Přátelé, lásky a ten ohromný průšvih

Přátelé, lásky a ten ohromný průšvih https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/502743/bmid_pratele-lasky-a-ten-ohromny-prusvih-PVv-502743.png 4 905 905

Hvězda oblíbeného seriálu Přátelé nás ve svém otevřeném, vtipném a nesmlouvavě upřímném životopise zavede nejen do zákulisí natáčení legendárního sitcomu, ale i vlastního boje se závislostí. Matthew Perry nechává ve svém výjimečném životním příběhu čtenáře nahlédnout do nahrávacího studia nejúspěšnějšího komediálního seriálu všech dob a zároveň se otevřeně svěřuje se svým bojem se závislostí. Jedinečným stylem, s bezmeznou upřímností a svým typickým humorem barvitě líčí podrobnosti z celoživotního zápasu se zdravotními problémy a odhaluje, co k nim přivedlo člověka, kterému alespoň na první pohled nemůže v životě nic chybět. Přátelé, lásky a ten ohromný průšvih je nezapomenutelný osobní příběh, ve kterém autor sdílí nejintimnější podrobnosti o ztracené lásce, o nejtemnějších hodinách svého života a o těch nejlepších přátelích. Neotřesitelně upřímná, dojemná a zároveň vtipná – autobiografie, na kterou nejen fanoušci seriálu Přátelé netrpělivě čekali.... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry Umění
Vydáno: , Bourdon

Friends, Lovers and the Big Terrible Thing , 2022

Martianus
30.11.2022 4 z 5

Velmi silná kniha, jejíž hlavní poselství obohacuje spousta zajímavých příběhů "ze zákulisí".

Jen mi pořád vrtalo hlavou, co má ten Perry proti Keanu Reevesovi

dasha0306
28.11.2022 4 z 5

Upřímně nerozumím tomu, proč má kniha tak nízké hodnocení. Já byla nadšená, čtení jsem si vychutnávala, každou osobnost či zmiňované scény/interviews jsem si vyhledávala (a že vše lehce najdete na YT) a ano, je z velké části o boji se závislostí na lécích, alkoholu v průběhu času, ale taky o jeho přátelích a láskách - název absolutně sedí. Kniha se čte dobře a má i jakýsi vtip, jako by ji napsal Chandler Bing, ale na druhou stranu už se na Chandlera nikdy nebudete dívat stejně, ale rozhodně vám to náhled na Friends nezkazí. Já ji posunuji dál svým blízkým s doporučením, protože já si její čtení opravdu dávkovala a užila.

jaroslaf2941
23.11.2022 4 z 5

Na tuhle knihu jsem byl dost zvědavej, takže jsem si jí objednal z Knih Dobrovský, a dost nepříjemně mě překvapilo, že mi jí dali v knihkupectví jen tak. Nezabalenou v jakékoliv fólii, otevřenou, s vloženou účtenkou. Pomineme-li ovšem diskutabilní přístup Knih Dobrovský, je to dost zábavná kniha. Hlavně pro lidi co se vyznaj v drogách, opiátech a americké popkultuře, hercích a filmech. A mají rádi seriál Přátelé.
Matthew Perry v knize podrobně analyzuje svou závislost na opiátech a alkoholu, a docela mě překvapilo kolik je opiátů dostupných druhů a že se v americe zdaleka nejedná jen o Oxycontin (Vicodin) který papá i Doktor House, ale představitel role Chandlera Binga vyzkoušel kde co, včetně Subutexu a Metadonu.
Na knize mě velmi zaujala jedovatost a jakási silná ublíženost (tak typická pro všechny závislé duše) hlavního představitele, který poměrně často nepromarní příležitost aby čtenářovi sdělil, například, že "Robert Duvall je břídil" a je nefér že někteří kamarádi Matthew Perryho již zemřeli, zatímco "lidi jako Keanu Reeves bohužel pořád žijou." Matthew Perry se v knize skutečně netají antipatiemi ke Keanu Reevesovi, zatímco herce jako Stevea Martina nepokrytě vyzdvihuje. Což je přinejmenším zvláštní. Na knize mě zaujalo také jeho popisované přátelství s Hankem Azariou (dabér Barta Simpsona a "idol" Phoebe, který v Přátelích neustále dělá výzkumy v Minsku) a také docela podrobně popsané přátelství s Brucem Willisem. Dále se dozvíme, že Matthew Perry se vyspal s polovinou L.A. včetně Julie Roberts, ale s představitelkou Rachel se mu to nikdy nepovedlo, a že se mohl oženit přinejmenším s osmi božskými ženami, ale kvůli jeho pocitům nedostatečnosti se mu to taktéž nikdy nepodařilo.
... Taky mi přišlo hezký že představitel se na konci knihy pochválí jak dokázal skoncovat se všema drogama včetně cigaret, ale jaksi opomene zmínit, že zůstal závislý na na Buprenorfinu, ze kterého se pravděpodobně již nikdy nedostane a i proto stále vypadá, jak vypadá.
Kniha je to ale zábavná, čtivá, a určitě bych ji doporučil pod vánoční stromeček všem fanouškům seriálu Přátelé, kteří tam jsou samozřejmě důkladně rozebraní.

