Přátelé, lásky a ten ohromný průšvih

Přátelé, lásky a ten ohromný průšvih
https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/502743/bmid_pratele-lasky-a-ten-ohromny-prusvih-PVv-502743.png 4 919 919

Hvězda oblíbeného seriálu Přátelé nás ve svém otevřeném, vtipném a nesmlouvavě upřímném životopise zavede nejen do zákulisí natáčení legendárního sitcomu, ale i vlastního boje se závislostí. Matthew Perry nechává ve svém výjimečném životním příběhu čtenáře nahlédnout do nahrávacího studia nejúspěšnějšího komediálního seriálu všech dob a zároveň se otevřeně svěřuje se svým bojem se závislostí. Jedinečným stylem, s bezmeznou upřímností a svým typickým humorem barvitě líčí podrobnosti z celoživotního zápasu se zdravotními problémy a odhaluje, co k nim přivedlo člověka, kterému alespoň na první pohled nemůže v životě nic chybět. Přátelé, lásky a ten ohromný průšvih je nezapomenutelný osobní příběh, ve kterém autor sdílí nejintimnější podrobnosti o ztracené lásce, o nejtemnějších hodinách svého života a o těch nejlepších přátelích. Neotřesitelně upřímná, dojemná a zároveň vtipná – autobiografie, na kterou nejen fanoušci seriálu Přátelé netrpělivě čekali.... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry Umění
Vydáno: , Bourdon

Friends, Lovers and the Big Terrible Thing , 2022

Karoll_ina
26.04.2023 4 z 5

zajímavý příběh, je až zvláštní co jeden člověk vyzkouší a vydrží a dokáže se znovu postavit na nohy.

KerrKnock
19.04.2023

První třetina knihy se dotýká opravdu osobních myšlenek a zážitků, drog, dětství, traumat a vztahů. Celou tuto část jsem prořvala s kapesníkem v ruce zabalená do deky nevěřícně kývajíc hlavou, jak je to vůbec možný, aby zrovna tenhle sympaťák z Přátel měl tak těžký život. Člověk si pak snadno uvědomí, že peníze opravdu nejsou všechno a že když si jezdíš v nejlepším autě, každou chvíli se stěhuješ do obřích sídel a randíš s krásnou herečkou, nezaručuje to tvojí radost.
Druhá třetina je pak zaměřená spíš na kariéru, natáčení přátel a jiných filmů, moc zajímavá část.
Třetí třetina je pak spíš takové ohlédnutí nad jeho životem a řekla bych, že snad i trocha naděje do budoucna. Kniha byla neuvěřitelně silná a rozhodně ve mně zanechala mnoho myšlenek.

kamca4151
17.04.2023

Prvni polovina knihy byla zajimava. Druha polovina knihy byla uz jen opakovanj oribehu- lecrbna/drogy/ dokola. Verim, ze to byla opravdu osobni zpoved, ale v podstate se dozvite jednu, maximalne dve informace

Lucia1989
15.04.2023 5 z 5

(SPOILER) Kniha je až nepríjemne osobná. Seriál Priatelia milujem a sprevádza ma celým životom už odmalička. Priatelia sú asi jediný seriál, na ktorý sa dá pozerať stále dokola. Milujem každú postavu, aj keď v každom období života som si obľúbila inú. Posledné roky to bol práve Chandler a jeho vtipkovanie a dokonalé pohyby. Aj keď som vedela, že je závislý, brala som ho skôr ako partymana a myslela si, že sa z toho dostane, že to nie je také vážne... Ale bolo. Zatiaľ čo sa celý svet smial na Matthewových vtipoch, on trpel a bojoval o život. Namiesto toho, aby si svoj úspech užíval, omámil sa liekmi alebo sa utápal v alkohole, aby zabudol. Aby zabudol na spomienky z detstva, na to, že nie je dosť dobrý. Dosť dobrý pre rodinu, pre partnerku (pre každú jednu z mnohých)... Kniha sa čítala sama, pretože ma zaujímalo, čo Matthewa viedlo k závislosti. Čítanie je naozaj depresívne a doporučujem si ho dávkovať postupne. po väčšine času som bola zhrozená, niekedy sa aj rozplakala. Kniha je písaná trochu chaoticky, ale človek si na to zvykne. Po prečítaní sa už nikdy na Priateľov nebudem dívať rovnako. Už v nich vidím aj bolesť, akou trpel. Je zázrak, čo všetko prežil. Prajem Matthewovi len to najlepšie. Z konca knihy už vyžaruje aj nádej, ale aj tak niekde hlboko vovnútri mám tušenie, že to s ním nedopadne úplne najlepšie. :'-(

Tereziee
15.04.2023 2 z 5

Tak strašně moc mě mrzí, že jsem této knize dala jen dvě hvězdičky. Nemohla jsem ale jinak. Matthewa Perryho samozřejmě zbožňuju z Přátel. Většina lidí na tomhle seriálu vyrůstala a já taky. Věděla jsem, že se potýkal s velkou závislostí, ale nevěděla jsem, že to bylo až tak zlé. Bolelo mě číst, co si vše protrpěl a nechápu, že je tu ještě mezi námi. Moc mu fandím, aby boj nad závislostí vyhrál jednou pro vždy. Ale kniha a její čtení pro mě bylo utrpení. Ztrácela jsem se v ději, nezvládala jsem číst ty hrůzy, kterými si herec prošel. Možná to není ani tak knihou, jako mnou, že na mě kniha nezapůsobila tak, jak možná měla.

