Podivná knihovna

Podivná knihovna

Chodíte si půjčovat knihy do knihovny? Mladík si jako obvykle odskočí navečer do místní knihovny: vrátit dvě knížky a nějaké jiné si půjčit. Ten den se však už nevrátí domů. Běžná knihovna se náhle změní v záhadné bludiště s nekonečnými chodbami, zamčenými dveřmi a celou, v níž se chlapec nakonec ocitá. Občasnou spole... celý text

Chodíte si půjčovat knihy do knihovny?
Mladík si jako obvykle odskočí navečer do místní knihovny: vrátit dvě knížky a nějaké jiné si půjčit. Ten den se však už nevrátí domů. Běžná knihovna se náhle změní v záhadné bludiště s nekonečnými chodbami, zamčenými dveřmi a celou, v níž se chlapec nakonec ocitá. Občasnou společnost mu dělají dědek, ovčí muž a záhadná krásná dívka, která nemluví. Tahle noční můra se sice nakonec prosvětlí denním světlem, ale mladík zjišťuje, že nic už není jako dřív. Haruki Murakami jako mistr záhadných, surreálných témat. Barevné ilustrace Kat Menschik. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/21_/219562/podivna-knihovna-219562.jpg 3.5461

Fušigina tošokan / 不思議 な 図書館 (2005)

Literatura světová, Novely
Vydáno:, Odeon

Hakuka00

Asi to nebyl nejlepší způsob, jak začít s Murakamim. Trápí mě, že jsem to asi nepochopila. K čemu to bylo dobré? Nebo tam nebylo co chápat?

pecinka21

Tato kniha mě bohužel moc neoslovila, byla to taková jednohubka kterou člověk slupne a neví jestli mu chutnala a musí nad tou chutí přemýšlet. lustrace jsou dokonalé a perfektně vystihují postavy.

Lukyy

Pro mě první ale určitě né poslední kniha od pána autora! :-)

AllyKumari

2,5 hvězdy. To, co mohlo být intenzivní a působivý horor, kolem mne proletělo rychlostí blesku a skončilo bez jediného vysvětlení. Ráda bych hodnotila výš, ale na to nemá "kniha" dost materiálu. Škoda.

Lector

Podivná povídka. Mám rád příběhy, které jsou označovány jako magický realismus. Příčí se mi nálepkování a také nevím, zda tato povídka do tohoto „žánru“ patří. Ale to není podstatné. Podstatné je, že na rozdíl od jiných podobných příběhů (srovnávám Bulgakova, Márqueze) mi tento příběh připadá býti chudý jazykem. Cítím v něm bohatou autorovu obrazotvornost, ale postrádám tu touhu předat vidění čtenáři co nejbarvitěji. Jako by se autor u toho psaní nudil. Vždyť i ta temnota a ponurost podzemních kobek může ještě působivější.
Ale jako vždy dodávám, že to nemusí být chyba na straně autora, chyba může být v „mém přijímači“.
Rozhodně však je o pozoruhodnou knihu, vezmeme-li v potaz její výtvarné zpracování a typografii. (To knize v mém hodnocení přidává min. jednu hvězdičku.)
Spolu se Spánkem to jsou milé ozdoby každé knihovny. Knihy, které jsou poutavé i výtvarně, na trhu rozhodně nepřebývají.

hellena1523

Delší útvary od autora jsou pro mě naprosto nestravitelné, nudné, ubíjející a o ničem. Tyto povídky mají ale kouzlo a nadhodnotu, kterou jim dávají naprosto nepřekonatelné, originální ilustrace Kat. Neskutečná atmosféra, úžasně čtivé (což je pro mne záhadou, protože jinak mi autorův styl opravdu nesedí a je hrozně rozblemclý)...Pokud chce čtenář vyzkoušet Murakamiho, pak doporučuji tyto ilustrované povídky/novely od Odeonu.

PanCau

Takový víc pohádkový Murakami, ale vydání je krásné.

