Pokojská

Pokojská https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/485634/bmid_pokojska-dpE-485634.jpg 4 313 91

Chyžná série

Molly je na světě úplně sama. Je zvyklá být při své práci v hotelu Regency Grand neviditelná. Načechrává polštáře, utírá prach a střeží tajemství procházejících hostů. Je jen pokojská – proč by si jí měl někdo všímat? Molly se však ocitne ve středu pozornosti, když objeví nechvalně proslulého hosta, pana Blacka, mrtvého v jeho posteli. Tohle není nepořádek, který by se dal snadno uklidit. A jak se Molly zaplétá do pátrání po pravdě a poslouchá, co jí našeptávají stěny hotelu Regency Grand, objevuje v sobě sílu, o které neměla tušení. Je jen pokojská – možná má ale schopnost vnímat to, co ostatní ne. Čtivý a okouzlující příběh o tom, že každý si zaslouží být viděn a že pravda není vždy černobílá – můžete ji najít ve špinavých, tmavých koutech...... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Ikar (ČR)

The Maid , 2022

zazvorka
18.12.2022 5 z 5

Zvláštní knížka - kříženec červené knihovny a detektivky, dá se říct. Nic pro čtenáře, vyžadujícího akci . Pokud jim tedy jako akce nestačí úklid, který Molly opravdu miluje. No, abych nelhala, vyskytne se i vražda a další nepravosti, objeví se padouši a pomohou přátelé. Prostě všehochuť, která mi překvapivě zachutnala! Líbilo se mi to. A protože mne Molly přesvědčila, že uklízení je vlastně zábava, což se mi v této době obzvláště hodí, děkuji jí a vděčně dávám pětku!

jjzk
08.12.2022 5 z 5

Skvěle napsáno, nemohla jsem se odtrhnout.

haWranka
05.12.2022 3 z 5

(SPOILER) Trochu nevím, co bylo hlavním záměrem knihy. Pokud šlo o to, upozornit na jiné smýšlení lidí s poruchami autistického spektra, tak to bylo trochu okaté a až moc doslovné. Musím srovnávat s Eleanor, tam byla “jiná” hrdinka dle mého zobrazena lépe, více se vyvíjela. Pokud to měla být detektivka, byla to mizérie. Prakticky vše se dalo odhadnout od samého začátku, od chvíle, kdy došlo k prvnímu setkání s postavami. Vychází mi z toho tedy společenský, trochu romantický a trochu detektivní (velmi povrchově) román, nejvíce asi pohádka pro dospělé. Škoda, že se autorka neodvážila být trochu víc “zlá” a vše tak dopadlo až moc růžově a jednoduše. Ten rádoby překvapivý závěr byl opět až moc doslovný, uvítala bych tu trochu neznáma a tajemna jak v detektivní zápletce, tak v soukromém životě Molly.

hledaseniki
30.11.2022 2 z 5

Pardon!
Co tohle mělo být? Už hodně jsem nečetla knihu, která byla tak strašně vidět a byla tak příšerná. Upřímně absolutně nechápu co čtenáře na tomhle zaujalo.
Podrobné popisování úklidu, které je protkané celou knihou, hodně mizerná detektivní zápletka. Šílenost!

Tohle je jednoznačně zklamání roku.

papaja
29.11.2022 2 z 5

Kniha mne zaujala po přečtení obsahu, ale po přečtení prvních stránek jsem očekávala, že to teda nebude dobré. Ještě, že kniha není nějak dlouhá. Autorka se snažila o dramatický a nečekaný happy end ... no pokud se takto plytká kniha někomu líbí ... asi lepší než ztrácet čas u seriálů z pokladů našich komerčních TV. Raději se vrátím ke kasikům.

Januli
25.11.2022 4 z 5

Za mě dobré počtení. Molly at je jaká chce, právě knihu obzvláštníla a mě si líbila. A jak knihu doplňovaly citáty její babičky o životě tak to přidává na plusu (za mě). Možná trochu červená knihovna a z anotace knihy jsem myslela, že půjde o něco jiného, ale ani tak nejsem zklamaná.

Michaellla
24.11.2022 4 z 5

Myslím, že anotace knihy úplně neodpovídá obsahu knihy. Čtení je ale příjemné a lehké, bez potřeby přemýšlet, závěr byl takový, jaký jsem čekala. Knihu doporučuji :)

Pitbullka
19.11.2022 3 z 5

Já se nějak nedokázala potkat s hlavní hrdinkou, ta mi přímo vadila. Vyšetřování a celá ta zápletka nebylo vyloženě špatné, ale takové dost po povrchu a myslím, že z toho šlo vyždímat mnohem víc.

knihomolka_eli
17.11.2022 5 z 5

Za mňa super knižka. Páčilo sa mi, že je písaná z pohľadu Molly, ktorá má Aspergerov syndróm - o to zaujímavejšia je, pretože Molly sa správa inak, myslí inak a je úžasné, že autorka dokázala túto ,,inakosť" takto zachytiť a priblížiť.

