Bílá komnata

Bílá komnata https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/452542/bmid_bila-komnata-ArX-452542.jpg 4 386 386

Prašina série

< 3. díl

Je parné léto a napětí na hranicích Prašiny narůstá. Podnikatel Klement Hrouda se vrací do Prahy, aby se pomstil, a po úbočí Šibeničního vrchu se prochází Krchlebani vedeni záhadným Melicharem. Co nevidět Krchlebani vyrazí vzhůru temnými uličkami a budou hledat stroj dávného vynálezce Hanuše Nápravníka. Zatímco se v oprýskaných domech a na prázdných náměstích v tichosti schyluje k poslednímu střetu, rozhodne se En vzít osud čtvrti do svých rukou. Jirka se vydává v jejích stopách. Podaří se mu odvážnou dívku najít, než bude pozdě? Poslední díl úspěšné trilogie Prašina přináší konečné rozuzlení, na které jsme s velkým vypětím čekali.... celý text

Miška74
03.09.2022 4 z 5

Celá série se mi moc líbila. Bílá komnata, ale podle mě byla nejslabší. Nějak mám po jejím přečtení víc nezodpovězených otázek než na začátku a přitom tohle byl poslední díl této dějové linky.

Jizi
31.08.2022 2 z 5

(SPOILER) Nejslabší díl celé trilogie plný nedovysvětlených situací a absurdních reakcí dětí i (ne)dospělých.

Začínáme tím, že si hlavní hrdinové na konci předchozího dílu zcela logicky slíbí, že už nebudou mít žádné tajnosti - a tak má En rovnou tak velkou tajnost, že se sebere a uteče z domova, kde nechá mladšímu bratranci papírek, aby ji nikdo nehledal. Tak určitě s něčím podobným půjdete za kamarádem a ne za rodiči nebo - panejo - na policii?

Menší odbočka: Prosím vás, milé děti, pokud se něco takového stane, poslední, co máte dělat, je jít za Jirkou nebo někým takovým! Máte jít za rodiči, učitelem, na policii, prostě to někomu hlavně říct!

Zpátky ke knize: Pak si velice dlouho říkáte, co se to jakože děje a máte minimálně hrstku nápadů, ale to celé najednou bez vysvětlení skončilo, hrdinové se nějak zachránili ze situace, z níž není záchrany, nedozvěděli jste asi ani zbla o hlavním tématu a většině postav, ale hurá do polí s řepkou!

Atmosféra stále stejně dobrá, hudební předěly v audioverzi stále stejně otřesné.

Mé děti tentokrát poněkud zmatené.

cori
21.08.2022 3 z 5

Příběh pokračuje na konci června, kdy En pátrá po své matce a Bílé komnatě, kde by měl být ukryt odkaz Hanuše Nápravníka. Na scénu se vrací Tonda z prvního dílu a Dorota z druhého dílu. Jirkovi jde opět o život (cesta korytem podzemní řeky, výbuch), ale nakonec vše dobře dopadne a všichni se usmíří. Logika děje trochu pokulhává, ale atmosféra rozpadávajícího se města a opuštěných dvorků a domů tento mínus vyrovnává.

