Přátelé, lásky a ten ohromný průšvih

Přátelé, lásky a ten ohromný průšvih https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/502743/bmid_pratele-lasky-a-ten-ohromny-prusvih-PVv-502743.png 4 905 905

Hvězda oblíbeného seriálu Přátelé nás ve svém otevřeném, vtipném a nesmlouvavě upřímném životopise zavede nejen do zákulisí natáčení legendárního sitcomu, ale i vlastního boje se závislostí. Matthew Perry nechává ve svém výjimečném životním příběhu čtenáře nahlédnout do nahrávacího studia nejúspěšnějšího komediálního seriálu všech dob a zároveň se otevřeně svěřuje se svým bojem se závislostí. Jedinečným stylem, s bezmeznou upřímností a svým typickým humorem barvitě líčí podrobnosti z celoživotního zápasu se zdravotními problémy a odhaluje, co k nim přivedlo člověka, kterému alespoň na první pohled nemůže v životě nic chybět. Přátelé, lásky a ten ohromný průšvih je nezapomenutelný osobní příběh, ve kterém autor sdílí nejintimnější podrobnosti o ztracené lásce, o nejtemnějších hodinách svého života a o těch nejlepších přátelích. Neotřesitelně upřímná, dojemná a zároveň vtipná – autobiografie, na kterou nejen fanoušci seriálu Přátelé netrpělivě čekali.... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry Umění
Vydáno: , Bourdon

Friends, Lovers and the Big Terrible Thing , 2022

Ledai
12.01.2024 5 z 5

Velmi silné a vzhledem k okolnostem je v knize velká dávka ironie. Život ti do cesty hodí vidle,když už si myslíš,že jsi z toho venku a chceš začít žít. Několikrát jsem přestala číst,nadechla se a jen si řekla "Ach, Matthew...". Povzdech nad těžkostí života,povzdech nad tím,jak už od začátku bylo všechno špatně. Myslím, že je nutné knihu správně pochopit. Nejde jen o obraz feťáka ve spojení se známou osobou. Názor ať si každý udělá sám,ale teprve potom,co se ponoří do hlubin sebe sama. Povrchnost tady nemá místo.

Bustedka
11.01.2024 4 z 5

Kdo by neznal Přátelé. Bylo to čtení bolavé, ale podnětné. Především proto, že jsem v okolí neměla nikdy nikoho, kdo by bojoval se závislostí, proto je celý ten boj s tímhle démonem pro mě hodné vzdálen.
Ke konci se kniha trochu táhla, téma se opakovalo. Názvy prášků vám začnou splývat, ale ta message ve vás zůstane.
Hodnotit autobiografie je dost obtížné, a tak mě některá hodnocení docela zarazily. Strhávat hvězdičky jen proto, že je feták, to do recenzí prostě nepatří. Pak totiž nehodnotíte knihu, ale něčí život.

dlabikk
08.01.2024 5 z 5

Audiokniha
Uuuuffff, tak to byla obdivuhodná zpověď. Smekám, že šel takto s kůží na trh, kdy vlastně mohl ještě očekávat nějaké nabídky na natáčení a zavřít si tím dveře šoubyznysu. Ve třetině knihy jsem si říkala, že ho nahoře má někdo hodně rád, jinak by už snad musel být tak 3x mrtev. Opravdu přkvapivé, že se Matthew dožil tolika let po konzumaci všech těch opiátů, alkoholu a cigaret. Smutný život a konec jedné legendy. Dost mne překvapily ty částky za jednu epizodu Přátel, která má kolem 20 minut. Vůbec si nedokážu přestavit, co s tolika penězma ... Jo vlastně fetovat, chlastat a š***t :o) I přes smutný příběh, je kniha vtipná a bavila mne.

kajik325
06.01.2024 3 z 5

Přátelé patří mezi jeden z mych nejoblíbenějších seriálů. O to víc mě zklamalo, že mě tahle kniha příliš nenadchla.. Je to sice velmi osobní a surová zpověď ze které mi bylo smutno, ale celkově to není.. Prostě bohužel napsané příliš dobře po takové te technické stránce. Hodnotím jako průměr.