OneBas

Moje teprve druhá kniha od Murakamiho a rozhodně se pustím i do dalších knih. Velmi mě ovlivnily i ilustrace které jsem několikrát zkoumala a prohlížela a neuvěřitelné jsem si oblíbila jejich autorku. Příběh byl podle mě dokonalý a postavy mě zaujaly hned od samého začátku.

kejty91

Bylo to dobré. Krátké a dobrodružné. Hlavně, že to prý mají tak všechny knihovny. Haha. K večeru do knihovny nelezu.

zdenek5887

Co to bylo? Ať už cokoliv, zvláštním způsobem se mi to moc líbilo. Velice prapodivná krátká povídka, kde se na pár stránečkách stihlo představit a rozvinout hned několik postav a která vás vtáhne do děje ani nevíte jak. Asi nad tím budu ještě nějakou dobu uvažovat... zda to má vůbec tu hloubku, kterou si myslím, že to má, a nebo je to čistě jen výplod autorovy fantazie. Nechci se to ale asi nikdy dozvědět, abych pravdu řekl. Má to své kouzlo i tak. Magický realismus se tu skrýt nedá a ty ilustrace? Wow!

thomascz84

Když jsem četl tuto knihu, tak mě příběh úplně pohltil. Krásná ale krátká kniha.

Mercatino
18.12.2016

Hořkobolný příběh, který po dočtení před čtenáře postaví mnohem více otázek, než li odpovědí. Což ve mě vyvolalo dost mrzuté pocity, protože potenciál zůstal nenaplněn.

Finn69
13.12.2016

Kratičká knížečka, přesto ale zajímavá. Na prostoru, který by jiným autorům stačil tak možná na úvod a věnování, vystavěl Murakami příběh plný magické atmosféry a kouzel, který za čtyři hvězdy stojí. Je to něco jiného, než jsme o něj zvyklí číst, snad by se dala tahle knížka přirovnat k některým povídkám Raye Bradburyho...

parxel
04.12.2016

Podivná knihovna mne oslovila svou lehce bizardní a hororovou atmosférou. Podobně jako JessieEx jsem přemýšlel nad tím, zda dát tři nebo čtyři hvězdy a nakonec jsem se rozhodl pro čtyři.

Z příběhu jsem měl pocit, jakoby to byl něčí sen. Jakoby se tato osoba probudila a přemýšlela nad tím, zda se jí to zdálo, či zda to byla skutenčnost. Já jsem v každém případě rád, že to byl pouze příběh na papíře doplněný krásnými ilustracemi.

JessieEx
03.12.2016

Při četbě se přistihnete, jak se sami sobě divíte: Cože? To se mi vážně líbí zrovna taková knížka? Jenže budete muset přiznat, že ano...
Mě takové myšlenky napadají u všech Murakamiho knih a asi právě tady to spojuje všechny jeho knihy. Podivná přitažlivost...
Jen jsem přemýšlela, zda dát 3 nebo 4 hvězdičky, ale ty kouzelné, přenádherné ilustrace mě přesvědčily!

tlllk
18.11.2016

.. chvíľu som mal pocit ako pri Wonderland-e, ale tým záverom ma prekvapil. Žeby na staré kolená prešiel na Happyendy ?

vlkcz
04.09.2016

Mám neodbytný pocit, že k tomu, abych příběh pochopil, mi chybí znalost nějakých japonských reálií (mytologie, pohádky nebo něco podobného). Takhle je to pro západního čtenáře trochu kafkovský příběh, u kterého zůstala velká část potenciálu nevyužitá.
Podobně jako u Spánku (a možná ještě o chlup víc), úroveň knihy zvedají ilustrace Kat Menschik.

Vikina333
22.07.2016

Murakami mě opět pohtil do svého světa. I když v této povídce jen na chvilku, což je škoda. Věřím, že z tohoto námětu by mu šel napsat boží román. Grafika taky na jedničku. Perfektní povídka i celkově zpracovaná knížka..

mončičáček
15.07.2016

Murakami se nezapře, knížka se čte sama, ilustrace jsou opravdu krásné, pár citací zaujme, ale s příběhem samotným si nějak nevím rady...Nebýt toho vysrknutého mozku, myslela bych si, že je to pohádka pro děti...

