Pokojská

Pokojská https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/485634/bmid_pokojska-dpE-485634.jpg 4 313 91

Chyžná série

Molly je na světě úplně sama. Je zvyklá být při své práci v hotelu Regency Grand neviditelná. Načechrává polštáře, utírá prach a střeží tajemství procházejících hostů. Je jen pokojská – proč by si jí měl někdo všímat? Molly se však ocitne ve středu pozornosti, když objeví nechvalně proslulého hosta, pana Blacka, mrtvého v jeho posteli. Tohle není nepořádek, který by se dal snadno uklidit. A jak se Molly zaplétá do pátrání po pravdě a poslouchá, co jí našeptávají stěny hotelu Regency Grand, objevuje v sobě sílu, o které neměla tušení. Je jen pokojská – možná má ale schopnost vnímat to, co ostatní ne. Čtivý a okouzlující příběh o tom, že každý si zaslouží být viděn a že pravda není vždy černobílá – můžete ji najít ve špinavých, tmavých koutech...... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Ikar (ČR)

The Maid , 2022

Termaap
23.02.2023 4 z 5

Posloucháno jako audiokniha. Když jsem poprvé zaslechla přednes Marie Štípkové, přiznám se, že jsem se trochu zhrozila. Ale po pár minutách, kdy jsem měla možnost Molly poznat, jsem pochopila, jak je její interpretace vlastně dokonalá.

Patřím k těm šťastlivcům, které kniha bavila od začátku až do konce. Ne vždy si z knihy potřebuji odnést nějaké vědomosti či moudré poučení. Mnohdy (a k poslechu především) vyhledávám přesně takové nenáročné příběhy, které zkrátka zaujmou a zpříjemní nepříjemný úklid či práci na zahradě. A přesně to jsem od “POKOJSKÉ” dostala.

Timkim
22.02.2023 2 z 5

Čtenářská výzva....tak tohle byl velký přešlap. Molly s její prostoduchost mě iritovaly od první kapitoly. Zatnul jsem zuby a doposlouchal. No co k tomu napsat.....stalo mě to pár hodin života a nic mi to nedalo. Ale jistě si své příznivce najde.

ElikaS
15.02.2023 4 z 5

Knížku jsem poslouchala jako audioknihu a musím říct, že to byla skvělá volba. Nejsem si jistá, jestli by mě bavilo knížku číst, ale vzhledem k perfektní interpretaci, si mě audiokniha získala.
V některých recenzích jsem četla, že Molly působí hodně naivně. Jako ano působí, ale vzhledem k jejímu charakteru se mi to k ní opravdu hodilo a vůbec mě to nerozčilovala, naopak.
Trochu jsem očekávala, že se příběh bude ubírat jiným směrem a bude to více thriller. To se úplně nestalo a příběh měl blíže k detektivce.
Osobně bych si uměla představit trochu jiný závěr. Takhle to na mě působilo hodně "pohádkově" a chybělo mi tam více zvratů. Takto příběh jen poklidně plynul a přišlo mi, že se v něm vlastně nic zásadního nedělo.

jitka3027
10.02.2023 5 z 5

Audiokniha
Knížka mě diky poslechu bavila asi o něco víc, než by se líbila při čtení, protože přednes k Molly seděl prostě úplně přesně. Není to thriller na jaký jsme zvyklý od jiných autorů, ale prima detektivka, která osvětlí svět lidi (zřejmě) s lehkou poruchou autistickeho spektra :)

Nuttelka
05.02.2023 4 z 5

(Audiokniha)
Všude samá chvála a rady, že se nemáme nechat odradit a vytrvat. A opravdu se to vyplatilo. První půlka mě vážně moc nebavila, ale pak se to zlomilo a super. Čekala jsem, že v rozuzlení bude ještě něco "navíc". Interpretace naprosto skvělá a k Molly sedla jak prdel na hrnec :-)

martineden
03.02.2023 3 z 5

Ze začátku jsem byla z knihy nadšená, bohužel se ke konci změnila v barvotiskovou selanku. Hlavní hrdince jsem fandila, ale ta její nevinnost, přímočarost, mimoňství se podle mě tlouklo s určitou prohnaností, čímž mě trochu otrávila.