Tiež sa mi páčilo veľmi veľa myšlienok, ktoré boli v tejto knihe zachytené, najmä vo forme rád úžasnej starej mamy pre ľahší život svojej vnučky. Z Mollyných spomienok na ňu je cítiť ako veľmi svoju vnučku ľúbila a snažila sa jej vysvetliť fungovanie ,,nášho" sveta.

Molly je hotelová chyžná, svoju prácu miluje, hoci sa v nej cíti ,,neviditeľná". Čo ma nútilo sa skutočne zamyslieť na tým, ako spoločnosť vníma niektoré profesie. Molly sa riadi heslom: ,,Ak zbožňuješ svoju prácu, už ani jediný deň v živote nebudeš pracovať."
Práca je pevný bod v jej živote, chodí do nej rada a pristupuje k nej naozaj dôkladne.
Až jedného dňa nájde v hotelovej izbe mŕtveho muža - vplyvného klienta. Keďže Molly vníma svet trošku inak, nereaguje úplne štandardne a dôveruje nesprávnym ľuďom - vo všetkých vidí dobro a verí, že ho aj konajú rovnako ako ona, rýchlo sa stáva hlavnou podozrivou. Už nemá na svete starkú, ktorá by ju usmernila, či poradila.
Molly má okolo seba pár ľudí, ktorým na nej skutočne záleží a chcú jej pomôcť očistiť jej meno.

Záver ma inak dosť prekvapil, mala som iné tipy na to, ako to skončí a kto bol za vraždou v hoteli. V podstate v mnohom prekvapila aj samotná Molly a niektoré skutočnosti, ktoré sa dozvedáme ku koncu knihy.

Na knižku som nepozerala ako na klasický triler alebo krimi, viac ako prípad ma zaujala Molly a to, že ,,všetci sme rovnakí rôznym spôsobom".

ellescorpio
13.11.2022 2 z 5

Na tuhle knížku jsem se hodně těšila, mám ráda prostředí hotelů. Čekala jsem všímavou bystrou pokojskou, možná krapet vlezlou a inteligentní, jako je slečna Marplová. Hlavní hrdinka naprosto neuvěřitelná, na uvedených 25 mi přišla zároveň strašně naivní a nepolíbená okolním světem a na druhou stranu mi k tomu věku přišlo neadekvátní, že nedokázala žvanit o ničem jiném než o šmouhách a úklidu. Zpočátku jsem si myslela, že je její prapodivné vyjadřování chybou překladatele, ale postupně jsem zjistila, že to, že mluví jako mistr Yoda šmrncnutej robotem, je asi záměr. Vyšetřování stejně naivní jako hrdinka. A ten závěr? Tak to byl nesmysl největší… Za mě bohužel zklamání, protože se mi dostalo něčeho úplně jiného, než jsem očekávala.

jadwiga
10.11.2022 5 z 5

Kniha,jenž mě donutila zamést a vytřít a ještě s radostí . Upřímně jsem od ní nic neočekávala, a proto jsem byla mile překvapena. Hlavní postava pokojské mi byla velmi sympatická a moc jsem jí fandila. Takových lidí by bylo potřeba do tohoto světa více. Za mě skvělé oddechové čtení s detektivní zápletkou.

Netopyr07
09.11.2022 5 z 5

Anotace mě nalákala a tentokrát to nemělo chybu! Kniha se čte výborně, i když mě trošku zchladila (je to spoiler?) "milostná vlna" v příběhu ;-) Zvláště na začátku knihy je spousta velmi cenných myšlenek. Např. (necituji přesně), že lidí ve "služebných profesích" si málokdo všímá, i když jsou to lidé nepostradatelní, kteří nám neustále vytvářejí příjemné prostředí... :---) A dobrá hláška je také "Nikdy mě nepřestane udivovat tendence lidí vytvářet kolem sebe nepořádek".

Vendys80
05.11.2022 4 z 5

Kniha je velice čtivá. Ačkoli je zařazena mezi detektivky, je v ní víc. V knize je ukázáno, jak lze manipulovat s lidmi, kteří úplně nepobírají realitu a neumí si udělat vlastní úsudek, trpí aspergerovým syndromem. Pokojská Molly byla toho dobrým příkladem. Sympatická hrdinka, která viděla ve všech dobro a dobro se i snažila konat.

