O mudrci Bidpajovi a jeho zvířátkách

O mudrci Bidpajovi a jeho zvířátkách https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/42360/bmid_o-mudrci-bidpajovi-a-jeho-zviratkac-I9S-42360.jpg 4 102 13

Zpracování staroindických bajek ze sbírky Pančatántra od Eduarda Valečky. Olbracht text zaktualizoval především v jazykové a stylistické oblasti. Dílo je považováno za vrchol Olbrachtovy válečné tvorby, jeho myšlenkový přínos je tu ale nejmenší ze všech prací pro děti, protože dílo pouze dovršil, nebyl samostatným tvůrcem.

Richard Skolek
29.11.2023 4 z 5

"Dospělejší česká mládež" dnes rozhodně sáhne po jiných knihách, text je ale stále velmi čtivý a zábavný. Olbracht vypráví "orientálním" stylem a v rámci jednoho příběhu si postavy kdykoliv mohou začít vyprávět něco úplně jiného, "hlavní" příběhy ale nikdy nejsou tak dlouhé, aby se v tom čtenář ztratil. Říkanky jsou zpravidla povedené a většina poučení je překvapivě nadčasová. Posuďte sami.

Kdybys za pravdu i život dal,
tupec svou mlít bude dál.

Dbej rady mudrců, můj synu:
Když na hlavě máš máslo, zůstaň v stínu!

Milý příteli, ten, kdo chce býti sám sebou, už tím uráží celek.

Aninka36
23.05.2022 2 z 5

Nemohla jsem dočíst. Mně se blbě četla a ani se mi moc nelíbila. Ty bajky v bajce v které je bajka v které je další poučná bajka. Prostě motanice :) . A ten styl napsaného příběhu... No prostě nic pro mně. Ale když se to někomu líbí... Pročne. Poučné příběhy se spravedlivým koncem kde se to tomu zlému vymstí. Je to staré zajímavé ale dle mně se to nedalo číst. Prostě čteš hodinu a přečteš 3 strany zatím co u nějaké jiné knížky bych za hodinu klidně přečetla 20 a víc stran.

Kontryhelka
11.01.2021 5 z 5

Já knihu hodnotím velice kladně. Ráda jsem jí četla a hodně mi tenkrát jako malé holce dala. Do čtenářského deníku jsem vypsala co jsem mohla a byla náležitě odměněna. Já bajky vždycky měla ráda, ať české nebo ruské.

ArwenAragorn
17.10.2020 3 z 5

Vzhledem k tomu, že si z knihy nic moc z dětství nevybavuji (přitom vím určitě, že jsem ji měla), nepatřila asi k mým TOP.

Doubravka1975
27.12.2019 4 z 5

Pěkné bajky s poučením

Gweny
17.09.2018 5 z 5

Nebýt přebalu téhle knihy, ani bych si nevzpomněla, že jsem ji kdysi jako dítko četla. Když jsem potom na ZŠ psala zápis do čtenářského deníku, nevěděla jsem, o čem psát dřív a tak můj zápis zabral několik stran, protože mi všechno připadalo důležité.

SisaK
09.07.2018 5 z 5

Nádherná knížka psána bohatým jazykem, kde zvířata vystupují jako lidé do posledního písmene.Vzpomeňte na kuchařku z povídky " O ženě s hadrem " . A jednoduché ponaučení "Dbej rady mudrců můj synu: Když na hlavě máš máslo, zůstaň ve stínu."No není to kouzelná rada.

Hannelle
09.12.2016 4 z 5

Nádherně převyprávěné indické bajky, knížka se moc hezky četla. Vydařené jsou i ilustrace.

majík1
05.07.2016 5 z 5

Dětem se moc líbila

bbara155
27.06.2013 5 z 5

Krásná knížka pro starší děti. Převyprávěné indické bajky jsou plné různých poučení, ale přitom jsou to i hezké pohádky a příběhy, které baví. Dodnes na tuto knížku ráda vzpomínám.

čohynka
08.03.2013 5 z 5

Super knížka plná bajek.

Kate.S
02.02.2013

Příjemné počtení:)

Hancza
10.09.2011 4 z 5

Hezké bajky s ponaučením :)
"Kdybys za pravdu i život dal,
tupec svou bude mlít dál."

pohádky bajky indické pohádky

Ivan Olbracht (p)