Littlemonday
01.02.2023 4 z 5

Pokojská - Nita Prose

Anotace:

Recenze:

Kde jinde si přečíst Pokojskou než na hotelovém pokoji?

Musím říct, že já osobně bych knihu vůbec neřadila do škatulky “thriller”. Je to bez debat fajn detektivka.

Hlavní hrdinka Molly, která má zjevně nějakou poruchu autistického spektra, mě nesmírně bavila. Je to taková mimoňka v pro ní divném světě, kterému nerozumí. Její život vyplňuje hlavně její práce pokojské. Tam se z podivínky stává neviditelný duch.

Jednoho dne jí její klidný stereotypní život naruší ubytovaní hosté Blackovi. Pana Blacka nalezne mrtvého v jeho apartmánu a rozjede se sled událostí, které si doteď nedovedla ani představit.

Kniha je místy humorná, velmi často mi však Molly bylo líto. Měla jsem vůči ní ochranitelské sklony a v reálu bych jí byla moc ráda kamarádkou. ️

Samotný příběh není nijak uchvacující, ale díky Molly hodnotím knížku nadprůměrně!

4/5 ⭐️

Budu moc ráda, když mě pro další recenze budete sledovat na IG: little.monday a FB: LittleMonday - Rádi čteme ️️️

AndreaOn
30.01.2023 5 z 5

Velmi zvláštní, velmi zajímavé, bavilo mě to.

ivana7717
20.01.2023 5 z 5

Krásna kniha, zaslúži si 5 hviezdičiek. Príbeh osamotenej mladej ženy s ľahkou formou autizmu (môj názor) prebijajúcej sa životom a okorenený kriminálnou zápletkou. Kniha sa mi čítala ľahko,páčili sa mi autorkine opisy. Určite si ju ešte raz prečítam.

Dela111
18.01.2023 2 z 5

Toto je velké zklamání. Anotace je napsaná lákavě, podle ní jsem čekala thriller, kde je hlavní postava nějaká inteligentní všetečka, která při pátrání na vlastní pěst narazí na nějaký zločin. A on je to dokonalý opak.
Na nějaké rozebírání zločinu nebo aktivní pátrání po pachateli zapomeňte. Toto vlastně není thriller ani detektivka, spíše příběh, kde hlavní hrdinka Molly je naprostý mimoň a díky své neuvěřitelně naivní povaze se dostane do maléru. Já sice mám ráda v knihách postavy různých podivínů, lidí, kteří jsou jiní, baví mě ta psychologie takové postavy, takže by se mi měla Molly líbit, ale ne. To je jen neskutečně jednoduchá a naivní osoba posedlá úklidem a vše za ni vyřeší jiní, tato postava není zajímavá.
Toto je naprosto jednoduchý příběh s minimem děje, bez napětí, napsaný trochu zvláštním slohem, oslovování postav mezi sebou působí občas dětsky. Něco z odhalení v závěru působí neuvěřitelně, něco naopak až směšně.
Knihu bych nezařadila mezi thrillery, je to takové počtení o neskutečně naivní hlavní hrdince zaměřené jen na úklid. Molly pravděpodobně trpí určitou formou autismu, což by její chování částečně vysvětlovalo, ale nic to nemění na skutečnosti, že příběh postrádá jakýkoli zajímavý děj.

alnahu
16.01.2023 2 z 5

(SPOILER) Tak trochu mysteriózní příběh i když mám takové příběhy ráda-tento mi neoslovil.Příběh uklízečky Molly,kterou vychovavala babička, ta zemře a Molly zůstane na vše sama i na své autistické rysy,které jí znepříjemĵují život.I zápletka kolem smrti pana Blacka byla taková jednoduchá,nezajímavá.Čekala jsem dle hodnocení od ostatních uživatelů něco jiného.

Zuzulinka
12.01.2023 4 z 5

Kniha se mi líbila; ale nenaplnila dle mého očekávání na základě recenzí.