haki34
03.08.2022 4 z 5

(SPOILER) bude těch Prašin ještě víc ?? přečteno jako druhá v pořadí, ale vůbec to nevadilo...ba dokonce to nebylo vůbec na škodu - protože tu potkáváme staré známé - třeba Dorotku...o které jsem si myslela, že bude více zmíněna v dvojce - a ejhle, hned jedna z bot, které tlačily...On ten Dorotčin příběh je ve dvojce naznačen, dramaticky ukončen, ale neuzavřen..a najednou, jako by se nechumelilo, máme ji v dalším díle...ale po pořádku...
Mezi mladými zamilovanci to trochu skřípe - ideální podhoubí pro další zápletku. Jako by nestačila záhadná výbušnina, je potřeba přebít dalším tajemstvím - Bílou komnatou... nebyla by to nerozbitná superchytrá En, aby na to nepřišla...samozřejmě i se zvídavým a odvážným Jirkou, a dokonce se dostalo rehabilitace Tondovi - chválím. Od plecháče se dostáváme k virtuálnímu deníku a myšlenkám dávno mrtvých lidí..a opět se hraje o Prašinu..
Stále akce, stále hodně přitažené za vlasy. Ale naši malí superhrdinové vše zvládnou, jak jinak ;) čtivé a neuvěřitelné, spousta oslích můstků, věcí nedokončených, nešvysvětlených, nevyřčených...(na rozdíl od Foglara - ty jeho propracované zápletky a příběhy, naprosto bezpečné a uvěřitelné proti Prašině, mi stále nastavují laťku vysoko)...celá série se však navzdory mým výhradám drží nad 3*. Pobaví děti i dospělého..tak jen přimhouřit oko a čekat, jestli bude i nějaký další díl ...

WoX
28.07.2022 4 z 5

Pěkné. Celá série mně bavila. Každý díl byl něčím jiný.
Co mi někdy vadilo, byly určité myšlenkové pochody postav - zvlášť těch hlavních. Ale donutil jsem se na to koukat pozitivně - jsou to přece 14leté děti.
Pak jsem byl poměrně zklamaný ze zakončení - ne z toho, že Prašinu "zapnuly", ale z toho rychlého konce...bylo tam takového potenciálu. Jistě, je třeba něco nechat zastřeného tajemstvím, nicméně by neuškodilo hodit jednu dvě kapitolky navíc a lehce dokreslit pár otázek.
Ale i tak hodnotím veskrz pozitivně:)

helusa2
08.06.2022 4 z 5

Tak mám Prašinu za sebou celou… Jako - dobré. Napínavé, trochu temné a strašidelné, brnká to na podobnou strunu jako Foglar, jen v nové době. Nemá cenu to nějak víc srovnávat. Věrohodnost je samozřejmě minimální, ale o to tu snad fakt nejde ;-)
Zaujalo mě to, byl to i pro mě (mimo cílovou skupinu) příjemně strávený čas - no a pokud to chytne nějaké dítko a podrží ho to na chvilku nad knížkou - díky Bohu za ty dary :-)

Andrea x
24.04.2022 5 z 5

Opět napínavé, čtivé. Za mě nejlepší díl trilogie.

Emily82
23.04.2022 5 z 5

Skvělé čtení, syn knihu miluje.

MilackovaN
16.04.2022 5 z 5

Hezké zakončení série. Pro mě byl tento díl asi nejzajímavější a nejnapínavější. Jsem ráda, že jsem Prašinu objevila a určitě se k ní později znovu vrátím.

Isew
05.04.2022 3 z 5

Třetí díl. Zakončení. I když je to asi literárně nejpovedenější díl, je obsahově velmi skoupý. Za největší slabinu této trilogie považuji naprosto nereálné situace. Opravdu mi nepřijde normální, aby šlo dětem neustále o život. Resp. aby je někdo chtěl permanentně zlikvidovat. A proto Prašina nikdy nebude takový fenomén jako knížky Jaroslava Foglara. Tam jsou naprosto reálné situace a pokud jde dětem o život, tak ne proto, že po nich jdou nájemní zabijáci.

pepa4081
19.03.2022 4 z 5

Mám rád, když se děti chovají jako děti a ne jako supermani. Myslím, že dětské knihy by měly tak trochu vychovávat, ukazovat, jak vypadá pravé přátelství. To mi v celé trilogii trochu chybí, navíc zde není žádná příroda. Proto o hvězdičku méně. Třetí díl opět napínavý, i když těžko uvěřitelný. Celá trilogie se výborně četla. Jsem zvědavý na další autorovu knihu. A poslední kapitola pro mne byla nejlepší z celé knihy.
Velmi uspokojivé.

