Pomsta 4. díl

Pomsta 4. díl https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/460588/mid_pomsta-4-dil-ggW-460588.jpg 5 2 1

Pomsta - Emanuel Zítek série

Román popisuje období před 2.pražskou defenestrací až po popravu 27 českých pánů. Díl popisuje časový úsek od jara 1620 po bitvu na Bílé hoře. V závěru jsou líčeny první kroky vítězů k převzetí moci v království.

braunerova
28.07.2021 5 z 5

Další dobrodružství generála Jimrama a jeho věrného sluhy Pírka. Autor je historicky přesný, což dokládá řadou odkazů na odbornou literaturu. Uvádí různé zajímavosti, například že slavný generál Tilly se oblékal tak výstředně, že francouzský maršál Grammont, když se s ním poprvé setkal, ho pokládal za komedianta. Jinak je to ale smutné čtení. Bílá hora je nám 400 let předkládána jako začátek doby temna. Že jsme ale byli díky Rudolfovu majestátu jednou z nejtolerantnějších zemí Evropy, že povstání vyvolali čeští stavové a odmítli všechny nabídky míru, o tom už se nemluví. Stejně jako pro autora, i pro mě je nepochopitelný náboženský fanatismus českých elit, doprovázený neschopností, hamižností a zbabělostí. A tak mnozí nakonec přišli o všechen majetek a někteří i o hlavu. Starý Budovec z Budova aspoň zbaběle neutekl.

"Stůj! Rozpomeň se na své šediny a zbabělostí neposkvrň je špínou.
Teď aspoň zachraň zdání hrdiny, když ve světě povinnost již nemáš jinou,
než slyšet vlast, jež lká též tvojí vinou.
Opustíš také nešťastnou tu zem, když všichni prchli, kdož jí chránit měli?
Král první a s ním ve spěchu zmateném, i jeho vojevůdců zástup celý,
jež zvítěziti ani zemřít neuměli."