Katerina015
05.01.2023 5 z 5

Výborné čtení, vraha jsem neodhalila. Doporučuji k přečtení

Luci-_-
02.01.2023 5 z 5

(SPOILER) Počáteční básnění o úklidu mi drásalo nervy, ale velmi rychle kniha chytne napínavost děje a spád, kdy se vám nechce knihu odložit. Hlavní hrdinka sice má plnou hlavu šmouh na zrcadle, což může být pro spoustu lidí zcela nepochopitelné, pro mě alespoň ze začátku bylo, ale postupem času hrdinku chápu. Nedokáže rozpoznat co si ostatní myslí, jak má reagovat na svět i ve svých 25 letech. Hrdinka je svými nedostatky ohledně emocí a reakcí skvělá a osobitá a je vidět, že má zálibu a takový “celoživotní úděl” a to uklízení a čistotu. Je poměrně šťastná a nepotřebuje ke štěstí být charismatická a mít v hlavě malého detektiva, který na všechno přijde dříve než všichni ostatní, jak má spousta autorů v lásce popisovat. Skvělá detektivka přečtená za jeden den.

Péťa.Š
01.01.2023 2 z 5

Hlavní hrdinka byla naivní a hloupá. Neustále mě rozčilovala a jsem ráda, že mám dočteno. Závěr byl strašnej.

Pert
31.12.2022 2 z 5

(SPOILER) Hezké, ale ten konec s paní Black jsem nepochopila a připadal mi odfláknutý. Juan Manuel byl ale sympatický.

Přečti_si
30.12.2022 4 z 5

Pokojská je román o Molly, která (jak už název napovídá) je pokojská, jaké překvapení. :D Donedávna žila se svou babičkou, která však umřela. Molly tak ještě řeší její ztrátu, když se přimotá do vraždy. Vraha jsem neodhadla, ale jiné nekalosti v hotelu byly poměrně průhledné. Na nich bylo však hezky vidět, jak je Molly naivní a i zdánlivě jasné nepěkné úmysly s její osobou neprokoukne. Molly mi silně připomínala Eleanor z knihy Eleanor se má vážně skvěle.

kalinkacz
25.12.2022 4 z 5

Pokojská byla naprosto skvělá!
Anotace zní trošku jako klišé (mrtvola nalezená v hotelovém pokoji), ale kouzlo celé knihy je v hlavní hrdince - pokojské. Ta je totiž tak divná! To její uvažování, reakce na dotazy policie…
Naprosto skvěle napsaný psychologický román s krimi prvky, který jsem nebyla schopná odložit a který mě bavil od první do poslední strany. Velké doporučení!

Lexie321
20.12.2022 5 z 5

Maximálne odporúčam! Úchvatná kniha. Molly aj všetky ostatné postavy boli super. Dej bol vtipný a mal naozaj rýchly priebeh. Naozaj skvost. Jediné, čo ma trocha sklamalo bolo posledných niekoľko strán a vysvetlenie vraždy ale kniha sa proste tak skvele čítala, že som musela aj tak dať plný počet hviezdičiek.

Katy9192
18.12.2022 5 z 5

Chyžná od Nita Prose bola oddychová jednohubka, ktorá ma vytiahla z čítaciej krízy a opäť naštartovala.

Molly pracuje ako chyžná v luxusnom hoteli, pre mnohých hostí je neviditeľná. Svoju prácu berie veľmi vážne a je pre ňu stredobodom života. Molly chápe a berie veci doslova. To, čo je zjavné pre iných, nie je zjavné pre ňu.

Jedného dňa nájde v apartmáne mŕtveho významného hosťa. Na Molly padne hlavné podozrenie po kolobehu udalostí, ktoré ona sama pomahála roztáčať svojim “odlišným správaním” a vkladaním dôvery do rúk nesprávnych ľudí.

Kniha skrýva jeden zvrat za druhým, ktoré mi nedovolili poľaviť v čítaní a neustále prekvapovali. Záver knihy bol dokonalý. Nemám, čo by som vytkla.

Krásna kniha, ktorá pripomína, že sme všetci rovnakí svojim spôsobom, no hlavne sme si seberovní. A na to nesmieme zabúdať!

Viac recenzií nájdete na mojom instagrame: knihariumpodcast