GeRaltzRiVie01
06.01.2024 2 z 5

Musel jsem se smát jeho velkohubým prohlášením typu "mam ty nejkrásnější rodiče na světě, jsem velká hvězda, moje role Chandlera změnila celý svět, mam milióny a dostanu každou ženskou". Ve skutečnosti se jedná o herce max jedné role a ani v tom seriálu nebyl nejvýraznější. Jeho jedinými přáteli byli asi největší nerdi tehdejšího Hollywoodu. Ženy ho nikdy nechtěli (šlapky, které si koupil nebo opil na baru se nepočítají). Dokonce i jeho životopis je z 90% na téma drog a alkoholu, což v branži bere úplně každý a všichni to buď zvládají nebo o tom nemají potřebu psát. Za mě NEZAJÍMAVÝ člověk, který si o sobě moc myslí. Člověk, který jednou letěl sám letadlem a měl z toho doživotní trauma....

veronika9143
04.01.2024 5 z 5

Patřím do generace, která na seriálu Přátelé vyrostla. Proto jsem si chtěla přečíst knihu o herci, kterého všichni známe jako Chandlera. Tato kniha je velmi osobní zpověď člověka, který se točí v kruhu závislostí. Je až neskutečné, kolikrát se léčil, co všechno užíval za léky, kolik toho vypil a jak hodně kouřil. V podstatě je zajímavé, že tak dlouho přežil. Určitě stojí za přečtení, už jenom proto, aby si člověk uvědomil jak tenká je hranice, mezi střízlivostí a závislostí.

andulka1406
04.01.2024 5 z 5

Silný příběh. A když víte, jak to dopadlo, je to opravdu hodně smutné. Silné myšlenky k zamyšlení. Knihu doporučuji i když je dost temná. Člověk by až nevěřil, kolik bolesti se skrývalo za v rolích veselým Matthewem.

Eva88
03.01.2024 4 z 5

Na Přátelích jsem vyrostla a dospěla. Kdykoliv je mi smutno nebo se chci odreagovat, pustím si je. Chandler byl jedna z nejoblíbenějších postav. I přesto, že jsem věděla, že se Matthew Perry potýkal se svými démony, netušila jsem, jak zlé to bylo. Obdivuju, jak hluboce, pravdivě a surově dokázal sepsat své životní přešlapy. Vyprávění smutné, ale zároveň cynicky komické, jak je/bylo Matthewovi vlastní. Svatý Petr určitě jeho boj o své místo v životě ocenil.

jasmína
03.01.2024 5 z 5

Koupi knihy rozhodně nelituju. Jen mě Matthew vždycky naštval, když zase začal, ale vždycky jsem si řekla, vzpomeň si na ten spouštěč, který opravdu ovlivnit nemohl.... Víc tady ale prozrazovat nechci, už kvůli potencionálním dalším kupcům této velmi dobře napsané knihy, která se hezky čte, ač je vlastně smutná, ale sem tam plná naděje ..... a naděje je dobrá věc .... ač u něj skončila, ale po po dočtení knihy si myslím, že to bylo jeho vysvobození, ač by si to on sám myslel....

Karcoolka2210
31.12.2023 3 z 5

Smutný príbeh človeka, ktorý sa aj napriek tomu, že by si to želal inak, navždy zapíše do pamäte ľudí najmä ako Chandler Bing. Síce silný príbeh, ale pre mňa osobne to nebolo najlepšie napísané. AJ

lištička123
31.12.2023 5 z 5

Odvážná a surová zpověď člověka bojujícího s nemocí, která ho nakonec úplně zničila. Nebylo to pro mě vůbec jednoduché čtení a jsem vlastně ráda, že jsem si knihu nechala na na později, kdy už tu není.

koubin007
31.12.2023 5 z 5

Dlouho mě žádná kniha tolik nezasáhla. Skutečně úžasné a surové vyprávění, které musí dojmout každého , kdo stejně jako já vyrůstal na Přátelích. Chandler byl prostě jednička a netušil jsem vůbec nic o tom, co všechno skyval. Děkuji za takové úžasné odhalení, ke kterému najdoe odvahu jen hrstka slavných. R.I.P. Matthew.

JointlieKat94

Ach Matthew..