Miro67
03.11.2022 5 z 5

Jako recepční bych takových pokojských brala i pět, ubyly by stížnosti od hostů.
Ale i jinak jsem si Molly zamilovala. Ve své jednoduchosti je přímočará, v lidech vidí jen to dobré a to ji činí šťastnou. Jen kdyby kolem ní nebyli prevíti, kteří v dobré duši vidí svou oběť.
Vyřešení "případu" bylo trochu pohádkové, ale kdo z nás by si nepřál, aby to tak bylo i ve skutečném životě.

sidonka
30.10.2022 5 z 5

Molly je úžasná pokojská s pevným životním řádem, a ač ji má spousta lidí za podivínku, má své kouzlo, trávit s ní chvíle byly moc prima

parvitas
29.10.2022 5 z 5

Chyžná Molly má rada veci na svojom mieste. Pravidelné rituály jej pomáhajú, pretože už nemá svoju milovanú babičku, s ktorou by sa podelila o starosti. Až pri čítaní si čitateľ uvedomuje jej zvláštne správanie, ktoré je typické pre autistov (ani to v knihe nie je priamo pomenované, no veľa vecí ukazuje na aspergerov syndróm), Molly je naozaj výnimočná, inteligentná a láskavá, no navonok vyznieva na prvý pohľad iba veľmi naivne, až hlúpučko, lebo všetko berie dosť jednoznačne, je príliš priamočiara a úprimná. Nevie rozoznať dvojzmysly, sarkazmus a ani čítať v tvári, ale je veľmi vnímavá a má svoje hodnoty. Chod hotela, Mollino upratovanie a spolupracovníci tvoria jej celý svet. Miluje svoju prácu - upratovanie hotelových izieb a teší sa do nej každý deň. Vždy ráno si oblečie čistú, vyžehlenú uniformu, naplní si vozík čistiacimi prostriedkami, mydielkami, uterákmi a ide upratovať izby. Úplne som si vedela predstaviť to jej uspokojenie, keď je všetko tip-top a ostáva za ňou viditeľný kus dobre odvedenej práce. (Ja až taký pedant nie som, no tri deti a malý byt človeka naučí upratovať. Buď ich prekračujem, ale majú svoje miesto (ako deti, tak aj veci). ️) Ale späť ku knihe.
Všetko sa naruší, keď jeden z hostí zomrie a Molly sa stáva hlavnou podozrivou. Vtedy ma kniha pohltila, lebo sa dej rozbehol. Molly bola fakt úžasná a bol zážitok si skladať postupne dieliky a získavať tak celkový obraz. Cez jej vnímanie malo všetko úplne iný význam a chvíľu trvalo, kým si uvedomila, kto je jej priateľ a komu môže dôverovať.
Za mňa Chyžnú jednoznačne odporúčam a teším sa na sfilmovanú verziu.

kusma
24.10.2022 2 z 5

Dle motta knihy jsem čekala něco jako z filmu Univerzální uklízečka. Ale to se nekonalo, vlastně to motto ani z pohledu děje nechápu. Kniha mě spíš nebavila, o napětí, co se tam vkastně stalo, se nedá mluvit. Vlastně šlo o hlavní hrdinku a její "boj" se světem. Za mne zklamání.

kopeceli
23.10.2022 5 z 5

Ó, tak tato kniha je po Bílé vodě druhá, která mne letos dostala do kolen! Psychologie Molly, to je mistrovské dílo! Zneužitelnost lidí, kteří úplně dobře nepobírají realitu, ačkoliv jsou schopni se o sebe postarat a vypadají “ normálně”, ta sprostota “ chytrých”, kteří z nich těží… Uvědomila jsem si, že ten neschopný člověk v naší rodině je Molly, ve svém nitru. No teda, to budu zpracovávat nějaký čas.
Kniha je výborná! Ale není určená pro hltače bezduchých románů, myslím, že v ní je víc.

Martasek5
21.10.2022 2 z 5

Na pokojskou jsem se těšila. Právě jsem dočetla a nevím, zda se mi líbila či co si mám myslet :-) zvláštní příběh, zvláštní Molly, zvláštní rozuzlení

85098211
17.10.2022 3 z 5

Na knihu jsem se těšila, ale bohužel ve finále zrovna moc nadšená nejsem. Příběh jako takový je spíš poklidný, na čtenáře tedy žádné velké zvraty nečekají. Navíc mi úplně nesedlo zvolené téma a taky určitě i hlavní hrdinka Molly? I když ta snad ani za nic nemohla... Jinak mi ale skutečnost, vyprávět případ právě z pohledu pokojské, připadala zajímavá a originální. Ale o co v knize nakonec vůbec půjde? ;-)
Molly nedávno ztratila svoji vroucně milovanou babičku, kromě toho je pohlcena prací pokojské v nádherném hotelu Regency Grand Hotel a její vášní je stylizovat hotelové pokoje doslova do stavu dokonalosti. Čtenář poměrně brzy zjistí, že Molly má autistické rysy, těžko vychází s ostatními lidmi, potřebuje jasně definované struktury, absolutní čistotu, pořádek - a je až neskutečně naivní, přestože je jí už 25 let. Jednoho dne chce jako obvykle uklidit v pokoji bohatého pana Blacka a při té příležitosti ho najde mrtvého v posteli. Brzy se ukáže, že šlo o násilnou smrt, a Molly se právě kvůli svému podivnému chování stává podezřelou číslo jedna... Knihu bych určitě za thriller neoznačila, to ani náhodou, autorka napsala spíš takovou netypickou detektivku. Ale já jsem docela zklamaná, že mne příběh neoslovil tak, jak bych si sama přála. Hodnotím tedy poctivými třemi hvězdičkami a ke knize se už vracet nebudu.