NicaCola
03.04.2023 5 z 5

Kniha se ke mně dostala skrz kamarádku, a já jí musím strašně moc poděkovat, že jsem si ji mohla přečíst. Sama bych si ji nekoupila... Na seriálu Přátelé jsem vyrostla, jako mnoho lidí. I když Chandler nebyl moje nejoblíbenější postava, měla jsem ho ráda. Po přečtení této knihy se na jeho postavu a především na herce Matthewa budu dívat zcela jinýma očima. 55 vicodinů denně? A to jako vážně? 60 cigaret denně? To se dá?
Bojuj, Matthew...a nikdy nepřestávej!

LenkaMacak
01.04.2023 5 z 5

Musím říct, že tato kniha hodně změnila můj pohled jak na Matthewa, tak na Chandlera, který byl mou nejoblíbenější postavou z Přátel. Samozřejmě, že jsem věděla, že bojoval se závislostí, ale netušila jsem v jakém rozsahu a o to víc jsem překvapená, že je tu stále s námi a obdivuju jeho ohromnou sílu se postavit na nohy. Co dodat? Snad jen, ať se ty rány, které plnil alkoholem a opiáty zacelí a žije spokojeným životem 5/5*

Sandruš
01.04.2023 4 z 5

Dost silné čtení, které mě hned od začátku pohltilo. Upřímně napsaný příběh, u kterého je až k neuvěření, že přes to všechno je Matthew stále mezi námi.
Jen škoda že je tam tolik chyb v textu..

Sonča2
31.03.2023 1 z 5

Za mě zbytečná kniha. Jak už bylo napsáno, časově jsem se ztrácela, některé věty nedávaly smysl, nevím, jestli jen kvůli překladu. Nevím, proč se Perry považuje za tak vtipného jako Chandler, mně ty vtipy unikaly včetně narážek na Keanu Reevese. V polovině mě to skuhrání přestalo bavit, dočteno hlavně kvůli čtenářské výzvě.

SilviiM
29.03.2023 4 z 5

Kniha se mi těžko hodnotí, musela jsem ji odkládat a číst postupně. Nechápala jsem, jak si někdo může, tak dobrovolně ničit život.
Každopádně před panem Matthewem smekám pomyslný klobouk.
Za jeho upřímnost, která nás knihou provázela.
Za jeho ohromnou vůli skoncovat se všemi závislostmi.
Za to, že snad konečně našel cestu sám k sobě.
A za Chandlera... Bez něj by Přátelé nebyli, čím jsou.

Leník95
28.03.2023 5 z 5

Teď už se na Chandlera budu dívat pokaždé jinak. Nečekala jsem až takovou otevřenost. První půlka knihy byla taková "seznamovačka", ale u čtení druhé poloviny už jsem nevěřila vlastním očím. Příběh není napsán chronologicky, ale to mi vůbec nevadilo. Zároveň jsem ráda, že to napsal svým stylem. Připadala jsem si, jako bych byla s ním v místnosti a vyprávěl to jen mě. Nechápu, jak to ten člověk zvládal. Neuvěřitelné čtení.

Elosha
25.03.2023 1 z 5

Mám rozporuplné pocity. Jsem zklamaná mizernou prací nakladatelství, které si neohlídalo korektorskou a editorskou práci. Jak to takhle mohli pustit ven? Nejsem si jistá, jestli je tak špatný originál nebo česká verze, ale pravděpodobně je chyba u obojího. Tolik hrubek a nehezky česky psaných vět jsem v knize ještě nezažila. Také mi vadilo přeskakování v časových obdobích, často jsem nevěděla kde se nacházím a po dočtení si těžko dávám dohromady chronologický vývoj. Vadily mi naťuknuté věci, které nebyly vysvětlené. Pan Perry se sám nazval spisovatelem, ale knize by prospělo, kdyby ji tvořil s někým, kdo skutečně umí psát a dal by tomu nadhled. Kniha vyznívá dost sebelítostivě.

Navzdory všemu výše psanému jsem knihu zhltla během pár dní a bavila mě, což je dáno asi zajímavým příběhem (který by si ale zasloužil lepší zpracování jak v originále, tak v editaci/korektuře českého překladu).

