Bílá komnata

Bílá komnata https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/452542/bmid_bila-komnata-ArX-452542.jpg 4 385 385

Prašina série

< 3. díl

Je parné léto a napětí na hranicích Prašiny narůstá. Podnikatel Klement Hrouda se vrací do Prahy, aby se pomstil, a po úbočí Šibeničního vrchu se prochází Krchlebani vedeni záhadným Melicharem. Co nevidět Krchlebani vyrazí vzhůru temnými uličkami a budou hledat stroj dávného vynálezce Hanuše Nápravníka. Zatímco se v oprýskaných domech a na prázdných náměstích v tichosti schyluje k poslednímu střetu, rozhodne se En vzít osud čtvrti do svých rukou. Jirka se vydává v jejích stopách. Podaří se mu odvážnou dívku najít, než bude pozdě? Poslední díl úspěšné trilogie Prašina přináší konečné rozuzlení, na které jsme s velkým vypětím čekali.... celý text

mcabr
26.01.2021 5 z 5

Opět moc pěkné. Prašina prostě nezklamala a doporučuji přečíst.

dawson321
23.01.2021 4 z 5

Pravda, třetí díl Prašiny už poněkud ztrácí dech oproti předchozím dvěma. První část mi přijde podobná ději v předchozích knihách a nenabízí žádné větší posunutí v ději. Druhá polovina knihy to sice vyvažuje, ale ani tady děj není nikterak originální. Čekal jsem poněkud větší rozuzlení s "bílou komnatou". Nicméně i tak se jedná o povedenou knihu a pro ty, kdo četli předchozí díly je povinnost si přečíst i tento.

PanTydlitát
23.01.2021 4 z 5

První polovinu knihy jsem četla-nečetla – vůbec mě to nebavilo, bylo to takové... o ničem. Druhá polovina však byla o dost lepší, ale rozhodně nepředčila předchozí dva díly, ona se jim ani nevyrovnala. Proto dávám čtyři hvězdy.

xoxo1736
20.01.2021 5 z 5

Třetí díl opět parádní

Pavlína197
17.01.2021 4 z 5

První polovina knihy mě moc nebavila, měla jsem dojem, že se nic zajímavého neděje a že se opakuje to, co už známe z předchozích dílů. Druhá polovina ovšem nabrala spád a teď je mi skoro líto, že toto je poslední díl.

Ladis777
10.01.2021 2 z 5

První dva díly Prašiny se mi hodně líbily, takže jsem se těšil na třetí... No, bohužel, třetí díl nápadů a napětí prvních dvou nedosahuje. Na rozdíl od prvních dvou dílů se postavy chovají víc jak děti, spousta subtémat je nedořešená a nevysvětlená, neměl jsem problém četbu přerušit (zatímco první dva díly jsem přečetl jedním dechem). Celkové zakončení je takové uspěchané, je vidět, že se s ní autor už prostě chce rozloučit, ale konec už se na můj vkus příliš blíží červené knihovně. Zatímco v prvních dvou knihách bych autorovi věřil každou stránku, tady bych o přesvědčivosti textu si dovolil pochybovat. No, nejsem cílová skupina, vím, snad mládež potěší mnohem víc.

IreneP
05.01.2021 4 z 5

Poslední díl se mi líbil stejně jako předchozí. Nebyl tak komplikovaný a se závěrem jsem také spokojená. Kéž by takových děl bylo víc.

schedy
02.01.2021 4 z 5

Osobně mi prostě chybí dovysvětlení, jak se vlastně nakonec hlavní hrdinové dostali z podzemí a konec mi přišel trochu moc urychlený a nedotažený. Jinak jsem si 3. díl přečetla s chutí, líbila s mi nová zápletka.

mufimuf
02.01.2021 5 z 5

Kniha je zajímavá i pro dospělé. Škoda, že místa podobná Prašině mizejí.

reddwarf358
01.01.2021 4 z 5

Kvalita dolů nešla ani s třetím dílem. Konec bych chtěl jiný, ale nejsem autor ;-)