Petr K.
25.02.2022 3 z 5

No, tak já asi budu negativní. Přiznám se, že poslední kniha pro mě byla zklamání oproti předchozím dílům. Moc vysvětlování a velmi málo napínavé akce, jako je v předchozích . Hlavně jsme absolutně nepochopil konec!!! Jak se proboha dostali ven??????? Prostě zklamání a useknutý nelogický konec. Už od posledních kapitol jsem jsem chtěl, aby už byl konec a přetrpěl nudu, kterou završil konec u stroje. Celá sérii je super a hltal jsem to tajemno. Tady mě to vůbec nesedlo. Ale to neznamená, že vám se nebude líbit. :-)

Burák
25.01.2022 5 z 5

Velmi povedené zakončení celé trilogie. Vojtěch Matocha to zvládl opravdu skvěle a myslím, že se na dlouhé roky zapíše jako autor knih, které četl v určitém věku skoro každý.
Svět Prašiny a její tajemství mi budou chybět, ale myslím, že v nejlepším se má přestat.
Opravdu velmi povedená knižní série pro (starší) děti i dospělé.

groula
11.01.2022 4 z 5

Chybou bylo si znovu nepřečíst ty původní dva díly. Tím že už jsem úplně zapomněl o co vlastně šlo, tak se mi ta kniha moc nelíbila.
Je to čtivé, není to moc dlouhé a místy napínavé.
Jinak si z toho nic nepamatuju...
Škoda

Jarka_rybář
10.01.2022 5 z 5

Po druhém dílu pro mne třetí byl příjemným překvapením. Jirka se tu konečně chová, jakoby měl páteř a dokáže se postavit i vlastím omylům. Zajímavý vývoj postav.

Boku
09.01.2022 5 z 5

Wow! Prostě nádherná série! Bílá komnata je za mě nejlepším dílem, i když se dal konec celkem předpokládat. Dost mně mrzí, že už kromě jakýchsi ,,kronik" není žádný díl. Nebála bych se říct, že je to zatím jedna z nejlepších knižních sérií co mě potkala!

Ristridin
27.12.2021 5 z 5

Hele super! Po dvojce došlo ke zlepšení a příběh byl uvěřitelnější a bavil mě mnohem víc, ikdyž jednička stojí stále o stupínek výše. Vysvětlení některých nevyjasněných motivů Nápravníka funguje dobře a zase mě to chytlo. Drobná fantasmagorická vsuvka mi vlastně nepřišla tolik mimo jako plecháč v předešlém dílu.
Završilo se hezky několik osudů, ikdyž konec byl bohužel zrychlený a klidně mohl mít dalších 50 stránek. Jinak mi ale tento díl připadal ze všech nejvíc logický, v ostatních některé zmíněné věci působily nedomyšleně nebo byly následně k vlastní škodě vypuštěny.
Celou trilogii ale ve výsledku hodnotím hodně kladně, Prašina je prostě pro mě top nápad! Dost se těším na sešitová vydání a filmové zpracování :)

Barbarka_CZ
08.12.2021 5 z 5

Vyborne zakonceni serie, skoda, ze autor napsal jenom tri dily, vubec se mi knihu nechtelo odlozit. Jednoznacne nejlepsi dil.

Aldaa
14.11.2021

(SPOILER) Skvělé zakončení skvělé knížky, dost mě překvapily některé věci jako to že En je z Krychlebů, a to že Tonda měl tu drzost se vrátit, taky nechápu proč Jirka Tondovi odpustil když mu vrazil kudlu do zad. Možná má někdo jiný názor ale ja mám takovýhle názor já. A jelikož už jsem před Prašinou četl tak bilion různých knih už od začátku jsem věděl že mezi Jirkou a En něco bude.

Jirikk
31.10.2021 4 z 5

I třetí čast Prašiny byl pěkný a tajemný příběh. Je fajn že každa kniha se odehrava v jiném ročním období, je taky dobře že se do knihy vratí jedna z hlavních postav první knihy. Škoda toho unáhleného konce

pro děti od 9 let

Vojtěch Matocha