Jazyková redakce a korektura: Šárka Dvořáková Tripesová
Odpovědná redaktorka: Sylvie Pilipová
Nakladatelství: Bourbon

valda
25.03.2023 4 z 5

Jako většina mojí generace jsem fanda Přátel. Nejoblíbenější postavou byl pro mě Chandler, a tak jsem si rád přečetl autobiografii jeho představitele Matthew Perryho. Věděl jsem, že měl problémy s alkoholem a léky, ale ani zdaleka jsem netušil, jak velké problémy. Tahle kniha je dost temná, i když sem tam probleskne černý humor. Nečekejte klasický životopis. Tohle je spíše terapie. Perry je extrémně upřímný, někdy jsem si říkal, že jeho upřímnost asi ne každého, koho v knize jmenuje potěší. Matthew píše, že byl asi tak šedesátkrát na odvykačce a stejně znovu začal pít nebo něco brát. Neměl k tomu moc důvod. V jednom roce měl nejúspěšnější seriál i film v USA zároveň. Ale prostě si nemohl pomoct. Teď je snad čistý. Je až neuvěřitelné, že je pořád naživu. Jednu dobu bral 55 Vicodinů za den, ne 5, ne 15, ale 55. Nechápu, jak se tohle dá přežít.
"Tím jak chodíte tolikrát na odvykačky, dojdete do fáze, kdy vlastně víte o závislostech mnohem víc, než vaši terapeuti."

Vrbická1999
24.03.2023 4 z 5

,,Bůh je všude - musíte se na něj ale naladit, jinak ho minete.''

Zdá se, že Matther Perry Boha v životě míjel opravdu často. Jeho život je jedna velká trnitá cesta. Přesto je pro mě navždy milovaný Chandler Bing.

Kackac77
23.03.2023 5 z 5

Chandler Bing alias Mattew Perry, teda eeee vlastně naopak. Mně se to líbilo. Dost často mě teda sral jak pořád znova a znova propadal buď chlastu nebo lékům. Ale ruku na srdce, znám ten pocit, že si nemůžu pomoct a znovu a znovu dokola dělám staré známé zlozvyky. Mám štěstí, že to není alkohol, ani drogy, ani cigarety. A tak mi ta zpověď Mattewa připadá neskutečně odvážná. Nepíše jenom o tom jaký je borec, že vydělal tolik a tolik a že hrál v Přátelích, atd. Píše o tom jak byl marný, a slabý a jak ten život někdy stojí za hovno a zároveň, že si to člověk dělá sám sobě těžké.
Někdy na začátku knihy psal, že se modlil k Bohu a jediné, co od něho chtěl, je být slavný. To mi připomíná, že by si člověk měl dobře rozmyslet, co si vlastně přeje.
Moc se mi na knize líbí, že nám předkládá celého Mattewa Perryho, tu zářivou stranu i tu odvrácenou. Ne jako spousta jiných autobiograglfií, které ukazují samé supermany.
Jinak tady pár lidí psalo v komentářích, že předpokládali, že to bude vtipné jako jsou zvyklí z Přátel, a tak dávali špatné hodnocení.. Proboha proč si nepřečtete anotaci?!

davkopavko
22.03.2023 4 z 5

Skvělý a silný příběh v hezky "chandlerovském" sarkastickém stylu. Bohužel v odfláknutém, uspěchaném překladu...

Niki08
20.03.2023 4 z 5

Skoro celou knihu jsem četla s naprostým zděšením. Opravdu nechápu, jak může být Matthew stále mezi námi, po takové náloži léků a alkoholu. Šílený.... Tak snad se ti to už tentokrát podaří překonat a dál pomáhat ostatním. Držím palce!

barbora3888
20.03.2023 5 z 5

Není to tak dávno, co jsem začala znovu koukat na seriál Přátelé. Když pak vyšla tahle biografie od Matthew Perryho, bylo jasné, že si jí musím přečíst.
Něco málo jsem o hercově závislosti na alkoholu věděla z médií. Vždycky jsem si ale myslela, že spouštěčem byla až sláva kvůli sitcomu Přátelé. Skutečnost je taková, že Matthew se se závislostí potýkal ještě dávno předtím, než byl vůbec do Přátel obsazen.
Kniha začíná epizodou, která se hercovi stala v covidu, tudíž před cca 2-3 lety, kdy musel akutně do nemocnice a podle doktorů měl jen 2% šanci na přežití. V dalších kapitolách se Matthew vrací ke svému dětství, dospívání, účinkování v Přátelích, ke svým bývalým vztahům (například s Julií Roberts) a k životě po natáčení.
Tuto knihu doporučuji všem, bez ohledu na to, jak moc velkými fanoušky Přátel jste. Místami je opravdu drsná, knihu jsem musela několikrát odkládat a zpracovávat to, co jsem se právě dozvěděla. Nicméně opravdu stojí za přečtení!

endroo25
12.03.2023 4 z 5

Seriál přátelé byl nedílnou součástí mého pubertálního období a mám ho rád dodnes. Kniha se sice seriálu věnuje jen okrajově, ale pravdivý příběh jednoho z protagonistů mě zaujal taky. Zvlášť to, že při takových problémech dokázal odvádět tak kvalitní práci v seriálu. Chaotičtější styl vyprávění mi problémy nedělal.

Hoblinka
11.03.2023 4 z 5

Tuhle knihu nelze přečíst na jeden zátah. Všechno ostatní už tady bylo napsáno.

životopisy, biografie tajemství herci závislosti

Autorovy knížky

Matthew Perry