Lessana
31.12.2020 4 z 5

Bez toho, aby som prečítala jednotku a dvojku, sa mi do rúk dostala trojka. Takže pre mňa prvé stretnutie s Prašinou, jej obyvateľmi, tajomnom a záhadami.
Hoci si autor trochu pomohol pánom Foglarom (že naňho nadviazal ale znie lepšie, pravda?), dodal do príbehu o tajuplnej pražskej štvrti aj nadhodnotu. Nielenže pridal medzi chlapčenských hrdinov aj dievčenské hrdinky, ale aj pomerne zaujímavé technické aspekty. Text je vystavaný umne, so striedaním akčných scén s dialógmi, vnútornými pochodmi a opismi prostredia, postavy sú vierohodné (nielen čiernobiele, ale aj rozporuplné - napr. Jáchym), všetko je v dostatočne tajomnom opare... až do prekvapivého konca. Bola som spokojná (hoci v závere som čakala konkrétne vysvetlenie ohľadom úniku hlavných hrdinov z podzemia), a to už pár rokov nie som tzv. cieľová skupina. No a určite si trilógiu prečítam celú, nech viem, ako to všetko začalo :).

Epes
30.12.2020 4 z 5

Nemohl jsem si knihu nekoupit, ale 3. díl už vůbec nic nového nepřináší. Zase nekonečné tápání v podzemí a bloudění v ruinách. En se ještě víc chová jako pubertální fracek, avšak koneckonců je jí 14. Panu grafikovi se úplně nevyvedly některé lidské postavy, ale je jasné, že s panaromaty Prašiny už by nevystačil. Četl jsem knihy tak, jak vycházely, a tento časový odstup byl k dobru věci. Číst všechny tři díly najednou by asi mohla být nuda. Škoda, že si autor nevzal k srdci některé dobré komentáře v databáziknih - mohl se tvůrčím způsobem posunout a nezůstat u jednoho schématu. Ale rád si počkám na jeho další titul.

Netopýr_5
28.12.2020 3 z 5

Po sérii Hraničářův učeň mne 3. díl příliš nechytil a trochu jsem se ztrácel v popisech a pocitech, vzpomínkách. Proto hodnocení 3 hvězdy.

Ales04
27.12.2020 5 z 5

Konečné lehce překvapující pokračování bezva dobrodružného a napínavého příběhu z Prahy

EZ.
25.12.2020 5 z 5

Po pravdě řečeno, druhý díl Prašiny mě trochu zklamal a pevně jsem doufala, že ten třetí bude lepší. A po přečetní tohohle dílu jsem nadšená. Zajímavá zápletka (další dílo Hanuše Nápravníka), několik nečekaných zvratů... Jen si myslím, že některé postavy - např. Tonda, Dorotka a Marie - mohly dostat víc prostoru.
Mrzí mě, že tímto dílem série o tajemné pražské čtvrti končí...

Miladad
08.12.2020 5 z 5

Parádní zakončení trilogie. Rozhodně nezklamalo. Autor dokázal přidat ještě další rozměr. Bavilo mě to moc.

mySaints
06.12.2020 5 z 5

Hrozně ráda jsem se zase na Prašinu vrátila. Tenhle temný vrch za Prahou mi bude opravdu chybět. :)
Nejlépe budu vždycky hodnotit druhý díl, který je podle mě nejnapínavější a nejatmosferičtější, ale všechny knihy ode mě mají zaslouženě 5 *. Hlavně z toho důvodu, že mě vždycky odnesou do jiného světa, do jiné doby, do dětství...Díky nim nejsem pár dnů nudně dospělá, ale prožívám parádní dobrodružství.

Sahir
04.12.2020 4 z 5

příjemné čtení

Aprilek
04.12.2020 5 z 5

Bílá komnata od Vojtěcha Matochy měla hodně překvapivý, přesto zajímavý závěr. Dalo by se o ní tolik napsat. Jediné, co k tomu ovšem řeknu, je, že autor opět nezklamal a tato série mi bude chybět...

kuruteku
03.12.2020 4 z 5

Postavy jsou trošku kýčovité (Jáchym), trošku jednobarevné (Tom, Dorotka, snad Melichar), ale je to kniha pro děti. Ano, je psána podle nějakého jednotného schématu. Ale i tak je to napínavé. Jenom mne zklamalo, že nedošlo na setkání s Hanušem Nápravníkem. Ale srovnání s Foglarem, alespoň pro mne, selhává.

pro děti od 9 let

Vojtěch Matocha