Přátelé, lásky a ten ohromný průšvih

Přátelé, lásky a ten ohromný průšvih
https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/502743/bmid_pratele-lasky-a-ten-ohromny-prusvih-PVv-502743.png 4 919 919

Hvězda oblíbeného seriálu Přátelé nás ve svém otevřeném, vtipném a nesmlouvavě upřímném životopise zavede nejen do zákulisí natáčení legendárního sitcomu, ale i vlastního boje se závislostí. Matthew Perry nechává ve svém výjimečném životním příběhu čtenáře nahlédnout do nahrávacího studia nejúspěšnějšího komediálního seriálu všech dob a zároveň se otevřeně svěřuje se svým bojem se závislostí. Jedinečným stylem, s bezmeznou upřímností a svým typickým humorem barvitě líčí podrobnosti z celoživotního zápasu se zdravotními problémy a odhaluje, co k nim přivedlo člověka, kterému alespoň na první pohled nemůže v životě nic chybět. Přátelé, lásky a ten ohromný průšvih je nezapomenutelný osobní příběh, ve kterém autor sdílí nejintimnější podrobnosti o ztracené lásce, o nejtemnějších hodinách svého života a o těch nejlepších přátelích. Neotřesitelně upřímná, dojemná a zároveň vtipná – autobiografie, na kterou nejen fanoušci seriálu Přátelé netrpělivě čekali.... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry Umění
Vydáno: , Bourdon

Friends, Lovers and the Big Terrible Thing , 2022

todilka
18.02.2023 4 z 5

Kniha je hodně upřímná, otevřená a detailní. Chtělo to velkou odvahu, jít s těmi všemi sr*čkami ven. Člověk si neumí moc dobře představit, jak se cítí a jak nahlíží na svět "závislák", a Matthew Perry to čtenáři hodně přiblížil. Myslím, že už se nikdy na Přátele nebudu dívat stejně, resp. na Matthewa, a budu vždycky přemýšlet nad tím, na čem zrovna v téhle řadě jel. Neřekla bych, že je kniha vtipná. Občas jsem se sice pousmála, nebo spíš sarkasticky ušklíbla, ale spíš jen výjimečně. Zato konec je moc příjemný, až dojemný. Přeji Matthewovi jen to nejlepší a snad se už nadobro dostal z toho kolotoče ven, a třeba se ještě dočká i těch dětí, kdo ví.
*čtenářská výzva 2023: Kniha, jejíž hlavní postava je alkoholik

FejKýý
16.02.2023 4 z 5

Tak tohle byla vyčerpávající knížka. Příběh byl smutný a ani by mě nikdy ve snu nenapadlo, co Matthew vše prožil a to i v době natáčení Přátel. To že měl problémy s váhou, jsem na něm viděla už tehdy ale toť vše. Že byl v životě vlastně tak smutný a že hledal sám sebe? To bych nikdy neodhadla. V knize jsem toho popravdě čekala více o seriálu Přátelé ale nebylo to tam. Co se dá dělat, můj problém. Byla to čistě jen autobiografie o něm, což také měla být. Jediné co mě na knize vadilo, že se mi zdá, že to bylo pořád dokola. Chápu že i v tom jeho životě to vše bylo dokola, ale v knize podle mě by bylo fajn to trošku zkrátit. Jinak to hezky uzavřel. "Pěkně" se to četlo. Do budoucna mu přeji ať se mu splní, co si teď přeje a ať vše zvládá, tak jak do teď. Jediný co víme, že Jennifer Aniston mít asi chlapče fakt nebudeš. :D

EliskaCetbiska
15.02.2023 4 z 5

Nechápu, že si někteří z vás dovolí tuto knihu tolik shazovat a kritizovat za to, že nebyla vtipná a nebyla o Přátelích. Tato kniha je životopisem a tolik těžkým přiznáním Matthew Perryho, a já velmi oceňuji, že s tím vyšel na světlo. Kniha je obsahově dle mezi názoru velmi zajímavá a čtivá.
Co mě tedy mrzelo bylo, že tuto důležitou a očekávanou knihu editor viděl možná tak z vlaku. Tolik chyb v jedné knize jsem nikdy neviděla. Ok, někdy se stane, že najdu za knížku třeba dvě chybky, překlepy... ale tady jsem reálně našla 2-3 chyby v každé kapitole - překlep, interpunkce, dvě stejná slova ve větě, atd... i ten vtip na zadní straně knížky je nesmysl tak, jak ho tam napsali. Takže to je za mě hodně velké minus, dokonce to považuji za nejhůř zeditovaný překlad.