terryaknihy
15.11.2022 4 z 5

Ačkoliv čtu historické romány, tak už dlouho se mi nestalo, že bych po dočtení knihy byl tak hrozně smutná...
Perry vložil celý svůj život na papír a už od útlého věku až po nynější dny nás seznamuje se svou nejhorší nepřítelkyní, kterou je závislost. Pokud nebudete ke knize přistupovat s vírou, že ucítíte typického Chandlera, ale muže, který se tak snažil a zároveň prostě nemohl.. Tak vás knížka stejně jako mě prostě dostane.. Z knihy je cítit určitý smutek, pokora, osamělost, ale úcta a respekt. Nikdy jsem ani neměla ponětí, kolik opiátů může existovat, ale cením si poznámek pod čarou, které je čtenáři vysvětlí.
Jen dvě věci mi při čtení nesedly. První, že celou dobu Perry o vše mluví moc hezky, ale k Reevesovi se vyjádřil dvakrát neuctivě. Proč? Přišlo mi to úplně mimo celkové smýšlení knihy a vypadalo to, jak kdyby to tam někdo vložil dodatečně.. Druhou věcí je přeskakování v čase. Perry často skáče při vypravování časem a občas to působilo zmatečně. Navíc, pár částí se tam i opakovalo.
Pokud jste však s Chandlerem vyrůstali, je podle mě knížka rozhodně nutností. Jsem ráda, že taková biografie vyšla a může třeba i některým lidem bojujícím se závislostí na alkoholu či opiátech pomoci.

lištička1998
12.11.2022 4 z 5

Na Přátele nedám dopustit, strávila jsem s nimi velkou část života. A neměla jsem nejmenší tušení, čím si dost možná nejvtipnější postava ve skutečném životě prošla. Kniha mě hodně bavila i přes těžká témata.

Veruru1981
12.11.2022 3 z 5

Prekvapilo me, cim vsim si Matthew Perry prosel. Zdejsi tisk to totiz uplne minulo. Kazdopadne jsou tam pasaze hrozive, pasaze vtipne a pak pasaze sebezpytujici, ktere mohly byt kratsi. Vubec by me nevadilo, kdyby kniha byla o cca 50 stran kratsi, ale to by asi nezapadla do celkoveho cile autora - a sice byt jakousi inspiraci pro lidi, kteri se potykaji se zavislosti... Kniha neni uplne chronologicka, coz znacne komplikuje predstavu, kde se zrovna nachazime, ale i tak se mi celkem libila a precetla jsem ji behem 3 dnu... Co me hodne prekvapilo, jak i v odvykacce se mohl dostat k dalsim substancim.

LadyAnn
11.11.2022 1 z 5

Ne, Matthew Perry není Chandler Bing.

Autobiografie působí jako "terapeutické cvičení" závislého a nešťastného člověka a v principu chápu hercovu potřebu se ze svých problémů vypsat. Ovšem publikace v této podobě opravdu nepůsobí dobře. Vyprávění je chaotické, sebelítostivé a únavné z důvodu stále se opakujících narativů. Navíc vyznívá ublíženě a je nesmyslně útočné. Bohužel, velké zklamání jak po literární, tak po lidské stránce.

životopisy, biografie tajemství herci závislosti

Autorovy knížky

Matthew Perry