Alma-Nacida
05.07.2016

Rozpaky, rozpaky... Nebýt ilustrací, které knihu zvedly o 100%, tak bych se jen shovívavě usmívala. ;-) Jo, a co váš knihovník, vypadá normálně? Muhehehe! :-D

mariposka
02.07.2016

Kniha má úžasné ilustrace, které perfektně doplňují ten strašidelný a zvláštní příběh, o kterém vlastně nevím co si myslet. Ale líbilo se mi to. Určitě doporučuji. Jen je to moc krátké, chtěla jsem se bát a napínat ještě o něco déle.

Alethea_k
24.06.2016

Do knihy jsem se okamžitě po přečtení prvních řádků zamilovala. Je to prostě nádhera - číst o na první pohled obyčejné věci, která se změní ve fantasy, horor a pohádku. Po přečtení musím na Podivnou knihovnu pořád myslet a říkám si, jestli se to v knize opravdu stalo nebo to byl pouhý sen.

AnneD
23.06.2016

Snad stačí jen - co je sen a co je realita? aneb mé jediné pocity po přečtení téhle jednohubky.

evickakyticka
31.05.2016

Tento Murakami se mi ze všech, co jsem četla, líbil nejvíce. Podivné postavy mi lehce připomněly Nezahradu od Vaňka. Tohle asi nebude typický autorův styl, proto s pokusy číst jej končím. Myslím, že lepší knihu už mi nabídnout nemůže.

sabanka
21.05.2016

Moje první kniha od autora. To je prostě geniální. Řekla bych, že jsem se asi zamilovala, protože já si rozhodně potřebuji přečíst další knihy.

Enforcer
21.04.2016

Stejně tak úchylné jako malebné, navíc nádherně ilustrované. Jde o popis jednoho zlého dětského snu, který se v konfrontaci s krutou realitou nakonec nejeví tak špatným ? Možná.

GreenMagritte
04.04.2016

Podivná knihovna na mě zapůsobila jako na dřeň osekaný Konec světa & Hard-boiled Wonderland. Z příběhu zmizela poetika, ale zůstala nějaká ta atmosféra a magické motivy. Netroufám si říct, jak povídka zapůsobí na toho, kdo ještě nic od Murakamiho nečetl, avšak pro jeho věrné čtenáře to bude zřejmě jen bonbonek, po němž nezůstane příchuť moc dlouho.

Ewik
30.03.2016

Tajemné, netradiční čtení. S malým čtenářem jsem bloudila ponurými chodbami knihovny. Netrpělivě očekávala přízračnou dívku a byla celá naměkko z ovčího mužíka. Svým způsobem jsem si na něj zvykla a na konci mi chyběl. Z dědka mě docela mrazilo.
Celou dobu jsem měla pocit, že se mi to jen zdá a každou chvíli se musím probudit. Neprobudila, unikla jsem.
Netradiční Murakami. Velmi zajímavé i díky ilustracím, chválím!

ModráLaboratoř
06.02.2016

Podivínsky klikatá cesta do knihovny? Několikery dveře i strmé schodiště do duše čtenáře? Duše spisovatele? Zvrácených představ čtenáře i spisovatele? Jaká měla být pointa? Nenápadné podněcování té stránky lidskosti, která je plná měkkého světla a všudypřítomné naděje, nebo zvrácené představivosti prolezlé červy a páchnoucí spodní stranou věcí? Měla to být exhibice všech možných druhů šílenství, nebo jen zrnka jakési nepolapitelné choromyslnosti dřímající v každém z nás?
Výtvarně vychytané do posledního záhybu temnoty. Literárně zanechané na půli cesty.

Káča Máča
02.02.2016

Půlhodinová jednohubka, nedá se říct, že by něčím byla extra zvláštní. Spíš takové čtení pro děti před spaním ;).