Čím vším si musí člověk projít?

Už na začátku knihy nabírá čtení na síle. Dočteme se o jeho dětství, kdy býval v letadle sám a bez doprovodu, rodiče rozvedení, a jemu už v pár měsících života začali cpát prášky (doktoři samozřejmě!), v pubertě se přidal alkohol a to vše mu vydrželo celý život.
Rval se s tím.
Ale na druhé straně s tím úplně skončit nechtěl. A to je ono, člověk prostě musí chtít. Ale chápu to i z té jeho strany- prostě to nešlo.

Mattyho jsem měla v Přátelích úplně nejvíc nejradši. Odteď už Přátelé nebudou to, co bývaly.

"Nezajdeme si někam na kafe?"
"A kam?"

Opravdu drsné čtení. Moje (tuším) první autobiografie, která se mnou teda slušně zamávala a na kterou jen tak nezapomenu.

Wolfka
28.12.2023 4 z 5

Kniha by se dala nazvat i jako "Průvodce po drahých klinikach aneb jak se vyhnout "doktorům", kteří netuší, co se závislými".

Niterna zpověď o ztracené duši a nenaplneni prázdnoty i přes peníze, slávu, obdiv a neprebernych možnosti které z toho plynou.

Sonda do života člověka o kterém si kdekdo myslel jak se má báječně a skvele, očima samotneho aktera, který vše vyvrati.

Názorně uvedomeni si, že to o čem předpokládáme, že nás udělá stastnymi je často jen mylka a falesne lhaní si do kapsy. Pochopení toho, že život není pouhé zdolavani vytycenych cílů, ale hledání radostí, na které dosáhne každý bez rozdílu stavu na bankovním účtu.

Z knihy jsem necítila žádné foukání nad zpackanym osudem a nespravedlnosti světa vůči jemu samému. Naopak uvědomění si, že všichni jsme svetu jedno a je jen na nás, jak se do něj začlenime.

crazyslunicko
27.12.2023 5 z 5

Knihu jsem si ze zvědavosti přála od Ježíška, ale chtěla jsem si ji přečíst již delší dobu. Je to hodně zajímavé. Hned úvod mě fakt dostal. Čekala jsem, že bude kniha samá sranda a historky z natáčení přátel, ale popravdě se to kolem přátel jen letmo mihlo. Spíš to bylo o jeho dětství a to jak to zformovalo. Což je docela brutální. Je vidět, že to s ním na terapiích hodně rozebírali. V podstatě byl hodně sám, bral prášky, byl závislý, alkoholik atd. A to je spíš smutné než vtipné. Oceňuji otevřenou zpověď. I Když je mi jasné, že kniha prošla velkou cenzurou.
Ani jsem netušila, že chodil s Julie Roberts. Měli docela pěkný vztah, než to posral.

"Možná nakonec nejsem tak úplně k zahození."

"Dnes ráno a každé ráno, které trám tady venku na terase, jsem jako nováček. Ty "rozdíly" mě naplňují a dodávají mi energii - žádný alkohol, žádné léky, žádné cigarety... Stojím tam jen se šálkem kávy v jedné ruce, v druhé nic nemám, pozoruji v dálce vlny na oceánu a uvědomuji si, že ve svém nitru cítím svou vlastní vlnu. Vděčnosti."

kikina28
25.12.2023 5 z 5

Nad koupí knihy jsem dlouho váhala, nečtu autobiografie. Ovšem po smrti Matthewa jsem si ji koupila a včera, po dvou dnech čtení, jsem se dostala na její konec. Úplně jsem slyšela hlas Rostislava Čtvrtlíka, který Matthewa v Přátelích z většiny dílů daboval, jak ji čte. Žasla jsem, kolik jedu do sebe tenhle chlapík dostal, mnohdy by to nevydržel ani kůň. Kolikrát do toho pekla léků a alkoholu spadl a přesto se zvedl a chtěl se léčit. Ovšem touha po tom, aby mu bylo líp, byla silnější a tak se rozhodl do toho kolotoče vstoupit znovu. Je to upřímná zpověď člověka, který ví, že si všechno zavinil sám a nesnažil se to na někoho hodit. Budiž Ti země lehká, Metthew.

