastudovat reálie. Je příjemné číst si román odehrávající se částečně v Čechách, v tak vypjaté době jako byl rok 68. Zajímalo by mě, jak se to bude číst cizincům. Simon Mawer možná právě pro tento účel vložil do děje i stručné informační kapitoly o důležitých událostech/osobnostech dané doby - např. kdo to byl Milada Horáková. Za mě výborná knížka.

vavria01
05.03.2019 5 z 5

Nevím, jak to Simon Mawer dělá, ale ať zvolí jakékoliv téma, vždycky mě dokáže ke čtení tak připoutat, že se od jeho knihy nedokážu odtrhnout a čtu jí tzv. "na jeden dech". Kniha samozřejmě není bez chyb (osobně mi příliš nesedla dějová linka s Ellie a Jamesem a nad některými fakty jsem skřípala zuby), ale je tak čtivá a akční, že mi nezbývá nic jiného, než dát plný počet hvězd a doufat, že Mawer v dohledné době napíše další skvělou knihu.

Marcela52
04.03.2019 5 z 5

Velmi čtivě napsaný román o událostech roku 1968 z pohledu britského diplomata mě zaujal od první stránky. Autor umí velmi dobře psát o historických událostech v cizích zemích. Z jeho tvorby mě nadchl Skleněný pokoj a tak jsem od této knihy hodně očekávala. Mohu říci, že jsem si opravdu početla a připomenula si události, které jsem prožívala jako studentka a musím konstatovat, že tento britský autor popsal " pražské jaro" velmi pravdivě a výstižně, stejně tak i následnou okupaci spřátelených zemí. Rozhodně doporučuji hlavně dnešní generaci, která zná tyto události pouze z vyprávění.

buchyna
03.03.2019 2 z 5

Kniha se nestala pro mě "Odpadem" jen díky informovanosti autora o dění v Praze 68. První hvězdičku dávám za dobrou čtivost, druhou za příběh Sama. Bohužel jsem hlavně od Elllie a Jamese očekávala více a celkově děj mě nijak zázračně neuchvátil. Poslednich sto stran konečně začal příběh gradovat, ale to už na mě bylo příliš pozdě a dočetla jsem pouze z nutnosti.

PaniJani
24.02.2019 3 z 5

Bohužel pro mě byla kniha zklamáním. Sice oceňuji to, že britský autor se dá do knihy o zvratu v našich dějinách, ale zkrátka po Skleněném pokoji jsem čekala více. Kniha mě ani nedokázala pořádně vtáhnout do děje, nebylo tam nic, kvůli čemu bych hltala stranu za stranou.

luckyluke001
24.02.2019 4 z 5

Byl jsem knihou příjemně překvapen, autor ví o čem píše, české reálie mu nejsou cizí, což už ukázal ve Skleněném pokoji, který mimochodem řadím o trochu výše. Ale kniha nezklamala.

Stinin
20.02.2019 5 z 5

Simona Mawera jsem znal jen podle jména, dosud mě mijel. Až jsem v knihkupectví vzal do ruky Pražské jaro, přečetl teaser, který mě zaujal a knihu koupil. Nelituji. Velmi dobře vymyšlené schéma dvou příběhu, které se protnou,velmi dobrá znalost reálií, slušná love story. Za mě se kniha skvěle četla a Mawerovi určitě ještě dám šanci.

MaKolar
18.02.2019 5 z 5

Byl jsem knihou mile překvapen, autor skvěle vylíčil srpen 68. Líbil se mi částečně otevřený konec knihy. Vyrovná se Skleněnému pokoji...

bookshelf
15.02.2019 2 z 5

Jsem ohromena tím, jak autor zpracoval toto období naší historie, které je v případě pražského jara potřeba popsat spíše atmosférou prostředí než konkrétními událostmi. Moje ohromení se ovšem omezilo pouze na autorovu zdatnost vyprávět dějiny cizí země. Co se týká konkrétních postav a jejich osudů, příběh silně zaostával. Jediný zajímavý vhled nám autor nabídl skrze britského diplomata Sama, jehož postoj už z povahy jeho povolání musel zůstat objektivnější, než může být čtenář zvyklý, což charakteru postavy dodalo trochu nevšednosti.

SilkSpectre
15.02.2019 1 z 5

Kniha mě moc nenadchla, ale asi je to tím, že jsem S. Mawyerovi po přečtení knih Skleněný pokoj, Pád (mimochodem považuji za jeho nejlepší) a Mendelův trpaslík nasadila příliš vysokou laťku. Cestovatelská linka příběhu mě nebavila vůbec, pražská byla o dost zajímavější, ale i po jejich protnutí čtenář na pointu čeká tak nějak moc dlouho.

Katerina_Bistz
13.02.2019 5 z 5

Naprosto úžasná kniha. Jedna z nejlepších, kterou jsem za poslední roky četla. Také autorovi vzdávám poctu. Je to velmi skromný, kultivovaný Brit, jehož citlivé zpracování charakterů i pozadí českých reálií je brilantní!

astroweb
13.02.2019 1 z 5

Zklamání, nedočtené.

Laviedete
11.02.2019 5 z 5

Skvělá! Dávám 100%. Prolínající se příběhy, napětí, romantika, fakta. Všechno, co u Mawera miluji. Nedokázala jsem jí odložit, přečtená za dvě delší noci.

kytarka
11.02.2019 5 z 5

Ellie a James se rozhodnou cestovat po světě. Jejich kroky je zavedou do Prahy v roce 1968, která je okupovaná Rusy. Cestu jim zkříží Sam, který pracuje na britském velvyslanectví a studentka Lenka.
Jak to osudného, srpnového léta mohlo vypadat v Praze? Tuhle naši historii velmi bravůrně popisuje spisovatel Mawer.
Má jeho první kniha byl Skleněný pokoj, po tomhle skvělém románu jsem sáhla po Pražském jaru a vůbec jsem nelitovala. Velmi skvělá kniha, nám Čechům jejím obsahem velmi blízká.

Praha rok 1968 železná opona

Simon Mawer