Gabibi
14.02.2023 4 z 5

Nejsou to veselé historky z natáčení Přátel, je to takové smutné Přiznání. Matthew Perry se přiznává k tomu, že je slaboch a že se často choval jako blbec. Píše o tom čtivě a s nadhledem.

kristyna0578
12.02.2023 4 z 5

(SPOILER) Neuvěřitelné. Jak zde již bylo několikrát zmíněno - jak to, že je ten člověk ještě naživu? Tolik léků, alkoholu, cigaret a psychických problémů je zkrátka na jednu osobu příliš.
Kniha se mi ale četla velmi dobře. I přes všechnu tu hrůzu zde občas nechyběl ,,Chandlerův" typický humor. Samozřejmě mě nejvíce bavily pasáže o Přátelích jako asi většinu populace. Bohužel mně zde velmi často chyběla časová osa a mnohokrát se mi stalo, že jsem nevěděla v jakém roce se zrovna co odehrává.
No a konec? Upřímně bych velmi ráda věřila, že již vše růžové, ale upřímně? Po přečtení se jen skepticky ptám: Dá se z tohoto kolotoče vůbec někdy dostat ven?

VerronikaH
11.02.2023 3 z 5

Nahlédnutí do života a mysli jedné hvězdy, jednoho závisláka a alkholika. Pro "normálního" člověka možná trošku těžce uchopitelné a pochopitelné, přesto zajímavé. Trošku jsem se občas ztrácela v častém přeskakování v čase tam a zpět, ale i tak dokáže kniha zanechat celkem výraznou stopu.

Renike
06.02.2023 4 z 5

Jsem z té knihy v rozpacích. Kdo nezná seriál Přátelé že? Ale soukromí život Chendlera? Mě to bylo rozhodně vše novinkou. Pro mě nepochopitelné, jako všechny závislosti čím prošel - alkohol, léky, drogy, cigarety. Jak může vůbec ten člověk ještě žít? Neuvěřitelné! Knihu jsem četla, protože mě to víceméně kvůli Přátelům zajímalo, a také sedí na čtenářskou výzvu - závislost na alkoholu.

Ditules
05.02.2023 3 z 5

Docela dost lidí v recenzích píše, že nenašli při čtení legraci. Já jo, přesně ve stylu Chandlera. V náznacích.

Chandler byl vždycky moji oblíbenou postavou, protože se nikdy zbytečně nepitvořil, ale v jedné větě dokázal odrovnat diváky. Život Matta Perryho je jako život na houpačce. Doufám, že už teď bude jen lépe.

Nikol1212
03.02.2023 3 z 5

No.. v první řadě, miluju Přátelé, znám je nazpamět. Vím, že tato kniha není o seriálu i když jsem doufala, že se Matty bude víc zaobírat právě seriálem a detaily.. Nakonec jsem byla ale ráda, že jsem knihu dočetla. Vadilo mi neustálé přeskakování v čase a místy ani nevím, o čem jsem četla. Vtipné čtení se také nekonalo. Myslím, že se ke knížce už nevrátím...

Komaeda
03.02.2023 5 z 5

Nevím proč tu někteří v komentářích hodnotí něčí život. Jeho memoár přece není jen o seriálu přátelé. Poslouchala jsem audioknihu v originále a supr, vtipné a smutné, ale hlavně povzbudivé, když se v jeho problémech vidíte.

martinka9012
31.01.2023 5 z 5

(SPOILER) Popis knihy není úplně přesný, podle mě tam jsou zmínky o seriálu Přátelé vcelku minimálně, každopádně o tom kniha ani být nemá.
Je to neuvěřitelně čtivý příběh, už dlouho jsem se takhle do žádné knihy ,,nezakousla". Po dočtení mě napadla jen jedna otázka: Proč ho sakra nikdy nikdo neposlal k psychiatrovi? Vážně musel 52 let trpět, pít a být závislý na lécích a několikrát málem zemřít jen proto, aby si nakonec uvědomil, že jeho problémy pramenily po celou dobu pouze z velmi špatné psychiky? To je můj názor, každopádně knížka určitě stojí za přečtení. Je to velmi poutavé.
Člověk si při tom uvědomí, že všichni jsme jen lidi, ať uz jsme slavní nebo ne, bohatí nebo chudí, ať už máme všechno nebo nemáme nic.
Určitě ale nečekejte že se při tom budete smát.

Annie10
29.01.2023 5 z 5

Je to silný, neuvěřitelný a nepochopitelný pro někoho, kdo si ničím takovým neprošel. Po dočtení si kladu jedinou otázku: Jak ten člověk může být ještě naživu?

Pogy
28.01.2023 3 z 5

Hned na úvod musím říct, že seriál Přátelé miluju. Doma ho máme puštěný skoro každý večer jako kulisu. Proto jsem měla asi větší očekávání, které bohužel nevyšlo.
To, že je MP závislý na lékách a alkoholu jsem věděla, ale jak moc je fakt masakr.
Knížka slibovala, že bude vtipná. Jsem pozorná čtenářka, ale nic vtipného jsem tam prostě nenašla.
Taky číst to skoro hned po Tomovi Feltonovi byla asi chyba, protože ten nasadil laťku vysoko.
Za mě teda slabší knížka, kterou jsem se musela vyloženě nutit dočíst.

allblacks
27.01.2023 3 z 5

Přátelé jsme viděla snad tisíckrát. Na knihu jsem se těšila. Nebyla špatná, jen jsem se někdy hodně ztrácela. Přeskakování v čase. A teda i ve všech těch opiátech.