Obelix15
22.12.2023 4 z 5

Posloucháno jako audiokniha: podle mě velice povedené dílo. Když tohoto herce vidíte v různých sitcomech, filmech či v pořadech, nikdy byste nevěřili, jaké démony a hrůzy tento člověk zažívá po zhasnutí světel v ateliérech u sebe doma. Po tom všem, co má za sebou, by bylo jednodušší říci, co mu nebylo, než to, co mu bylo. Dojem celé knihy výrazně umocňuje to, že již pár měsíců není mezi námi. A asi se mnou budete souhlasit, když napíšu, že je mu určitě lépe...

ivetdos
21.12.2023 5 z 5

Knihu Přátelé, lásky a ten ohromný průšvih jsem dočetla necelý měsíc předtím, než Matthew zemřel. O to více se mě jeho odchod dotkl, protože jsem vše měla v čerstvé paměti - to jak chtěl Matty konečně začít žít. Je mi z toho smutno ještě dnes, že neměl více času, ale bohužel je to prostě tak.

Abych byla upřímná, nikdy jsem Chandlera, kterého ztvárnil v Přátelích, moc neprožívala, ačkoliv seriál miluju. Ano, měla jsem ho ráda, ale nijak zvlášť jako ostatní milovníci Přátel. To se změnilo až po dočtení této knihy. Nahlédla jsem do jeho života, který rozhodně nebyl lehký, do jeho bojů se závislostmi, méněcenností a vztahy se ženami. Matthew je zde velmi upřímný, až mě mockrát napadlo, jestli to lidem z jeho okolí, o kterých mluvil, nebylo nepříjemné. Taky mě zarazilo, proč ho jeho okolí více “nezachraňovalo, možná to ale jen tak vyznělo a jinak to asi nešlo.

Je to smutné čtení, Matty se tu hodně lituje, občas jsem měla pocit, že stále háže vinu na ostatní a za chvíli se zase obviňuje naprosto ze všeho. Naprosto chápu jeho pocity a neukotvenost v boji sám se sebou. Neměl to lehké, ale věci nejsou černobílé.

Kniha je neskutečně čtivá, prokládala jsem ji audioknihou, kterou dokonale namluvil Aleš Procházka. Četla/poslouchala jsem ji prakticky v jednom kuse a to se mi už dlouho nestalo. Do teď ji vnímám jako jednu z nejlepších knih tohoto roku. V průběhu jsem si znovu pouštěla jednotlivé díly, které v knize zmiňoval a stejně jako ostatní - už Přátele nikdy nebudu vnímat jako dřív.

Eisy
17.12.2023 4 z 5

Knihu jsem přečetl až po smrti Mattyho a beru ji jako velmi dojemné a upřímné rozloučení se světem...

ovsemzectu
12.12.2023 5 z 5

No, co k tomu říct... Být to fikce, řeknu že to autor překombinoval, že tam toho nacpal příliš mnoho, že je to neuvěřitelné i na smyšlený příběh. Jenže tohle fikce bohužel nebyla.
Opravdu smutný život, působilo to na mě, že šel neustále z bláta do louže. Téměř čtyřicet let. Myslím, že svou autobiografii napsal opravdu za pět dvanáct. Jedna z jeho prvních vět se naneštěstí stala pravdou a já se k jeho příběhu dostala až po jeho smrti. Myslím, že kdyby mohl, rád by měl život stejný jako Chandler, protože by si splnil svůj celoživotní sen - mít vlastní rodinu. Bohužel, sice měl peníze i slávu, ale opravdové štěstí mu to rozhodně nepřineslo, spíš naopak.

Co se týče stylu psaní, měla jsem v tom trochu zmatek, protože děj nešel chronologicky ani jakkoli uspořádaně a navíc i v samotných kapitolách se přeskakuje v různých časových obdobích. I přesto se mi celou dobu četlo "lehce" a "dobře".

A co dodat, jsem ráda, že to napsal a že jsem si to přečetla i když to nebylo hezký...

Pokud si tuto autobiografii chcete přečíst, neváhejte, stojí za to.

životopisy, biografie tajemství herci závislosti

Autorovy knížky

Matthew Perry