Paja11.11
25.01.2023 5 z 5

Hned při prvních stranách knihy jsem cítila, jako bych seděla s Matthewem na pohovce a on by mi vyprávěl svůj příběh, tak čtivě a neuvěřitelně je kniha napsaná. Hltala jsem každé slovo a nechtěla jsem se od knihy odtrhnout a jakmile jsem musela knihu odložit, myslela jsem na ni, potřebovala jsem vědět, co je v knize napsáno dál.
Vše, co se od knihy očekávalo, čtenář dostane a ještě o hodně víc. Samozřejmě je kniha smutná, slza mi ukápla a ne jednou, bylo mi po skoro celou dobu čtení úzko, ale také jsem se dokázala zasmát (Perry i v této těžké knize dokáže využít svůj humor).
Jsem vděčná, že se podělil s lidmi o svůj příběh takovým detailním způsobem.

eva3992
22.01.2023 5 z 5

Kdo by naznal fenomenální seriál Přátelé? Natáčel se 10 let a obletěl doslova celý svět. Ze šestice hlavních hrdinů se stali přes noc celebrity se vším všudy. Matthew Perry alias Chandler Bing, vždy s připraveným vtipem, nejen v seriálu. Jeho život by však sám vydal na celý seriál, ale ten by byl poněkud ponurejší a depresivnější.

Seriál Přátelé miluji, takže kniha pro mě byla jasnou volbou. Ovšem nejsem zas taková fanynka, že bych o každém z herců všechno věděla, proto pro mě byla kniha šokující a nečekaná.

Hned od začátku je kniha drsná a Matthew nás přivítá ve svém životě plném závislostí. Autor píše takovým způsobem, jako kdybyste byli u něj na návštěvě a on Vám u kafe vyprávěl, co všechno ho v životě potkalo. Připadáte si, jako kdybyste potkali kamaráda, kterého jste dlouho neviděli a teď máte pocit, že byste mu rádi pomohli.

Celý příběh je opravdu hodně otevřený, osobní a šokující. Myslím, že celou knihu mohl brát autor jako svou vlastní terapii. Životní příběh je to depresivní, avšak s lehkým nádechem naděje.

Při čtení jsem měla chuť si pustit pár dílů Přátel, nakonec jsem se podívala na dokument Přátelé: Zase spolu, kdy všichni herci vzpomínají na natáčení po sedmnácti letech (mimochodem, bylo to skvělé).

Životopisné knihy mám moc ráda, i z této jsem byla nadšená. Po jejím přečtení se budu dívat na Chandlera Binga už vždycky jinak. Hodně sil Matthew!

Nymfadora.T.
22.01.2023 4 z 5

Tak tohle byla síla. Nečetlo se to úplně lehce, občas opravdu trochu zmatené. Je až neuvěřitelné, co vše vydržel. Ale zároveň jsem trochu přehodnotila svůj pohled na něj...nepřijde mi, že by byl tak dobrý, jak sám tvrdí, i když Přátele mám ráda a jeho roli také. Ale každopádně jsem ráda, že jsem si knihu přečetla.

Tea98
20.01.2023 3 z 5

Humor jsem v knize opravdu nenašla. Příběh M. P. opravdu zajímavý, místy možná trochu zdlouhavý a přiliš detailní. Knihu jsem si chtěla přečíst už jen z důvodu, že miluji seriál Přátelé.
Přečetla jem si vždy jednu-dvě kapitoly, čtení pro mě bylo dost depresivní, takže teď zase nějakou oddechovku.

Sarka25
19.01.2023 5 z 5

Skvělá kniha, opravdu Skvělá. Přečetla jsem ji na jeden zátah. Neskutečný příběh plný opravdu silných okamžiku kde mě ne jedna slza ukapla. Je opravdu neskutečně co vše jeden člověk zažije a lidské tělo vydrží. Držím Mattovy palce ať je střízlivý do konce svých dnů a najde si i ženu.

Jančislava
19.01.2023 5 z 5

Knihy ohledně přátel jsem nečetla, ale na tuhle knihu jsem četla pěkné recenze. Musím říct, že kniha je opravdu povedená. Dalo by se říct, že ten chlap je snad nesmrtelný, co vše přežil a zvládl. Zároveň je to o muži, který se nedokáže vyrovnat se spoustou věcí. Je tu pěkně vidět, jak nás minulost stíhá celý život, pokud ji nevyresime. Pro mě to bylo hodně zajímavé.

životopisy, biografie tajemství herci závislosti

Autorovy knížky

Matthew Perry